Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022
© Andrii Ovod
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują chęć wsparcia kobiet i ich praw – z kolei Polacy częściej niż Polki wspierają osoby dotknięte konfliktami zbrojnymi i są bardziej skłonni do pomocy uchodźcom. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Lekarzy bez Granic „Barometr Humanitarny”. 

Najnowsza odsłona Barometru Humanitarnego, badania zrealizowanego przez Opinia24 na zlecenie Lekarzy bez Granic, wskazuje na istotne różnice między kobietami a mężczyznami w zakresie aktywności dobroczynnych wśród Polaków. Kogo i w jaki sposób najchętniej wspierali Polki i Polacy w 2024 roku? 

Formy pomocy: kobiety aktywniejsze w darowiznach, mężczyźni w krwiodawstwie 

Zgodnie z deklaracjami respondentek i respondentów, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie 40 proc. kobiet przekazało potrzebującym ubrania, żywność i inne produkty, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 33 proc. Podobna różnica dotyczy zbiórek internetowych – brało w nich udział 31 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn. Natomiast mężczyźni częściej oddawali krew – deklaruje to 15 proc. mężczyzn w porównaniu do 8 proc. kobiet. 

– Może to wynikać z większej wrażliwości kobiet na potrzeby społeczne lub z ich częstszego angażowania się w działania opiekuńcze. Dodatkowo to kobiety najczęściej odpowiadają za zakupy ubrań i żywności w gospodarstwach domowych, co sprawia, że zarządzają tymi zasobami i mogą łatwiej decydować o ich przekazaniu potrzebującym – tłumaczy Urszula Krassowska, dyrektor badań społecznych w agencji badawczej Opinia24. – Z kolei mężczyźni częściej oddają krew, co może być związane zarówno z czynnikami biologicznymi (np. mniejsza skłonność do anemii), jak i społecznymi – być może postrzegają tę formę pomocy jako bardziej konkretne działanie. 

barometr humanitarny 2025

Barometr Humanitarny to cykliczne badania opinii, jakie Lekarze bez Granic prowadzą w Polsce na temat zaangażowania Polek i Polaków w pomaganie innym oraz ich postaw humanitarnych. Badanie w 2025 roku Lekarzy bez Granic zrealizowane zostały przez Opinia24 na zlecenie Lekarzy bez Granic, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków i Polek. 

Komu chcemy pomagać: kobiety kobietom, a mężczyźni ofiarom konfliktów 

Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują chęć wsparcia praw zwierząt (78 proc. vs. 68 proc.), praw kobiet (69 proc. vs. 49 proc.) oraz praw człowieka (65 proc. vs. 57 proc.). Wyraźnie częściej wskazują także gotowość do pomagania dzieciom (55 proc. vs. 47 proc.), innym kobietom (21 proc. vs. 8 proc.), ofiarom przemocy seksualnej (22 proc. vs. 9 proc.) i osobom w kryzysie zdrowia psychicznego (17 proc. vs. 11 proc.). 

Z kolei mężczyźni chętniej niż kobiety wspierali osoby dotknięte konfliktami zbrojnymi (32 proc. vs. 19 proc.) oraz katastrofami naturalnymi (42 proc. vs. 35 proc.). Są również bardziej skłonni do pomocy uchodźcom (6 proc. vs. 3 proc.). 

Polki stawiają na lokalność, Polacy na wsparcie wszystkich pokrzywdzonych 

Polki częściej niż Polacy wskazują, że organizacje humanitarne powinny koncentrować się na pomocy przede wszystkim Polakom (57 proc. vs. 49 proc.). Mężczyźni natomiast częściej deklarują chęć wspierania wszystkich wymienionych w badaniu grup, czyli Polaków, osobom potrzebującym w bezpośrednim sąsiedztwie granic Polski (np. w Ukrainie) oraz osób z najbiedniejszych państw świata (29 proc. vs. 23 proc.). Są też bardziej niż kobiety skłonni do pomocy osobom potrzebującym w bezpośrednim sąsiedztwie granic Polski, np. w Ukrainie (12 proc. vs. 7 proc.). Zdaniem Urszuli Krassowskiej, dyrektor agencji badawczej Opinia24, przyczyn tych różnic można szukać m.in. w tym, jakie tradycyjne role przypisywane są każdej z płci w Polsce. 

