Wojny i konflikty zbrojne
Wojny i konflikty zbrojne
Konflikty zbrojne niszczą życie. Ludzie zostają zmuszeni do ucieczki z domów i życia w ciągłym strachu. Tracą możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym dostępu do opieki medycznej.
Skutki wojny
Konsekwencje wojny są rozległe. Prowadzą do natychmiastowych zniszczeń, śmierci i przemocy. Niosą także długofalowe skutki. Osoby, które żyją na obszarach objętych konfliktem, często muszą zmagać się z obrażeniami trwale zmieniającymi życie, zespołem stresu pourazowego czy innymi problemami ze zdrowiem psychicznym.
Ludzie często zostają zmuszeni do opuszczenia domów i pozostawienia swojego dotychczasowego życia za sobą. Na skutek konfliktów zbrojnych zniszczeniu ulega infrastruktura cywilna, a ludzie tracą dostęp do opieki zdrowotnej.
Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?
Finansowanie Lekarzy bez Granic w ponad 97 procentach opiera się na wsparciu osób indywidualnych. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów. Dzięki temu zachowujemy bezstronność i jesteśmy niezależni w działaniu. Twoja darowizna pozwala nieść pomoc tam, gdzie jest najpilniej potrzebna. Dzięki Twojemu wparciu:
prowadzimy szpitale i ośrodki zdrowia
prowadzimy ostry dyżur i triaż – niezbędny w sytuacji napływu dużej liczby rannych
zapewniamy opiekę okołoporodową dla mam i dzieci
zapewniamy pomoc psychologiczną
leczymy niedożywienie
Przyjęliśmy wielu pacjentów i wielu z nich zapadło mi w pamięć. Była np. 11-letnia dziewczynka o imieniu Layla*, która miała ranę postrzałową kości udowej, wysoko w pobliżu miednicy. Widząc kogoś takiego jak ona, czujesz złość: „Co ona tu robi? To tylko dziecko, nie powinno jej spotkać coś takiego”. Ale ten gniew nas motywował.
*imię zmienione
Jessica Comi (po lewej), pielęgniarka operacyjna, opowiada o pracy w Sudanie
Wpłać teraz, ratuj zdrowie i życie:
Niesiemy pomoc w strefach konfliktu
W strefach wojennych nie stajemy po żadnej ze stron konfliktu. Udzielamy pomocy niezależnie od pochodzenia, wyznania czy przekonań politycznych. Kierujemy się wyłącznie oceną potrzeb – w pierwszej kolejności pomagamy tym, którym zagraża największe niebezpieczeństwo. Mówimy też głośno o tym, co widzimy na własne oczy, aby nagłośnić sytuację osób dotkniętych konfliktem.
Z pomocą tam, gdzie jest potrzebna
Lekarze bez Granic posiadają prawie 50 lat doświadczenia w udzielaniu pomocy medycznej podczas wojen i konfliktów zbrojnych. Za tym doświadczeniem idą umiejętności i działania dopasowane do kontekstu wojennego.
Czasem, aby zapewnić opiekę medyczną tam, gdzie potrzeby są naprawdę największe, sięgamy po przenośne, dmuchane namioty służące za oddziały chirurgiczne. Taki oddział jest sterylny. Jesteśmy w stanie rozstawić go w 48-72 godziny.