© MSF/Suleiman Hassan
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic bada dziecko w obozie dla osób przesiedlonych. Somalia, 2022

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób zakaźnych. To odciska piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa, odpowiadając na potrzeby medyczne wywołane przez niedożywienie, odrę i cholerę.  

Według prognoz piąty z rzędu sezon deszczowy ominie Somalię. Nasze zespoły na miejscu zwiększają skalę działań z powodu wzrostu ostrego niedożywienia wśród dzieci w Baidoa, mieście w południowo-zachodnim regionie kraju. Obszar ten jest dotknięty najgorszą suszą od 40 lat, trwającym od dekad konfliktem i nieustającym brakiem bezpieczeństwa oraz nieadekwatną odpowiedzią humanitarną.  

Niedożywienie wśród dzieci, obserwowane nasze zespoły, pogłębia się przez obecność śmiertelnych chorób zakaźnych, takich, jak odra. Liczba przypadków tej choroby znacznie rośnie, ponieważ ludzie szukający schronienia żyją w przeludnionych warunkach. W setkach nieformalnych, tymczasowych schronieniach w całym mieście niski poziom usług sanitarnych i dostępu do wody przyczyniają się do rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę, np. cholery. Ogniska chorób dodatkowo zwiększają ryzyko niedożywienia.   

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób. Odciska to piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Gdy uprawy nie dały plonów, a zwierzęta hodowlane umarły, wielu ludzi straciło swój dobytek i możliwość radzenia sobie z głodem. W miejscach, skąd pochodzą, istnieje mało możliwości utrzymania siebie lub rodziny. Większość opisuje stan desperacji – nie wiedzą, gdzie mogą otrzymać wsparcie, które pozwoli im na przeżycie. 

Oto pięć faktów na temat suszy, niedożywienia i wybuchów chorób w Baidoa: 

Lekarz Ahmed Ilyas bada dziecko w szpitalu wspieranym przez Lekarzy bez Granic. Somalia, 2022

1. Baidoa jest drugim miastem w Somalii pod względem liczby osób przesiedlonych 

Od stycznia do sierpnia 2022 r. do tego miasta dotarło ponad 200 000 osób. Baidoa jest drugim miastem po Mogadiszu, stolicy kraju, pod względem liczby osób przesiedlonych.  

Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa. Nasze zespoły odpowiadają na niedożywienie, odrę i cholerę, zapewniając wsparcie dla 20 proc. ludności miasta.  

2. Niedożywienie szczególnie uderza w dzieci

Od stycznia do sierpnia 2022 r. nasze zespoły przebadały pod kątem niedożywienia 206 000 dzieci w Somalii. 23 000 spośród nich były niedożywione. Czasem dzieci docierają do Lekarzy bez Granic w stanie krytycznym.  

W Baidoa prowadzimy 20 klinik mobilnych oraz 32 punkty badań pod kątem niedożywienia. Od stycznia do sierpnia nasze zespoły leczyły 12 000 dzieci z niedożywieniem. W sierpniu w ciągu jednego tygodnia przebadaliśmy 955 dzieci i przyjęliśmy do naszego programu żywienia terapeutycznego 761 dzieci. Większość z nich pochodzi z rodzin niedawno zmuszonych do przesiedlenia. W dalszym ciągu widzimy około 500 dzieci z ostrym niedożywieniem tygodniowo.  

3. Susza i niedożywienie pogarszają trudną sytuację zdrowotną 

Przeciągający się kryzys humanitarny jest wywołany przez wiele czynników. Trwająca wiele sezonów susza pogarsza sytuację żywnościową ludzi. System opieki zdrowotnej w Baidoa ma trudności z zapewnieniem wsparcia dla dodatkowych setek tysięcy przesiedlonych osób. Długotrwały konflikt, nieadekwatna odpowiedź humanitarna, zmiany klimatyczne, rosnące ceny jedzenia i paliwa także przyczyniają się do trudnej sytuacji ludzi w Somalii.  

4. Niedożywienie i śmiertelne choroby zakaźne tworzą błędne koło 

Choroby zakaźne pogłębiają niedożywienie, ponieważ osoba niedożywiona jest bardziej podatna na infekcje, a infekcje przyczyniają się do niedożywienia. 

Odra

Odra jest endemiczna w Somalii, ale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. w kraju odnotowano dwukrotnie większą liczbę przypadków odry niż w całym 2021 r. Od stycznia do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic przyjęli ponad 5 460 dzieci z odrą w naszych placówkach w Somalii.  

W Baidoa widzimy nową falę odry. Jedynie 30 proc. dzieci, które leczymy, ma ukończone 5 lat, a większość pochodzi z nowo przybyłych rodzin.   

Cholera

W kwietniu w Baidoa wybuchła epidemia cholery. Od maja do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic odnotowali 14 112 pacjentów z cholerą w naszych 15 punktach doustnego nawadniania, a 989 zostało przyjętych do naszego centrum leczenia cholery.    

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w miejscach, gdzie zatrzymały się osoby przesiedlone, dostarczyliśmy wodę, przeprowadziliśmy chlorowanie i wiercenie studni, aby poprawić dostęp do czystej wody. Zbudowaliśmy również 344 latryny, przeprowadziliśmy działania promujące zdrowie i rozdaliśmy podstawowe artykuły, w tym mydła i kanistry na wodę do 3 700 gospodarstw domowych.   

5. Szybkie działania na szeroką skalę mogą uratować życie 

Brak bezpieczeństwa pozostaje problemem podczas pracy w Somalii. Wiele miejsc, gdzie ludzie mogą być poważnie dotknięci suszą i gdzie wybuchy chorób oraz niedożywienie są niezwykle prawdopodobne, jest trudno dostępnych.  

Zaspokojenie potrzeb medycznych w ramach odpowiedzi humanitarnej na ten kryzys ma kluczowe znaczenie. Odpowiedź ta powinna obejmować programy żywieniowe, szczepienia przeciwko odrze dla osób powyżej 15 roku życia, doustne szczepienia przeciwko cholerze oraz działania na rzecz dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

Niedożywienie – wesprzyj nasze działania

Dowiedz się więcej o tym, gdzie działamy i pomóż nam leczyć niedożywienie tam, gdzie potrzeby są największe.
Wpłać teraz
© Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

News

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej