Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic
Zaktualizowano: 31.03.2023
6 lutego doszło do trzęsień ziemi w południowej Turcji i północno-zachodniej Syrii. Te trzęsienia ziemi przyniosły najwięcej ofiar śmiertelnych w rejonie od ponad 20 lat.
Od pierwszych godzin kataklizmu nasze zespoły udzielały pomocy osobom w potrzebie, w tym przyjmowały rannych w placówkach zdrowotnych w północnej Syrii.
Liczba rannych i ofiar śmiertelnych jest bardzo wysoka.
Nasze zespoły w północno-zachodniej Syrii przyjmują rannych, prowadzą kliniki mobilne, wspierają szpitale i placówki medyczne, dystrybuują artykuły pierwszej potrzeby.
Potrzeby humanitarne w Syrii, dotkniętej wieloletnim konfliktem, kryzysem ekonomicznym, a ostatnio również skutkami pandemii COVID-19 oraz wybuchem epidemii cholery, są ogromne.
Co Lekarze bez Granic robią w północno-zachodniej Syrii?
Nasze zespoły wspierają szpitale i ośrodki zdrowia, przekazując między innymi zaopatrzenie medyczne, koce, zestawy do medycy ratunkowej i chirurgii urazowej. Skierowaliśmy także personel medyczny, w tym chirurgów, aby wesprzeć placówki mierzące się z napływem dużej liczby rannych.
Od 6 do 12 lutego w placówkach wspieranych przez Lekarzy bez Granic przyjęto ponad 7600 rannych i zarejestrowano w przybliżeniu 1000 ofiar śmiertelnych.
Do 24 lutego udzieliliśmy ponad 5600 konsultacji medycznych w naszych klinikach mobilnych.
Szpital w gruzach, trzeba działać
– Jedyny szpital w Dżindajris został zniszczony przez trzęsienie ziemi – mówi Mohammad Fidaa, koordynator zespołu pielęgniarskiego Lekarzy bez Granic. – W odpowiedzi Lekarze bez Granic wraz z lokalnym partnerem, utworzyli szpital polowy w namiotach – dodaje.
W szpitalu polowym prowadzimy konsultacje w nagłych przypadkach i z zakresu zdrowia reprodukcyjnego, przyjmujemy pacjentów pediatrycznych, odbieramy też porody. W szpitalu polowym przyjęto już ponad 1000 pacjentów i pacjentek.
Konwój humanitarny dotarł do Syrii
W niedzielę, 19 lutego 2023 roku, 14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do Syrii przez przejście graniczne z Turcją w Hammam. Dowiedz się więcej.
Działania w liczbach (stan na 24.02.2023)
-
Rozdystrybuowaliśmy ponad
30000
artykułów pomocy rzeczowej -
Udzieliliśmy ponad
5600
konsultacji medycznych w klinikach mobilnych -
Przekazaliśmy
27 ton
zaopatrzenia medycznego
Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO]
– Na zewnątrz rozglądaliśmy się w kompletnym szoku. Łzy mieszały się nam z krwią. Nie rozumieliśmy co się dzieje – Aisha, kierowniczka położnych Lekarzy bez Granic w Azaz w Syrii, opowiada o pierwszych dwóch dniach po trzęsieniu ziemi. Dowiedz się więcej.
Chcesz wesprzeć naszą pracę w ponad 70 krajach na świecie?
Lekarze bez Granic niosą medyczną pomoc humanitarną osobom pokrzywdzonym na skutek klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych, epidemii.
Wpłać teraz i wesprzyj nasze działania. Dziękujemy!
Nasze zespoły zapewniają wsparcie dla karetek pogotowia, aby ułatwić transport pacjentów potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Do pomocy oddelegowaliśmy również nasze karetki.
Utworzyliśmy cztery kliniki mobilne w ośrodkach recepcyjnych w prowincji Idlib, aby zapewnić podstawową opiekę medyczną, w tym pierwszą pomoc psychologiczną osobom dotkniętym trzęsieniami ziemi.
Zapewniamy natychmiastową pomoc rzeczową osobom, które zostały bez schronienia. Od początku naszych działań przekazaliśmy już ponad 30000 artykułów pomocy rzeczowej (namioty, koce, zestawy higieniczne, itd.). (Stan na 24.02.2023).
Sytuacja w Syrii
– Potrzeby w północno-zachodniej Syrii są bardzo duże, to trzęsienie ziemi to kolejna tragedia dla społeczności, które wciąż zmagają się z konsekwencjami wielu lat wojny – tłumaczy Sebastien Gay, szef misji Lekarzy bez Granic w Syrii.
Lekarze bez Granic są obecni od wielu lat w północno-zachodniej i północno-wschodniej Syrii, co umożliwiło naszą natychmiastową reakcję na obszarach najsilniej dotkniętych trzęsieniem ziemi.
Niestety w wyniku trzęsienia ziemi zginęło dwoje naszych pracowników, inni stracili członków swoich rodzin.
To trzęsienie ziemi jest katastrofą w kraju dotkniętym konsekwencjami 12 lat wojny. Według szacunków przed kataklizmem pomocy humanitarnej potrzebowało w Syrii 14,6 miliona osób.
Sytuacja w Turcji
Trzęsienia ziemi i wstrząsy wtórne spowodowały ogromne zniszczenia. Ponad 100 tysięcy osób w Turcji zostało bez dachu nad głową.
W miejscach takich jak Gaziantep, przebywają miliony syryjskich uchodźców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i mieszkają w tymczasowych schronieniach.
Nasze zespoły ratunkowe oceniają potrzeby w najbardziej dotkniętych katastrofą obszarach południowej części kraju, takich jak Hatay, Gaziantep i Diyarbakir.
Od 8 lutego, we współpracy z organizacją IBC oraz Tureckim Czerwonym Półksiężycem, nasze zespoły dystrybuują żywność artykuły pierwszej potrzeby w tymczasowych ośrodkach recepcyjnych w Kilis, niedaleko Gaziantep.