Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024
© MSF
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Lekarze bez Granic wzywają do ochrony ludności cywilnej oraz otwarcia przejścia granicznego w Rafah.

Siły izraelskie rozpoczęły ofensywę na Rafah i przejęły kontrolę nad granicą, odcinając dostawy ratującej życie pomocy do Strefy Gazy. Tysiące ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze wschodniego Rafah po ostatnich izraelskich nakazach ewakuacyjnych. 

Zamknięcie tego kluczowego punktu wjazdu do Gazy zagraża pomocy humanitarnej. Zapasy paliwa, jedzenia, leków i wody są na niebezpiecznie niskim poziomie, a ludzie, stojący w obliczu nasilających się walk, są uwięzieni.   

Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

– Przejście w Rafah, ważny punkt dostępu pomocy humanitarnej, zostało całkowicie zamknięte do odwołania. Będzie to miało druzgocący wpływ, ponieważ pomoc nim napływająca jest kołem ratunkowym dla całej Strefy Gazy – mówi Aurelie Godard, kierowniczka zespołu medycznego w Gazie. – Po siedmiu miesiącach wojny, która zmusiła 1,7 miliona ludzi do ucieczki z domów, decyzja o zamknięciu tego przejścia pogarsza warunki życia ludzi uwięzionych w Gazie, które już były trudne.  

Ponowne przymusowe przesiedlenia

6 maja siły izraelskie rozkazały 100 000 ludzi na wschodzie Rafah ewakuację do Al Mawasi. Jest to obszar pomiędzy zachodnim Rafah i Chan Junus, gdzie możliwości schronienia i podstawowe zasoby są również bardzo ograniczone. Rafah było wcześniej określone przez siły izraelskie jako strefa bezpieczna dla cywilów.  

– Ludzie ci są ponownie przymusowo przesiedleni, przemieszczając się z prowizorycznych namiotów do kolejnego miejsca bez adekwatnego schronienia, jedzenia, wody i opieki medycznej – mówi Godard. – Istnieje ryzyko, że jeszcze bardziej dotknie ich katastrofa humanitarna, która już osiągnęła poziom z koszmaru.  

Ofensywa oraz nakaz ewakuacji jeszcze bardziej ograniczają dostęp do opieki w ramach systemu ochrony zdrowia, który już jest zniszczony. Ludzie są pozostawieni niemal bez podstawowej opieki medycznej.  

Ewakuacje placówek medycznych

Wcześniej w tym tygodniu personel medyczny i pacjenci musieli ewakuować się ze szpitala Al-Najjar. Szpital Europejski w Gazie nie jest już dostępny. Lekarze bez Granic w dalszym ciągu prowadzą działania w Indonezyjskim Szpitalu Polowym w Rafah, gdzie zapewniamy opiekę pooperacyjną. Jednak nasze zespoły, spodziewając się ewakuacji, zaczęły wypisać pacjentów, którzy spełniają niezbędne kryteria. Zawieszamy również do odwołania nasze działania w klinice Al-Shaboura.  

– Konieczność zawieszenia działań ośrodka medycznego, w którym nasze zespoły zapewniły 8269 konsultacji w samym kwietniu, a w ostatnim tygodniu wykonały 344 opatrunki, jest katastrofalne w skutkach – mówi Paulo Milanesio, koordynator działań natychmiastowych w Rafah.  

Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

– Gdzie w miejscu tak zniszczonym, jak Gaza, kobiety w ciąży, dzieci, ludzie z chorobami przewlekłymi będą szukać opieki i kontynuować leczenie? Nie zapominajmy o wpływie na zdrowie psychiczne. Przed zamknięciem zapewnialiśmy ponad 130 indywidualnych konsultacji z zakresu zdrowia psychicznego tygodniowo, liczba ta rosła w ostatnich tygodniach – mówi Milanesio.  

Lekarze bez Granic przekazują Ministerstwu Zdrowia swoje działania w szpitalu El Emirati (8 maja) oraz przenoszą personel do szpitala Nasser, aby zapewniać opiekę okołoporodową na bezpieczniejszym obszarze.  

– Tym samym liczba placówek medycznych, które byliśmy zmuszeni opuścić urosła do 11 na przestrzeni siedmiu miesięcy, co pokazuje brutalność i bezprawie tej wojny – mówi Milanesio.  

Apelujemy o zawieszenie broni

Od początku wojny Lekarze bez Granic obserwują systematyczne ataki na placówki medyczne i infrastrukturę cywilną. W momencie, w którym potrzeby medyczne drastycznie rosną, system ochrony zdrowia w Gazie jest rozmontowywany – z katastrofalnymi skutkami dla ludności palestyńskiej.  

Powtarzamy nasz apel o natychmiastowe, trwałe zawieszenie broni, aby zapobiec dalszym śmierciom i zniszczeniu w Gazie oraz umożliwić napływ ratującej życie pomocy.  

Wpłać darowiznę na pomoc w Strefie Gazy i w regionie

News

Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej