Mężczyzna niesie dziecko pośród zniszczeń. Strefa Gazy, październik 2023
© MSF
Mężczyzna niesie dziecko pośród zniszczeń. Strefa Gazy, październik 2023

Wśród rodzin naszego personelu w Gazie niemal połowa zabitych to dzieci [BADANIE]

Lekarze bez Granic przeprowadzili retrospektywne badanie umieralności wśród pracowników i ich rodzin w Strefie Gazy. Wyniki ukazują zatrważającą skalę śmierci w wyniku działań zbrojnych Izraela.

Badanie, przeprowadzone przez Epicentre, objęło 2 523 osoby – pracowników Lekarzy bez Granic oraz członków ich rodzin.  

Wyniki badania wykazały, że spośród osób, które żyły w dniu 7 października 2023 roku, ponad dwa procent z nich zmarło, a siedem procent zostało rannych. Trzy czwarte zgonów było spowodowanych obrażeniami wojennymi, z których zdecydowana większość nastąpiła w wyniku wybuchów. 

48 procent osób, które zmarły w wyniku obrażeń, to dzieci. 40 procent miało mniej niż 10 lat. 

– To lekceważenie życia dzieci wyraźnie wskazuje, że wojna prowadzona przez Izrael w Strefie Gazy jest skierowana przeciwko wszystkim Palestyńczykom. Dzieci w Gazie są dziesiątkowane. Sojusznicy Izraela muszą dołożyć wszelkich starań, aby położyć kres ludobójstwu, które ma miejsce na naszych oczach – mówi Amande Bazerolle z Lekarzy bez Granic.  

Poniżej prezentujemy skrócone omówienie wyników badania.

Retrospektywne badanie umieralności w Gazie 

Głównym celem badania było oszacowanie surowego współczynnika umieralności oraz określenie głównych przyczyn zgonów wśród lokalnie zatrudnionych pracowników i pracowniczek Lekarzy bez Granic oraz ich rodzin w Strefie Gazy od 7 października 2023 roku. Cele drugorzędne obejmowały ocenę prewalencji urazów i niedawno przebytych chorób oraz scharakteryzowanie dostępu do opieki zdrowotnej (w tym leczenia chorób przewlekłych) w czasie konfliktu. 

Metodologia

Projekt badania: przekrojowe retrospektywne badanie umieralności. 

Populacja: 436 palestyńskich gospodarstw domowych, wszystkie należące do personelu Lekarzy bez Granic zatrudnionego lokalnie. Łącznie badaniem objęto 2523 osoby. Do badania zakwalifikowano wszystkie osoby zamieszkujące domostwo na tydzień przed rozpoczęciem wojny oraz dzieci urodzone w czasie trwania konfliktu. 

Okres badania: 29 stycznia – 26 marca 2025 roku

Okres odniesienia: od 7 października 2023 roku do daty wywiadu. 

Zbierane dane: poprzez ustrukturyzowany kwestionariusz zebrano informacje na temat składu gospodarstw domowych, zgonów, urazów, ostatnio przebytych chorób, chorób przewlekłych oraz opieki okołoporodowej. Zgłoszone przez respondentów zgony zostały dopasowane (na podstawie dokumentu tożsamości, imienia i nazwiska oraz daty urodzenia) do publicznie dostępnej bazy danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, zawierającej informacje o zgonach na skutek przemocy. 

Kluczowe wyniki

Wskaźniki umieralności

Surowy współczynnik umieralności wyniósł 0,41 zgonów na 10 000 osób dziennie – to około pięć razy więcej niż w szacunkach Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy w okresie przed wojną dla całej populacji. 

Współczynnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia wyniósł 0,70 zgonów na 10 000 dziennie – około dziesięciokrotnie więcej niż przed wojną. 

Współczynnik umieralności noworodków wyniósł 42,3 zgonów na 10 000 urodzeń żywych – około sześciokrotnie więcej niż wcześniejsze dane. 

Przyczyny i demografia zgonów

Większość zgonów (74%) była wynikiem urazów, głównie spowodowanych urazami po wybuchach (98%). 

40% zgonów spowodowanych przemocą dotyczyło dzieci poniżej 10. roku życia. 

Zgony były równomiernie rozłożone według płci.  

W miarę trwania konfliktu zaobserwowaliśmy wzrost liczby zgonów spowodowanych czynnikami innymi niż przemoc. 

Wśród zgonów spowodowanych urazami, z przyporządkowanymi numerami identyfikacyjnymi, 88% zostało dopasowanych do wpisów w oficjalnym rejestrze zgonów spowodowanych przemocą prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia. Warto zauważyć, że żadne zgony przypisane przyczynom innym niż przemoc, które wykazało nasze badanie, nie widniało na liście Ministerstwa. 

Zachorowalność i urazy

44% członków gospodarstw domowych zgłosiło co najmniej jedną chorobę w miesiącu poprzedzającym wywiad. 

7% mieszkańców gospodarstw domowych zostało rannych, z czego 90% w wyniku eksplozji bomb i postrzałów. 

Dostęp do opieki medycznej

86% rannych otrzymało leczenie, głównie w szpitalach i szpitalach polowych. 

Spośród osób z chorobami przewlekłymi, 68% doświadczyło jednej lub więcej przerw w leczeniu. Średnio, najdłuższa z nich trwała prawie 120 dni. 

Przymusowe przesiedlenia i mieszkalnictwo

Połowa personelu Lekarzy bez Granic i ich rodzin była zmuszona do zmiany miejsca zamieszkania pięć razy lub więcej w ciągu 15 miesięcy. 

Ponieważ 98% domów pracowników Lekarzy bez Granic zostało częściowo (39%) lub całkowicie (59%) zniszczonych, wiele rodzin musiało zamieszkać w namiotach. 

Wnioski

Wyniki badania podkreślają katastrofalny wpływ ludobójczej kampanii prowadzonej przez siły izraelskie w Strefie Gazy na palestyńskich pracowników i pracowniczki Lekarzy bez Granic i ich rodziny.  

Choć na co dzień niosą pomoc jako personel medyczny, opiekując się niezliczoną liczbą rannych pacjentów i każdego dnia mając do czynienia z ofiarami śmiertelnymi, byli oni również wielokrotnie przymusowo przesiedlani. Wielu z nich mieszka obecnie w namiotach z powodu częściowego lub całkowitego zniszczenia ich domów. 

Współczynnik umieralności wśród rodzin pracowników i pracownic Lekarzy bez Granic znacząco wzrósł, szczególnie wśród dzieci i noworodków. Zgony były głównie wynikiem eksplozji bomb i postrzałów, przy czym w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyczyły one małych dzieci. 

Większość odnotowanych w badaniu zgonów spowodowanych przemocą odpowiadała wpisom na liście zgonów spowodowanych przemocą wojenną prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Natomiast na liście tej nie odnotowano żadnych zgonów nie spowodowanych przemocą, co potwierdza wiarygodność podanej liczby ofiar śmiertelnych. 

Należy podkreślić, że badanie nie jest reprezentatywne dla całej populacji Gazy i nie odzwierciedla eskalacji przemocy po zakończeniu zawieszenia broni w marcu 2025 r. Niemniej jednak stanowi ważny obraz ludzkiego cierpienia podczas konfliktu i podkreśla pilną potrzebę ochrony ludności cywilnej oraz pracowników ochrony zdrowia, a także natychmiastowego zawieszenia broni. 

News

30-letni Sadiq Yaqoobi jest pielęgniarzem. Podaje trzyletniemu chłopcu, Alisinie, leki na zapalenie płuc. Chłopiec będzie wymagał skierowania do szpitala na dalsze leczenie. Afganistan, 2025
afganistan

Afganistan: pomoc medyczna w najdalszych zakątkach prowincji Bamian 

Więcej
Ciężko zniszczony szpital Al Shifa w mieście Gaza. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefa Gazy: rodzina pracowników Lekarzy bez Granic ranna

Więcej
Palestyna

Strefa Gazy: pracownik Lekarzy bez Granic zabity 3 lipca

Więcej
W Katsinie, w Nigerii, zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą sesje o niedożywieniu. Niedożywienie prowadzi m.in. do zahamowania rozwoju kognitywnego dzieci. Zabawa zapewnia dziecku stymulację i wspiera w uczeniu się. Nigeria, 2025, zdjęcie: Zoe Bennell/MSF

Siła zabawy: pięć okoliczności, w których zabawa zmienia życie dzieci

Więcej
Hanan gotuje na otwartym ogniu. To jedyny sposób, aby wyżywić rodzinę. Strefa Gazy, 2025
Palestyna

Strefa Gazy: list otwarty Lekarzy bez Granic do przywódców UE

Więcej
29-letnia Beatrice pochodzi z Sierra Leone. Przyjechała do Libanu w 2022 roku, by znaleźć pracę i wesprzeć swoją matkę i dwójkę dzieci. Mieszka z trzema innymi migrantkami na południowych przedmieściach Bejrutu. Cztery miesiące temu złamała obie kostki, próbując uchronić się przed izraelskim nalotem. Liban, 2025
Liban

Uwięzione i wykorzystywane: migrantki w Libanie 

Więcej
Palestyna

Dziesiątki Palestyńczyków zabitych w punktach dystrybucji żywności

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Oświadczenie na temat dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Więcej
Personel Lekarzy bez Granic rozmawia z bliską osobą pacjenta i tłumaczy jego stan zdrowia. Sudan Południowy, 2024
Sudan Południowy

Gdy liczy się każda minuta: pierwsze 72 godziny epidemii 

Więcej
Pielęgniarka podaje dziecku wodę w placówce medycznej Lekarzy bez Granic w Tawili, w Darfurze Północnym. Sudan, 2025. Zdjęcie: MSF
sudan

Matka przyjechała do nas na wielbłądzie 

Więcej
Bangladesz

Ponad 100 dni od cięć USAID: chaos, zamieszanie, katastrofa dla ludzi dotkniętych kryzysami

Więcej
Pielęgniarz Lekarzy bez Granic zakłada opatrunek 4-letniej Sham w naszej przychodni w mieście Gaza. Sham doznała oparzeń, gdy jej dom został zbombardowany. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Pacjenci z oparzeniami skazani na ból

Więcej
Widok na magazyn Lekarzy bez Granic w Dżubie. Sudan Południowy, 2022
Sudan Południowy

Lekarze bez Granic potępiają zbombardowanie szpitala w Old Fangak

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: kolejny pracownik zastrzelony w Masisi – Lekarze bez Granic wzywają do zaprzestania przemocy

Więcej
wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej