W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF
© Zoe Bennell/MSF
W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF

Siła zabawy: pięć okoliczności, w których zabawa zmienia życie dzieci

Poprawia stan zdrowia, przyspiesza rekonwalescencję, zwiększa jakość życia każdego dziecka, nie ma efektów ubocznych i może być przepisana każdemu i wszędzie. Co to za cudowny lek? Czytaj dalej!

Globalnie większość osób leczonych przez Lekarzy bez Granic to dzieci. 

To one są najczęściej najbardziej dotknięte skutkami wybuchów epidemii, klęsk żywiołowych, zmian klimatycznych czy konfliktów zbrojnych. 

Działania humanitarne koncentrują się na zapewnieniu jedzenia, bezpiecznego schronienia czy opieki medycznej, ale dzieci mają jeszcze jedną potrzebę, która jest często pomijana: potrzebę zabawy. 

Zabawa stymuluje rozwój mózgu, zwiększa liczbę połączeń neuronowych, buduje więzi i kompetencje społeczne. Szczególnie wśród dzieci do piątego roku życia. Zabawa w tym wczesnym okresie życia wpływa na całe dalsze życie człowieka, ale jest ważna także dla starszych dzieci.  Oto, dlaczego zabawa jest tak istotna dla dzieci doświadczających kryzysów humanitarnych.  

1. Dzieci w strefach konfliktów zbrojnych

Obecnie 473 miliony dzieci żyje na terenach objętych konfliktem zbrojnym. To niemal 1 na 6 dzieci na świecie. 

Zabawa może pomóc dziecku przeprocesować uczucia związane z lękiem, gniewem i niepewnością. W strefach konfliktów, gdzie dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i kontroli, zabawa może pomóc zyskać poczucie identyfikacji, świadomość kim jest, a także zmniejszyć stres i zbudować odporność. 

Jedzenie, schronienie, opieka czy pomoc medyczna są kluczowe. Jednak dzieci mają rozwiniętą silną potrzebę zabawy i bawią się w nawet najtrudniejszych warunkach. 

Ryan ma 7 lat i jest jednym z dziesiątek tysięcy dzieci, których rodziny musiały uciec przed wojną w Sudanie. Dziewczynka z dumą pozuje przed kubeczkami i czajnikiem, które ulepiła z błota po deszczu.  

– Kiedy chodziłam jeszcze do szkoły w Sudanie, moim ulubionym momentem dnia był koniec lekcji, kiedy nauczycielka dawała nam zabawkowy zestaw do herbaty i się bawiliśmy – opowiada. Teraz Ryan nie chodzi do szkoły, ale, jak mówi, zrobiła swój własny zestaw, więc może bawić się z innymi dziećmi. Czad, 2024, zdjęcie: Thibault Fendler/MSF
Ryan ma 7 lat i jest jednym z dziesiątek tysięcy dzieci, których rodziny musiały uciec przed wojną w Sudanie. Dziewczynka z dumą pozuje przed kubeczkami i czajnikiem, które ulepiła z błota po deszczu. – Kiedy chodziłam jeszcze do szkoły w Sudanie, moim ulubionym momentem dnia był koniec lekcji, kiedy nauczycielka dawała nam zabawkowy zestaw do herbaty i się bawiliśmy – opowiada. Teraz Ryan nie chodzi do szkoły, ale, jak mówi, zrobiła swój własny zestaw, więc może bawić się z innymi dziećmi. Czad, 2024, zdjęcie: Thibault Fendler/MSF

2. Dzieci w szpitalach

W 2023 roku zespoły Lekarzy bez Granic przyjęły na pilne leczenie szpitalne ponad pół miliona dzieci.  

Te młode osoby są poważnie chore albo mają złożone obrażenia. Są również w obcym środowisku, oddzielone od rodzin i znajomych przedmiotów, które dają im poczucie komfortu. 

Zabawa może pomóc zmniejszyć stres, ból i niepokój. Nie tylko uśmierza cierpienie związane z zabiegami medycznymi, ale również przyspiesza powrót do zdrowia.  