– Kobiety częściej wskazują, że wsparcie powinno koncentrować się przede wszystkim na Polakach, co może wynikać z większego przywiązania do lokalnej społeczności oraz troski o najbliższe otoczenie. Może to być także efektem ich większego zaangażowania w codzienne funkcjonowanie gospodarstw domowych i dostrzegania trudności ekonomicznych w kraju – mówi Urszula Krassowska. – Z kolei mężczyźni częściej opowiadają się za szerokim zakresem pomocy, obejmującym zarówno Polaków, jak i osoby potrzebujące za granicą. Ich większa gotowość do wspierania mieszkańców państw sąsiadujących, takich jak Ukraina, może wynikać z poczucia odpowiedzialności za stabilność regionu lub z ogólnie szerszej perspektywy na kwestie geopolityczne. 

Ogólne wyniki Barometru: spada aktywność dobroczynna Polek i Polaków 

W wynikach najnowszego wydania raportu Barometr Humanitarny widzimy, że ogólnie spada aktywność dobroczynna Polaków i gotowość do pomagania innym. Największe spadki dotyczą pomocy uchodźcom i migrantom. O ile na początku roku 2023 uchodźców gotowych było wesprzeć 62 proc., a migrantów 52 proc. respondentów, w 2025 roku odsetek ten skurczył się zdecydowanie — odpowiednio do 43 i 34 proc. Coraz częściej uważamy, że to przede wszystkim Polakom potrzebna jest pomoc. 

barometr humanitarny

Barometr Humanitarny to cykliczne badania opinii, jakie Lekarze bez Granic prowadzą w Polsce na temat postaw humanitarnych Polek i Polaków oraz ich zaangażowania w pomaganie innym. Barometr Humanitarny 2025 zrealizowała agencja badawcza Opinia24 na zlecenie Lekarzy bez Granic między 7 a 19 lutego 2025 roku. Wcześniejsze edycje badania zostały przeprowadzone w latach 2021, 2023 i 2024. Dowiedz się więcej.

News

W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF

Siła zabawy: pięć okoliczności, w których zabawa zmienia życie dzieci

Więcej
Hanan gotuje na otwartym ogniu. To jedyny sposób, aby wyżywić rodzinę. Strefa Gazy, 2025
Palestyna

Strefa Gazy: list otwarty Lekarzy bez Granic do przywódców UE

Więcej
29-letnia Beatrice pochodzi z Sierra Leone. Przyjechała do Libanu w 2022 roku, by znaleźć pracę i wesprzeć swoją matkę i dwójkę dzieci. Mieszka z trzema innymi migrantkami na południowych przedmieściach Bejrutu. Cztery miesiące temu złamała obie kostki, próbując uchronić się przed izraelskim nalotem. Liban, 2025
Liban

Uwięzione i wykorzystywane: migrantki w Libanie 

Więcej
Palestyna

Dziesiątki Palestyńczyków zabitych w punktach dystrybucji żywności

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Oświadczenie na temat dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Więcej
Personel Lekarzy bez Granic rozmawia z bliską osobą pacjenta i tłumaczy jego stan zdrowia. Sudan Południowy, 2024
Sudan Południowy

Gdy liczy się każda minuta: pierwsze 72 godziny epidemii 

Więcej
Pielęgniarka podaje dziecku wodę w placówce medycznej Lekarzy bez Granic w Tawili, w Darfurze Północnym. Sudan, 2025. Zdjęcie: MSF
sudan

Matka przyjechała do nas na wielbłądzie 

Więcej
Bangladesz

Ponad 100 dni od cięć USAID: chaos, zamieszanie, katastrofa dla ludzi dotkniętych kryzysami

Więcej
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic zakłada opatrunek 4-letniej Sham w naszej przychodni w mieście Gaza. Sham doznała oparzeń, gdy jej dom został zbombardowany. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Pacjenci z oparzeniami skazani na ból

Więcej
Widok na magazyn Lekarzy bez Granic w Dżubie. Sudan Południowy, 2022
Sudan Południowy

Lekarze bez Granic potępiają zbombardowanie szpitala w Old Fangak

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: kolejny pracownik zastrzelony w Masisi – Lekarze bez Granic wzywają do zaprzestania przemocy

Więcej
wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej
Gruźlica u dzieci
Polska

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023
sudan

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

Więcej