© Gul Nayab, Lekarze bez Granic
Maham Khalid przeprowadza badanie kontrolne 8-letniego Hussaina. Pakistan, 2025

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Cięcia w amerykańskiej pomocy zagranicznej zagrażają postępom w zwalczaniu gruźlicy na świecie. Najbardziej dotkną dzieci – grupę najbardziej narażoną na skutki zachorowań. W Polsce dobiega końca pilotażowy program ambulatoryjnego leczenia gruźlicy lekoopornej.  

Według ostatniego raportu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) z października 2024 roku, na całym świecie na gruźlicę zapada rocznie ponad 10 mln osób. Choroba ta najbardziej dotyka najsłabszych – kraje o niskim dochodzie i dzieci. Według szacunków WHO każdego roku na gruźlicę choruje 1,25 mln dzieci do 14 roku życia. Tylko połowa z nich jest diagnozowana i leczona. Na całym świecie z powodu gruźlicy co trzy minuty umiera dziecko.  

Cięcia amerykańskiej pomocy uderzą w dzieci 

Dzięki rewizji wytycznych WHO w diagnozowaniu i leczeniu dzieci, od 2022 Lekarze bez Granic w swoich programach gruźliczych w kilkunastu krajach w Azji i Afryki, obserwowali poprawę w diagnostyce i leczeniu dzieci. Niestety, te pozytywne zmiany mogą zostać zatrzymane i zniweczone, z powodu poważnych cięć w amerykańskiej pomocy zagranicznej.  

Według WHO, Stany Zjednoczone są największym płatnikiem programów walki z gruźlicą – do tej pory pokrywały ponad połowę wszystkich przeznaczanych na ten cel międzynarodowych i dwustronnych funduszy. 

 – Przez lata byliśmy świadkami śmiertelnych w skutkach luk w dostępie dzieci do diagnostyki i leczenia gruźlicy w krajach, w których pracujemy – powiedziała dr Cathy Hewison, szefowa grupy roboczej Lekarzy bez Granic ds. gruźlicy– Dzieci zagrożone gruźlicą są często niezdiagnozowane lub diagnozowane zbyt późno. W związku z niedawnymi cięciami funduszy pomocowych USA, luki w identyfikacji i leczeniu dzieci znów się pogłębią, co grozi cofnięciem wieloletnich postępów w opiece nad dziećmi chorymi na gruźlicę.  

Cięcia funduszy pomocowych, prócz wyzwań w diagnostyce i leczeniu, przyczynią się do zwiększonej zapadalności na gruźlicę. Choroba, której wirus jest dość powszechny, rozwija się w organizmach osłabionych, o obniżonej odporności, wycieńczonych niedożywieniem. W krajach o niskich dochodach ograniczenie programów socjalnych i żywnościowych będzie miało dodatkowy, nieproporcjonalny wpływ na dzieci. Doprowadzi do większej liczby zachorowań na gruźlicę i większej liczby możliwych do uniknięcia zgonów. Podobny efekt przyniosą cięcia w diagnostyce i leczeniu HIV/AIDS, z która to chorobą gruźlica często współwystępuje.  

Co więcej, dzieci chore na gruźlicę są często wykluczane z badań prowadzonych nad nowymi narzędziami w leczeniu gruźlicy. Niedawne cięcia finansowe w Stanach Zjednoczonych wstrzymały również liczne badania kliniczne, również w obszarze gruźlicy. Opóźni to rozwój bardzo potrzebnej diagnostyki i terapii dla dzieci. 

W Polsce ciągle jest szansa na przełom 

Tymczasem w Polsce dobiega końca ministerialny pilotaż ambulatoryjnego leczenia gruźlicy wielolekoopornej, prowadzonym od września 2022 roku. Koordynuje go warszawski Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, a wspierają Lekarze bez Granic i WHO. 

Schemat leczenia gruźlicy lekoopornej wykorzystywany w polskim pilotażu oparty jest na najnowszych rekomendacjach WHO. Trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy i nie wymaga hospitalizacji. Stosowana kombinacja leków przyjmowana jest całkowicie doustnie, wywołuje zdecydowanie mniej efektów ubocznych, a objęci skutecznym leczeniem pacjenci nie zarażają innych. Pacjenci mogą leczyć się w warunkach domowych, co umożliwia im prowadzenie dotychczasowego życia rodzinnego i zawodowego. 

Jest to ogromna zmiana względem jeszcze niedawno obowiązującego schematu leczenia gruźlicy lekoopornej, który polegał na hospitalizacji, która trwała nawet 24 miesiące. W terapii wykorzystywano mniej skuteczne i mniej przyjazne pacjentom leki.  

To, czy w Polsce będą mieli możliwość nowoczesnego, skutecznego i przyjaznego pacjentom leczenia, zależy od wdrożenia dorobku pilotażu po jego zakończeniu na jesieni 2025 roku. 

Więcej o leczeniu gruźlicy oraz samej chorobie przeczytasz tu. 

News

wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021
Białoruś

Zmiana ustawy o prawie azylowym w Polsce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024
Białoruś

The consequences of violence on the Poland-Belarus border [MSF REPORT]

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: śmierć pracownika Lekarzy bez Granic

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefy Gazy: na północy nie ma już nic 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Konsekwencje przemocy na granicy polsko-białoruskiej [RAPORT]

Więcej
Monika Ślósarska, koordynatorka projektu Lekarzy bez Granic. Mjanma, 2022
Bangladesz

Monika Ślósarska: najważniejsze to skupić się na tym, co możemy zrobić

Więcej
Palestyna

Lekarze bez Granic opłakują śmierć dziewiątego pracownika w Gazie 

Więcej
Dzieci bawią się na gruzach niedaleko przychodni Lekarzy bez Granic w mieście Gaza. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Strefa Gazy: Lekarze bez Granic o tymczasowym zawieszeniu broni

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic

Więcej
Zespół Lekarzy bez Granic i wolontariusze próbują uruchomić ponownie szpital, korzystając z dostępnych materiałów. Sudan, 2023

Sudan: zawieszenie działalności kluczowego szpitala w Chartumie

Więcej
Ludzie z obwodu donieckiego odpoczywają w ośrodku przejściowym w Pawłohradzie. Ukraina, 2024
ukraina

Ukraina: pomoc dla uciekających z miasta Kurachowe  

Więcej