
Jemen
Wieloletni konflikt w Jemenie odbija swoje piętno na ludziach. System opieki medycznej jest w zapaści, sprawiając, że wiele osób jest pozbawionych dostępu do podstawowej opieki medycznej.
Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają opiekę ratującą życie osobom rannym w wyniku przemocy. Przyjmujemy także pacjentów potrzebujących leczenia z powodu długoterminowych skutków wojny, wpływających na takie obszary, jak zdrowie psychiczne, niedożywienie oraz trudności w dostępie do podstawowej opieki medycznej, w tym opieki dla matek i dzieci. Reagujemy na epidemie chorób, w tym odry, cholery i błonicy.
Do wielu szpitali Lekarzy bez Granic docierają pacjenci w liczbach przekraczających nasze możliwości. Dzieje się tak m.in. z powodu ograniczonej liczby działających placówek medycznych oraz ponieważ docierają do nas pacjenci, którzy nie byli w stanie uzyskać podstawowej opieki medycznej i w konsekwencji wymagają specjalistycznej opieki medycznej.
Niedożywienie pozostaje w Jemenie stałym problemem zdrowotnym, z sezonowymi i rocznymi szczytami obserwowanymi i leczonymi w naszych projektach. Bezpośrednie i pośrednie skutki konfliktu pogłębiły brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Jemen w soczewce
-
W 2023 utrzymywaliśmy
2 768
pełnych etatów -
W 2023 roku przeznaczyliśmy na pomoc
109,8
mln euro -
Rozpoczęliśmy działania w
1986
roku
Co robimy w Jemenie?
Zapewniamy opiekę okołoporodową. Wiele matek, dzieci i noworodków umiera po w drodze do szpitali, które prowadzimy lub wspieramy. Czynniki przyczyniające się do wysokiej śmiertelności są w większości związane z wojną.
Leczymy niedożywienie u dzieci stacjonarnie i ambulatoryjnie.
Zapewniamy opiekę chirurgiczną. W 2023 roku przeprowadziliśmy 26 900 zabiegów i interwencji chirurgicznych.
