11-letni Ahmed Darwesch, raniony w wybuchu w Jemenie
© Peter Bräunig
11-letni Ahmed Darwesch, raniony w wybuchu w Jemenie, uczy się chodzić na nowo z pomocą fizjoterapeutki Lekarzy bez Granic, Ruli Marahfehy. Jordania, 2021

Barometr Humanitarny

W badaniach pytamy o to, czy i w jaki sposób Polki i Polacy pomagają innym, komu najchętniej chcieliby pomagać, jakie grupy i cele społeczne wspierać. Z badań dowiadujemy się, czy pomoc humanitarna w ocenie respondentów jest ważna oraz kto powinien ją otrzymywać, a kto jej udzielać.

Barometr Humanitarny 2025

  • Powinniśmy sobie pomagać

    53% 
    ankietowanych zgadza się z tym stwierdzeniem

  • Pomoc humanitarna jest ważna

    86% 
    ankietowanych wybrało taką odpowiedź 

  • Leczenie niedożywienia

    72% 
    ankietowanych wsparłoby finansowo ten cel 

Wspieramy wpłatą „do puszki” i odpisem 1,5%

W ostatnim badaniu (luty 2025 roku) 83 proc. ankietowanych deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy choć raz zaangażowało się w aktywność dobroczynną. Jest to wynik nieco niższy niż w roku 2024 (85 proc.) i 2023 (88 proc.). Jednocześnie w porównaniu do badania z 2021 roku – przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę – liczba osób deklarujących działania dobroczynne, jest wyższa o 25 pproc.    

Preferowane formy pomocy od początku badań pozostają podobne. Najczęściej jest to jednorazowa wpłata „do puszki” (43 proc. w 2025 r.). Wiele z nas decyduje się również na przekazanie 1,5% (wcześniej 1%) podatku na wybraną organizację (39 proc.). Od 2025 roku możliwe jest wykonanie odpisu na Lekarzy bez Granic. Trzecią najczęściej wskazywaną formą pomocy jest przekazanie potrzebującym ubrań, żywności lub innych przedmiotów (36 proc.). 

Nasze motywacje do pomagania są niemal niezmienne. Najczęściej respondenci badań wskazują na przekonanie, że ludzie po prostu powinni sobie pomagać oraz wiarę w zasadę wzajemności („dobro wraca”). Obie odpowiedzi na przestrzeni trzech lat oscylują w granicach 53-61 proc. 

Zdjęcie Draginja Nadazdin

Barometr Humanitarny pozwala nam lepiej zrozumieć działania pomocowe i motywacje Polek i Polaków. Zaangażowanie społeczne obywateli, również finansowe, jest bardzo ważne dla organizacji zajmujących się pomocą innym, szczególnie pomocą humanitarną. Jako Lekarze bez Granic prawie w całości opieramy się na wsparciu prywatnych darczyńców, w dużej mierze indywidualnych. 

Draginja Nadaždin,
Dyrektorka generalna Lekarzy bez Granic w Polsce

Chcemy wspierać zdrowie, leczenie oraz dzieci

W Barometrze Humanitarnym zapytano respondentów również o cele, jakie cele byliby skłonni wspierać własnymi pieniędzmi. Poza zdrowiem i leczeniem, który to cel gotowe jest wspierać niezmiennie 77-78 proc. badanych, oraz opieką nad zwierzętami (74-73 proc. wskazań), większość celów uzyskała mniej wskazań, niż dwa lata temu.

W 2025 roku mniej chętnie niż przed dwoma laty chcemy wspierać walkę z niedożywieniem (spadek z 81 do 72 proc.) oraz prawa człowieka (spadek z 67 do 61 proc.). Jednak największe spadki dotyczą pomocy uchodźcom i migrantom. O ile na początku 2023 roku uchodźców gotowych było wesprzeć 62 proc., a migrantów 52 proc. respondentów, w 2025 roku odsetek ten skurczył się zdecydowanie – odpowiednio do 43 i 34 proc.  

Tendencje te potwierdzają odpowiedzi na pytanie wprost o grupy społeczne, które Polki i Polacy gotowi są wspierać. W ciągu dwóch lat nie zmienił się odsetek respondentów gotowych wspierać dzieci (najlepszy wynik oscylujący wokół 50 proc. wskazań). Jednocześnie odsetek osób chcących wspierać osoby dotknięte konfliktami zbrojnymi spadł z 35 do 25 proc., uchodźców – z 15 do 4 proc., zaś migrantów – z 6 do 4 proc.   

Pomoc humanitarna wciąż potrzebna 

W 2024 roku Lekarze bez Granic pierwszy raz zapytali ankietowanych o to, kto powinien pomagać ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych. W 2025 roku respondenci najczęściej wskazywali państwa, których kryzys dotyczy (81 proc. ze wzrostem 9 pproc. w stosunku do 2024 r.). Dalej wskazywali instytucje międzynarodowe (81 proc.) oraz zamożne, rozwinięte gospodarczo kraje (79 proc.). Na biznes wskazało aż 72 proc. Polek i Polaków, o 6 pproc. więcej względem ubiegłego roku.    

Jednocześnie niemal niezmiennie uważamy, że pomoc humanitrana jest potrzebna. Na przestrzeni czterech edycji badań z tym stwierdzeniem zgodziło się od 86 do 91 proc. respondentów. Zmienia się jednak opinia co do tego, kogo organizacje humanitarne powinny wspierać. Odsetek osób twierdzących, że odbiorcami pomocy w pierwszej kolejności powinni być Polacy („bo mamy dużo własnych problemów”) w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł o 20 punktów procentowych (z 33 do 53 proc.).  

Barometr Humanitarny 2025

przeczytaj omówienie wyników

Spada aktywność dobroczynna Polaków i gotowość do pomagania innym. Najbardziej zmniejszyła się chęć wspierania migrantów i uchodźców. Coraz częściej uważamy, że to Polakom potrzebna jest pomoc.  

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew

Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują chęć wsparcia kobiet i ich praw – z kolei Polacy częściej niż Polki wspierają osoby dotknięte konfliktami zbrojnymi i są bardziej skłonni do pomocy uchodźcom.  

pobierz badanie | metodologia badania

Badanie „Barometr Humanitarny” Lekarzy bez Granic zrealizowane zostały przez Opinia24 na zlecenie Lekarzy bez Granic, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków i Polek. 

Barometr Humanitarny 2024

przeczytaj omówienie wyników

Utrzymuje się zapał Polek i Polaków do pomagania. W pomoc innym w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaangażowało się aż 85 proc. respondentów. Najchętniej wsparlibyśmy walkę z głodem, zdrowie i leczenie chorych oraz walkę ze skutkami katastrof naturalnych. 

Dowiedz się więcej.

pomoc humanitarna jest dziś potrzebna

87 proc. Polek i Polaków uważa, że pomoc humanitarna jest dziś potrzebna. Dostarczać ją powinny przede wszystkim instytucje międzynarodowe, ale też państwo polskie – wskazuje na to aż dwie trzecie ankietowanych. 

Dowiedz się więcej.

pobierz badanie | metodologia badania

Badanie „Barometr Humanitarny” Lekarzy bez Granic zrealizowane zostały przez Opinia24 na zlecenie Lekarzy bez Granic, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków i Polek. 

Pobierz.

Barometr Humanitarny 2023

Zdjęcie Draginja Nadazdin

Wyniki badań napawają optymizmem. Wręcz ciężko znaleźć osobę, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie angażowała się w jakąś formę pomocy innym.

Draginja Nadaždin,
Dyrektorka generalna Lekarzy bez Granic w Polsce

Komentarz Draginji Nadaždin, dyrektorki Lekarzy bez Granic w Polsce, do wyników badania Barometr Humanitarny 2023 

Wyniki badań Barometr Humanitarny napawają optymizmem. Wręcz ciężko znaleźć osobę, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie angażowała się w jakąś formę pomocy innym. To z pewnością efekt wojny w Ukrainie i pomocy osobom, które w związku z wojną szukają w Polsce bezpieczeństwa. Co więcej, mimo wysokiej inflacji i trudności finansowych jedynie 6 proc. Polek i Polaków nie widzi żadnego celu, który gotowi byliby wesprzeć własnymi pieniędzmi.  

