
Meksyk
Co roku około 500 000 osób ucieka przed przemocą i ubóstwem w swoich krajach i przedostaje się do Meksyku z nadzieją na dotarcie do Stanów Zjednoczonych. Po drodze mierzą się z trudami podróży, rabunkami, wymuszeniami i przemocą, której doświadczają również w Meksyku.
Lekarze bez Granic pracują z migrantami i uchodźcami na południowej i północneg granicy Meksyku od 2012 roku. Niesiemy pomoc medyczną, psychologiczną i socjalną również wzdłuż szlaku migracyjnego biegnącego przez Amerykę Południową i Środkową do Stanów Zjednoczonych.
W mieście Meksyk prowadzimy kompleksowe centrum opieki, w którym zapewniamy specjalistyczną, multidyscyplinarną opiekę migrantom, uchodźcom i mieszkańcom Meksyku, którzy padli ofiarą przemocy i tortur. Zapewniamy też pomoc w zakresie zdrowia psychicznego.
Lekarze bez Granic wielokrotnie potępiali represyjną politykę wobec migrantów rządów USA i Meksyku opartą na kryminalizacji, prześladowaniach, zatrzymaniach i deportacjach. Polityka ta wpycha migrantów w ręce gangów przestępczych, które wymuszają na nich haracze, naraża migrujące osoby na jeszcze większe niebezpieczeństwa, przemoc, utratę zdrowia i życia.
Meksyk w soczewce
-
W 2023 roku utrzymywaliśmy
279
pełnych etatów -
W 2023 roku przeznaczyliśmy na pomoc
13,8
mln euro -
Rozpoczęliśmy działania w
1985
roku
Co robimy w Meksyku?
Udzielamy podstawowej pomocy medycznej.
Wspieramy zdrowie psychiczne.
Leczymy ofiary przemocy i tortur.
