Podaruj zdrowie w prezencie

Static overlay
Podaruj zdrowie w prezencie

W okresie świątecznym życzymy sobie nawzajem zdrowia. Bo zdrowie jest najważniejsze. Przekonujemy się o tym codziennie.

Pomóż tym, których życie i zdrowie jest zagrożone 

Konflikty zbrojne, klęski żywiołowe, trzęsienia ziemi, powodzie i inne kryzysy humanitarne pozbawiają ludzi dostępu do opieki medycznej. Lekarze bez Granic niosą natychmiastową, ratującą życie pomoc medyczną i zostają z pacjentami na dłużej, aby mogli powrócić do pełni zdrowia. 

Jak podarować zdrowie?

Zdrowie jest bezcenne. Czasem jednak ma wymierną wartość. 

Wpłacając darowiznę na działalność Lekarzy bez Granic umożliwisz nam zakup lekarstw, materiałów medycznych i sprzętu do ratowania życia i zdrowia. 

Podaruj zdrowie w prezencie. Dziękujemy!

Pomagaj również jako firma, dołącz do akcji świątecznej Lekarzy bez Granic i pokaż swoje zaangażowanie społeczne w święta!

Co robią Lekarze bez Granic? 

Static overlay
OdtwórzPlay
Slide 3
Pomoc medyczna w nagłych kryzysach
Opieka okołoporodowa
Opieka psychologiczna
Niedożywienie

Pomoc medyczna w nagłych kryzysach

Kiedy dochodzi do nagłego kryzysu – trzęsienia ziemi, powodzi, konfliktu – trzeba działać natychmiast.  

Jedna trzecia działań Lekarzy bez Granic odbywa się w strefach konfliktów zbrojnych. W 2022 roku przeprowadziliśmy we wszystkich naszych projektach 118 100 zabiegów i operacji chirurgicznych. 

Opierając się na dekadach doświadczenia w chirurgii wojennej, działamy szybko i skutecznie. Opatrujemy rannych, prowadzimy szpitale, przekazujemy zaopatrzenie medyczne, przeprowadzamy operacje.  Twoje wsparcie to pomoc medyczna w najbardziej zapalnych rejonach świata. Często tam, gdzie inna pomoc jest niedostępna. 

Przyjęliśmy wielu pacjentów i wielu z nich zapadło mi w pamięć. Była np. 11-letnia dziewczynka o imieniu Layla*, która miała ranę postrzałową kości udowej, wysoko w pobliżu miednicy. Widząc kogoś takiego jak ona, czujesz złość: „Co ona tu robi? To tylko dziecko, nie powinno jej spotkać coś takiego”. Ale ten gniew nas motywował.  

*imię zmienione 

Jessica Comi (po lewej), pielęgniarka operacyjna, opowiada o pracy w Sudanie  

Co możemy kupić dzięki prezentowi od Ciebie?

60 zł

To np. sterylny zestaw opatrunków i środki medyczne, który pozwolą na opatrzenie ran. 

90 zł

Roczne wsparcie w wysokości 90 zł miesięcznie to np. podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych.

1 500 zł

To np. lekkie nosze ratunkowe używane do przenoszenia rannych podczas kryzysów.

Opieka okołoporodowa 

Na całym świecie kobiety i dzieci są często najbardziej narażone na konsekwencje kryzysów humanitarnych.  

Wciąż wiele kobiet i dzieci umiera na skutek braku dostępu do opieki medycznej przed, podczas i po porodzie. W Afganistanie, Sierra Leone, Jemenie, Sudanie Południowym – kobiety są narażone na niebezpieczny poród. Większości tych śmierci można zapobiec. 

W 2022 roku nasze zespoły przyjęły 295 300 porodów. Twoja pomoc pozwoli zapewnić opiekę mamom i ich nowonarodzonym dzieciom.  

Przyjechałam do szpitala Al-Jamhouri na cesarskie cięcie, ponieważ jest ono bezpłatne. W mojej wiosce jest tylko jeden ośrodek zdrowia, ale nie ma tam niezbędnego sprzętu. 

Nojoud, mama Ahmeda, Jemen 

Co możemy kupić dzięki prezentowi od Ciebie?

60 zł

To na przykład nosidełko, które pozwala na kangurowanie wcześniaka, czyli zapewnienie kontaktu skóra-skóra. 

150 zł

Roczne wsparcie w wysokości 150 zł miesięcznie to na przykład zestaw narzędzi do zabiegu cesarskiego cięcia. 

240 zł

Pozwoli na przykład na zakup resuscytatora wykorzystywanego do ratowania noworodków i małych dzieci. 

Niedożywienie 

Niedożywienie to nie tylko brak jedzenia. To medyczny kryzys humanitarny. Odpowiadamy na niego w wielu miejscach na świecie – w 2022 roku przyjęliśmy 438 050 dzieci do ambulatoryjnych program leczenia niedożywienia.  

Niemal połowa zgonów dzieci poniżej 5 roku życia jest związana z niedożywieniem. Tym śmierciom można zapobiec, leczenie jest bardzo proste, ale wciąż zbyt mało dostępne. Twoje wsparcie może to zmienić. 

Kiedy widzę matkę z chorym dzieckiem, radzę jej, aby przyszła do tego ośrodka, ponieważ zajmą się jej dzieckiem dobrze i bez opłat. Jestem bardzo szczęśliwa widząc, jak moje dziecko odzyskuje siły. 

Rabi Auwali, Nigeria (Lekarze bez Granic leczyli ambulatoryjnie jej 10-miesięczną córeczkę)  

Co możemy kupić dzięki prezentowi od Ciebie?

60 zł

To np. 50 opasek do pomiaru obwodu ramienia, umożliwiających szybką diagnozę, a tym samym wykrywanie dzieci o wysokim ryzyku śmierci. 

50 zł

Roczne wsparcie w wysokości 50 zł miesięcznie pozwoli np. na zakup 60 opakowań terapeutycznego mleka w proszku dla dzieci z niedożywieniem. 

120 zł

To np. 90 opakowań pasty z orzeszków ziemnych do leczenia niedożywienia. 3-5 porcji dziennie przez kilka tygodni pozwala dziecku na powrót do zdrowia. 

Opieka psychologiczna 

W miejscach, gdzie prowadzimy działania, ludzie potrzebują wsparcia z różnych powodów. Docieramy do osób, które straciły bliskich w katastrofach naturalnych i ludzi dotkniętych traumą po doświadczeniu przemocy. Wspieramy osoby zmuszone do ucieczki z domu i ludzi, którzy żyją w strefach konfliktu.  

Nasze zespoły na całym świecie zapewniły w 2022 roku łącznie 425 500 indywidualnych konsultacji z zakresu zdrowia psychicznego. Bo zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. 

Chciałem umrzeć, ale jestem tutaj, żyję i jestem wdzięczny. 

Kiedy dowiedziałem się, że Lekarze bez Granic zapewniają opiekę psychologiczną, zacząłem przychodzić do kliniki co miesiąc, przychodzę już od dwóch lat. (…)

Moja historia jest żywym dowodem na to, że nadzieja wciąż istnieje. 

Abdul Karim, pacjent Lekarzy bez Granic w Jemenie

Dlaczego Lekarze bez Granic?  

W ponad 97 procentach jesteśmy finansowani ze źródeł prywatnych. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów. Działamy dzięki wsparciu od osób prywatnych – darowiznom jednorazowym i comiesięcznym wpłatom. Taka regularna pomoc pozwala nam działać natychmiast, gdy dochodzi do kryzysu. Dlatego teraz prosimy o Twoją pomoc. 

Co nas wyróżnia?  

Od 1971 roku pracujemy w trudnych rejonach, w strefach kryzysów humanitarnych. Mamy skuteczny system zaopatrzeniowy i doświadczony personel medyczny. 

Lekarze bez Granic są niezależni. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów. Dzięki temu możemy działać szybko i niezależnie. Zapewniamy ludziom bezstronną opiekę bez względu na pochodzenie, religię czy politykę. Od odległych, zapomnianych kryzysów po nagłe konflikty zbrojne, trzęsienia ziemi, powodzie – docieramy wszędzie tam, gdzie potrzeby są największe.