Zespół Lekarzy bez Granic zajmuje się pacjentem w pociągu medycznym przewożącym pacjentów ze szpitali ze wschodu na zachód kraju. Ukraina, 2022 
© Zdjęcie: Andrii Ovod
Zespół Lekarzy bez Granic zajmuje się pacjentem w pociągu medycznym przewożącym pacjentów ze szpitali ze wschodu na zachód kraju. Ukraina, 2022 

Wojny i konflikty zbrojne

Wojny i konflikty zbrojne

Konflikty zbrojne niszczą życie. Ludzie zostają zmuszeni do ucieczki z domów i życia w ciągłym strachu. Tracą możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym dostępu do opieki medycznej. Ponad jedna trzecia działań Lekarzy bez Granic odbywa się w strefach konfliktu. Niesiemy pomoc ludziom w potrzebie między innymi w Syrii, Nigerii, Ukrainie, Jemenie, Sudanie Południowym czy Republice Środkowoafrykańskiej.   

Skutki wojny 

Konsekwencje wojny są rozległe. Prowadzą do od natychmiastowych zniszczeń, śmierci i przemocy. Niosą także długofalowe skutki dla osób żyjących na obszarach objętych konfliktem – takie, jak trwale zmieniające życie obrażenia, zespół stresu pourazowego czy inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Ludzie często zostają zmuszeni do opuszczenia domów i pozostawienia swojego dotychczasowego życia za sobą. 

Na skutek konfliktów zbrojnych zniszczeniu ulega infrastruktura, a ludzie tracą dostęp do opieki zdrowotnej.  

Niesiemy pomoc w strefach konfliktu 

W strefach wojennych nasze zespoły starają się ocenić i leczyć najbardziej pilne potrzeby. Zajmujemy się potrzebami medycznymi i humanitarnymi ludzi w potrzebie. Nie stajemy po żadnej ze stron konfliktu. Udzielamy pomocy niezależnie od pochodzenia, wyznania czy przekonań politycznych. Mówimy też głośno o tym, co widzimy na własne oczy, aby nagłośnić sytuację osób dotkniętych konfliktem. 

Od momentu powstania Lekarzy bez Granic w 1971 roku, nasze zespoły zapewniały opiekę w licznych wojnach i konfliktach oraz różnych kontekstach występowania przemocy. Odpowiadaliśmy zarówno na natychmiastowe, jak i długoterminowe potrzeby medyczne od Afganistanu, Bałkanów, Kolumbii i Demokratycznej Republiki Konga, po Irak, Rwandę, Syrię, Jemen i wiele innych. 

Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy? 

Finansowanie Lekarzy bez Granic w ponad 90 procentach opiera się na wsparciu osób indywidualnych. To dzięki Twojej darowiźnie niesiemy pomoc tam, gdzie jest najpilniej potrzebna.  

Wpłać teraz: 

50 zł

Zdjęcie: AFP PHOTO/GENYA SAVILOV

pozwoli na zakup dwóch zestawów narzędzi do opatrywania ran (używamy ich np. w Ukrainie) 

100 zł

Zdjęcie: MSF/Dalila Mahdawi

pozwoli na zakup żywności terapeutycznej dla niedożywionego dziecka na około miesiąc 

200 zł

Zdjęcie: Caroline Thirion/MSF

pozwoli na zakup resuscytatora ratowniczego dla noworodków i małych dzieci (używamy ich np. w Ukrainie) 

Ponad jedna trzecia działań Lekarzy bez Granic odbywa się w strefach konfliktu. Niesiemy pomoc ludziom w potrzebie między innymi w Syrii, Nigerii, Ukrainie, Jemenie, Sudanie Południowym czy Republice Środkowoafrykańskiej.