Gruźlica
Gruźlica
Gruźlica, światowy kryzys zdrowotny, jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych na świecie. W 2021 roku zmarło na nią 1,6 mln osób.
Przestarzałe metody leczenia oraz brak skutecznej szczepionki utrudniają kontrolowanie światowej epidemii gruźlicy. Jednak w ostatnich latach poczyniono pewne postępy. Po raz pierwszy od ponad 50 lat pojawiły się nowe leki oraz przeprowadzono badania nad krótszym leczeniem gruźlicy lekoopornej.
Nowoczesne leki i diagnostyka mogą znacznie ograniczyć zasięg gruźlicy, ratując życie pacjentów i podnosząc ich jakość życia w trakcie leczenie. Do ich upowszechnienia konieczne jest jednak obniżenie cen leków i testów oraz dalsze badania i rozwój.
W 2022 roku
Kilka faktów o gruźlicy
Byłem na farmie i zbierałem ryż, kiedy po raz pierwszy zacząłem kaszleć. Od tego dnia kaszel się nasilał. Odwiedziłem wiele szpitali, w których podawano mi mnóstwo leków. Próbowałem też tradycyjnych ziół, ale nie czułem się lepiej. Moje zdrowie zaczęło poprawiać się dopiero, gdy dotarłem do szpitala Makeni. Przeszedłem na nowy, sześciomiesięczny schemat [leczenia] i teraz czuję się o wiele lepiej.
Yeanoh, pacjent w szpitalu wspieranym przez Lekarzy bez Granic, Sierra Leone
Badania kliniczne i nowe schematy leczenia gruźlicy
W ostatnich latach Lekarze bez Granic przeprowadzili pełnowymiarowe badania kliniczne leczenia gruźlicy – TB-PRACTECAL. Było to możliwe dzięki skali działań organizacji w zakresie leczenia gruźlicy. W ramach TB-PRACTECAL opracowano nowe schematy leczenia wariantów lekoopornych choroby, opartych o kombinacje bedakiliny, pretomanidu, linezolidu i moksyfloksacyny (BPaLM); bedakiliny, pretomanidu i linezolidu (BPaL) oraz bedakiliny, pretomanidu, linezolidu i klofazminy (BPaLC). Najlepiej wypadł wariant BPaLM, który okazał się w pełni skuteczny u 89 proc. osób leczonych.
W 2022 roku badania TB-PRACTECAL stały się podstawą do najnowszej aktualizacji wytycznych leczenia gruźlicy lekoopornej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Co robimy w Polsce?
Wspieramy nowy program leczenia gruźlicy.
Pilotażowy program leczenia ambulatoryjnego gruźlicy wielolekoopornej ma szansę podnieść standard leczenia tej choroby i znacznie poprawić jakość życia pacjentów w Polsce. Leczenie ma odbywać się w domu, a terapia będzie krótsza i bezpieczniejsza. Nasz zespół wspiera program Ministerstwa Zdrowia, koordynowany przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie (IGiChP), wiedzą i doświadczeniem.
Dowiedz się więcej
Jakich działań potrzeba, aby skutecznie walczyć z gruźlicą? Jakie są jej przyczyny? Co robią Lekarze bez Granic?