Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024
© Corentin Fohlen/Divergence
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Z powodu drastycznej przemocy w stolicy Haiti liczba osób potrzebujących pilnego leczenia urazowego rośnie. W odpowiedzi zespoły Lekarzy bez Granic zwiększyły skalę działań.   

28 lutego ogłoszono na Haiti, że wybory parlamentarne mogą zostać przełożone na sierpień 2025 roku. To doprowadziło do eskalacji przemocy w Port-au-Prince, stolicy kraju, w której sytuacja już wcześniej była niestabilna.   

Z powodu drastycznej przemocy liczba ludzi wymagających pilnego leczenia urazowego rośnie. Tymczasem lokalny system opieki zdrowotnej jest pod ogromną presją i z trudem odpowiada na istniejące potrzeby. Dlatego nasze zespoły zwiększyły skalę działań.   

Pierwsze od ponad dekady badanie wpływu przemocy na śmiertelność na Haiti ujawnia ekstremalny poziom przemocy doświadczanej przez mieszkańców Cité Soleil, dzielnicy w stolicy kraju, Port-au-Prince. 

Retrospektywne badanie śmiertelności zostało przeprowadzone przez Epicentre, dział epidemiologii i badań medycznych Lekarzy bez Granic. Obejmuje okres od sierpnia 2022 roku do lipca 2023 roku. Ujawnia ono niepokojącą eskalację przemocy w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym przez Lekarzy bez Granic w 2007 roku na tym samym obszarze. 

Według nowego badania, ponad 40 procent zgonów jest związanych z przemocą. Surowy wskaźnik śmiertelności [liczba zgonów na 10 000 osób dziennie] wynosi 0,63.  

Dla porównania, podobne wskaźniki notowano w roku 2017 w północnej Syrii, bastionie Państwa Islamskiego, gdzie ludzie byli narażeni na działania grupy oraz bombardowania koalicji międzynarodowej. Równie wysoki wskaźnik śmiertelności można było odnotować też wśród uchodźców Rohingya w miesiącach bezpośrednio poprzedzających kampanię przemocy rozpoczętą przeciwko nim przez armię Mjanmy. 

Przeczytaj badanie (materiał dostępny w j. angielskim).  

Nowe szpitale

Podczas gdy kilka lokalnych szpitali przestało funkcjonować, nasze zespoły ponownie otworzyły centrum ratunkowe w dzielnicy Turgeau. 4 marca otworzyliśmy także nowy szpital dla rannych w Carrefour, z salą operacyjną i 25 łóżkami. 
 
Obecnie szukamy dodatkowych szpitali, w których moglibyśmy pracować w różnych częściach Port-au-Prince, ponieważ brak bezpieczeństwa i blokady drogowe uniemożliwiają karetkom transport pacjentów. 

– Przyjmujemy średnio 5-10 nowych przypadków dziennie, pracując do granic naszych możliwości – mówił Mumuza Muhindo Musubaho, szef działań Lekarzy bez Granic na Haiti, o działaniach w szpitalu w Tabaree. Od 28 lutego zdołaliśmy zwiększyć w tej placówce liczbę łóżek z 50 do 75. 

[zdjęcie po prawej stronie] Pierre-Marie został raniony dwiema kulami, gdy chodził po swojej dzielnicy Fort National w Port-au-Prince. Ma jedno dziecko. Otrzymał opiekę w szpitalu Lekarzy bez Granic w Tabarre.

Pierre-Marie został raniony dwiema kulami, gdy chodził po swojej dzielnicy Fort National w Port-au-Prince. Ma jedno dziecko. Otrzymał opiekę w szpitalu Lekarzy bez Granic w Tabarre. Haiti, 2024
Zdjęcie: Réginald Louissaint Junior

Przemoc seksualna 

W marcu tysiące ludzi uciekło ze swoich domów z powodu starć w dzielnicach. Niestabilna sytuacja zmusiła Lekarzy bez Granic do tymczasowego zawieszenia działania klinik mobilnych w kilku lokalizacjach. 
 
Brak bezpieczeństwa w Port-au-Prince przyczynił się w ostatnich latach również do natężenia przemocy seksualnej.  

28 lutego ogłoszono na Haiti, że wybory parlamentarne mogą zostać przełożone na sierpień 2025 roku. To doprowadziło do eskalacji przemocy w Port-au-Prince, stolicy kraju, w której sytuacja już wcześniej była niestabilna. Haiti, 2024
28 lutego ogłoszono na Haiti, że wybory parlamentarne mogą zostać przełożone na sierpień 2025 roku. To doprowadziło do eskalacji przemocy w Port-au-Prince, stolicy kraju, w której sytuacja już wcześniej była niestabilna. Haiti, 2024, zdjęcie: Corentin Fohlen/Divergence

Zespoły Lekarzy bez Granic obawiają się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu, ponieważ liczba osób przesiedlonych nadal rośnie. W ubiegłym roku zapewniliśmy na Haiti opiekę ponad 4 000 ofiar napaści na tle seksualnym. 

Utrudnione dostawy

Obecna eskalacja przemocy w większości dzielnic miasta jest kulminacją kryzysu politycznego, gospodarczego i społecznego, który nęka Haiti od czasu zamachu na prezydenta Jovenela Moïse’a w 2021 roku.  

Dostęp do głównego portu w kraju jest obecnie utrudniony ze względu na napięcia i brak bezpieczeństwa w większości miasta. Międzynarodowe lotnisko również zostało zamknięte na kilka dni. 

– Martwimy się, ponieważ nasze zapasy materiałów medycznych są niezwykle trudno dostępne. Nie tylko ze względu na sytuację w porcie, ale także dlatego, że niemożliwe jest kontynuowanie procedur administracyjnych związanych z odprawą celną – mówi Musubaho. – Obawiamy się, że zabraknie nam leków i środków medycznych, które są absolutnie niezbędne do zaspokojenia ogromnych obecnie potrzeb. 

Wymiana strzałów między uzbrojonymi mężczyznami w Port-au-Prince. Haiti, 2024
Wymiana strzałów między uzbrojonymi mężczyznami w Port-au-Prince. Haiti, 2024, zdjęcie: Corentin Fohlen/Divergence

Pod koniec 2022 roku Haiti zostało praktycznie sparaliżowane na kilka tygodni, gdy fala demonstracji doprowadziła do ogłoszenia peyi lok („blokady kraju”), utrudniając przemieszczanie się, działalność gospodarczą, dostawy wody i paliwa oraz zmuszając wiele placówek opieki zdrowotnej do zawieszenia działań.  

Obecnie system opieki zdrowotnej w Port-au-Prince ponownie znalazł się pod ogromną presją.  

Lekarze bez Granic na Haiti 

Lekarze bez Granic pracowali po raz pierwszy na Haiti w 1991 roku.  

Obecnie zapewniamy przede wszystkim leczenie urazowe, opiekę po przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, a także opiekę w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.  

W Haiti często dochodzi do klęsk żywiołowych, dlatego reagowanie w sytuacjach kryzysowych pozostaje również ważnym aspektem naszej pracy w tym kraju. 

Zamierzamy pozostać w kraju, ponieważ potrzeby medyczne są wysokie i rosną. Większość naszych zespołów stanowią pracownicy lokalni. W naszych projektach nadal pracują także członkowie zespołu międzynarodowego.  

News

Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej