Zniszczenia w Gazie, 2023.
© Mohammed Baba
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Wojny i konflikty zbrojne

Wojny i konflikty zbrojne

Konflikty zbrojne niszczą życie. Ludzie zostają zmuszeni do ucieczki z domów i życia w ciągłym strachu. Tracą możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym dostępu do opieki medycznej.

Skutki wojny 

Konsekwencje wojny są rozległe. Prowadzą do natychmiastowych zniszczeń, śmierci i przemocy. Niosą także długofalowe skutki. Osoby, które żyją na obszarach objętych konfliktem, często muszą zmagać się z obrażeniami trwale zmieniającymi życie, zespołem stresu pourazowego czy innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. 

Ludzie często zostają zmuszeni do opuszczenia domów i pozostawienia swojego dotychczasowego życia za sobą. Na skutek konfliktów zbrojnych zniszczeniu ulega infrastruktura cywilna, a ludzie tracą dostęp do opieki zdrowotnej.  

Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023, zdjęcie: Mohammad Masri.

Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy? 

Finansowanie Lekarzy bez Granic w ponad 97 procentach opiera się na wsparciu osób indywidualnych. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów. Dzięki temu zachowujemy bezstronność i jesteśmy niezależni w działaniu. Twoja darowizna pozwala nieść pomoc tam, gdzie jest najpilniej potrzebna.  Dzięki Twojemu wparciu: 

prowadzimy szpitale i ośrodki zdrowia
prowadzimy ostry dyżur i triaż – niezbędny w sytuacji napływu dużej liczby rannych
zapewniamy opiekę okołoporodową dla mam i dzieci
zapewniamy pomoc psychologiczną
leczymy niedożywienie  

Jessica Comi i doktor Federica Iezzi usuwają nabój z nogi pacjenta, Sudan, 2022.

Przyjęliśmy wielu pacjentów i wielu z nich zapadło mi w pamięć. Była np. 11-letnia dziewczynka o imieniu Layla*, która miała ranę postrzałową kości udowej, wysoko w pobliżu miednicy. Widząc kogoś takiego jak ona, czujesz złość: „Co ona tu robi? To tylko dziecko, nie powinno jej spotkać coś takiego”. Ale ten gniew nas motywował.  

*imię zmienione 

Jessica Comi (po lewej), pielęgniarka operacyjna, opowiada o pracy w Sudanie 

Wpłać teraz, ratuj zdrowie i życie: 

Niesiemy pomoc w strefach konfliktu 

W strefach wojennych nie stajemy po żadnej ze stron konfliktu. Udzielamy pomocy niezależnie od pochodzenia, wyznania czy przekonań politycznych. Kierujemy się wyłącznie oceną potrzeb – w pierwszej kolejności pomagamy tym, którym zagraża największe niebezpieczeństwo. Mówimy też głośno o tym, co widzimy na własne oczy, aby nagłośnić sytuację osób dotkniętych konfliktem.  

 • Ponad

  1/3

  działań Lekarzy bez Granic odbywa się w strefach konfliktów 

 • Przeprowadziliśmy łącznie

  118 100

  zabiegów i operacji chirurgicznych w 2022 roku

 • Mamy

  48 lat

  doświadczenia w chirurgii wojennej 

Z pomocą tam, gdzie jest potrzebna 

Lekarze bez Granic posiadają prawie 50 lat doświadczenia w udzielaniu pomocy medycznej podczas wojen i konfliktów zbrojnych. Za tym doświadczeniem idą umiejętności i działania dopasowane do kontekstu wojennego. 

Czasem, aby zapewnić opiekę medyczną tam, gdzie potrzeby są naprawdę największe, sięgamy po przenośne, dmuchane namioty służące za oddziały chirurgiczne. Taki oddział jest sterylny. Jesteśmy w stanie rozstawić go w 48-72 godziny.  

W dmuchanym szpitalu w Czadzie Lekarze bez Granic nieśli pomoc osobom, które uciekły przed przemocą z Sudanu. W kompleksie są dwie sale operacyjne, sterylizatornia, oddział położniczy i rentgen. Szpital oferuje 108 łóżek i 36 dodatkowych miejsc do odbierania porodów i przeprowadzania cesarskich cięć. Czad, 2023. Zdjęcie: MSF/Mohammad Ghannam
W dmuchanym szpitalu w Czadzie Lekarze bez Granic nieśli pomoc osobom, które uciekły przed przemocą z Sudanu. W kompleksie są dwie sale operacyjne, sterylizatornia, oddział położniczy i rentgen. Szpital oferuje 108 łóżek i 36 dodatkowych miejsc do odbierania porodów i przeprowadzania cesarskich cięć. Czad, 2023. Zdjęcie: MSF/Mohammad Ghannam