Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Jesteśmy przerażeni zabiciem dwóch pracowników Lekarzy bez Granic, dr Mahmouda Abu Nujaila i dr Ahmada Al Sahara, oraz trzeciego lekarza współpracującego z Al-Awda, dr Ziada Al-Tatariego. Do śmierci doszło w ataku na szpital Al-Awda, jeden z ostatnich działających szpitali w północnej Gazie.

Łączymy się w bólu z rodzinami i wszystkimi kolegami opłakującymi ich śmierć. 

Dr Abu Nujaila i dr Al Sahar znajdowali się we wtorek 21 listopada w placówce, gdy trzecie i czwarte piętra zostały trafione. Inny personel medyczny, w tym pracownicy Lekarzy bez Granic, również zostali poważnie ranni. Organizacja regularnie przekazuje walczącym stronom informacje o Al-Awda jako funkcjonującym szpitalu i obecności personelu w Al-Awda. Współrzędne GPS zostały również wczoraj (w poniedziałek, 20 listopada) udostępnione władzom izraelskim. 

Lekarze bez Granic potępiają ten atak w najostrzejszych słowach i po raz kolejny wzywają do poszanowania i ochrony placówek medycznych, personelu i pacjentów. 

We wtorek 21 listopada ponad 200 pacjentów nadal przebywa w szpitalu Al-Awda, bez możliwości otrzymania opieki na poziomie, jakiego potrzebują. Pacjenci ci muszą zostać pilnie i bezpiecznie ewakuowani do innych szpitali, które nadal funkcjonują, chociaż wszystkie szpitale w Strefie Gazy pracują ponad swoje możliwości od października z powodu ciągłych niedoborów, ataków i niezwykle dużej liczby pacjentów i pacjentek. 

To kolejny incydent, którego doświadczyli pracownicy Lekarzy bez Granic w ciągu ostatnich kilku dni. Pracownicy Lekarzy bez Granic, którzy pomagają setkom pacjentów w Strefie Gazy, stoją w obliczu niezwykłych trudności, zapewniając opiekę medyczną w tej niewielkiej skali, jaka jest możliwa. Lekarze zabici obok łóżek szpitalnych to tragiczny obraz. 

Ataki na placówki medyczne stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, a w ostatnich tygodniach stały się one systematyczne. Lekarze bez Granic ponawiają apel o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, teraz bardziej niż kiedykolwiek, zniesienie blokady oraz ochronę placówek medycznych i personelu medycznego. 

Lekarze bez Granic pracują w szpitalu Al-Awda od 2018 roku, zapewniając opiekę z zakresu chirurgii odtwórczej dla dorosłych i chirurgii urazowej dla dzieci. Organizacja składa hołd odwadze kolegów i zawsze będzie mieć ich w pamięci. 

News

Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej