Pracuj z nami

Zdjęcie: Luca Sola

Pracuj z nami w terenie  

Stale poszukujemy wykwalifikowanych pracowników medycznych i niemedycznych gotowych pomagać najbardziej potrzebującym na całym świecie.

Lekarze bez Granic to międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna prowadząca działania w ponad 70 krajach na świecie. Nasze zespoły medyczne docierają do osób w potrzebie – także w miejscach, gdzie nie dociera żadna inna pomoc humanitarna. Zapewniamy podstawową opiekę medyczną, leczymy rannych i poszkodowanych, przeprowadzamy szczepienia, zapewniamy sprzęt i infrastrukturę medyczną, dzielimy się wiedzą. Prowadzimy długoletnie programy przeciwdziałania takim chorobom jak gruźlica, malaria, HIV/AIDS, czy zaniedbane choroby tropikalne (ang. Neglected Tropical Diseases, NTD). 

Praca w terenie jest często wyczerpująca i wymaga nie tylko fachowej wiedzy, lecz także olbrzymiej motywacji i zaangażowania przy wyłącznie podstawowym wynagrodzeniu. Jednocześnie jest fascynująca i przynosi wiele satysfakcji. Praca przy projektach Lekarzy bez Granic za granicą wymaga przystosowania się do nowych warunków. Oznacza inny styl życia: często taki, w którym czas wolny i przestrzeń prywatna są ograniczone. Ale tysiące osób, które pracowały z nami, przekonało się, że jest to doświadczenie równie wymagające, co wzbogacające. Dla wielu z nich praca z Lekarzami bez Granic okazała się życiowym punktem zwrotnym.

Work with MSF in the projects: Information for non-Polish speaking applicants based in Poland

More information about the recruitment process for project positions in English can be found here. See the list of current job offers (both medical and non-medical). However, if you are unsure which position to apply for you can use a spontaneous application form instead, yet we recommend walking through the list of available positions first. If you search for more information about MSF’s project work in general, we would strongly recommend taking part in upcoming informational webinars. Please find more details here.

Questions?
Please contact our international HR team located in Berlin directly: personal@berlin.msf.org


Oferujemy:

Warunki współpracy mogą się różnić w przypadku poszczególnych stanowisk, ale zasadniczo wszystkim wyjeżdżającym pracownikom oferujemy: 

wynagrodzenie wystarczające na pokrycie kosztów standardowego utrzymania,  
diety na pokrycie kosztów wyżywienia i innych zakupów w lokalnej walucie, 
transport w obie strony,  
zakwaterowanie, 
kompleksowy pakiet ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od ewakuacji w nagłych wypadkach,  
urlop wypoczynkowy,  
szkolenia i możliwość rozwoju w ramach organizacji. 

Ogólne wymagania:

Poszukujemy wykwalifikowanych pracowników medycznych i niemedycznych, między innymi lekarzy, szczególnie anestezjologów, epidemiologów, pediatrów, chirurgów, ginekologów oraz położnych, pielęgniarzy i pielęgniarek. Rekrutujemy również farmaceutów, techników laboratoryjnych, specjalistów ds. HR i finansów, promotorów zdrowia, logistyków.

Większość pracowników z zespołu międzynarodowego (także medycznych) pełni w terenie role menedżerskie. Ich zadaniem jest codzienne zarządzanie zespołem, rozwój kompetencji pracowników, planowanie i administrowanie procesów. 

W przypadku większości stanowisk wymagamy:

Co najmniej dwóch lat odpowiedniego do powierzonej roli doświadczenia zawodowego (wcześniejsze doświadczenie pracy w sektorze humanitarnym i w regionach ogarniętych kryzysem nie jest niezbędne)  
Dyspozycyjności na minimum dziewięć miesięcy (w przypadku niektórych profili, zwłaszcza medycznych, możliwe są krótsze wyjazdy) 
Płynnej znajomości języka angielskiego; znajomość innych języków, szczególnie francuskiego i arabskiego, będzie dodatkowym atutem  
Elastyczności i zdolności szybkiej adaptacji  
Umiejętności pracy i życia w zespole  
Wysokich kompetencji międzykulturowych  
Pożądane jest również doświadczenie w zarządzaniu oraz nadzorowaniu i szkoleniu innych.  

Poniżej znajdziesz pełną listę stanowisk medycznych i niemedycznych wraz ze szczegółowymi wymaganiami.

Jak aplikować:

Prosimy o aplikowanie wyłącznie poprzez system rekrutacji online. Linki do poszczególnych aplikacji znajdują się w pełnej liście stanowisk poniżej. Nie uwzględniamy zgłoszeń mailowych. Proces rekrutacyjny prowadzimy w języku angielskim lub niemieckim.

Na potrzeby aplikacji przygotuj następujące dokumenty: 

  • CV w języku angielskim (bez zdjęcia),  
  • list motywacyjny w języku angielskim,  
  • kopie świadectw i certyfikatów oraz referencje z ostatniego miejsca zatrudnienia,  
  • listę umiejętności (do uzupełnienia w języku angielskim bezpośrednio w formularzu online).

Polskie biuro Lekarzy bez Granic dopiero rozpoczyna funkcjonowanie, dlatego za prowadzenie rekrutacji (od aplikacji, przez przypisanie do wakatu, po wsparcie podczas współpracy) polskich pracowników do projektów w terenie tymczasowo odpowiada nasz międzynarodowy zespół ds. rekrutacji z niemieckiej sekcji Lekarzy bez Granic.  

Zanim złożysz aplikację, przeczytaj wszystkie informacje dostępne na tej stronie. Zapoznaj się z opisami stanowisk i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w sekcji poniżej. Zachęcamy też do udziału w naszych spotkaniach informacyjnych (link do strony w języku angielskim) dotyczących poszczególnych stanowisk i prowadzonych przez naszych pracowników terenowych. Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się bezpośrednio z naszym międzynarodowym zespołem ds. rekrutacji w Berlinie w języku angielskim lub niemieckim na: personal@berlin.msf.org. Pamiętaj, że wyłącznie udzielamy informacji i nie przyjmujemy zgłoszeń mailowych. Dziękujemy za wyrozumiałość! 

Lista stanowisk

Poniższa lista zawiera szczegółowe opisy stanowisk oferowanych przez nas w terenie. Dowiesz się z nich o zadaniach i oczekiwaniach związanych z poszczególnymi rolami. Znajdziesz w nich także linki do aplikacji online. Opisy są dostępne wyłącznie w języku angielskim i przekierowują do międzynarodowego systemu aplikacyjnego. Zapraszamy do aplikowania! 

Jeśli spełniasz wymagania, ale nie masz pewności, które z tych stanowisk najpełniej odpowiada Twoim kompetencjom, możesz skorzystać z formularza aplikacji spontanicznej (link do strony w języku angielskim).  

Praca z Lekarzami bez Granic to ciągła nauka. Zawsze staram się poznać kilka słów w lokalnym języku, dzięki temu mogę rozładować atmosferę i sprawić, by pacjenci poczuli się trochę bardziej komfortowo. To bardzo ważne, zwłaszcza w takich miejscach, jak szpital położny blisko strefy działań zbrojnych.

Senka Stojanović, lekarka
(Senka pracowała m.in. w Egipcie, Bangladeszu i w Sudanie Południowym)

FAQ – Praca w terenie

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania związane z rekrutacją i pracą w międzynarodowych projektach Lekarzy bez Granic. 

Wymagania rekrutacyjne

  • Nie aplikujesz na pojedyncze stanowisko lub do określonego projektu w konkretnym kraju – zgłaszasz się do rejestru dostępnych pracowników zakwalifikowanych do projektów międzynarodowych.
  • Jeśli Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana i zostaniesz przyjęty do rejestru, przypiszemy Cię do stanowiska i projektu najbardziej odpowiadającego Twoim kompetencjom.
  • Współpraca w projekcie to zobowiązanie na okres minimum 9 miesięcy (najczęściej roku), a w przypadku ginekologów, anestezjologów i chirurgów wyjątkowo na co najmniej 3 miesiące.
  • Poszukujemy pracowników nie tylko z branży medycznej, lecz także z doświadczeniem w logistyce, finansach i administracji.
  • Wszystkie stanowiska są płatne, zatrudniamy wyłącznie na podstawie umowy obejmującej składki na ubezpieczenie społeczne.

Tutaj znajdziesz aktualną listę oferowanych przez nas stanowisk, zarówno medycznych, jak i niemedycznych. W każdym opisie stanowiska znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zadań i oczekiwań w przypadku współpracy.

Niektóre specjalności nie są potrzebne w naszym zespole międzynarodowym; należą do nich okuliści, dentyści, ratownicy medyczni, pielęgniarki geriatryczne i terapeuci zajęciowi. Ponieważ większość krajów, w których działamy, dysponuje lokalnym personelem o porównywalnym poziomie wykształcenia, zagraniczni asystenci medyczno-techniczni i asystenci chirurgiczno-techniczni także nie są obecnie potrzebni do realizacji naszych projektów. Zdarza się, że występująca w Polsce specjalizacja nie jest uznawana w kraju goszczącym i choć cenimy wiedzę i doświadczenie osób wykonujących te zawody, nie mamy możliwości włączenia ich do naszego zespołu międzynarodowego.

Aby pracować przy projektach Lekarzy bez Granic, należy mieć wykształcenie zawodowe i minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe odpowiednie do roli w projektach Lekarzy bez Granic oraz być aktywnym zawodowo w danej specjalności w okresie ostatnich dwóch lat. Zależnie od kompetencji i doświadczenia, zadania w projekcie mogą obejmować koordynowanie lub szkolenie personelu lokalnego. Dlatego przyda ci się z pewnością doświadczenie w zarządzaniu i szkoleniu. Mile widziane jest także doświadczenie w kierowaniu zespołem. Szczegółowe wymagania można znaleźć w poszczególnych opisach stanowisk.

Doświadczenie podróży lub pracy w krajach Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu lub Ameryki Łacińskiej jest bardzo przydatne w pracy przy naszych projektach. Jeśli masz doświadczenie pobytu w tych miejscach – czy to w ramach pracy, podróży, czy podczas studiów – będzie ono bardzo pomocne. Oczekujemy, że wiesz jakie mogą być warunki życia i umiesz się do nich przystosować. Praca w terenie jest bardzo wymagająca i można jej sprostać tylko dzięki przyzwyczajeniu się do trudnych warunków, takich jak skrajne temperatury i brak podstawowej infrastruktury, lub gotowości zmierzenia się z nimi. Osoby, które chcą z nami pracować, muszą być również gotowe wyjechać w niestabilne rejony ogarnięte kryzysem, strefy konfliktu zbrojnego lub miejsca o wysokim wskaźniku przestępczości i słabo funkcjonujących instytucjach publicznych.

Oczekujemy znajomości języka angielskiego lub francuskiego na poziomie minimum B2 (poziom języka w skali Rady Europy). Szczególnie poszukujemy osób ze znajomością języka arabskiego. Wcześniejsze doświadczenie pracy w języku obcym będzie dodatkowym atutem.

Praca w terenie wymaga wysokiej odporności psychicznej i fizycznej. Praca w terenie wymaga wysokiej odporności psychicznej i fizycznej. Nie powinny odstraszać Cię długie godziny pracy sześć dni w tygodniu, skromne zakwaterowanie czy trudne warunki klimatyczne. Bezcenne są także zdolności organizacyjne i pomysłowość: będziesz pracować w nieznanym środowisku, często bez wyposażenia i sprzętu medycznego, używanego w dotychczasowej pracy. Warunki życia także nie zawsze będą łatwe. Dlatego potrzebujesz wysokiego stopnia opanowania, otwartości na zespół i elastyczności w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami.

