Niedożywienie

Static overlay

Obwód ramienia dziesięciomiesięcznej Raghady jest mierzony opaską (MUAC), której używamy w diagnostyce niedożywienia. Dziewczynka jest w trakcie leczenia w ośrodku żywienia terapeutycznego w Taizz w Jemenie. Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

Pomóż nam w walce z niedożywieniem

Kryzys żywnościowy to kryzys zdrowia

Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.

9 dzieci umiera co minutę na skutek braku niezbędnych składników odżywczych w diecie

Niedożywienie prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co zwiększa podatność na choroby. Choroby prowadzą do dalszego niedożywienia, tworząc błędne koło wyniszczające zdrowie dziecka, często nieodwracalnie zaburzając dalszy rozwój. Liczby są zatrważające – niedożywienie odpowiada za niemal połowę wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 roku życia.  

Tym śmierciom można zapobiec dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia! 

To dzięki darczyńcom możemy nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ponad 90% naszego finansowania to wpłaty od osób indywidualnych. Dzięki temu wsparciu możemy nieść profesjonalną pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze, także wtedy, gdy skończy się zainteresowanie mediów.

Ratuj zdrowie i życie – wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

50 zł

Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

to 35 taśmy do pomiaru obwodu ramienia (MUAC), których używamy do diagnozowania niedożywienia wśród dzieci

100 zł

Lekarze bez Granic. Matki karmią niedożywione dzieci w ośrodku żywienia terapeutycznego w regionalnym szpitalu w Heracie. Afganistan, 2021
Zdjęcie: Sandra Calligaro 

to 10 opakowań terapeutycznego mleka w proszku dla niedożywionych dzieci

200 zł

Zdjęcie: Aurelie Baumel/MSF 

to 130 opakowań gotowej do spożycia pasty z orzeszków ziemnych (RUFT), która jest używana w leczeniu ciężkiego niedożywienia

W 2020 roku:

 • Przyjęliśmy

  161 400

  niedożywionych dzieci do programów terapeutycznego żywienia ambulatoryjnego. 

 • Przyjęliśmy

  64 300

  ciężko niedożywionych dzieci do programów żywienia terapeutycznego na naszych oddziałach. 

Innowacyjne leczenie niedożywieniA od 2005 roku

W 2005 roku Lekarze bez Granic odpowiadają na zapomniany kryzys żywnościowy w Nigrze. W trybie ambulatoryjnym leczymy 63 000 skrajnie niedożywionych dzieci, używając innowacyjnej, gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (RUFT). Jest to pierwszy przypadek zastosowania takiego leczenia na dużą skalę. Następnie Lekarze bez Granic aktualizują swoje wytyczne dotyczące leczenia niedożywienia, uwzględniając to innowacyjne podejście. Od tego czasu takie leczenie jest powszechnie stosowane. 

Z Twoją pomocą zrobimy jeszcze więcej! Czytaj historie pacjentów i pracowników Lekarzy bez Granic

Plumpy'Nut to pasta z masłem orzechowym wzbogacona o mleko i witaminy, jeden z rodzajów gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (RUTF) stosowanej w leczeniu niedożywienia.

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły

Plumpy’Nut. Nie widziałem jej od lat. Ostatni raz (…) kiedy sam byłem niedożywionym dzieckiem. Moja rodzina dostała wtedy pastę od Lekarzy bez Granic. Ta pomoc prawdopodobnie ocaliła mi życie – mówi Moses Soro, koordynator ds. finansowych i HR Lekarzy bez Granic.
Więcej

Nigeria

Kryzys żywnościowy w północnozachodniej Nigerii zagraża życiu dziesiątek tysięcy dzieci. Mimo pogarszającej się sytuacji, jest wciąż ignorowany. W borykającym się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego rejonie eskalacja przemocy zmusiła już ponad 500 000 osób do ucieczki z domów. W ostatnich latach zintensyfikowały się ataki grup zbrojnych, prowadzące do zabójstw, porwań, szabrownictwa i przemocy seksualnej. Ludzie nie mogę uprawiać ziemi, bydło jest kradzione, handel zaburzony, rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych.

Od stycznia w północnych rejonach kraju Lekarze bez Granic w partnerstwie z nigeryjskimi władzami objęli leczeniem 50 000 poważnie niedożywionych dzieci, w tym 7000 pacjentów potrzebujących hospitalizacji. Prowadzimy szpitalne oddziały żywienia terapeutycznego (ITFC) i centra ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego (ATFC). Potrzeby są jednak wciąż ogromne.

