© iAko M. Randrianarivelo/Mira Pho
Commune of Ranobe, Amboasary District. People in the south-east of Madagascar are facing the most acute nutritional and food crisis the region has seen in recent years. MSF began setting up mobile clinics in Amboasary district in late March to screen and treat acute malnutrition in remote villages like those of Ranobe commune, providing ready-to-use therapeutic food and medical care.

DRK: kolejny pracownik zastrzelony w Masisi – Lekarze bez Granic wzywają do zaprzestania przemocy

18 kwietnia wieczorem pielęgniarz Lekarzy bez Granic został zastrzelony przez człowieka w mundurze wojskowym w swoim domu w mieście Masisi we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK), w prowincji Północne Kiwu.

Wieczorem 18 kwietnia dwóch uzbrojonych mężczyzn ubranych w mundury wojskowe i noszących karabiny szturmowe zaatakowało i okradło cywilów w mieście Masisi. Następnie włamali się do domu pielęgniarza Lekarzy bez Granic, aby okraść mieszkańców. Napastnicy otworzyli ogień, śmiertelnie raniąc pielęgniarza dwoma strzałami w klatkę piersiową. 

To drugi pracownik Lekarzy bez Granic, który został zabity w Masisi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i trzecia osoba z organizacji, która została śmiertelnie postrzelona w Kiwu Północnym w tym roku. 

– Zdecydowanie potępiamy ten straszny czyn, który kosztował naszego kolegę życie i który odzwierciedla pogarszającą się sytuację, której jesteśmy świadkami w Kiwu Północnym i Południowym od początku roku – powiedział Emmanuel Lampaert, przedstawiciel Lekarzy bez Granic w DRK. – Tydzień po tygodniu nasze zespoły są nie tylko świadkami, ale także ofiarami brutalnych incydentów wymierzonych w ludność cywilną, pracowników organizacji humanitarnych i placówki medyczne. To musi się natychmiast skończyć.  

Od początku 2025 r. zespoły Lekarzy bez Granic niemal codziennie były świadkami brutalnych incydentów i wielokrotnie padały ich ofiarą. W ciągu czterech miesięcy trzech pracowników Lekarzy bez Granic zostało zastrzelonych w Kiwu Północnym – w trakcie pracy, albo w wyniku przemocy stosowanej wobec ludności cywilnej.  

20 lutego operator radiowy Lekarzy bez Granic pełniący służbę w bazie Lekarzy bez Granic w centrum Masisi został zabity trakcie wymiany ognia między bojownikami VDP/Wazalendo i M23/AFC. Kilka dni później inny pracownik Lekarzy bez Granic został zastrzelony w środku nocy w swoim domu w Gomie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy inni koledzy zostali postrzeleni i ranni, jeden z nich jest obecnie hospitalizowany w Gomie. 

– Nawet w miejscach, w których ustały walki zbrojne, wszędzie panuje niepewność – mówi Mathilde Guého, szefowa działań Lekarzy bez Granic w Kiwu Północnym. – Oprócz przemocy zbrojnej, która bezpośrednio wpływa na nasze szpitale i bazy, codziennie jesteśmy świadkami utrzymującego się wysokiego poziomu przestępczości i powtarzających się brutalnych incydentów dotykających cywilów, zwłaszcza w nocy: morderstw, przemocy seksualnej, postrzeleń, wymuszeń, włamań do domów, zastraszania i innych. 

W odpowiedzi na tę serię brutalnych incydentów, z których około 15 bezpośrednio dotknęło zespoły Lekarzy bez Granic oraz karetki pogotowia, biura i placówki ochrony zdrowia, wspierane przez organizację od stycznia, Lekarze bez Granic wzywają właściwe władze do pociągnięcia do odpowiedzialności osób posiadających broń. Apelujemy także o podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej i pracownikom organizacji humanitarnych, zwalczania przestępczości i położenia kresu nadużyciom, których codziennie doświadczają nasze zespoły. 

– Przypominamy wszystkim stronom – M23/AFC, VDP/Wazalendo, FARDC – że ochrona ludności cywilnej i jej mienia w strefach konfliktu jest prawnym obowiązkiem – mówi Lampaert. – Wszystkie odpowiednie władze muszą pilnie podjąć działania w celu utrzymania tej odpowiedzialności. 

W Kongu prawie 3 000 pracowników Lekarzy bez Granic, międzynarodowych oraz zatrudnionych lokalnie, pracuje razem z personelem Ministerstwa Zdrowia, aby zapewnić opiekę medyczną osobom w potrzebie w całym kraju. 

News

30-letni Sadiq Yaqoobi jest pielęgniarzem. Podaje trzyletniemu chłopcu, Alisinie, leki na zapalenie płuc. Chłopiec będzie wymagał skierowania do szpitala na dalsze leczenie. Afganistan, 2025
afganistan

Afganistan: pomoc medyczna w najdalszych zakątkach prowincji Bamian 

Więcej
Ciężko zniszczony szpital Al Shifa w mieście Gaza. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefa Gazy: rodzina pracowników Lekarzy bez Granic ranna

Więcej
Palestyna

Strefa Gazy: pracownik Lekarzy bez Granic zabity 3 lipca

Więcej
W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF

Siła zabawy: pięć okoliczności, w których zabawa zmienia życie dzieci

Więcej
Hanan gotuje na otwartym ogniu. To jedyny sposób, aby wyżywić rodzinę. Strefa Gazy, 2025
Palestyna

Strefa Gazy: list otwarty Lekarzy bez Granic do przywódców UE

Więcej
29-letnia Beatrice pochodzi z Sierra Leone. Przyjechała do Libanu w 2022 roku, by znaleźć pracę i wesprzeć swoją matkę i dwójkę dzieci. Mieszka z trzema innymi migrantkami na południowych przedmieściach Bejrutu. Cztery miesiące temu złamała obie kostki, próbując uchronić się przed izraelskim nalotem. Liban, 2025
Liban

Uwięzione i wykorzystywane: migrantki w Libanie 

Więcej
Palestyna

Dziesiątki Palestyńczyków zabitych w punktach dystrybucji żywności

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Oświadczenie na temat dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Więcej
Personel Lekarzy bez Granic rozmawia z bliską osobą pacjenta i tłumaczy jego stan zdrowia. Sudan Południowy, 2024
Sudan Południowy

Gdy liczy się każda minuta: pierwsze 72 godziny epidemii 

Więcej
Pielęgniarka podaje dziecku wodę w placówce medycznej Lekarzy bez Granic w Tawili, w Darfurze Północnym. Sudan, 2025. Zdjęcie: MSF
sudan

Matka przyjechała do nas na wielbłądzie 

Więcej
Bangladesz

Ponad 100 dni od cięć USAID: chaos, zamieszanie, katastrofa dla ludzi dotkniętych kryzysami

Więcej
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic zakłada opatrunek 4-letniej Sham w naszej przychodni w mieście Gaza. Sham doznała oparzeń, gdy jej dom został zbombardowany. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Pacjenci z oparzeniami skazani na ból

Więcej
Widok na magazyn Lekarzy bez Granic w Dżubie. Sudan Południowy, 2022
Sudan Południowy

Lekarze bez Granic potępiają zbombardowanie szpitala w Old Fangak

Więcej
wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej