
Somalia
Zaangażowanie Lekarzy bez Granic w pomoc potrzebującym w Somalii pozostaje niezachwiane. Reagujemy na pilne potrzeby medyczne osób przesiedlonych i wspieramy placówki medyczne.
W ciągu ostatnich czterech dekad zespoły Lekarzy bez Granic reagowały na powtarzające się kryzysy humanitarne i zdrowotne powodowane konfliktami, katastrofami związanymi ze zmianami klimatu (rozległe powodzie i nawracające susze), a także na epidemie chorób, takich jak cholera, odra i COVID-19.
Obecnie Lekarze bez Granic nadal pracują w szpitalach w Somalii i Somalilandzie, zapewniając opiekę położniczą i pediatryczną, wsparcie żywieniowe dla pacjentów z niedożywieniem, pierwszą pomoc w nagłych wypadkach i opiekę nad chorymi na gruźlicę. Zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą również kliniki mobilne, zapewniając podstawową opiekę zdrowotną w obozach dla osób przesiedlonych wewnętrznie i społecznościom przyjmującym osoby przesiedlone.
Przeprowadzamy kampanie szczepień i reagujemy na kryzysy żywieniowe tam, gdzie jest to możliwe. Lekarze bez Granic zapewniają również środki na prowadzenie „obozów okulistycznych”, które docierają do tysięcy osób z chorobami oczu.
Duża część naszej pracy obejmuje specjalistyczne szkolenia dla personelu medycznego, a także usprawnienie istniejących szpitali oraz rozszerzanie i poprawę stanu infrastruktury wodnej i sanitarnej.
Somalia w soczewce
-
W 2023 roku utrzymywaliśmy
192
pełne etaty -
W 2023 roku przeznaczyliśmy na pomoc
20,1
mln euro -
Rozpoczęliśmy działania w
1979
roku
Co robimy w Somalii?
Zapewniamy pomoc medyczną osobom narażonym na przemoc i przesiedlenia.
Wspieramy opiekę zdrowotną matek i dzieci.
Leczymy niedożywienie.
