Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023
© MSF/Atsuhiko Ochiai
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

13 marca Christopher Lockyear, sekretarz generalny Lekarzy bez Granic, alarmował Radę Bezpieczeństwa ONZ o katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Sudanie. W imieniu organizacji wezwał do zatrzymania przemocy wobec ludności cywilnej i nowego zobowiązania do dostarczania pomocy ratującej życie. 

Wojna w Sudanie jest przede wszystkim „wojną przeciwko ludziom”, powiedział Lockyear. Sudańskie Siły Zbrojne wielokrotnie i masowo bombardowały gęsto zaludnione obszary. Siły Szybkiego Wsparcia i sprzymierzone z nimi bojówki rozpętały brutalne walki, naznaczone systematyczną przemocą seksualną, uprowadzeniami, masowymi zabójstwami, grabieżą pomocy humanitarnej i okupacją placówek medycznych. Obie strony oblegały miasta, niszczyły infrastrukturę cywilną i blokowały pomoc humanitarną. 

Poniżej przedstawiamy skrót wystąpienia.

Cywile bombardowani, wysiedlani, niechronieni

– Podczas gdy na tej sali padają oświadczenia, cywile pozostają niewidoczni, niechronieni, bombardowani, pod oblężeniem, gwałceni, wysiedlani, pozbawiani żywności, opieki medycznej i godności – mówił Lockyear podczas wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa. 

Christopher Lockyear
Christopher Lockyear, sekretarz generalny Lekarzy bez Granic przemawia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, marzec 2025

Na własne oczy

– Sześć tygodni temu byłem w stanie Chartum. Przybyłem do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala Al-Nao w Omdurmanie tuż po tym, jak Siły Szybkiego Wsparcia ostrzelały targ Sabreen. W szpitalu rozgrywały się sceny masakry: fale pacjentów z katastrofalnymi obrażeniami wypełniały każdy zakątek izby przyjęć – mówił Christopher Lockyear.  

– W tym samym tygodniu Sudańskie Siły Zbrojne zbombardowały fabrykę oleju arachidowego i dzielnice cywilne w Nijali w Darfurze Południowym, liczba ofiar przytłoczyła szpital wspierany przez Lekarzy bez Granic – kontynuował. 

RAPORT LEKARZY BEZ GRANIC o wojnie w sudanie

Raport „Wojna przeciwko ludziom – ludzkie koszty konfliktu i przemocy w Sudanie” jest dostępny w całości w języku angielskim.  

CZYTAJ RAPORT.

Przemoc seksualna na wojnie

– W Darfurze Południowym w 2024 roku nasze zespoły zapewniły opiekę 385 ofiarom przemocy seksualnej. Zdecydowana większość z nich, w tym dzieci poniżej piątego roku życi, została zgwałcona, często przez uzbrojonych mężczyzn. Prawie połowa została zaatakowana podczas pracy na polu. Kobiety i dziewczęta są nie tylko pozbawione ochrony. Są brutalnie atakowane – alarmował Lockyear.  

Potrzeba nowego porozumienia

Głównym przesłaniem wystąpienia Lekarzy bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa jest to, że wojna w Sudanie nie może być nadal prowadzona z całkowitym lekceważeniem życia ludności cywilnej. Po prawie dwóch latach międzynarodowa reakcja humanitarna jest zbyt ograniczona z powodu przeszkód ze strony walczących stron oraz braku odpowiedzialności, zasobów i zarządzania. Lockyear wezwał do nowego zaangażowania w ochronę ludności cywilnej i zaspokojenia potrzeb humanitarnych. 

 – To, czego dziś potrzebujemy, to nowe porozumienie – oparte na wspólnym zobowiązaniu do ochrony ludności cywilnej. Pakt, który gwarantuje organizacjom pomocowym przestrzeń operacyjną, której potrzebują, który egzekwuje przestrzeganie wszelkich praw dotyczących pomocy humanitarnej i który zapewnia, że reakcja pozostaje niezależna od ingerencji politycznej – powiedział. 

News

wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021
Białoruś

Zmiana ustawy o prawie azylowym w Polsce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024
Białoruś

The consequences of violence on the Poland-Belarus border [MSF REPORT]

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: śmierć pracownika Lekarzy bez Granic

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefy Gazy: na północy nie ma już nic 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Konsekwencje przemocy na granicy polsko-białoruskiej [RAPORT]

Więcej
Monika Ślósarska, koordynatorka projektu Lekarzy bez Granic. Mjanma, 2022
Bangladesz

Monika Ślósarska: najważniejsze to skupić się na tym, co możemy zrobić

Więcej
Palestyna

Lekarze bez Granic opłakują śmierć dziewiątego pracownika w Gazie 

Więcej
Dzieci bawią się na gruzach niedaleko przychodni Lekarzy bez Granic w mieście Gaza. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Strefa Gazy: Lekarze bez Granic o tymczasowym zawieszeniu broni

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic

Więcej
Zespół Lekarzy bez Granic i wolontariusze próbują uruchomić ponownie szpital, korzystając z dostępnych materiałów. Sudan, 2023

Sudan: zawieszenie działalności kluczowego szpitala w Chartumie

Więcej
Ludzie z obwodu donieckiego odpoczywają w ośrodku przejściowym w Pawłohradzie. Ukraina, 2024
ukraina

Ukraina: pomoc dla uciekających z miasta Kurachowe  

Więcej