Niedożywienie
Pomóż nam w walce z niedożywieniem
Kryzys żywnościowy to kryzys zdrowia
Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.
9 dzieci umiera co minutę na skutek braku niezbędnych składników odżywczych w diecie
Niedożywienie prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co zwiększa podatność na choroby. Choroby prowadzą do dalszego niedożywienia, tworząc błędne koło wyniszczające zdrowie dziecka, często nieodwracalnie zaburzając dalszy rozwój. Liczby są zatrważające – niedożywienie odpowiada za niemal połowę wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 roku życia.
Tym śmierciom można zapobiec dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia!
To dzięki darczyńcom możemy nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ponad 90% naszego finansowania to wpłaty od osób indywidualnych. Dzięki temu wsparciu możemy nieść profesjonalną pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze, także wtedy, gdy skończy się zainteresowanie mediów.
Ratuj zdrowie i życie – wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic
W 2021 roku:
Innowacyjne leczenie niedożywieniA od 2005 roku
W 2005 roku Lekarze bez Granic odpowiadają na zapomniany kryzys żywnościowy w Nigrze. W trybie ambulatoryjnym leczymy 63 000 skrajnie niedożywionych dzieci, używając innowacyjnej, gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (RUFT). Jest to pierwszy przypadek zastosowania takiego leczenia na dużą skalę. Następnie Lekarze bez Granic aktualizują swoje wytyczne dotyczące leczenia niedożywienia, uwzględniając to innowacyjne podejście. Od tego czasu takie leczenie jest powszechnie stosowane.
Czytaj historie pacjentów i pracowników Lekarzy bez Granic
Niger
W Nigrze, mimo znacznego postępu w walce z niedożywieniem i śmiertelnością wśród dzieci, wciąż zbyt wielu małych pacjentów trafia do szpitali w stanie poważnego niedożywienia. Ostatnie wstrząsy, takie jak globalny wzrost cen żywności oraz zwiększony poziom przemocy i przestępczości na obszarach przygranicznych z północno-zachodnią Nigerią, przyczyniły się do obecnego kryzysu niedożywienia w regionie.
Zespoły Lekarzy bez Granic współpracują z nigerskim ministerstwem zdrowia w Szpitalu Okręgowym Madarounfa w regionie Maradi od 2005 roku. W nim leczone są dzieci w najcięższym stanie. Działania Lekarzy bez Granic w Nigrze obejmują również m.in. ambulatoryjną opiekę pediatryczną oraz leczenie umiarkowanego i ostrego niedożywienia.
Nigeria
Kryzys żywnościowy w północno-zachodniej Nigerii zagraża życiu dziesiątek tysięcy dzieci. Mimo pogarszającej się sytuacji, jest wciąż ignorowany. W borykającym się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego rejonie eskalacja przemocy zmusiła już ponad 500 000 osób do ucieczki z domów. W ostatnich latach zintensyfikowały się ataki grup zbrojnych, prowadzące do zabójstw, porwań, szabrownictwa i przemocy seksualnej. Ludzie nie mogę uprawiać ziemi, bydło jest kradzione, handel zaburzony, rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych.
Od stycznia w północnych rejonach kraju Lekarze bez Granic w partnerstwie z nigeryjskimi władzami objęli leczeniem 50 000 poważnie niedożywionych dzieci, w tym 7000 pacjentów potrzebujących hospitalizacji. Prowadzimy szpitalne oddziały żywienia terapeutycznego (ITFC) i centra ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego (ATFC). Potrzeby są jednak wciąż ogromne.
– Choroba mojej córki bardzo mnie martwi, mam nadzieję, że jej stan się poprawi i kiedy dorośnie zostanie nauczycielką – mówi Rahina.
Nurudeen Mahmood, lider zespołu pielęgniarskiego na oddziale ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama. Koordynuje działania również w innych placówkach i rejonach. Podczas wyjazdów zespoły badają i leczą pacjentów z niedożywieniem kierując najcięższe przypadki do szpitalnych oddziałów leczenia terapeutycznego.
– Większość pacjentów dociera tu bez nadziei. Niektóre z dzieci przybywają w takim stanie, że rzeczywiście można ją stracić. Po kilku tygodniach widzisz, jak powracają do zdrowia. To przynosi mi ogromną radość wiedząc, że się do tego przyczyniłem. Jestem ogromnie wdzięczny zespołowi, ludziom, którzy pracują ze mną dzień za dniem – mówi Nurudeen.
Afganistan
Od grudnia 2019 roku MSF wspiera centrum żywienia terapeutycznego (ITFC) w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Większość pacjentów i opiekunów pokonuje duże odległości, aby przybyć po opiekę. W okresie od sierpnia do października 2021 roku pojemność kliniki została zwiększona z początkowych 40 łóżek do 60, a następnie do 74. W tym czasie liczba niedożywionych dzieci gwałtownie wzrosła, co spowodowało, że obłożenie znacznie przekroczyło maksymalne możliwości. Stało się tak, ponieważ pogarszające się warunki ekonomiczne w kraju i zamknięcie innych placówek służby zdrowia w okolicy spotęgowały skutki niekorzystnych warunków klimatycznych i utrzymującej się suszy.