Rahina Auwal (25) ze swoją czternastomiesięczną córką Rabi na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego prowadzonego przez Lekarzy bez Granic z Szpitalu generalnym Maiyama w rejonie Kebbi, Nigeria.  – Choroba mojej córki bardzo mnie martwi, mam nadzieję, że jej stan się poprawi i kiedy dorośnie zostanie nauczycielką – mówi Rahina.
Rahina Auwal (25) ze swoją czternastomiesięczną córką Rabi na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego prowadzonego przez Lekarzy bez Granic z Szpitalu generalnym Maiyama w rejonie Kebbi, Nigeria. Zdjęcie: KC NWAKALOR

– Choroba mojej córki bardzo mnie martwi, mam nadzieję, że jej stan się poprawi i kiedy dorośnie zostanie nauczycielką – mówi Rahina.

Oddział żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama w Kebbi, Nigeria.
Oddział żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama w Kebbi, Nigeria. Zdjęcie: KC NWAKALOR

Nurudeen Mahmood, lider zespołu pielęgniarskiego na oddziale ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama, Nigeria.
Zdjęcie: KC NWAKALOR

Nurudeen Mahmood, lider zespołu pielęgniarskiego na oddziale ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama. Koordynuje działania również w innych placówkach i rejonach. Podczas wyjazdów zespoły badają i leczą pacjentów z niedożywieniem kierując najcięższe przypadki do szpitalnych oddziałów leczenia terapeutycznego.

– Większość pacjentów dociera tu bez nadziei. Niektóre z dzieci przybywają w takim stanie, że rzeczywiście można ją stracić. Po kilku tygodniach widzisz, jak powracają do zdrowia. To przynosi mi ogromną radość wiedząc, że się do tego przyczyniłem. Jestem ogromnie wdzięczny zespołowi, ludziom, którzy pracują ze mną dzień za dniem – mówi Nurudeen.

Etiopia

Niedawny konflikt, przesiedlenia, brak dostępu do opieki zdrowotnej, żywności i wody to jedne z przyczyn pogłębiającego się kryzysu niedożywienia w północno-wschodniej Etiopii.

Raphael Veicht, Koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic

To, co nas teraz przeraża to fakt, że widzimy dopiero czubek góry lodowej, a sytuacja już jest przytłaczająca. W szpitalu Dupti, który jest jedynym działającym szpitalem referencyjnym w całym regionie Afar, widzimy dzieci, które przybywają do nas po niewiarygodnie długiej i trudnej podróży. 

Zbyt wiele z nich umiera w ciągu 48 godzin, ponieważ są zbyt chore i niedożywione, by mieć szansę na przeżycie. 

Raphael Veicht, Koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic, o aktualnej sytuacji z rejonie Afar w Etiopii.

Mayram (26) trzyma swojego trzymiesięcznego syna Aliego w ramionach. Są na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego szpitala Dupti, rejon Afar. Ali został przyjęty z ciężkim niedożywieniem.   Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  
Mayram (26) trzyma swojego trzymiesięcznego syna Aliego w ramionach. Są na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego szpitala Dupti, rejon Afar. Ali został przyjęty z ciężkim niedożywieniem. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  
Opis: Asia (23) przygląda się swojemu spiącemu synowi Madinowi (1) na oddziale żywienia terapeutycznego szpitala Dupti.
Asia (23) przygląda się swojemu spiącemu synowi Madinowi (1) na oddziale żywienia terapeutycznego szpitala Dupti. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

Jemen

Podzielony na różne sekcje obóz Al-Sweida gości setki rodzin z całego Jemenu,przesiedlonych w wyniku konfliktu. Nauda przeniosła się tu z Amranu około pół roku temu wraz z dziesięciorgiem dzieci. Suraiya, jej córka, ma półtora roku i w ciągu ostatnich czterech miesięcy już po raz siódmy odwiedziła mobilną klinikę Lekarzy bez Granic. Stwierdzono u niej niedożywienie i objęto ją programem żywienia ambulatoryjnego. Jej matka przyprowadza ją do mobilnej kliniki co dwa tygodnie na badania kontrolne i po odżywcze posiłki. Stan Suraiyi się poprawia – od czasu rozpoczęcia leczenia przybrała na wadze jeden kilogram.

ielęgniarz Lekarzy bez Granic, Abdul Majeed bada Suraiyę w klinice mobilnej w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida w Marib, Jemen. Zdjęcie: Hesham Al Hilali 
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic, Abdul Majeed bada Suraiyę w klinice mobilnej w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida w Marib, Jemen. Zdjęcie: Hesham Al Hilali 


Suraiya i jej dziewięcioro rodzeństwa mieszkają w namiocie w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Rodzina jest całkowicie zależna od pomocy humanitarnej, która często nie dociera do nich regularnie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Nauda otrzymała tylko jeden worek mąki.

Pielęgniarz Lekarzy bez Granic, Abdul Majeed bada Suraiyę w klinice mobilnej w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida w Marib, Jemen. Zdjęcie: Hesham Al Hilali 

Nie mamy jedzenia, żeby gotować. Jedzenie, które otrzymujemy od sąsiadów, jest niewystarczające. Prosimy też o wodę ludzi mieszkających w pobliżu. Jedzenie i woda to dwie rzeczy, których potrzebujemy, aby przeżyć. O reszcie nawet nie myślimy.  

Nauda, mama Suraiyi, obóz dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida w Marib, Jemen.

Suraiya jest jednym z dziesiątek niedożywionych dzieci leczonych w mobilnej przychodni Lekarzy bez Granic w Marib. Brudna woda pitna, złe warunki higieniczne i brak odpowiednich sanitariatów powodują choroby, zwłaszcza u dzieci. Nieleczone dzieci padają ofiarą niedożywienia. 


– Siedemdziesiąt procent niedożywionych dzieci, z którymi się spotykam, to ofiary niedożywienia wtórnego. Oznacza to, że rozwijają się u nich choroby przewlekłe, w wyniku których stają się niedożywione. Większość z nich trafia do nas z infekcjami dróg oddechowych lub problemami gastrycznymi, które są bezpośrednio związane z warunkami higienicznymi, sanitarnymi, brudną wodą pitną. Ich warunki życia nie są zdrowe –mówi doktor Yasir z kliniki Lekarzy bez Granic.

*imiona zmienione ze względów bezpieczeństwa

Nauda, Suraiya i jeszcze dwójka z rodzeństwa w klinice mobilnej w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida. Dzieci otrzymały żywność terapeutyczną, pastę z orzeszków ziemnych (RUFT), która jest stosowana w leczeniu niedożywienia. Zdjęcie: Hesham Al Hilali 
Nauda, Suraiya i jeszcze dwójka z rodzeństwa w klinice mobilnej w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Al-Sweida. Dzieci otrzymały żywność terapeutyczną, pastę z orzeszków ziemnych (RUFT), która jest stosowana w leczeniu niedożywienia. Zdjęcie: Hesham Al Hilali 

Afganistan

Od grudnia 2019 roku MSF wspiera centrum żywienia terapeutycznego (ITFC) w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Większość pacjentów i opiekunów pokonuje duże odległości, aby przybyć po opiekę. W okresie od sierpnia do października 2021 roku pojemność kliniki została zwiększona z początkowych 40 łóżek do 60, a następnie do 74. W tym czasie liczba niedożywionych dzieci gwałtownie wzrosła, co spowodowało, że obłożenie znacznie przekroczyło maksymalne możliwości. Stało się tak, ponieważ pogarszające się warunki ekonomiczne w kraju i zamknięcie innych placówek służby zdrowia w okolicy spotęgowały skutki niekorzystnych warunków klimatycznych i utrzymującej się suszy. 

Jedno z pomieszczeń oddziału żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Centrum jest przepełnione, na 60 dostępnych łóżek przypada 84 pacjentów. Zęcie: Sandra Calligaro
Jedno z pomieszczeń oddziału żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Centrum jest przepełnione, na 60 dostępnych łóżek przypada 84 pacjentów. Zęcie: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Lekarka Lekarzy bez Granic Solveig Köbe z ośmiomiesięczną Nyayesh. Nyayesh, kiedy trafiła na oddział intensywnej terapii szpitala w Heracie, była ciężko niedożywiona i miała zapalenie płuc. Zdjęcie: MSF  
Lekarka Lekarzy bez Granic Solveig Köbe z ośmiomiesięczną Nyayesh. Nyayesh, kiedy trafiła na oddział intensywnej terapii szpitala w Heracie, była ciężko niedożywiona i miała zapalenie płuc. Zdjęcie: MSF  

Ratuj zdrowie i życie – wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

Static overlay
Cookie Settings