© MSF/Suleiman Hassan
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic bada dziecko w obozie dla osób przesiedlonych. Somalia, 2022

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób zakaźnych. To odciska piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa, odpowiadając na potrzeby medyczne wywołane przez niedożywienie, odrę i cholerę.  

Według prognoz piąty z rzędu sezon deszczowy ominie Somalię. Nasze zespoły na miejscu zwiększają skalę działań z powodu wzrostu ostrego niedożywienia wśród dzieci w Baidoa, mieście w południowo-zachodnim regionie kraju. Obszar ten jest dotknięty najgorszą suszą od 40 lat, trwającym od dekad konfliktem i nieustającym brakiem bezpieczeństwa oraz nieadekwatną odpowiedzią humanitarną.  

Niedożywienie wśród dzieci, obserwowane nasze zespoły, pogłębia się przez obecność śmiertelnych chorób zakaźnych, takich, jak odra. Liczba przypadków tej choroby znacznie rośnie, ponieważ ludzie szukający schronienia żyją w przeludnionych warunkach. W setkach nieformalnych, tymczasowych schronieniach w całym mieście niski poziom usług sanitarnych i dostępu do wody przyczyniają się do rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę, np. cholery. Ogniska chorób dodatkowo zwiększają ryzyko niedożywienia.   

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób. Odciska to piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Gdy uprawy nie dały plonów, a zwierzęta hodowlane umarły, wielu ludzi straciło swój dobytek i możliwość radzenia sobie z głodem. W miejscach, skąd pochodzą, istnieje mało możliwości utrzymania siebie lub rodziny. Większość opisuje stan desperacji – nie wiedzą, gdzie mogą otrzymać wsparcie, które pozwoli im na przeżycie. 

Oto pięć faktów na temat suszy, niedożywienia i wybuchów chorób w Baidoa: 

Lekarz Ahmed Ilyas bada dziecko w szpitalu wspieranym przez Lekarzy bez Granic. Somalia, 2022

1. Baidoa jest drugim miastem w Somalii pod względem liczby osób przesiedlonych 

Od stycznia do sierpnia 2022 r. do tego miasta dotarło ponad 200 000 osób. Baidoa jest drugim miastem po Mogadiszu, stolicy kraju, pod względem liczby osób przesiedlonych.  

Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa. Nasze zespoły odpowiadają na niedożywienie, odrę i cholerę, zapewniając wsparcie dla 20 proc. ludności miasta.  

2. Niedożywienie szczególnie uderza w dzieci

Od stycznia do sierpnia 2022 r. nasze zespoły przebadały pod kątem niedożywienia 206 000 dzieci w Somalii. 23 000 spośród nich były niedożywione. Czasem dzieci docierają do Lekarzy bez Granic w stanie krytycznym.  

W Baidoa prowadzimy 20 klinik mobilnych oraz 32 punkty badań pod kątem niedożywienia. Od stycznia do sierpnia nasze zespoły leczyły 12 000 dzieci z niedożywieniem. W sierpniu w ciągu jednego tygodnia przebadaliśmy 955 dzieci i przyjęliśmy do naszego programu żywienia terapeutycznego 761 dzieci. Większość z nich pochodzi z rodzin niedawno zmuszonych do przesiedlenia. W dalszym ciągu widzimy około 500 dzieci z ostrym niedożywieniem tygodniowo.  

3. Susza i niedożywienie pogarszają trudną sytuację zdrowotną 

Przeciągający się kryzys humanitarny jest wywołany przez wiele czynników. Trwająca wiele sezonów susza pogarsza sytuację żywnościową ludzi. System opieki zdrowotnej w Baidoa ma trudności z zapewnieniem wsparcia dla dodatkowych setek tysięcy przesiedlonych osób. Długotrwały konflikt, nieadekwatna odpowiedź humanitarna, zmiany klimatyczne, rosnące ceny jedzenia i paliwa także przyczyniają się do trudnej sytuacji ludzi w Somalii.  

