© Abdul Majeed Al Qareh
Klinika mobilna Lekarzy bez Granic w obozie Al-Fuqara, w rejonie Ad-Dany. Syria, 2023

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Zaktualizowano: 31.03.2023

6 lutego doszło do trzęsień ziemi w południowej Turcji i północno-zachodniej Syrii. Te trzęsienia ziemi przyniosły najwięcej ofiar śmiertelnych w rejonie od ponad 20 lat.  

Od pierwszych godzin kataklizmu nasze zespoły udzielały pomocy osobom w potrzebie, w tym przyjmowały rannych w placówkach zdrowotnych w północnej Syrii. 

Liczba rannych i ofiar śmiertelnych jest bardzo wysoka.  

Nasze zespoły w północno-zachodniej Syrii przyjmują rannych, prowadzą kliniki mobilne, wspierają szpitale i placówki medyczne, dystrybuują artykuły pierwszej potrzeby.    

Potrzeby humanitarne w Syrii, dotkniętej wieloletnim konfliktem, kryzysem ekonomicznym, a ostatnio również skutkami pandemii COVID-19 oraz wybuchem epidemii cholery, są ogromne.  

Mapa działań Lekarzy bez Granic (stan na 6.02.2023)

Co Lekarze bez Granic robią w północno-zachodniej Syrii?  

Nasze zespoły wspierają szpitale i ośrodki zdrowia, przekazując między innymi zaopatrzenie medyczne, koce, zestawy do medycy ratunkowej i chirurgii urazowej. Skierowaliśmy także personel medyczny, w tym chirurgów, aby wesprzeć placówki mierzące się z napływem dużej liczby rannych.  

Od 6 do 12 lutego w placówkach wspieranych przez Lekarzy bez Granic przyjęto ponad 7600 rannych i zarejestrowano w przybliżeniu 1000 ofiar śmiertelnych.  

Do 24 lutego udzieliliśmy ponad 5600 konsultacji medycznych w naszych klinikach mobilnych.  

Szpital w gruzach, trzeba działać 

– Jedyny szpital w Dżindajris został zniszczony przez trzęsienie ziemi – mówi Mohammad Fidaa, koordynator zespołu pielęgniarskiego Lekarzy bez Granic. – W odpowiedzi Lekarze bez Granic wraz z lokalnym partnerem, utworzyli szpital polowy w namiotach – dodaje. 

W szpitalu polowym prowadzimy konsultacje w nagłych przypadkach i z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, przyjmujemy pacjentów pediatrycznych, odbieramy też porody. W szpitalu polowym przyjęto już ponad 1000 pacjentów i pacjentek. 

W mieście Dżindajris obok zniszczonego szpitala (wysoki budynek na drugim planie) funkcjonuje oddział polowy szpitala w namiotach. Syria, 2023
W mieście Dżindajris obok zniszczonego szpitala (wysoki budynek na drugim planie) funkcjonuje oddział polowy szpitala w namiotach. Syria, 2023, zdjęcie: Abd Almajed Alkarh

Konwój humanitarny dotarł do Syrii

W niedzielę, 19 lutego 2023 roku, 14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do Syrii przez przejście graniczne z Turcją w Hammam. Dowiedz się więcej.

Konwój z pomocą humanitarną Lekarzy bez Granic dotarł do Syrii we współpracy z lokalną organizacją Al-Ameen. Syria, 2023, zdjęcie: Rami Alsayed

Działania w liczbach (stan na 24.02.2023)

 • Rozdystrybuowaliśmy ponad

  30000
  artykułów pomocy rzeczowej 

 • Udzieliliśmy ponad

  5600 
  konsultacji medycznych w klinikach mobilnych 

 • Przekazaliśmy

  27 ton
  zaopatrzenia medycznego 

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

– Na zewnątrz rozglądaliśmy się w kompletnym szoku. Łzy mieszały się nam z krwią. Nie rozumieliśmy co się dzieje – Aisha, kierowniczka położnych Lekarzy bez Granic w Azaz w Syrii, opowiada o pierwszych dwóch dniach po trzęsieniu ziemi. Dowiedz się więcej.  