Czteroletnia Hala bawi się balonikiem na dzień po operacji rekonstrukcji stopy przeprowadzonej w szpitalu Al-Awda w Gazie. Palestyna, 2022, zdjęcie: Virginie Nguyen Hoang
Czteroletnia Hala bawi się balonikiem na dzień po operacji rekonstrukcji stopy przeprowadzonej w szpitalu Al-Awda w Gazie. Palestyna, 2022, zdjęcie: Virginie Nguyen Hoang

3.Niedożywione dzieci

Niedożywienie to nie tylko głód – to poważne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Niedożywienie może powodować zanikanie mięśni i obrzęki. Sprawia, że dziecko jest wycofane i mniej reaguje na bodźce, których potrzebuje do nauki i rozwoju. 

Zabawa aktywuje umysł i ciało, a także wzmacnia relacje z rówieśnikami i opiekunami. Obok odpowiedniego leczenia i zapewnienia żywności terapeutycznej, to właśnie zabawa może pomóc niedożywionemu dziecku odbudować zdolności kognitywne, rozwinąć umiejętności społeczne, wpłynąć na rozwój emocjonalny, a także wesprzeć rozwój fizyczny. 

Amaka Joseph (35 lat) bawi się ze swoimi 11-miesięcznymi synami Johnem i Jerrym, którzy wracają do zdrowia na szpitalnym oddzielne leczenia niedożywienia w Szpitalu Specjalistycznym w Sokoto w Nigerii. Zabawa nie wymaga wiele – wystarczy wełniana czapka mamy. Nigeria, 2022, zdjęcie: KC NWAKALOR
Amaka Joseph (35 lat) bawi się ze swoimi 11-miesięcznymi synami Johnem i Jerrym, którzy wracają do zdrowia na szpitalnym oddzielne leczenia niedożywienia w Szpitalu Specjalistycznym w Sokoto w Nigerii. Zabawa nie wymaga wiele – wystarczy wełniana czapka mamy. Nigeria, 2022, zdjęcie: KC NWAKALOR

4. Dzieci podczas kryzysów

Zabawa jest kluczowa dla życia i zdrowia dzieci, ale kiedy trwa kryzys, zdobycie jedzenia oraz zapewnienie rodzinie schronienia i dostępu do opieki medycznej to priorytety dla dorosłych. Dzieci zbyt często muszą przedwcześnie wspierać rodziny w walce o przeżycie, zamiast poświęcać czas na zabawę. Rodzice i opiekunowie często nie mają przestrzeni, by bawić się z dziećmi, bo musza mierzyć się z cierpieniem i żałobą.  

Pomoc humanitarna, w tym pomoc medyczna i pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, może pomóc złagodzić niektóre z największych obciążeń rodzin w strefach kryzysów (chociaż cięcia w budżetach pomocowych oznaczają, że wsparcie to są zagrożone w wielu obszarach). 

Niezależnie od tego, gdzie jest dostarczana pomoc – w obozie dla uchodźców, szpitalu, klinikach mobilnych – zabawki i wystrój przyjazny dzieciom mogą pomóc najmłodszym i ich rodzinom poczuć się bezpiecznie.  

Brak zabawek to nie przeszkoda. Możliwość zabawy istnieje zawsze i wszędzie. Dowcip, piosenka, głupkowaty taniec mogą być obecne w zabawie dzieci każdego dnia. Zwykła zabawa w „Akuku” rozwija zdolności językowe dziecka i pozwala budować stabilną relację.

Adama (12 lat) jest z Czadu. Jej rodzina straciła dobytek w powodzi i została zmuszona do zamieszkania w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Adama jest jednym z ośmiorgadzieci i, jako jedna z najstarszych, pomaga mamie w obowiązkach, na przykład w praniu ubrań w rzece. Wszystkie dzieci w rodzinie chodziły wcześniej do szkoły, ale od kiedy stracili dom, to stało się niemożliwe. Dziewczynka bawi się z młodszym bratem w tymczasowym schronieniu w obozie, w którym teraz mieszkają. Czad, 2022, zdjęcie: Fausto Podavini
Adama (12 lat) jest z Czadu. Jej rodzina straciła dobytek w powodzi i została zmuszona do zamieszkania w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Adama jest jednym z ośmiorga dzieci i, jako jedna z najstarszych, pomaga mamie w obowiązkach, na przykład w praniu ubrań w rzece. Wszystkie dzieci w rodzinie chodziły wcześniej do szkoły, ale od kiedy stracili dom, to stało się niemożliwe. Dziewczynka bawi się z młodszym bratem w tymczasowym schronieniu w obozie, w którym teraz mieszkają. Czad, 2022, zdjęcie: Fausto Podavini

5. Zabawa w działaniach Lekarzy bez Granic 

Na całym świecie zespoły Lekarzy bez Granic pracują ze społecznościami dotkniętymi kryzysami humanitarnymi. Aby promować zabawę jako formę pracy z dziećmi, stworzyliśmy Narzędziownik Zabawa Jako Terapia (więcej informacji po angielsku: Play Therapy Toolkit). Obecnie Lekarze bez Granic pracują nad inicjatywami, które mają wesprzeć zespoły w łączeniu zabawy z działaniami projektowymi. Narzędziownik został opracowany przez terapeutkę zabawą, Katherine Haciomeroglu, która spędziła rok pracując z zespołami Lekarzy bez Granic i rodzinami w Sierra Leone.  

Celem inicjatywy jest, aby częściej uwzględniać zabawę w zapewnianiu pomocy dzieciom, szczególnie tych do piątego roku życia. Stworzyliśmy m.in. wskazówki jak tworzyć przestrzenie przyjazne dzieciom i aktywności dostosowane do wieku dzieci oraz jak tworzyć zabawki z dostępnych materiałów (np. rękawiczki jednorazowe).  

Zabawa jest uwzględniona w Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka i jest ważnym elementem życia dziecka, niezależnie od okoliczności.

W Gazie, Czadzie, Sudanie: pomóż zapewniać pomoc dzieciom na całym świecie 

News

Hanan gotuje na otwartym ogniu. To jedyny sposób, aby wyżywić rodzinę. Strefa Gazy, 2025
Palestyna

Strefa Gazy: list otwarty Lekarzy bez Granic do przywódców UE

Więcej
29-letnia Beatrice pochodzi z Sierra Leone. Przyjechała do Libanu w 2022 roku, by znaleźć pracę i wesprzeć swoją matkę i dwójkę dzieci. Mieszka z trzema innymi migrantkami na południowych przedmieściach Bejrutu. Cztery miesiące temu złamała obie kostki, próbując uchronić się przed izraelskim nalotem. Liban, 2025
Liban

Uwięzione i wykorzystywane: migrantki w Libanie 

Więcej
Palestyna

Dziesiątki Palestyńczyków zabitych w punktach dystrybucji żywności

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Oświadczenie na temat dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Więcej
Personel Lekarzy bez Granic rozmawia z bliską osobą pacjenta i tłumaczy jego stan zdrowia. Sudan Południowy, 2024
Sudan Południowy

Gdy liczy się każda minuta: pierwsze 72 godziny epidemii 

Więcej
Pielęgniarka podaje dziecku wodę w placówce medycznej Lekarzy bez Granic w Tawili, w Darfurze Północnym. Sudan, 2025. Zdjęcie: MSF
sudan

Matka przyjechała do nas na wielbłądzie 

Więcej
Bangladesz

Ponad 100 dni od cięć USAID: chaos, zamieszanie, katastrofa dla ludzi dotkniętych kryzysami

Więcej
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic zakłada opatrunek 4-letniej Sham w naszej przychodni w mieście Gaza. Sham doznała oparzeń, gdy jej dom został zbombardowany. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Pacjenci z oparzeniami skazani na ból

Więcej
Widok na magazyn Lekarzy bez Granic w Dżubie. Sudan Południowy, 2022
Sudan Południowy

Lekarze bez Granic potępiają zbombardowanie szpitala w Old Fangak

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: kolejny pracownik zastrzelony w Masisi – Lekarze bez Granic wzywają do zaprzestania przemocy

Więcej
wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej
Gruźlica u dzieci

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023
sudan

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

Więcej