4. Niedożywienie i śmiertelne choroby zakaźne tworzą błędne koło 

Choroby zakaźne pogłębiają niedożywienie, ponieważ osoba niedożywiona jest bardziej podatna na infekcje, a infekcje przyczyniają się do niedożywienia. 

Odra

Odra jest endemiczna w Somalii, ale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. w kraju odnotowano dwukrotnie większą liczbę przypadków odry niż w całym 2021 r. Od stycznia do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic przyjęli ponad 5 460 dzieci z odrą w naszych placówkach w Somalii.  

W Baidoa widzimy nową falę odry. Jedynie 30 proc. dzieci, które leczymy, ma ukończone 5 lat, a większość pochodzi z nowo przybyłych rodzin.   

Cholera

W kwietniu w Baidoa wybuchła epidemia cholery. Od maja do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic odnotowali 14 112 pacjentów z cholerą w naszych 15 punktach doustnego nawadniania, a 989 zostało przyjętych do naszego centrum leczenia cholery.    

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w miejscach, gdzie zatrzymały się osoby przesiedlone, dostarczyliśmy wodę, przeprowadziliśmy chlorowanie i wiercenie studni, aby poprawić dostęp do czystej wody. Zbudowaliśmy również 344 latryny, przeprowadziliśmy działania promujące zdrowie i rozdaliśmy podstawowe artykuły, w tym mydła i kanistry na wodę do 3 700 gospodarstw domowych.   

5. Szybkie działania na szeroką skalę mogą uratować życie 

Brak bezpieczeństwa pozostaje problemem podczas pracy w Somalii. Wiele miejsc, gdzie ludzie mogą być poważnie dotknięci suszą i gdzie wybuchy chorób oraz niedożywienie są niezwykle prawdopodobne, jest trudno dostępnych.  

Zaspokojenie potrzeb medycznych w ramach odpowiedzi humanitarnej na ten kryzys ma kluczowe znaczenie. Odpowiedź ta powinna obejmować programy żywieniowe, szczepienia przeciwko odrze dla osób powyżej 15 roku życia, doustne szczepienia przeciwko cholerze oraz działania na rzecz dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

W obozie dla osób przesiedlonych Zamzam w Darfurze Północnym przeprowadziliśmy ocenę stanu odżywienia i śmiertelności. Prawie jedna czwarta przebadanych dzieci miała ostre niedożywienie. Zwiększyliśmy skalę działań w obozie, aby zapewnić leczenie dzieciom w najbardziej krytycznym stanie. Sudan, 2024

Niedożywienie – wesprzyj nasze działania

Dowiedz się więcej o tym, gdzie działamy i pomóż nam leczyć niedożywienie tam, gdzie potrzeby są największe.
Wpłać teraz
© Mohamed Zakaria

News

Riksza omija zniszczony czołg, pozostałość po gwałtownych starciach, które miały miejsce w Al-Dżunajnie w 2023 roku. Sudan, 2024

W Sudanie cenę za wojnę płacą cywile. Świat ich nie widzi 

Więcej
Pielęgniarki na oddziale położniczym w prowadzonym przez Lekarzy bez Granic szpitalu w Al-Dżunajnie, mieście w Darfurze Zachodnim. Sudan, 2024

Sudan: wojna przeciwko ludziom [RAPORT]  

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Lekarze bez Granic wzywają do zapewniania pomocy potrzebującym na granicy białoruskiej 

Więcej
Zdjęcia pozwalają 30-letniej Dilbie zachować w pamięci wspomnienia o bliskich. Dilba jest Syryjką, musiała uciekać z kraju z powodu wojny. Morze Śródziemne, 2024

Jedyna rzecz, jaka łączy mnie z bliskimi. Historie uchodźców

Więcej
Hajira Mohammadi, położna Lekarzy bez Granic, bada sześcioletnią Sabzinę, która choruje na grzybicę i niedożywienie. Sabzina przyszła do ośrodka zdrowia w Jalmish, w dystrykcie Shebar w prowincji Bamian. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Barometr Humanitarny: Polskę stać na pomaganie

Więcej
Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej