© MSF/Suleiman Hassan
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic bada dziecko w obozie dla osób przesiedlonych. Somalia, 2022

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób zakaźnych. To odciska piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa, odpowiadając na potrzeby medyczne wywołane przez niedożywienie, odrę i cholerę.  

Według prognoz piąty z rzędu sezon deszczowy ominie Somalię. Nasze zespoły na miejscu zwiększają skalę działań z powodu wzrostu ostrego niedożywienia wśród dzieci w Baidoa, mieście w południowo-zachodnim regionie kraju. Obszar ten jest dotknięty najgorszą suszą od 40 lat, trwającym od dekad konfliktem i nieustającym brakiem bezpieczeństwa oraz nieadekwatną odpowiedzią humanitarną.  

Niedożywienie wśród dzieci, obserwowane nasze zespoły, pogłębia się przez obecność śmiertelnych chorób zakaźnych, takich, jak odra. Liczba przypadków tej choroby znacznie rośnie, ponieważ ludzie szukający schronienia żyją w przeludnionych warunkach. W setkach nieformalnych, tymczasowych schronieniach w całym mieście niski poziom usług sanitarnych i dostępu do wody przyczyniają się do rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę, np. cholery. Ogniska chorób dodatkowo zwiększają ryzyko niedożywienia.   

Somalia zmaga się z nieregularnym cyklem powodzi, suszy, konfliktu i wybuchów chorób. Odciska to piętno na ludziach, którzy nie zdołają otrząsnąć się po jednym kryzysie, kiedy uderza następny. Gdy uprawy nie dały plonów, a zwierzęta hodowlane umarły, wielu ludzi straciło swój dobytek i możliwość radzenia sobie z głodem. W miejscach, skąd pochodzą, istnieje mało możliwości utrzymania siebie lub rodziny. Większość opisuje stan desperacji – nie wiedzą, gdzie mogą otrzymać wsparcie, które pozwoli im na przeżycie. 

Oto pięć faktów na temat suszy, niedożywienia i wybuchów chorób w Baidoa: 

Lekarz Ahmed Ilyas bada dziecko w szpitalu wspieranym przez Lekarzy bez Granic. Somalia, 2022

1. Baidoa jest drugim miastem w Somalii pod względem liczby osób przesiedlonych 

Od stycznia do sierpnia 2022 r. do tego miasta dotarło ponad 200 000 osób. Baidoa jest drugim miastem po Mogadiszu, stolicy kraju, pod względem liczby osób przesiedlonych.  

Lekarze bez Granic prowadzą działania w Baidoa. Nasze zespoły odpowiadają na niedożywienie, odrę i cholerę, zapewniając wsparcie dla 20 proc. ludności miasta.  

2. Niedożywienie szczególnie uderza w dzieci

Od stycznia do sierpnia 2022 r. nasze zespoły przebadały pod kątem niedożywienia 206 000 dzieci w Somalii. 23 000 spośród nich były niedożywione. Czasem dzieci docierają do Lekarzy bez Granic w stanie krytycznym.  

W Baidoa prowadzimy 20 klinik mobilnych oraz 32 punkty badań pod kątem niedożywienia. Od stycznia do sierpnia nasze zespoły leczyły 12 000 dzieci z niedożywieniem. W sierpniu w ciągu jednego tygodnia przebadaliśmy 955 dzieci i przyjęliśmy do naszego programu żywienia terapeutycznego 761 dzieci. Większość z nich pochodzi z rodzin niedawno zmuszonych do przesiedlenia. W dalszym ciągu widzimy około 500 dzieci z ostrym niedożywieniem tygodniowo.  

3. Susza i niedożywienie pogarszają trudną sytuację zdrowotną 

Przeciągający się kryzys humanitarny jest wywołany przez wiele czynników. Trwająca wiele sezonów susza pogarsza sytuację żywnościową ludzi. System opieki zdrowotnej w Baidoa ma trudności z zapewnieniem wsparcia dla dodatkowych setek tysięcy przesiedlonych osób. Długotrwały konflikt, nieadekwatna odpowiedź humanitarna, zmiany klimatyczne, rosnące ceny jedzenia i paliwa także przyczyniają się do trudnej sytuacji ludzi w Somalii.  

4. Niedożywienie i śmiertelne choroby zakaźne tworzą błędne koło 

Choroby zakaźne pogłębiają niedożywienie, ponieważ osoba niedożywiona jest bardziej podatna na infekcje, a infekcje przyczyniają się do niedożywienia. 

Odra

Odra jest endemiczna w Somalii, ale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. w kraju odnotowano dwukrotnie większą liczbę przypadków odry niż w całym 2021 r. Od stycznia do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic przyjęli ponad 5 460 dzieci z odrą w naszych placówkach w Somalii.  

W Baidoa widzimy nową falę odry. Jedynie 30 proc. dzieci, które leczymy, ma ukończone 5 lat, a większość pochodzi z nowo przybyłych rodzin.   

Cholera

W kwietniu w Baidoa wybuchła epidemia cholery. Od maja do sierpnia 2022 r. Lekarze bez Granic odnotowali 14 112 pacjentów z cholerą w naszych 15 punktach doustnego nawadniania, a 989 zostało przyjętych do naszego centrum leczenia cholery.    

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w miejscach, gdzie zatrzymały się osoby przesiedlone, dostarczyliśmy wodę, przeprowadziliśmy chlorowanie i wiercenie studni, aby poprawić dostęp do czystej wody. Zbudowaliśmy również 344 latryny, przeprowadziliśmy działania promujące zdrowie i rozdaliśmy podstawowe artykuły, w tym mydła i kanistry na wodę do 3 700 gospodarstw domowych.   

5. Szybkie działania na szeroką skalę mogą uratować życie 

Brak bezpieczeństwa pozostaje problemem podczas pracy w Somalii. Wiele miejsc, gdzie ludzie mogą być poważnie dotknięci suszą i gdzie wybuchy chorób oraz niedożywienie są niezwykle prawdopodobne, jest trudno dostępnych.  

Zaspokojenie potrzeb medycznych w ramach odpowiedzi humanitarnej na ten kryzys ma kluczowe znaczenie. Odpowiedź ta powinna obejmować programy żywieniowe, szczepienia przeciwko odrze dla osób powyżej 15 roku życia, doustne szczepienia przeciwko cholerze oraz działania na rzecz dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

Niedożywienie – wesprzyj nasze działania

Dowiedz się więcej o tym, gdzie działamy i pomóż nam leczyć niedożywienie tam, gdzie potrzeby są największe.
Wpłać teraz
© Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

News

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej
Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Więcej

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Więcej
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Więcej

Jemen: wspierając zdrowie psychiczne, wspieramy ludzi w odbudowie ich życia  

Więcej

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

Więcej
W trakcie działań humanitarnych zespoły Lekarzy bez Granic zawsze mają na sobie białe kamizelki wyraźnie oznaczone logotypem Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières). Grecja, 2022

Grecja: pierwsza pomoc medyczna na wyspie Samos

Więcej

Lekarze bez Granic: Raport z Działań za 2021 rok

Więcej
W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej