Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Jesteśmy przerażeni zabiciem dwóch pracowników Lekarzy bez Granic, dr Mahmouda Abu Nujaila i dr Ahmada Al Sahara, oraz trzeciego lekarza współpracującego z Al-Awda, dr Ziada Al-Tatariego. Do śmierci doszło w ataku na szpital Al-Awda, jeden z ostatnich działających szpitali w północnej Gazie.

Łączymy się w bólu z rodzinami i wszystkimi kolegami opłakującymi ich śmierć. 

Dr Abu Nujaila i dr Al Sahar znajdowali się we wtorek 21 listopada w placówce, gdy trzecie i czwarte piętra zostały trafione. Inny personel medyczny, w tym pracownicy Lekarzy bez Granic, również zostali poważnie ranni. Organizacja regularnie przekazuje walczącym stronom informacje o Al-Awda jako funkcjonującym szpitalu i obecności personelu w Al-Awda. Współrzędne GPS zostały również wczoraj (w poniedziałek, 20 listopada) udostępnione władzom izraelskim. 

Lekarze bez Granic potępiają ten atak w najostrzejszych słowach i po raz kolejny wzywają do poszanowania i ochrony placówek medycznych, personelu i pacjentów. 

We wtorek 21 listopada ponad 200 pacjentów nadal przebywa w szpitalu Al-Awda, bez możliwości otrzymania opieki na poziomie, jakiego potrzebują. Pacjenci ci muszą zostać pilnie i bezpiecznie ewakuowani do innych szpitali, które nadal funkcjonują, chociaż wszystkie szpitale w Strefie Gazy pracują ponad swoje możliwości od października z powodu ciągłych niedoborów, ataków i niezwykle dużej liczby pacjentów i pacjentek. 

To kolejny incydent, którego doświadczyli pracownicy Lekarzy bez Granic w ciągu ostatnich kilku dni. Pracownicy Lekarzy bez Granic, którzy pomagają setkom pacjentów w Strefie Gazy, stoją w obliczu niezwykłych trudności, zapewniając opiekę medyczną w tej niewielkiej skali, jaka jest możliwa. Lekarze zabici obok łóżek szpitalnych to tragiczny obraz. 

Ataki na placówki medyczne stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, a w ostatnich tygodniach stały się one systematyczne. Lekarze bez Granic ponawiają apel o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, teraz bardziej niż kiedykolwiek, zniesienie blokady oraz ochronę placówek medycznych i personelu medycznego. 

Lekarze bez Granic pracują w szpitalu Al-Awda od 2018 roku, zapewniając opiekę z zakresu chirurgii odtwórczej dla dorosłych i chirurgii urazowej dla dzieci. Organizacja składa hołd odwadze kolegów i zawsze będzie mieć ich w pamięci. 

News

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej