Siła matek

Static overlay

Ratuj z nami zdrowie i życie matek 

Kobiety są często szczególnie narażone na konsekwencje kryzysów humanitarnych. W ponad 70 krajach na świecie jesteśmy świadkami niezwykłej siły matek. Wspieramy kobiety podczas konfliktów zbrojnych, na szlakach migracyjnych, w miejscach, gdzie doszło do klęsk żywiołowych. Jesteśmy tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze, a dostęp do opieki medycznej utrudniony.

Prosimy o Twoją pomoc. To dzięki wsparciu osób prywatnych – takich jak Ty – ratujemy zdrowie i życie. Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic, w tym opiekę dla mam.

Z jakimi problemami medycznymi mierzą się matki? 

Kobiety potrzebują dostępu do opieki medycznej podczas, przed i po porodzie, ale również w trakcie trwania ciąży. Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają opiekę okołoporodową, z zakresu zdrowia reprodukcyjnego oraz opiekę nad noworodkami.  

Kobiety mogą mieć trudności z dostępem do opieki okołoporodowej z wielu powodów. Kwestie ekonomiczne, dystans do placówki medycznej czy wyniszczenie systemu opieki medycznej (na przykład z powodu konfliktu) opóźniają lub uniemożliwiają dotarcie do placówki zdrowia.

Jedna z chorób, która dotyka kobiety, to przetoka położnicza.  Można jej łatwo zapobiec dzięki dostępowi do wykwalifikowanej opieki porodowej i możliwości przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia w przypadku utrudnionego porodu.  

Przemoc na tle seksualnym dotyka milionów osób. Każdy przypadek przemocy seksualnej powinien być traktowany jak przypadek wymagający pilnej pomocy medycznej. Wstyd, strach, stygmatyzacja i inne bariery powstrzymują jednak nieznaną liczbę osób z doświadczeniem przemocy seksualnej przed poszukiwaniem leczenia. Tymczasem natychmiastowa pomoc medyczna ma w przypadku napaści seksualnej kluczowe znaczenie dla ograniczenia potencjalnych następstw. 

Opieka medyczna w następstwie przemocy seksualnej obejmuje:  

  • leczenie prewencyjne w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, szczepienie przeciw tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B 
  • leczenie urazów fizycznych 
  • wsparcie psychologiczne 
  • wsparcie w wypadku niechcianej ciąży 

W 2021 roku nasze zespoły leczyły 34 800 ofiar przemocy seksualnej. 

Śmierć matek ma najczęściej miejsce tuż przed, w trakcie lub tuż po porodzie.  

Szacuje się, że 99 procent kobiet, które umiera w czasie porodu lub z powodu powikłań związanych z ciążą, mieszka w krajach o niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Większości tych śmierci można zapobiec.  

Lekarze bez Granic stara się zaradzić trzem opóźnieniom, z jakimi mierzą się kobiety przy porodzie: opóźnieniu w podjęciu decyzji o szukaniu opieki, opóźnieniu w dotarciu do ośrodka zdrowia i opóźnieniu w otrzymaniu odpowiedniego leczenia w ośrodku. 

Pięć głównych przyczyn śmiertelności wśród matek to: 

  • krwotok 
  • sepsa 
  • niebezpieczna aborcja 
  • komplikacje związane z nadciśnieniem 
  • utrudniony poród 

W 2021 roku nasze zespoły asystowały przy 306 800 porodach, w tym zabiegach cesarskiego cięcia.  

W 2021 roku asystowaliśmy przy 306 800 porodach, w tym cesarskich cięciach, pomogliśmy 34 800 osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej, udzieliliśmy 383 300 konsultacji psychologicznych. Z Twoją pomocą zrobimy jeszcze więcej. 

Wpłać darowiznę

Jesteśmy niezależni dzięki wsparciu osób takich jak Ty

To dzięki darczyńcom możemy nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ponad 90% naszego finansowania to wpłaty od osób indywidualnych. Dzięki temu wsparciu możemy nieść jakościową, profesjonalną pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze, także wtedy, gdy skończy się zainteresowanie mediów.

Katharina Thies pracowała jako ginekolog Lekarzy bez Granic w szpitalu położniczym w Choscie w Afganistanie.

Bycie kobietą w Afganistanie jest niezaprzeczalnie trudne samo w sobie (…). Kobiety, które spotkałem podczas mojej pracy jako ginekolożka w szpitalu położniczym w Choście, radzą sobie z tym, co stawia przed nimi życie z akceptacją i wdziękiem. Siła i empatia afgańskich kobiet są inspirujące (…). Jestem im dozgonnie wdzięczna za wszystko, czego mnie nauczyły. 

Katharina Thies, ginekolożka, pracowała w szpitalu położniczym w Choście w Afganistanie 

Lekarze bez Granic. Zdjęcie przedstawia Martę Florea, lekarza ginekologa.

Nie ma takiego czegoś, jak przeciętny dzień w szpitalu Lekarzy bez Granic. W mojej pracy przyjęłam porody czworaczków i trojaczków oraz uczestniczyłam w ewakuacji z powodu trzęsienia ziemi. Na szczęście nikomu nic się wtedy nie stało.   

Marta Florea, ginekolożka, pracowała w Pakistanie 

Bashaer Aziz, położna nadzorująca na oddziale położniczym w zachodnim Mosulu w Iraku 

Duża część kobiet nie ma dostępu do opieki medycznej albo ze względu na brak pieniędzy albo w związku z innymi trudnościami. Pacjentki, które do nas trafiają są bardzo wdzięczne za otrzymaną pomoc medyczną. Nie mają innego miejsca, do którego mogłyby się udać. Nasz oddział położniczy to dla nich ogromne wsparcie. 

Bashaer Aziz, położna nadzorująca, pracuje na oddziale położniczym szpitala w zachodnim Mosulu w Iraku 

Zobacz: Siła matek w 70 krajach na świecie

Static overlay