Gruźlica u dzieci
© Gul Nayab, Lekarze bez Granic
Maham Khalid przeprowadza badanie kontrolne 8-letniego Hussaina. Pakistan, 2025

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Cięcia w amerykańskiej pomocy zagranicznej zagrażają postępom w zwalczaniu gruźlicy na świecie. Najbardziej dotkną dzieci – grupę najbardziej narażoną na skutki zachorowań. W Polsce dobiega końca pilotażowy program ambulatoryjnego leczenia gruźlicy lekoopornej.  

Według ostatniego raportu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) z października 2024 roku, na całym świecie na gruźlicę zapada rocznie ponad 10 mln osób. Choroba ta najbardziej dotyka najsłabszych – kraje o niskim dochodzie i dzieci. Według szacunków WHO każdego roku na gruźlicę choruje 1,25 mln dzieci do 14 roku życia. Tylko połowa z nich jest diagnozowana i leczona. Na całym świecie z powodu gruźlicy co trzy minuty umiera dziecko.  

Cięcia amerykańskiej pomocy uderzą w dzieci 

Dzięki rewizji wytycznych WHO w diagnozowaniu i leczeniu dzieci, od 2022 Lekarze bez Granic w swoich programach gruźliczych w kilkunastu krajach w Azji i Afryki, obserwowali poprawę w diagnostyce i leczeniu dzieci. Niestety, te pozytywne zmiany mogą zostać zatrzymane i zniweczone, z powodu poważnych cięć w amerykańskiej pomocy zagranicznej.  

Według WHO, Stany Zjednoczone są największym płatnikiem programów walki z gruźlicą – do tej pory pokrywały ponad połowę wszystkich przeznaczanych na ten cel międzynarodowych i dwustronnych funduszy. 

 – Przez lata byliśmy świadkami śmiertelnych w skutkach luk w dostępie dzieci do diagnostyki i leczenia gruźlicy w krajach, w których pracujemy – powiedziała dr Cathy Hewison, szefowa grupy roboczej Lekarzy bez Granic ds. gruźlicy– Dzieci zagrożone gruźlicą są często niezdiagnozowane lub diagnozowane zbyt późno. W związku z niedawnymi cięciami funduszy pomocowych USA, luki w identyfikacji i leczeniu dzieci znów się pogłębią, co grozi cofnięciem wieloletnich postępów w opiece nad dziećmi chorymi na gruźlicę.  

Cięcia funduszy pomocowych, prócz wyzwań w diagnostyce i leczeniu, przyczynią się do zwiększonej zapadalności na gruźlicę. Choroba, której wirus jest dość powszechny, rozwija się w organizmach osłabionych, o obniżonej odporności, wycieńczonych niedożywieniem. W krajach o niskich dochodach ograniczenie programów socjalnych i żywnościowych będzie miało dodatkowy, nieproporcjonalny wpływ na dzieci. Doprowadzi do większej liczby zachorowań na gruźlicę i większej liczby możliwych do uniknięcia zgonów. Podobny efekt przyniosą cięcia w diagnostyce i leczeniu HIV/AIDS, z która to chorobą gruźlica często współwystępuje.  

Co więcej, dzieci chore na gruźlicę są często wykluczane z badań prowadzonych nad nowymi narzędziami w leczeniu gruźlicy. Niedawne cięcia finansowe w Stanach Zjednoczonych wstrzymały również liczne badania kliniczne, również w obszarze gruźlicy. Opóźni to rozwój bardzo potrzebnej diagnostyki i terapii dla dzieci. 

W Polsce ciągle jest szansa na przełom 

Tymczasem w Polsce dobiega końca ministerialny pilotaż ambulatoryjnego leczenia gruźlicy wielolekoopornej, prowadzonym od września 2022 roku. Koordynuje go warszawski Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, a wspierają Lekarze bez Granic i WHO. 

Schemat leczenia gruźlicy lekoopornej wykorzystywany w polskim pilotażu oparty jest na najnowszych rekomendacjach WHO. Trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy i nie wymaga hospitalizacji. Stosowana kombinacja leków przyjmowana jest całkowicie doustnie, wywołuje zdecydowanie mniej efektów ubocznych, a objęci skutecznym leczeniem pacjenci nie zarażają innych. Pacjenci mogą leczyć się w warunkach domowych, co umożliwia im prowadzenie dotychczasowego życia rodzinnego i zawodowego. 

Jest to ogromna zmiana względem jeszcze niedawno obowiązującego schematu leczenia gruźlicy lekoopornej, który polegał na hospitalizacji, która trwała nawet 24 miesiące. W terapii wykorzystywano mniej skuteczne i mniej przyjazne pacjentom leki.  

To, czy w Polsce będą mieli możliwość nowoczesnego, skutecznego i przyjaznego pacjentom leczenia, zależy od wdrożenia dorobku pilotażu po jego zakończeniu na jesieni 2025 roku. 

Więcej o leczeniu gruźlicy oraz samej chorobie przeczytasz tu. 

News

30-letni Sadiq Yaqoobi jest pielęgniarzem. Podaje trzyletniemu chłopcu, Alisinie, leki na zapalenie płuc. Chłopiec będzie wymagał skierowania do szpitala na dalsze leczenie. Afganistan, 2025
afganistan

Afganistan: pomoc medyczna w najdalszych zakątkach prowincji Bamian 

Więcej
Ciężko zniszczony szpital Al Shifa w mieście Gaza. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefa Gazy: rodzina pracowników Lekarzy bez Granic ranna

Więcej
Palestyna

Strefa Gazy: pracownik Lekarzy bez Granic zabity 3 lipca

Więcej
W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF

Siła zabawy: pięć okoliczności, w których zabawa zmienia życie dzieci

Więcej
Hanan gotuje na otwartym ogniu. To jedyny sposób, aby wyżywić rodzinę. Strefa Gazy, 2025
Palestyna

Strefa Gazy: list otwarty Lekarzy bez Granic do przywódców UE

Więcej
29-letnia Beatrice pochodzi z Sierra Leone. Przyjechała do Libanu w 2022 roku, by znaleźć pracę i wesprzeć swoją matkę i dwójkę dzieci. Mieszka z trzema innymi migrantkami na południowych przedmieściach Bejrutu. Cztery miesiące temu złamała obie kostki, próbując uchronić się przed izraelskim nalotem. Liban, 2025
Liban

Uwięzione i wykorzystywane: migrantki w Libanie 

Więcej
Palestyna

Dziesiątki Palestyńczyków zabitych w punktach dystrybucji żywności

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Oświadczenie na temat dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Więcej
Personel Lekarzy bez Granic rozmawia z bliską osobą pacjenta i tłumaczy jego stan zdrowia. Sudan Południowy, 2024
Sudan Południowy

Gdy liczy się każda minuta: pierwsze 72 godziny epidemii 

Więcej
Pielęgniarka podaje dziecku wodę w placówce medycznej Lekarzy bez Granic w Tawili, w Darfurze Północnym. Sudan, 2025. Zdjęcie: MSF
sudan

Matka przyjechała do nas na wielbłądzie 

Więcej
Bangladesz

Ponad 100 dni od cięć USAID: chaos, zamieszanie, katastrofa dla ludzi dotkniętych kryzysami

Więcej
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic zakłada opatrunek 4-letniej Sham w naszej przychodni w mieście Gaza. Sham doznała oparzeń, gdy jej dom został zbombardowany. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Pacjenci z oparzeniami skazani na ból

Więcej
Widok na magazyn Lekarzy bez Granic w Dżubie. Sudan Południowy, 2022
Sudan Południowy

Lekarze bez Granic potępiają zbombardowanie szpitala w Old Fangak

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: kolejny pracownik zastrzelony w Masisi – Lekarze bez Granic wzywają do zaprzestania przemocy

Więcej
wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej