Uwaga: próby oszustw online „na Lekarzy bez Granic” 

Czy osoba podająca się za pracownika Lekarzy bez Granic zgłosiła się do Ciebie z prośbą o pieniądze? Najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. 

Otrzymaliśmy informacje o próbach oszustw, zazwyczaj online, przez osoby podające się za pracowników Lekarzy bez Granic. Takie próby mają na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy.  

W związku z tym przygotowaliśmy zestaw informacji, które pomogą Ci zorientować się, czy masz do czynienia z próbą oszustwa.  

Jak rozpoznać próbę oszustwa online?

Jeżeli:  

 • osoba podaje się za pracownika lub pracowniczkę Lekarzy bez Granic,  
 • kontaktuje się z Tobą indywidualnie poprzez media społecznościowe, strony internetowe lub inne środki komunikacji, 
 • prosi o pieniądze (na przykład pilny przelew na prywatne konto), 

najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustwem i próbą wyłudzenia. 

Z jakimi przykładami oszustw można się spotkać?

Z pewnością nie wymienimy każdego możliwego scenariusza, ale poniżej zebraliśmy przykłady najbardziej prawdopodobnych sposobów na oszustwo online.  

 • Osoby podające się za personel Lekarzy bez Granic proszą o przekazanie pieniędzy na sfinansowanie zabiegów medycznych dla fikcyjnych pacjentów.  
 • Ktoś, kto podaje się za pracownika Lekarzy bez Granic (lub twierdzi, że działa w naszym imieniu), prosi np. w mediach społecznościowych o pieniądze na pokrycie rzekomych kosztów podróży powrotnej do domu po zakończeniu pracy dla naszej organizacji lub o opłatę za „certyfikat urlopowy”.
 • Osoba, która podaje się za pracowniczkę Lekarzy bez Granic, składa fałszywe oferty pracy, domaga się „opłat rekrutacyjnych” lub podania Twoich danych osobowych.  
 • Człowiek, który podaje się za pracownika Lekarzy bez Granic, twierdzi, że został aresztowany w drodze do domu i prosi o pieniądze na kaucję.  

Czego Lekarze bez Granic nigdy nie robią?

Ze względów bezpieczeństwa nie możemy przekazywać informacji o tym, czy konkretna osoba jest zatrudniona przez Lekarzy bez Granic. Chcemy jednak wymienić listę rzeczy, których nasz personel nigdy nie robi.  

 • Osoby przez nas zatrudnione nigdy, w żadnych okolicznościach nie zbierają osobiście funduszy na procedury medyczne w imieniu konkretnych pacjentów.  
 • Pracowniczki i pracownicy Lekarzy bez Granic nigdy nie są zmuszeni samodzielnie zbierać środków na życie,w tym na powrót z projektu. Lekarze bez Granic finansują koszty podróży, zamieszkania i utrzymania osób zatrudnionych w projektach. Pokrywamy również koszty leczenia naszego personelu. 
 • W kryzysowych sytuacjach osoby zatrudnione przez Lekarzy bez Granic nigdy nie są zmuszone polegać na zewnętrznej pomocy. W nagłych wypadkach, takich jak utrata paszportu czy problemy z wizą, posiadamy odpowiednie procedury. 
 • Lekarze bez Granic nigdy nie pobierają opłat w procesie rekrutacji.  

Jak bezpiecznie wspierać działania Lekarzy bez Granic online?

Dziękujemy za Twoją gotowość do pomocy. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, odwiedź naszą stronę. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami mailowo pod adresem biuro@msf.warsaw.org lub telefonicznie +48 732 052 130 (telefon czynny: poniedziałek-piątek, 10:00-18:00). 

uwaga

Nasi fundraiserzy i fundraiserki zachęcają w kontakcie na żywo (zazwyczaj odwiedzając Cię w domu) do wspierania finansowego działań Lekarzy bez Granic. To nie oszustwo!

Nasi przedstawiciele są zawsze wyposażeni w identyfikatory i kamizelki, a ich dane możesz sprawdzić online. Dowiedz się więcej. 

Co zrobić, jeśli spotka Cię próba oszustwa?

Niestety nie mamy możliwości powstrzymania takich lub podobnych prób oszustw.   

Jeżeli otrzymasz wiadomość, która wydaje Ci się podejrzana, napisz do nas na biuro@warsaw.msf.org. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że nie będziemy mogli przekazać Ci informacji, czy konkretna osoba jest zatrudniona przez Lekarzy bez Granic.