Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023
© MSF/Ali Shukur
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan,19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Od 15 kwietnia w wielu częściach Sudanie trwają zacięte walki. 

Szpitale są przytłoczone, a tysiące ludzi ucieka przed przemocą. Już teraz widzimy ogromne potrzeby medyczne i humanitarne.   

Zespoły Lekarzy bez Granic kontynuują niesienie pomocy tam, gdzie jest to możliwe. Nie planujemy opuszczenia Sudanu. 

Prowadzimy rozpoznanie potrzeb, aby zrozumieć, gdzie i jak zwiększyć skalę działań w odpowiedzi na kryzys. 

Nasze zespoły reagowania natychmiastowego są w gotowości do zwiększenia skali działania i niesienia pomocy.  

Do zwiększenia skali działań konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Ze względu na konflikt lotniska w całym kraju stały się terenem ciężkich walk, uległy zniszczeniom i od 15 kwietnia pozostają zamknięte.  

–  Doświadczone zespoły reagowania natychmiastowego Lekarzy bez Granic są w gotowości do wejścia do Sudanu, aby zwiększyć skalę naszych działań. Tymczasem rozpoznajemy najlepsze drogi i sposoby dostarczenia zaopatrzenia humanitarnego i medycznego do kraju – mówi Kate Nolan, zastępczyni dyrektora operacji Lekarzy bez Granic.  

–  Ponowne otwarcie lotnisk jest konieczne, byśmy mogli sprowadzić dodatkowe zaopatrzenie medyczne i dodatkowy personel. Szczególnie zespoły chirurgiczne, aby wesprzeć chirurgów, którzy obecnie pracują w Al-Faszir, w Darfurze Północnym – wyjaśnia Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce. –  Bez koniecznego zaopatrzenia medycznego życie straci jeszcze więcej ludzi. Lekarze bez Granic wzywają strony konfliktu do zapewnienia bezpiecznego transportu zaopatrzenia medycznego i sprzętu wewnątrz kraju, by dostarczyć go placówkom medycznym i tym, którzy potrzebują pomocy. Pomoc humanitarna musi być uszanowana i chroniona. 

Sytuacja humanitarna

W placówkach wspieranych przez Lekarzy bez Granic kontynuowane jest leczenie pacjentów w prowincjach Chartum, Nil Błękitny, Darfur Północny, Darfur Zachodni, Darfur Środkowy, Al-Kadarif, w miastach Ad-Damazin, Kreinik, Omdurman i w miejscowości Rokero, w obozie dla uchodźców w Um Rakuba oraz we wschodnim Sudanie. Lekarze bez Granic podtrzymują swoje zobowiązanie do niesienia pomocy medycznej ludziom w Sudanie, w szczególności w tak dramatycznym czasie. 

Do szpitala w Al-Faszir w Darfurze Północnym, wspieranego przez Lekarzy bez Granic, ciągle przybywa wielu rannych. Szpital jest przepełniony, a pracujący całą dobę personel medyczny – skrajnie przemęczony. 

Szpitala w Al-Faszir w Darfurze Północnym wspierany przez Lekarzy bez Granic.
Szpitala w Al-Faszir w Darfurze Północnym wspierany przez Lekarzy bez Granic. Sudan, 2023, zdjęcia MSF/Mohamed Gibreel Adam
Szpitala w Al-Faszir w Darfurze Północnym wspierany przez Lekarzy bez Granic.

– Ostatnio, podczas przerwy w walkach Lekarze bez Granic zdołali przekazać środki medyczne do placówki zdrowia w Chartumie. Jesteśmy w kontakcie ze szpitalami i sudańskimi władzami medycznymi oraz stowarzyszeniami próbującymi zaopatrzyć dodatkowe szpitale i placówki w obrębie stolicy, jednak z powodu trwających walk jest to niemal niemożliwe – mówi dr Ghazali Babiker, dyrektor Lekarzy bez Granic w Sudanie. 

Tysiące ludzi uciekło z Chartumu do Wad Madani. Zespoły Lekarzy bez Granic, włącznie z personelem z Chartumu i z projektu w Ad-Damazin, analizują, jak najlepiej odpowiedzieć na tamtejsze potrzeby.   

Bezpieczeństwo pracowników i pracowniczek

Niektóre z zespołów Lekarzy bez Granic zmuszonych do krycia się przed ostrzałem przez ponad tydzień, zostały przeniesione w bezpieczniejsze miejsca. Cześć personelu dołączyła do swoich bliskich, dla części planowany jest wyjazd z kraju.  

– Jesteśmy w stałym kontakcie z całym naszym personelem. Jego bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakie otrzymujemy, aby bezpiecznie relokować nasze zespoły – mówi dr Abubakr Bashir Bakri z zespołu Lekarzy bez Granic w Sudanie. – Ponawiamy nasze wezwanie do wszystkich stron zaangażowanych w walki, aby uszanowały swoje zobowiązania wynikające z prawa humanitarnego do zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i placówkom medycznym. Aby umożliwiły bezpieczne poruszanie się naszych zespołów, karetek ratunkowych i cywili szukających pomocy medycznej oraz ułatwiły przemieszczanie się osobom niosącym pomoc humanitarną. 

Wpłać darowiznę i pomóż nam docierać z pomocą do ludzi w potrzebie, również w Sudanie