
Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom
13 marca Christopher Lockyear, sekretarz generalny Lekarzy bez Granic, alarmował Radę Bezpieczeństwa ONZ o katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Sudanie. W imieniu organizacji wezwał do zatrzymania przemocy wobec ludności cywilnej i nowego zobowiązania do dostarczania pomocy ratującej życie.
Wojna w Sudanie jest przede wszystkim „wojną przeciwko ludziom”, powiedział Lockyear. Sudańskie Siły Zbrojne wielokrotnie i masowo bombardowały gęsto zaludnione obszary. Siły Szybkiego Wsparcia i sprzymierzone z nimi bojówki rozpętały brutalne walki, naznaczone systematyczną przemocą seksualną, uprowadzeniami, masowymi zabójstwami, grabieżą pomocy humanitarnej i okupacją placówek medycznych. Obie strony oblegały miasta, niszczyły infrastrukturę cywilną i blokowały pomoc humanitarną.
Poniżej przedstawiamy skrót wystąpienia.
Cywile bombardowani, wysiedlani, niechronieni
– Podczas gdy na tej sali padają oświadczenia, cywile pozostają niewidoczni, niechronieni, bombardowani, pod oblężeniem, gwałceni, wysiedlani, pozbawiani żywności, opieki medycznej i godności – mówił Lockyear podczas wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa.

Na własne oczy
– Sześć tygodni temu byłem w stanie Chartum. Przybyłem do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala Al-Nao w Omdurmanie tuż po tym, jak Siły Szybkiego Wsparcia ostrzelały targ Sabreen. W szpitalu rozgrywały się sceny masakry: fale pacjentów z katastrofalnymi obrażeniami wypełniały każdy zakątek izby przyjęć – mówił Christopher Lockyear.
– W tym samym tygodniu Sudańskie Siły Zbrojne zbombardowały fabrykę oleju arachidowego i dzielnice cywilne w Nijali w Darfurze Południowym, liczba ofiar przytłoczyła szpital wspierany przez Lekarzy bez Granic – kontynuował.
RAPORT LEKARZY BEZ GRANIC o wojnie w sudanie
Raport „Wojna przeciwko ludziom – ludzkie koszty konfliktu i przemocy w Sudanie” jest dostępny w całości w języku angielskim.
Przemoc seksualna na wojnie
– W Darfurze Południowym w 2024 roku nasze zespoły zapewniły opiekę 385 ofiarom przemocy seksualnej. Zdecydowana większość z nich, w tym dzieci poniżej piątego roku życi, została zgwałcona, często przez uzbrojonych mężczyzn. Prawie połowa została zaatakowana podczas pracy na polu. Kobiety i dziewczęta są nie tylko pozbawione ochrony. Są brutalnie atakowane – alarmował Lockyear.
Potrzeba nowego porozumienia
Głównym przesłaniem wystąpienia Lekarzy bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa jest to, że wojna w Sudanie nie może być nadal prowadzona z całkowitym lekceważeniem życia ludności cywilnej. Po prawie dwóch latach międzynarodowa reakcja humanitarna jest zbyt ograniczona z powodu przeszkód ze strony walczących stron oraz braku odpowiedzialności, zasobów i zarządzania. Lockyear wezwał do nowego zaangażowania w ochronę ludności cywilnej i zaspokojenia potrzeb humanitarnych.
– To, czego dziś potrzebujemy, to nowe porozumienie – oparte na wspólnym zobowiązaniu do ochrony ludności cywilnej. Pakt, który gwarantuje organizacjom pomocowym przestrzeń operacyjną, której potrzebują, który egzekwuje przestrzeganie wszelkich praw dotyczących pomocy humanitarnej i który zapewnia, że reakcja pozostaje niezależna od ingerencji politycznej – powiedział.