Od wszystkich pracowników oczekujemy także gotowości do pracy w zgodzie z wartościami humanitarnymi, misją i Kartą Lekarzy bez Granic. Nie tolerujemy dyskryminacji ani nadużyć.

Niestety nie oferujemy możliwości odbycia stażu ani wolontariatu w terenie. Nasza organizacja jest finansowana ze środków darczyńców, przypisujemy nasze zasoby do zadań możliwie jak najefektywniej i skupiamy się całkowicie na natychmiastowej pomocy medycznej. Większość naszych programów jest realizowana w regionach niestabilnych lub objętych konfliktem zbrojnym. Staramy się ograniczać do minimum obecność zespołu międzynarodowego.

Jeśli rozważasz pracę dla Lekarzy bez Granic w przyszłości, to plusem jest szpitalne doświadczenie zawodowe, zwłaszcza doświadczenie w pracy na izbie przyjęć lub pediatrii. Cenna jest również specjalistyczna wiedza dotycząca żywienia, administracji szpitalnej oraz chorób takich jak gruźlica, HIV/AIDS, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne. Osoby, które na studiach uczestniczyły w programach kształcenia ustawicznego w tych dziedzinach są szczególnie poszukiwane. Inne sposoby przygotowania obejmują pracę w kraju tropikalnym lub uzyskanie dyplomu z medycyny tropikalnej, co jest wymogiem w przypadku wielu medycznych profili zawodowych. Mile widziane jest również doświadczenie na stanowiskach liderskich, kierowniczych lub nauczycielskich.

Nie mamy ograniczeń wiekowych – dolnej ani górnej granicy wieku. Ważna jest sprawność psychofizyczna. Wszystkie zatrudnione osoby przechodzą badanie lekarskie przed podjęciem pierwszej pracy oraz systematycznie kierowane na badania co dwa lata, aby upewnić się o braku przeciwwskazań do pracy w regionie (np. tropikalnym).  

Proces rekrutacyjny 

Najlepiej złożyć aplikację na 4-6 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Od pomyślnego zakończenia rekrutacji może upłynąć trochę czasu, zanim znajdziemy dla Ciebie odpowiednie stanowisko w projekcie. Liczymy na Twoją cierpliwość i elastyczność, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy wyjazd.

Prosimy o składanie aplikacji jedynie w przypadku spełniania wszystkich ogólnych wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego, dyspozycyjności, znajomości języków obcych i doświadczenia za granicą. Zapoznaj się ze szczegółowymi opisami stanowisk i porównaj opisane w nich wymagania szczegółowe ze swoją wiedzą i umiejętnościami. Jeśli spełniasz wymagania kilku różnych stanowisk, złóż aplikację na stanowisko, które najbardziej Cię interesuje albo do którego jesteś najlepiej dopasowany. Wszystkie niezbędne dokumenty i przekierowanie do formularza rekrutacyjnego znajdziesz bezpośrednio w opisie stanowiska (pasek na dole strony). 

Jeśli spełniasz wymagania ogólne, ale żaden z zamieszczonych profili stanowisk nie odpowiada Twoim kwalifikacjom, możesz także wypełnić formularz aplikacji spontanicznej (link do strony w języku angielskim). 
W praktyce tylko w nielicznych przypadkach stanowiska nie wymienione na naszej stronie internetowej mogą być rozpatrywane pod kątem współpracy przy projekcie. 

Po otrzymaniu Twojej aplikacji prześlemy potwierdzenie oraz przystąpimy do rozpatrzenia zgłoszenia. Jeśli aplikacja zostanie odrzucona, powiadomimy Cię mailowo. W przeciwnym razie zadzwonimy, aby przeprowadzić wstępną telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli przejdziesz ją pozytywnie, w kolejnym kroku umówimy spotkanie rekrutacyjne w naszym biurze w Berlinie.  

Za prowadzenie rekrutacji do pracy w terenie osób z rezydencją w Polsce tymczasowo odpowiada nasz międzynarodowy zespół ds. rekrutacji w biurze Lekarzy bez Granic w Berlinie.  

