Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023
© MSF/Camille Marquis
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Camille Marquis, pracowniczka Lekarzy bez Granic, dzieli się relacją ze schronu w stolicy Sudanu.

Chartum, Sudan, 20 kwietnia 2023

Kiedy usłyszałam pierwsze strzały, była sobota, godzina 8.30, jadłam śniadanie. Zaczynał się, tak myślałam, mój ostatni dzień w Chartumie. Mój bagaż był gotowy, lodówka i szafki puste, przede mną było kilka godzin czekania, droga na lotnisko i lot do domu po roku spędzonym w Sudanie.  

Szybko zeszliśmy do schronu w piwnicy naszego domu gościnnego. Dzień spędziłam siedząc na podłodze, razem z 10 kolegami i koleżankami z pracy, podskakując na dźwięk ciężkiego ostrzału, nisko latających samolotów wojskowych i następujących po nich odgłosów ataków lotniczych. Dźwięki niosły się echem po pomieszczeniu, trzęsły się ściany i małe okna. Po ciszy, nigdy nie trwającej zbyt długo, następował wybuch.  

Tej pierwszej nocy, spałam na podłodze wraz z kolegami, zamiast być na lotnisku i wracać do domu. Myślałam o ludziach uwięzionych na lotnisku przez toczące się walki. Mogłam być jedną z nich. Niektórzy byli ranni i nie mogli opuścić lotniska, aby otrzymać pomoc medyczną. Myślałam też o wszystkich sudańskich współpracownikach i o ludziach w Chartumie – oni, w przeciwieństwie do mnie, nie mieli możliwości spania w schronie z zapasem wody i jedzenia.  

To już szósty dzień walk toczących się na ulicach gęsto zaludnionego Chartumu, mieszczącego jakieś 10 milionów mieszkańców. Ludziom kończy się woda, jedzenie, paliwo, ryzykują, aby zdobyć zapasy ze sklepów, w których już zaczyna brakować towarów.  

Słysząc dochodzące z zewnątrz odgłosy zniszczenia, czytając o śmierciach, o rannych i chorych, którzy nie mogą dostać się do szpitala czy przychodni, nawet w stolicy – Chartumie, odczuwam smutek. Smutek z powodu Sudanu i jego ludzi, uwięzionych przez walki między siłami zbrojnymi ich własnego kraju.  

Schron, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023
Schron, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023, zdjęcie: MSF/Camille Marquis

Ludzie mają trudności ze zdobyciem jedzenia, wody, leków, z otrzymaniem opieki medycznej… a to zaledwie pierwsze dni. Konsekwencje tych starć w kraju z ogromnymi potrzebami humanitarnymi będą tragiczne.

Przez rok monitorowałam potrzeby humanitarne w Sudanie. Dokumentowałam wpływ braku odpowiedzi na te potrzeby na zdrowie i odżywianie ludzi, w szczególności dzieci. Opublikowaliśmy właśnie notę informacyjną, aby zwrócić uwagę na alarmujące, głębokie potrzeby ludzi w Darfurze Zachodnim. Wezwaliśmy w niej podmioty humanitarne i sponsorów do zwiększenia pomocy i wsparcia upadającego systemu opieki medycznej w Sudanie.

Camille Marquis, pracowniczka Lekarzy bez Granic, dzieli się relacją ze schronu w stolicy Sudanu. Chartum, Sudan, 2023
Camille Marquis, pracowniczka Lekarzy bez Granic, dzieli się relacją ze schronu. Chartum, Sudan, 2023, zdjęcie: MSF/Camille Marquis

Wśród moich współpracowników, ukrywających się w piwnicy w Chartumie, są pielęgniarka oraz instruktorka pielęgniarstwa.

Miały lecieć do Al-Dżunajny w Darfurze Zachodnim, aby pracować we wspieranym przez Lekarzy bez Granic szpitalu i leczyć ciężko niedożywione, chore dzieci. Psycholog, zwykle pracujący w tym szpitalu, także utknął w Chartumie. Z powodu konfliktu być może nie będą w bliskiej przyszłości w stanie tam wrócić. Nie będą w stanie wykonywać pracy humanitarnej, która ratuje życie.

Zespoły w Darfurze Zachodnim zgłaszają wyjątkowo niskie liczby pacjentów na oddziałach. To prawdopodobnie znak, że ludzie boją się wychodzić z domów i iść do szpitala w tak niestabilnych warunkach. W ubiegłym roku, szczyt kryzysu niedożywienia zaczął się w maju, tylko 10 dni od teraz.  

Jeśli personel humanitarny i medyczny nie będzie mógł pracować – zapewniając opiekę medyczną i wsparcie żywnościowe – a pacjenci nie będą w stanie otrzymać opieki czy dotrzeć do szpitala bez strachu, milionom dzieci i osobom narażonym na skutki kryzysów w Sudanie grożą poważne konsekwencje zdrowotne.   

Jeszcze przed wybuchem przemocy uznawano, że jednej trzeciej mieszkańców Sudanu grozi brak bezpieczeństwa żywnościowego. Teraz możemy spodziewać się jedynie pogorszenia sytuacji.  

Lekarze bez Granic w Sudanie 

Lekarze bez Granic nadal zapewniają opiekę medyczną w Sudanie tam, gdzie jest to możliwe, jednak wielu członków personelu nie może się obecnie przemieszczać z powodu intensywnych walk w stolicy, Chartumie oraz w całym kraju. Bezpieczeństwo naszego personelu i pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego wspieramy członków personelu w zależności od ich specyficznych okoliczności. Wzywamy wszystkie strony konfliktu do zagwarantowania bezpieczeństwa personelowi medycznemu, pacjentom i placówkom ochrony zdrowia, a także do umożliwienia bezpiecznego przejazdu karetek, pracowników ochrony zdrowia i organizacji humanitarnych oraz osób poszukujących opieki zdrowotnej.  

Wpłać darowiznę i pomóż nam docierać z pomocą do ludzi w potrzebie, również w Sudanie.

News

Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej