Niedożywienie
Niedożywienie to nie tylko brak jedzenia. To medyczny kryzys humanitarny
Silnie niedożywione dzieci są mniej odporne na śmiertelne choroby, takie jak malaria, zapalenie płuc czy odra. Nawet podanie zwykłego jedzenia może spowodować niebezpieczne komplikacje medyczne.
Niemal połowa zgonów dzieci poniżej 5 roku życia jest związana z niedożywieniem. Tym śmierciom można zapobiec, pomóż nam leczyć niedożywienie.
Dlaczego teraz?
Zmiany klimatu, konflikty zbrojne i rosnące koszty życia na całym świecie powodują wzrost niedożywienia. Najbardziej zagrożone są dzieci poniżej piątego roku życia.
Co robią Lekarze bez Granic?
W projektach na całym świecie nasze doświadczone zespoły prowadzą ośrodki żywienia terapeutycznego. W ten sposób zapewniamy ratującą życie opiekę medyczną najbardziej chorym małym pacjentom.
Dlaczego Lekarze bez Granic?
Od 1971 roku pracujemy w trudnych rejonach, w strefach kryzysów humanitarnych. Mamy skuteczny system zaopatrzeniowy i doświadczony personel medyczny, aby zapewniać opiekę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Dzieci nie mają dostępu do opieki medycznej z powodu przesiedleń, suszy czy braku zasobów. Faktem jest, że gdyby Lekarzy bez Granic tam nie było, umarłyby.
Jenna Broome, Lekarka Lekarzy bez Granic
Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic, w tym leczenie niedożywienia
Dlaczego niedożywienie to kryzys zdrowotny?
Niedożywienie to chroniczny brak dostępu do składników odżywczych, których organizm ludzki potrzebuje, żeby funkcjonować.
Małe dzieci z ostrym niedożywieniem są wyjątkowo podatne na choroby, z których w przeciwnym razie mogłyby wyzdrowieć. Dodatkowo przy silnym niedożywieniu diagnozowanie potencjalnie niebezpiecznych chorób jest utrudnione.
Nawet nagłe podanie żywności wiąże się z ryzykiem. Może prowadzić do zespołu szoku pokarmowego, zwanego również zespołem ponownego odżywienia (ang. refeeding syndrome), który grozi śmiercią.
Co Lekarze bez Granic robią, aby ratować życie?
Leczenie niedożywienia jedzeniem to za mało.
W takich krajach, jak Etiopia, Niger, Nigeria, Somalia i Sudan Południowy, Jemen czy Afganistan prowadzimy specjalistyczne ośrodki żywienia szpitalnego, aby pomóc dzieciom wrócić do zdrowia w bezpieczny i monitorowany sposób.
W naszych szpitalach zapewniamy opiekę pacjentom pediatrycznym z poważnymi powikłaniami medycznymi.
Ponadto nasze zespoły prowadzą kampanie szczepień i działania edukacyjne w zakresie opieki zdrowotnej.
W 2023 roku
Co nas wyróżnia?
Lekarze bez Granic są niezależni. Jesteśmy w 98 procentach finansowani ze źródeł prywatnych. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów.
Dzięki temu możemy działać szybko i niezależnie. Zapewniamy ludziom bezstronną opiekę bez względu na pochodzenie etniczne, religię czy politykę. Od odległych, zapomnianych kryzysów po nagłe konflikty zbrojne, trzęsienia ziemi, powodzie – docieramy wszędzie tam, gdzie potrzeby są największe.