![Lekarze bez Granic wspierają opiekę pediatryczną w szpitale w Heracie. Afganistan, 2024](https://lekarze-bez-granic.pl/wp-content/uploads/msb185361_medium.jpg)
Afganistan: wykluczanie kobiet z instytucji medycznych zagraża opiece medycznej
Lekarze bez Granic przekazują, że ogłoszony przez Islamski Emirat Afganistanu zakaz kształcenia się kobiet w instytucjach medycznych będzie mieć dalekosiężne konsekwencje dla zdrowia kobiet w kraju.
Jest to kolejny etap wymazywania kobiet z życia publicznego i zawodowego. Niewystarczająca liczba pracowniczek ochrony zdrowia w kraju już wpływa na dostępność opieki w Afganistanie, zwłaszcza mając na uwadze podział na męskie i żeńskie oddziały szpitalne. Nowe restrykcje jeszcze bardziej ograniczą dostęp do jakościowej opieki medycznej oraz będą stanowić poważne zagrożenie dla dostępu w przyszłości.
– Bez wykształconych pracowniczek opieki medycznej nie ma systemu ochrony zdrowia – mówi Mickael Le Paih, przedstawiciel Lekarzy bez Granic w Afganistanie. –W Lekarzach bez Granic 50 procent personelu to kobiety. Decyzja o zakazaniu kobietom kształcenia się w instytucjach medycznych wykluczy je jeszcze mocniej z obszaru edukacji i bezstronnego zapewniania opieki.
Potrzeby medyczne w kraju są ogromne i należy kształcić więcej żeńskiego personelu medycznego w Afganistanie, aby można było na nie odpowiedzieć. Aby to się stało, kobiety muszą mieć dostęp do edukacji.
Ograniczenia w kształceniu nałożone w 2024, 2022 i 2021 roku znacząco pomniejszają dostępność przyszłego żeńskiego personelu medycznego. W Choście, jednym z najbardziej zajętych oddziałów położniczych Lekarzy bez Granic na świecie, już teraz trudno jest zapełnić wszystkie stanowiska – w tym położnych i ginekolożek – a żeński personel jest niezbędny w programach opieki okołoporodowej. Od stycznia do czerwca 2024 roku Lekarze bez Granic asystowali przy 22 300 porodach.
– Jeśli dziewczęta nie mogą pójść do szkoły średniej, a kobiety nie mogą uczęszczać na uniwersytet czy do instytucji medycznych, skąd przybędą przyszłe pracowniczki medyczne oraz kto otoczy opieką Afganki w najtrudniejszych momentach? Aby podstawowa opieka była dostępna dla wszystkich płci, musi być świadczona przez wszystkie płcie – kontynuuje Le Paih.
Lekarze bez Granic w Afganistanie pozostają oddani niesieniu pomocy wszystkim potrzebującym opieki medycznej, nadal opowiadając się za ciągłym dostępem kobiet do edukacji medycznej i edukacji w szerszym zakresie.
Lekarze bez granic w afganistanie
Lekarze bez Granic prowadzą w Afganistanie sześć projektów (Helmand, Kunduz, Herat, Chost, Kandahar i Bamian), koncentrując się w szczególności na zapewnieniu opieki zdrowotnej drugiego stopnia. W 2023 roku zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły ponad 132 600 konsultacji ambulatoryjnych, 96 000 przyjęć do szpitala, 383 600 konsultacji na izbie przyjęć, 15 200 interwencji chirurgicznych i asystowały przy 45 260 porodach. Do ambulatoryjnych ośrodków żywienia terapeutycznego zapisano 10 500 pacjentów, a do szpitalnych ośrodków żywienia terapeutycznego przyjęto 12 500 pacjentów.