Podczas spotkania rekrutacyjnego omówimy szczegółowo Twoje kwalifikacje, motywacje, predyspozycje do pracy pod presją. W przypadku wybranych specjalności osoby kandydujące muszą poddać się testom zawodowym. Jeśli wynik rozmowy kwalifikacyjnej będzie pozytywny dla obu stron, włączymy Cię do naszej puli i będziemy szukać dla Ciebie odpowiedniego stanowiska w jednym z naszych projektów.   

Na ogół trudno jest pracować w projekcie Lekarzy bez Granic w czasie urlopu wypoczynkowego, ponieważ współpraca z nami jest stosunkowo długa i może rozpocząć się dość nagle. Zazwyczaj zatrudniamy na okres od dziewięciu miesięcy do roku. W nielicznych, bardzo indywidualnych przypadkach okres ten może być krótszy, ale zawsze wynosi co najmniej trzy miesiące. Często też nie da się z góry przewidzieć, kiedy dokładnie rozpocznie się wyjazd do pracy w terenie. Pomoc medyczną w sytuacjach kryzysowych można zaplanować tylko w ograniczonym zakresie – czasami między początkiem dyspozycyjności a wyjazdem na misję mija zaledwie kilka dni, a w innych przypadkach może to trwać kilka miesięcy. Dlatego konieczne jest elastyczne uzgodnienie z pracodawcą swojej nieobecności.

Co do zasady współpraca podczas urlopu bezpłatnego lub urlopu naukowego jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że od momentu przypisania Cię do projektu Lekarzy bez Granic, podlegasz wszystkim obowiązującym składkom na ubezpieczenie społeczne, co może mieć wpływ na Twoje dotychczasowe podatki i składki. Dlatego dobrze jest wcześniej zebrać informacje o plusach i minusach podwójnego zatrudnienia w danym przypadku.

Sam fakt współpracy z Lekarzami bez Granic nie uprawnia do urlopu lub nieobecności. Jeśli chcesz współpracować z nami bez konieczności wypowiedzenia obecnej pracy, powinieneś zastanowić się, jakie konkretne korzyści przyniesie to Twojemu obecnemu pracodawcy.

Praca u nas pomoże Ci w rozwoju zarówno zawodowym, jak i osobistym. Na płaszczyźnie zawodowej – będziesz pracować z różnymi narzędziami i sprzętem, korzystać z nieznanej infrastruktury i uczyć się nowych procesów. Na płaszczyźnie osobistej –  konieczne będzie przekraczanie swoich dotychczasowych ograniczeń. Praca, którą będziesz wykonywać, wymaga odporności, elastyczności, inicjatywy, organizacji i niezależności. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu mogą być aktywnie wykorzystane po powrocie do poprzedniej pracy.

Po złożeniu aplikacji może minąć trochę czasu przed wyjazdem do pracy. Wszystko zależy od Twoich kwalifikacji i od potrzeb danego projektu. Wakaty w programach pomocy humanitarnej są trudne do zaplanowania, dlatego czasami znalezienie odpowiedniego stanowiska trwa dłużej. Oznacza to, że po pozytywnym procesie rekrutacji może nastąpić kilkumiesięczny okres oczekiwania, aż znajdziemy dla Ciebie odpowiednie stanowisko w projekcie. Dlatego też ważne jest, aby aplikować z jak największym wyprzedzeniem. 

Ze względów organizacyjnych nie jest możliwe aplikowanie do pracy w konkretnym kraju, projekcie lub kontekście. Jako organizacja zajmująca się medyczną pomocą humanitarną musimy być gotowi do szybkiego działania i dlatego potrzebujemy pracowników, którzy są elastyczni, jeśli chodzi o miejsce pracy. To, gdzie zatrudniona osoba zostanie oddelegowana, zależy w dużej mierze od jej  kwalifikacji, specjalizacji, znajomości języka i możliwości czasowych, a także od stanowisk w projektach, które trzeba obsadzić. Jeśli nie możesz pracować w danym kraju – np. z powodu obowiązującego zakazu wjazdu – zaznacz to w swoim zgłoszeniu.

