Niedożywienie

Pomóż nam w walce z niedożywieniem

Kryzys żywnościowy to kryzys zdrowia

Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.

9 dzieci umiera co minutę na skutek braku niezbędnych składników odżywczych w diecie

Niedożywienie prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co zwiększa podatność na choroby. Choroby prowadzą do dalszego niedożywienia, tworząc błędne koło wyniszczające zdrowie dziecka, często nieodwracalnie zaburzając dalszy rozwój. Liczby są zatrważające – niedożywienie odpowiada za niemal połowę wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 roku życia.  

Tym śmierciom można zapobiec dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia! 

To dzięki darczyńcom możemy nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ponad 90% naszego finansowania to wpłaty od osób indywidualnych. Dzięki temu wsparciu możemy nieść profesjonalną pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie potrzeby są najpilniejsze, także wtedy, gdy skończy się zainteresowanie mediów.

Ratuj zdrowie i życie – wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

W 2021 roku:

 • Przyjęliśmy

  82 000

  dzieci z ostrym niedożywieniem do leczenia szpitalnego

 • Przyjęliśmy

  203 400

  dzieci z niedożywieniem do ambulatoryjnych programów żywienia terapeutycznego

Innowacyjne leczenie niedożywieniA od 2005 roku

W 2005 roku Lekarze bez Granic odpowiadają na zapomniany kryzys żywnościowy w Nigrze. W trybie ambulatoryjnym leczymy 63 000 skrajnie niedożywionych dzieci, używając innowacyjnej, gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (RUFT). Jest to pierwszy przypadek zastosowania takiego leczenia na dużą skalę. Następnie Lekarze bez Granic aktualizują swoje wytyczne dotyczące leczenia niedożywienia, uwzględniając to innowacyjne podejście. Od tego czasu takie leczenie jest powszechnie stosowane. 

Czytaj historie pacjentów i pracowników Lekarzy bez Granic

Plumpy'Nut to pasta z masłem orzechowym wzbogacona o mleko i witaminy, jeden z rodzajów gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (RUTF) stosowanej w leczeniu niedożywienia.

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły

Plumpy’Nut. Nie widziałem jej od lat. Ostatni raz (…) kiedy sam byłem niedożywionym dzieckiem. Moja rodzina dostała wtedy pastę od Lekarzy bez Granic. Ta pomoc prawdopodobnie ocaliła mi życie – mówi Moses Soro, koordynator ds. finansowych i HR Lekarzy bez Granic.
Więcej

Niger

W Nigrze, mimo znacznego postępu w walce z niedożywieniem i śmiertelnością wśród dzieci, wciąż zbyt wielu małych pacjentów trafia do szpitali w stanie poważnego niedożywienia. Ostatnie wstrząsy, takie jak globalny wzrost cen żywności oraz zwiększony poziom przemocy i przestępczości na obszarach przygranicznych z północno-zachodnią Nigerią, przyczyniły się do obecnego kryzysu niedożywienia w regionie. 

Zespoły Lekarzy bez Granic współpracują z nigerskim ministerstwem zdrowia w Szpitalu Okręgowym Madarounfa w regionie Maradi od 2005 roku. W nim leczone są dzieci w najcięższym stanie. Działania Lekarzy bez Granic w Nigrze obejmują również m.in. ambulatoryjną opiekę pediatryczną oraz leczenie umiarkowanego i ostrego niedożywienia. 

Faïza Ouedraogo, lekarka pediatrii Lekarzy bez Granic, podczas badania dwuletniego Edrissa Haruna. 22-letnia Harira Mohamed, mama Edrissa, uciekła z Nigerii dziewięć lat temu przed przemocą Boko Haram. Wraz z mężem mieszka w obozie dla uchodźców w Sayam. Edriss został przyjęty do szpitala z biegunką, gorączką i niedożywieniem. Spędził dziesięć dni na oddziale intensywnej terapii, był żywiony sondą żołądkową i mlekiem terapeutycznym F-75. Teraz dziecko ma się lepiej, dostaje mleko terapeutyczne F-100 i gotową do spożycia pastę z orzeszków ziemnych Plumpy’Nut. Wkrótce zostanie wypisany, a leczenie będzie kontynuował w trybie ambulatoryjnym.
Faïza Ouedraogo, lekarka pediatrii Lekarzy bez Granic, podczas badania dwuletniego Edrissa Haruna. 22-letnia Harira Mohamed, mama Edrissa, uciekła z Nigerii dziewięć lat temu przed przemocą Boko Haram. Wraz z mężem mieszka w obozie dla uchodźców w Sayam. Edriss został przyjęty do szpitala z biegunką, gorączką i niedożywieniem. Spędził dziesięć dni na oddziale intensywnej terapii, był żywiony sondą żołądkową i mlekiem terapeutycznym F-75. Teraz dziecko ma się lepiej, dostaje mleko terapeutyczne F-100 i gotową do spożycia pastę z orzeszków ziemnych Plumpy’Nut. Wkrótce zostanie wypisany, a leczenie będzie kontynuował w trybie ambulatoryjnym. Zdjęcie: MSF/Oliver Barth 

Niedożywienie leczy się m.in. za pomocą gotowych posiłków terapeutycznych. Mleka terapeutyczne F-75 i F-100 mają postać proszku i są mieszane z wodą, aby uzyskać mleko. Dzieci, w zależności od stanu zdrowia, piją mleko albo otrzymują je przez sondę żołądkową.
Niedożywienie leczy się m.in. za pomocą gotowych posiłków terapeutycznych. Mleka terapeutyczne F-75 i F-100 mają postać proszku i są mieszane z wodą, aby uzyskać mleko. Dzieci, w zależności od stanu zdrowia, piją mleko albo otrzymują je przez sondę żołądkową. Zdjęcie: MSF/Oliver Barth 
Dwuletnia Latifa Lawali ciężko choruje od trzech tygodni. Od dwóch dni przebywają z Kanpe Alhassan na oddziale intensywnej terapii Szpitala Reionalnego Magaria wspieranego przez Lekarzy bez Granic. Latifa otrzymuje żywność terapeutyczną (F-75) przez sondę żołądkową.  – Moja córka nie mogła dłużej karmić Latify piersią. Wtedy zaczęło się niedożywienie – tłumaczy Kanpe, babcia dziecka. – Ojciec dziecka pracuje za granicą, wysyła pieniądze, ale najpierw trafiają one do jego rodziców. Moja córka nie otrzymuje więc wszystkich pieniędzy i nie ma ich wystarczająco dużo, by nakarmić wszystkie swoje dzieci – dodaje.
Dwuletnia Latifa Lawali ciężko choruje od trzech tygodni. Od dwóch dni przebywają z Kanpe Alhassan na oddziale intensywnej terapii Szpitala Reionalnego Magaria wspieranego przez Lekarzy bez Granic. Latifa otrzymuje żywność terapeutyczną (F-75) przez sondę żołądkową. – Moja córka nie mogła dłużej karmić Latify piersią. Wtedy zaczęło się niedożywienie – tłumaczy Kanpe, babcia dziecka. – Ojciec dziecka pracuje za granicą, wysyła pieniądze, ale najpierw trafiają one do jego rodziców. Moja córka nie otrzymuje więc wszystkich pieniędzy i nie ma ich wystarczająco dużo, by nakarmić wszystkie swoje dzieci – dodaje. Zdjęcie: MSF/Lena Pflüger
Matki dzieci leczonych w szpitalu dostają gotową do spożycia żywność terapeutyczną (Plumpy’Nut), żeby kontynuować leczenie w domu.
Matki dzieci leczonych w szpitalu dostają gotową do spożycia żywność terapeutyczną (Plumpy’Nut), żeby kontynuować leczenie w domu. Zdjęcie: MSF/Oliver Barth 

Nigeria

Kryzys żywnościowy w północno-zachodniej Nigerii zagraża życiu dziesiątek tysięcy dzieci. Mimo pogarszającej się sytuacji, jest wciąż ignorowany. W borykającym się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego rejonie eskalacja przemocy zmusiła już ponad 500 000 osób do ucieczki z domów. W ostatnich latach zintensyfikowały się ataki grup zbrojnych, prowadzące do zabójstw, porwań, szabrownictwa i przemocy seksualnej. Ludzie nie mogę uprawiać ziemi, bydło jest kradzione, handel zaburzony, rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych.

Od stycznia w północnych rejonach kraju Lekarze bez Granic w partnerstwie z nigeryjskimi władzami objęli leczeniem 50 000 poważnie niedożywionych dzieci, w tym 7000 pacjentów potrzebujących hospitalizacji. Prowadzimy szpitalne oddziały żywienia terapeutycznego (ITFC) i centra ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego (ATFC). Potrzeby są jednak wciąż ogromne.

Rahina Auwal (25) ze swoją czternastomiesięczną córką Rabi na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego prowadzonego przez Lekarzy bez Granic z Szpitalu generalnym Maiyama w rejonie Kebbi, Nigeria.  – Choroba mojej córki bardzo mnie martwi, mam nadzieję, że jej stan się poprawi i kiedy dorośnie zostanie nauczycielką – mówi Rahina.
Rahina Auwal (25) ze swoją czternastomiesięczną córką Rabi na oddziale intensywnego żywienia terapeutycznego prowadzonego przez Lekarzy bez Granic z Szpitalu generalnym Maiyama w rejonie Kebbi, Nigeria. Zdjęcie: KC NWAKALOR

– Choroba mojej córki bardzo mnie martwi, mam nadzieję, że jej stan się poprawi i kiedy dorośnie zostanie nauczycielką – mówi Rahina.

Oddział żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama w Kebbi, Nigeria.
Oddział żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama w Kebbi, Nigeria. Zdjęcie: KC NWAKALOR

Nurudeen Mahmood, lider zespołu pielęgniarskiego na oddziale ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama, Nigeria.
Zdjęcie: KC NWAKALOR

Nurudeen Mahmood, lider zespołu pielęgniarskiego na oddziale ambulatoryjnego żywienia terapeutycznego szpitala generalnego Maiyama. Koordynuje działania również w innych placówkach i rejonach. Podczas wyjazdów zespoły badają i leczą pacjentów z niedożywieniem kierując najcięższe przypadki do szpitalnych oddziałów leczenia terapeutycznego.

– Większość pacjentów dociera tu bez nadziei. Niektóre z dzieci przybywają w takim stanie, że rzeczywiście można ją stracić. Po kilku tygodniach widzisz, jak powracają do zdrowia. To przynosi mi ogromną radość wiedząc, że się do tego przyczyniłem. Jestem ogromnie wdzięczny zespołowi, ludziom, którzy pracują ze mną dzień za dniem – mówi Nurudeen.

Afganistan

Od grudnia 2019 roku MSF wspiera centrum żywienia terapeutycznego (ITFC) w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Większość pacjentów i opiekunów pokonuje duże odległości, aby przybyć po opiekę. W okresie od sierpnia do października 2021 roku pojemność kliniki została zwiększona z początkowych 40 łóżek do 60, a następnie do 74. W tym czasie liczba niedożywionych dzieci gwałtownie wzrosła, co spowodowało, że obłożenie znacznie przekroczyło maksymalne możliwości. Stało się tak, ponieważ pogarszające się warunki ekonomiczne w kraju i zamknięcie innych placówek służby zdrowia w okolicy spotęgowały skutki niekorzystnych warunków klimatycznych i utrzymującej się suszy. 

Jedno z pomieszczeń oddziału żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Centrum jest przepełnione, na 60 dostępnych łóżek przypada 84 pacjentów. Zęcie: Sandra Calligaro
Jedno z pomieszczeń oddziału żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Centrum jest przepełnione, na 60 dostępnych łóżek przypada 84 pacjentów. Zęcie: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Zdjęcia: Sandra Calligaro
Lekarka Lekarzy bez Granic Solveig Köbe z ośmiomiesięczną Nyayesh. Nyayesh, kiedy trafiła na oddział intensywnej terapii szpitala w Heracie, była ciężko niedożywiona i miała zapalenie płuc. Zdjęcie: MSF  
Lekarka Lekarzy bez Granic Solveig Köbe z ośmiomiesięczną Nyayesh. Nyayesh, kiedy trafiła na oddział intensywnej terapii szpitala w Heracie, była ciężko niedożywiona i miała zapalenie płuc. Zdjęcie: MSF  

Ratuj zdrowie i życie – wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

Static overlay