Oddział położniczy w Mari musiał być ewakuowany, po 12 godzinach z powrotem działał – w nowej, bezpiecznej lokalizacji.
Oddział położniczy w Mari musiał być ewakuowany, po 12 godzinach z powrotem działał – w nowej, bezpiecznej lokalizacji. Syria, 2023, zdjęcie: MSF

Chcesz wesprzeć naszą pracę w ponad 70 krajach na świecie? 

Lekarze bez Granic niosą medyczną pomoc humanitarną osobom pokrzywdzonym na skutek klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych, epidemii.

Wpłać teraz i wesprzyj nasze działania. Dziękujemy!

Nasze zespoły zapewniają wsparcie dla karetek pogotowia, aby ułatwić transport pacjentów potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Do pomocy oddelegowaliśmy również nasze karetki.  

Utworzyliśmy cztery kliniki mobilne w ośrodkach recepcyjnych w prowincji Idlib, aby zapewnić podstawową opiekę medyczną, w tym pierwszą pomoc psychologiczną osobom dotkniętym trzęsieniami ziemi. 

Zapewniamy natychmiastową pomoc rzeczową osobom, które zostały bez schronienia. Od początku naszych działań przekazaliśmy już ponad 30000 artykułów pomocy rzeczowej (namioty, koce, zestawy higieniczne, itd.). (Stan na 24.02.2023).   

Zespół Lekarzy bez Granic odwiedza Atarib, aby ocenić potrzeby, w jednym z najmocniej poszkodowanych rejonów Syrii. Syria, 2023, zdjęcie: MSF

Sytuacja w Syrii   

– Potrzeby w północno-zachodniej Syrii są bardzo duże, to trzęsienie ziemi to kolejna tragedia dla społeczności, które wciąż zmagają się z konsekwencjami wielu lat wojny – tłumaczy Sebastien Gay, szef misji Lekarzy bez Granic w Syrii. 

Lekarze bez Granic są obecni od wielu lat w północno-zachodniej i północno-wschodniej Syrii, co umożliwiło naszą natychmiastową reakcję na obszarach najsilniej dotkniętych trzęsieniem ziemi.  

Niestety w wyniku trzęsienia ziemi zginęło dwoje naszych pracowników, inni stracili członków swoich rodzin. 

To trzęsienie ziemi jest katastrofą w kraju dotkniętym konsekwencjami 12 lat wojny. Według szacunków przed kataklizmem pomocy humanitarnej potrzebowało w Syrii 14,6 miliona osób. 

Zniszczenia w mieście Ad-Dana. Syria, 2023, zdjęcie: Hadia Mansour

Sytuacja w Turcji 

Trzęsienia ziemi i wstrząsy wtórne spowodowały ogromne zniszczenia. Ponad 100 tysięcy osób w Turcji zostało bez dachu nad głową.  

W miejscach takich jak Gaziantep, przebywają miliony syryjskich uchodźców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i mieszkają w tymczasowych schronieniach. 

Nasze zespoły ratunkowe oceniają potrzeby w najbardziej dotkniętych katastrofą obszarach południowej części kraju, takich jak Hatay, Gaziantep i Diyarbakir. 

Od 8 lutego, we współpracy z organizacją IBC oraz Tureckim Czerwonym Półksiężycem, nasze zespoły dystrybuują żywność artykuły pierwszej potrzeby w tymczasowych ośrodkach recepcyjnych w Kilis, niedaleko Gaziantep.

Dystrybucja żywności w Kilis. Turcja, 2023, zdjęcie: MSF/Assiya Hamza

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

6 stycznia 2023 roku dwa potężne trzęsienia zmieni i seria wstrząsów wtórnych uderzyły w południową Turcję i północno-zachodnią Syrię. Rok po katakliźmie przedstawiamy podsumowanie naszych wydatków i działań na miejscu.  Lekarze bez Granic rozpoczęli działania w Syrii kilka godzin po pierwszych wstrząsach, w Turcji – po kilku dniach, współpracując z lokalnymi partnerami.  Bezpośrednio po trzęsieniu ziemi…
Więcej
© Omar Haj Kadour