Zaangażowanie społeczne obywateli, również finansowe, jest bardzo ważne dla organizacji zajmujących się pomocą innym, szczególnie pomocą humanitarną. Jako Lekarze bez Granic prawie w całości opieramy się na wsparciu prywatnych darczyńców, w dużej mierze indywidualnych. Dzięki temu możemy działać w sposób niezależny i pomagać wszystkim, którzy pomocy potrzebują. Bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy religię. Niezależnie od decyzji politycznych czy przemijającego zainteresowania mediów konkretnym kryzysem. Możemy działać natychmiast i nieść pomoc tak długo, jak to jest potrzebne. Bez wsparcia indywidualnych darczyńców byłoby to zwyczajnie niemożliwe. 

Zaufanie darczyńców to także duża odpowiedzialność za powierzone środki i ich optymalne wykorzystanie. To zobowiązanie, by ciągle podnosić efektywność pomocy, w pełni wykorzystywać wiedzę, kompetencje i skalę działania. Tak, by efekty były możliwie szerokie i możliwie trwałe.  

przeczytaj omówienie wyników

Aż o 30 punktów procentowych wzrósł w zeszłym roku odsetek Polek i Polaków angażujących się w pomoc na rzecz innych. Praktycznie wszyscy zgadzają się, że pomoc humanitarna jest bardzo ważna. Różni nas ocena, komu powinniśmy pomagać w pierwszej kolejności. Według deklaracji najchętniej pomoglibyśmy dzieciom, szczególnie tym w Polsce.  

Dowiedz się więcej.

metodologia badania

Badanie Barometr Humanitarny 2023 Lekarzy bez Granic zrealizowane zostały przez Fundację Stocznia na zlecenie Lekarzy bez Granic, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1080 Polaków i Polek. 

Barometr Humanitarny 2021

Najczęściej pomagamy poprzez wrzucenie pieniędzy do puszki. Swoimi pieniędzmi jesteśmy gotowi wesprzeć szczególnie cele związane ze zdrowiem i leczeniem. Jednocześnie jesteśmy niemal zgodni co do tego, że pomoc humanitarna jest potrzebna.  

Darowizna do puszki najczęstszą formą pomocy 

58 proc. Polek i Polaków angażowało się w działania dobroczynne w ciągu roku. Najczęstszą deklarowaną formą wsparcia było wrzucenie darowizny do puszki (31 proc.). Na kolejnych miejscach znalazło się odpisanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego (19 proc. wskazań) oraz wysyłka charytatywnego sms-a (16 proc. wskazań). Po 12 proc. Badanych wskazało na zakup charytatywnego przedmiotu oraz przekazanie ubrań, jedzenia lub innych produktów.  

Na aktywne formy pomocy takie jak oddanie krwi, udział w protestach lub w wydarzeniu charytatywnym i wolontariat, wskazało po 3-5 proc. badanych. Analogiczne niskie wyniki otrzymały odpowiedzi dotyczące wsparcia finansowego – zarówno stałego, jak i jednorazowego.  

Najchętniej wsparlibyśmy zdrowie i leczenie, ofiary katastrof naturalnych oraz pomoc humanitarną 

W odpowiedzi na pytanie o cele, które respondenci są gotowi wesprzeć własnymi pieniędzmi, najczęściej wskazywano na zdrowie i leczenie (68 proc.), ofiary katastrof naturalnych (67 proc.) oraz pomoc humanitarną (65 proc.). Bardzo wysoko znalazły się również zwierzęta (64 proc. wskazań). Więcej niż 60 proc. badanych wskazało jeszcze ofiary konfliktów zbrojnych (62 proc.) oraz prawa człowieka (61 proc.). Na końcu zestawienia znalazły się prawa kobiet (58 proc.), uchodźcy (53 proc.) oraz mniejszości seksualne ze zdecydowanie najmniejszą liczbą wskazań 37 proc.  

Polki i Polacy uważają, że pomoc humanitarna jest potrzebna 

W badaniu zapytaliśmy respondentów o to, czy ich zdaniem pomoc humanitarna jest potrzeba. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 86 proc. respondentów, w tym 33 proc. w sposób zdecydowany. Przeciwnego zdania było 7 proc. badanych. 

metodologia badania

Badanie w 2021 roku zrealizowane zostało przez Kantar Polska na zlecenie Lekarzy bez Granic, metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1009 Polaków i Polek.