Przed pierwszym wyjazdem weźmiesz udział w międzynarodowym kursie przygotowawczym wraz z uczestnikami z różnych zawodów i krajów. Kurs ten trwa tydzień i dostarcza niezbędnych informacji o naszej organizacji, wewnętrznych procesach, protokołach i wytycznych. W razie potrzeby możesz również wziąć udział w kursie odświeżającym znajomość języka. Przekażemy Ci też szczegółowe informacje na temat projektu, warunków panujących na miejscu, bezpieczeństwa oraz zasad postępowania w kraju,w którym będziesz pracować. Oferujemy pomoc w razie jakichkolwiek problemów lub pytań, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu projektu, także w kwestiach administracyjnych.

Warunki pracy w terenie

Jako organizacja finansowana z darowizn, nie możemy zaoferować Ci w pełni konkurencyjnego wynagrodzenia. W ramach umowy o pracę otrzymasz dodatek do pensji na pokrycie bieżących wydatków podczas pracy w terenie. Wynagrodzenie początkowe wynosi 1328 EUR brutto miesięcznie przez pierwsze 12 miesięcy, niezależnie od stanowiska, o które się ubiegasz. W zależności od czasu trwania zatrudnienia i przyjętego zakresu obowiązków, wynagrodzenie wzrasta co roku i jest dostosowywane indywidualnie w oparciu o Twoje kwalifikacje zawodowe i doświadczenie. Jeśli posiadasz wcześniejsze dłuższe doświadczenie pracy w pomocy humanitarnej, Twoje wynagrodzenie początkowe może być wyższe.

Oprócz wynagrodzenia otrzymasz również dzienną dietę podczas pracy w terenie – jej wysokość zależy od kraju, w którym będziesz pracować. Pokrywamy także koszty podróży oraz zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu w czasie trwania współpracy. W okresie poprzedzającym wyjazd pokrywamy koszty niezbędnej opieki medycznej, takiej jak szczepienia. Pokrywamy również koszty wiz i kompleksowego pakietu ubezpieczeniowego. Za każdy miesiąc pracy naliczany jest urlop.

Praca w poszczególnych projektach międzynarodowych różni się zależnie od stanowiska i kraju. Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów i uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych (link do strony w języku angielskim) poświęconych poszczególnym stanowiskom. Więcej informacji publikujemy także tutaj (link do strony w języku angielskim).

Pielęgniarka i wieloletnia koordynatorka krajowa Helen O’Neill mówi o tej pracy: „Współpraca z Lekarzami bez Granic w terenie to moim zdaniem najbardziej satysfakcjonująca i spełniająca praca, jaka istnieje. Nawet jeśli była to najcięższa praca, jaką kiedykolwiek wykonywałam. Niewiele rzeczy w «normalnym życiu» może się równać z tym doświadczeniem”.

Może się zdarzyć, że przez jakiś czas  konieczne będzie mieszkanie w dużym namiocie razem z innymi zatrudnionymi osobami. Staramy się jednak zapewnić naszym pracownikom możliwie jak najwięcej prywatności. Będziesz mieć własny pokój, natomiast kuchnia, salon i łazienki są zazwyczaj dzielone z innymi pracownikami. Posiłki, pranie i inne obowiązki domowe są zazwyczaj wykonywane przez zatrudnionych w tym celu współpracowników. W wielu projektach mogą występować wahania w dostawie prądu i internetu, przez co kontakt z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi może być ograniczony. 

Dni urlopowe są regulowane umownie w oparciu o obowiązujące prawo pracy, ale rzeczywiste możliwości wzięcia urlopu różnią się w zależności od kraju i zależą od sytuacji bezpieczeństwa, zasobów i zadań. Ze względów wizowych i ubezpieczeniowych nie zawsze możliwe jest opuszczenie kraju, w którym realizowany jest projekt. Ponieważ praca w terenie jest bardzo uciążliwa, z długimi dniami i często sześciodniowymi tygodniami pracy, większość projektów oferuje również przerwy na odpoczynek i rekreację, których długość i miejsce są określane w projekcie.

