Liban: skala potrzeb rośnie

Polar
Liban: skala potrzeb rośnie.
Potrzebujemy Twojego wsparcia.

Zdjęcie: Maryam Srour/MSF

Izraelskie działania zbrojne w Libanie zmusiły tysiące ludzi do ucieczki z domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Bombardowania wywołały chaos. Sytuacja humanitarna pogarsza się, potrzeby są duże i ciagle rosną.

W nocy z 30 września na 1 października rozpoczęła się izraelska ofensywa lądowa w Libanie. Już poprzedzające ją wielodniowe bombardowania doprowadziły do bezprecedensowej skali przesiedleń. Według libańskiej administracji liczba osób osób przsiedlonych w Libanie przekroczyła milion.

Rośnie liczba zabitych i rannych. Wiele osób straciło domy i bliskich. Miejsca, w których chronią się ludzie są przepełnione, co zmusza ludzi do nocowania w samochodach, na ulicy, na plażach. Oprócz pomocy medycznej, ludzie potrzebują podstawowych artykułów, takich jak materace i produkty higieniczne, woda i paliwo.

Naloty w południowym Bejrucie. Liban 2024. Zdjęcie: MSF.

Nazywam się Hassan*. Mieszkałem z żoną i trójką dzieci na południowych przedmieściach Bejrutu. Teraz jesteśmy w Ramleh El-Bayda w Bejrucie. 20 członków mojej rodziny utknęło na plaży. Wszystkie schroniska i szkoły są pełne. Gdzie powinniśmy się udać? Nie mamy dokąd pójść. Wygląda na to, że nigdzie nie jest teraz bezpiecznie.

Sytuacja jest znacznie gorsza niż ktokolwiek może sobie wyobrazić. Mamy tak wiele potrzeb. Kiedy wyjeżdżaliśmy, zabraliśmy tylko kilka ubrań i dokumenty. Nie mogliśmy zabrać nawet materaca ani poduszki. Ostatniej nocy spaliśmy na krzesłach.

Martwię się tylko o dzieci. Najmłodsze z nich ma półtora roku. Jak mogę zadbać o swoją rodzinę?

Wypowiedź Hassana, przesiedlonego z południowych przedmieści Bejrutu, świadka ostatnich bombardowań [z dnia 30 października 2024].

*Imię zostało zmienione na podstawie prośby o ochronę prywatności.

Działania Lekarzy bez Granic

Potrzeby już są duże i ciągle rosną. Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają podstawową opiekę medyczną i wsparcie z zakresu zdrowia psychicznego w 10 klinikach mobilnych na terenie całego kraju. Dystrybuujemy przedmioty pierwszej potrzeby, takie jak materace, koce, zestawy higieniczne. Dystrybuujemy również wodę pitną i żywność. Dostarczamy wodę do miejsc, w których chronią się osoby przesiedlone, aby poprawić warunki higieniczno-sanitarne. Przekazujemy środki medyczne i niemedyczne szpitalom, aby zwiększyć możliwość reakcji na napływ pacjentów i pacjentek. Ponadto prowadzimy szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia i szpitali w zakresie leczenia urazów i odpowiadania na masowy napływ pacjentów. 

Działania zespołów Lekarzy bez Granic w Libanie w okresie 25.09-2.10.2024 roku: 

  • 1 064 przeprowadzonych konsultacji medycznych 
  • 90 sesji z zakresu zdrowia psychicznego 
  • 304 odebranych telefonów na infolinii wspierającej zdrowie psychiczne 
  • 6523 rozdystrybuowanych pakietów medycznych  
  • 738 wydanych posiłków 
  • 699 koców i 643 materacy dla osób przesiedlonych 
  • 713 000 litrów rozdystrybuowanej wody pitnej 
  • 7000 litrów paliwa dostarczonych do szpitali 
  • 710 kilogramów środków medycznych i niemedycznych dostarczonych do szpitali 

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic, również w Libanie

Po intensywnym izraelskim bombardowaniu gęsto zaludnionych obszarów południowego Bejrutu ludzie uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Liban, 2024.

Liban: sytuacja oczami pracowniczki Lekarzy bez Granic

Po bombardowaniach izraelskich w gęsto zaludnionym obszarze południowego Bejrutu tysiące ludzi, w tym zespoły Lekarzy bez Granic, musieli uciekać z domów. Maryam Srour, menadżerka ds. komunikacji Lekarzy bez Granic w Bejrucie, opowiada o nalotach i sytuacji w Libanie.
Więcej
© MSF

Dr. Aida Hassouna jest częścią mobilnego zespołu medycznego Lekarzy bez Granic na południu kraju. Liban, maj 2024

Liban: wsparcie Lekarzy bez Granic po izraelskich nalotach

Lekarze bez Granic zwiększają swoją odpowiedź na rosnące potrzeby humanitarne w następstwie bombardowań izraelskich w Libanie.
Więcej
© Hareth Mohammed/MSF