Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022
© Juan Carlos Tomasi/MSF
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Życie w ciągłym strachu przed eksmisją lub zburzeniem domu oraz ograniczenia w poruszaniu się i dostępie do opieki medycznej to problemy, przed którymi stoją Palestyńczycy i Palestynki z Zachodniego Brzegu Okupowanych Terytoriów Palestyńskich.

W raporcie „Nieznośne życie: wpływ izraelskich działań mających na celu przymusowe eksmisje na zdrowie mieszkańców Masafer Yatta” opisujemy nadzwyczajną presję stosowaną przez władze izraelskie, aby zmusić lokalne społeczności do opuszczenia tego obszaru.  

– Jeśli stracę swoją ziemię, stracę życie – mówi jeden z mieszkańców wsi Al-Majaz w Masafer Yatta. Oprócz groźby eksmisji z domów, mieszkańcy i mieszkanki żyją pod ciągłym zagrożeniem przemocą. – Żołnierze wchodzą do wiosek w nocy, egzekwują godziny policyjne i inne ograniczenia ruchu, prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu obszarów mieszkalnych, konfiskują pojazdy i burzą domy – mówi David Cantero Pérez, szef działań Lekarzy bez Granic na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. – Sprawiają, że życie mieszkańców jest nie do zniesienia.

Działania władz izraelskich nasiliły się od maja 2022 roku, po orzeczeniu izraelskiego Sądu Najwyższego, który usunął wszystkie bariery prawne dla przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków z Masafer Yatta, aby zrobić miejsce dla strefy wojskowej. Miało to poważny wpływ na zdolność mieszkańców do dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej.  

Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków. Palestyna, 2022
Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF
Mahmud mieszka w Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022
Mahmud mieszka w Al-Markez w Masafer Yatta. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF

Utrudnienia w dostępie do opieki medycznej  

Pacjentom i pacjentkom rutynowo odmawia się dostępu do wiosek, w których Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną, jeśli ich dowód osobisty wskazuje, że pochodzą z innej wioski. Karetki ratunkowe próbujące dotrzeć do Masafer Yatta są opóźniane, a nawet blokowane. Mieszkańcy próbujący dotrzeć do szpitali są zatrzymywani w punktach kontrolnych, co znacznie opóźnia uzyskanie koniecznej pomocy.  W rezultacie wielu mieszkańców szczególnie potrzebujących opieki zdrowotnej –osoby starsze czy przewlekle chore, kobiety w zaawansowanej ciąży – zostało zmuszonych do przeprowadzki do pobliskiego miasta Yatta. 

Środki przymusu sprawiają, że mieszkańcy żyją w ciągłym strachu o swoje bezpieczeństwo, a rodzice czują się bezradni, chcąc chronić swoje dzieci. Jeden z rodziców przekazał, że jego dziecko zostało obudzone w nocy przez uzbrojonego żołnierza i psa. Inni rodzice opisywali uczucie rozpaczy i bezsilności, kiedy dzieci po powrocie ze szkoły zastały zburzony dom. 

Życie w tak trudnych warunkach przynosi konsekwencje dla zdrowia psychicznego ludzi. Nasze zespoły mobilne zapewniają opiekę medyczną, w tym w zakresie zdrowia psychicznego, mieszkańcom Masafer Yatta od 2021 roku. Widzimy duży wzrost zapotrzebowania na wsparcie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców, którzy doświadczyli wtargnięcia do domów i wyburzeń.  

Po tych incydentach ponad połowa pacjentów w 2022 roku zgłosiła objawy psychosomatyczne, jedna czwarta pacjentów wykazała objawy pourazowe, a dwie trzecie opisało objawy depresyjne. 

Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków.
Zdjęcie: Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF
Sara stoi obok domu swojego syna, który został zniszczony w lipcu 2022 roku. Palestyna, 2022
Sara stoi obok domu swojego syna, który został zniszczony w lipcu 2022 roku. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF

Potrzebne podjęcie działań

– W ciągu ostatniego roku byliśmy bezpośrednimi świadkami wpływu coraz bardziej opresyjnego środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców Masafer Yatta – mówi David Cantero Pérez. – Jako medyczna organizacja humanitarna potępiamy politykę Izraela.  Wzywamy władze izraelskie do natychmiastowego wstrzymania planu eksmisji i zaprzestania wdrażania środków ograniczających dostęp Palestyńczyków w Masafer Yatta do podstawowych usług, w tym opieki medycznej. To niepotrzebne cierpienie musi się skończyć. 

Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych i niezbędnych działań w celu ochrony ludności Masafer Yatta i zapewnienia przestrzegania ich praw człowieka.  

Zespoły Lekarzy bez Granic są obecne w Masafer Yatta i gubernatorstwie Hebronu od 1996 roku, zapewniając pomoc medyczną i z zakresu zdrowia psychicznego. W tym czasie nasze zespoły były świadkami wpływu izraelskich środków przymusu na każdy aspekt życia mieszkańców. 

raport lekarzy bez granic z masafer yatta

News

wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021
Białoruś

Zmiana ustawy o prawie azylowym w Polsce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024
Białoruś

The consequences of violence on the Poland-Belarus border [MSF REPORT]

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: śmierć pracownika Lekarzy bez Granic

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefy Gazy: na północy nie ma już nic 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Konsekwencje przemocy na granicy polsko-białoruskiej [RAPORT]

Więcej
Monika Ślósarska, koordynatorka projektu Lekarzy bez Granic. Mjanma, 2022
Bangladesz

Monika Ślósarska: najważniejsze to skupić się na tym, co możemy zrobić

Więcej
Palestyna

Lekarze bez Granic opłakują śmierć dziewiątego pracownika w Gazie 

Więcej
Dzieci bawią się na gruzach niedaleko przychodni Lekarzy bez Granic w mieście Gaza. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Strefa Gazy: Lekarze bez Granic o tymczasowym zawieszeniu broni

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic

Więcej
Zespół Lekarzy bez Granic i wolontariusze próbują uruchomić ponownie szpital, korzystając z dostępnych materiałów. Sudan, 2023

Sudan: zawieszenie działalności kluczowego szpitala w Chartumie

Więcej