Koszty wizy, szczepień, ubezpieczenia, transportu, wyżywienia i zakwaterowania są pokrywane przez Lekarzy bez Granic. Wszelkie dodatkowe wydatki na codzienne potrzeby mogą być na ogół pokryte z dziennej diety. Samodzielnie pokrywasz jedynie koszty urlopu. Jeśli po zakończeniu umowy z powodów prywatnych zechcesz pozostać w kraju projektu lub w jednym z krajów sąsiednich, nie możemy pokryć kosztów lotu powrotnego w późniejszym terminie.

Osoby zatrudnione przy naszych projektach są objęte kompleksowym prywatnym ubezpieczeniem międzynarodowym. Obok międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje ono również usługę zwrotu kosztów podróży, ubezpieczenie od niepełnosprawności, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i zawodowej.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, że gdy pary pracują razem w jednym projekcie, może to być trudne dla życia zespołowego i integracji zespołu. Zwłaszcza jeśli dla obojga jest to pierwsze doświadczenie pracy humanitarnej, ze względów bezpieczeństwa i organizacyjnych wspólny wyjazd nie jest możliwy.

Gdy każdy z partnerów zdobędzie już indywidualne doświadczenie w terenie, postaramy się spełnić prośbę o wspólną pracę w kolejnym projekcie. Sukces wspólnego wyjazdu zależy jednak również od kwalifikacji: na przykład dwójkę lekarzy trudniej jest umieścić w jednym projekcie niż lekarkę i pielęgniarza lub kierownika logistyki. Wspólny wyjazd jest więc raczej wyjątkiem niż regułą.

Niestety nie ma możliwości, aby przyjaciele i rodzina odwiedzali pracowników podczas pracy w terenie. Możesz natomiast wykorzystać przysługujący urlop, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi – zależnie od sytuacji w regionie – np. w kraju sąsiadującym.

Możliwości po powrocie

Powrót do domu po kilku miesiącach spędzonych w terenie nie zawsze jest łatwy. Często potrzeba czasu, aby zaaklimatyzować się i z powrotem przyzwyczaić do życia w domu. Doświadczenia udzielania pomocy humanitarnej mogą mieć również długofalowe skutki, odczuwalne wiele miesięcy po powrocie. Aby pomóc uporać się z tymi doświadczeniami, niezależni psychologowie przeprowadzają po powrocie poufne rozmowy indywidualne z każdym pracownikiem. W razie potrzeby zapewniamy również dalsze profesjonalne wsparcie psychologiczne. Szczegółowy debriefing z naszymi pracownikami pomaga im również w refleksji nad tym, co przeżyli.

Istnieje grupa byłych współpracowników, którzy sprawdzają, co słychać u osób powracających z naszych projektów. Mają odpowiednie przeszkolenie i oferują możliwość poufnej rozmowy o pozytywnych i negatywnych doświadczeniach z okresu pracy. Czasami trudno jest o takich doświadczeniach rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi. Oferujemy również różne wydarzenia oraz regularne spotkania, podczas których pracownicy mogą nawiązywać kontakty i wymieniać się doświadczeniami.

Zależy nam na zapewnieniu pracownikom długoterminowego zatrudnienia, dlatego oferujemy możliwości awansu w obrębie projektu. Wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia, będziesz podejmować coraz więcej zadań koordynacyjnych, będzie rósł obszar Twojej odpowiedzialności. Przedstawimy Ci ofertę wewnętrznych szkoleń i kursów dopasowanych do Twojej specjalności. Mogą to być zarówno szkolenia medyczne, jak i logistyczne, techniczne lub z zarządzania, na różnym poziomie zaawansowania. Niektórzy byli pracownicy po zakończeniu pracy w terenie z sukcesem aplikują do pracy w jednym z naszych biur i – dzięki doświadczeniu zdobytemu w terenie – dalej wspierają koordynację naszych działań międzynarodowych.