
Haiti
Mieszkańcy Haiti mierzą się ze skutkami niestabilności politycznej i eskalacji przemocy, które doprowadziły system opieki zdrowotnej na skraj załamania. W stolicy Port-au-Prince na ulicach walczą uzbrojone gangi, policja i cywilne brygady samoobrony.
W Haiti zapewniamy pomoc rannym, ofiarom przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć. Ponieważ w kraju regularnie dochodzi do klęsk żywiołowych, reagowanie w sytuacjach kryzysowych pozostaje również głównym celem naszej pracy w tym kraju.
Niestabilna sytuacja w kraju uległa dalszemu pogorszeniu, kiedy 28 lutego 2024 roku ogłoszono, że wybory zostaną przełożone na sierpień 2025 roku. Przemoc eksplodowała ze zdwojoną siłą, a Lekarze bez Granic zwiększyli skalę działań, aby opiekować się rosnącą liczbą osób rannych.
Nasze zespoły prowadzą obecnie dwa szpitale urazowe w Tabarre i Carrefour, dwa ośrodki ratunkowe w Drouillard i Turgeau oraz jeden ośrodek dla ofiar przemocy seksualnej w obszarze metropolitalnym Port-au-Prince. Ze względów bezpieczeństwa, zmuszani jesteśmy do okresowego zawieszania naszych działań. Podejmujemy je na nowo, jak tylko pozwala na to sytuacja.
Haiti w soczewce
-
W 2023 roku utrzymywaliśmy
1968
pełnych etatów -
W 2023 roku przeznaczyliśmy na pomoc
49,6
mln euro -
Rozpoczęliśmy działania w
1991
roku
Co robimy w Haiti?
Zapewniamy opiekę medyczną osobom narażonym na przemoc.
Wspieramy zdrowie reprodukcyjne i zapewniamy opiekę w następstwie przemocy seksualnej.
Niesiemy pomoc medyczną w sytuacjach nagłych kryzysów.
