© Rami Alsayed
Konwój z pomocą humanitarną Lekarzy bez Granic dotarł do Syrii we współpracy z lokalną organizacją Al-Ameen. Syria, 2023

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

W niedzielę, 19 lutego 2023 roku, 14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do Syrii przez przejście graniczne z Turcją w Hammam. Wzywamy do pilnego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej, które obecnie nie dorównują ilościom sprzed trzęsienia ziemi. 

Dostarczyliśmy 1296 namiotów (pięcioosobowych lub więcej) przeznaczonych dla rodzin pozbawionych dachu nad głową w wyniku trzęsienia ziemi oraz 1296 zestawów zimowych do izolacji namiotów przed zimnem. Planowane są kolejne konwoje, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny. 

Potrzebne jest pilne zwiększenie liczby dostaw, aby odpowiedzieć na skalę kryzysu humanitarnego. W ciągu dziesięciu dni od trzęsienia ziemi liczba ciężarówek, które przekroczyły granicę z północno-zachodnią Syrią, była niższa niż średnia dla 2022 roku.  

Nasze zespoły są obecne w tym regionie od ponad 10 lat, dlatego byliśmy w stanie natychmiast uruchomić nasz plan działania kryzysowego.    

– Wykorzystaliśmy nasze zapasy awaryjne w ciągu trzech dni, przekazując szpitalom prawie 12 ton sprzętu chirurgicznego, środków opatrunkowych i leków. Nasze zespoły przekazywały wsparcie placówkom medycznym w okolicy aż do wyczerpania zapasów. Nie widzieliśmy jednak żadnej pomocy z zewnątrz. Pomoc dociera na razie w znikomych ilościach – wyjaśnia Hakim Khaldi, szef misji Lekarzy bez Granic w Syrii. 

Konwój humanitarny jest przygotowywany w centrum logistycznym w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2023
Zespół Lekarzy bez Granic przyjmuje konwój z pomocą humanitarną. Syria, 2023

Przekroczenie granicy przez konwój Lekarzy bez Granic było możliwe dzięki wsparciu Al-Ameen,  współpracującej z nami syryjskiej organizacji pozarządowej. Dostawa została zorganizowana poza transgranicznym mechanizmem humanitarnym ONZ koordynowanym przez WHO, który nie obejmuje sprzętu logistycznego.   

Jako Lekarze bez Granic wzywamy do natychmiastowego zwiększenia skali pomocy dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w północno-zachodniej Syrii. W szczególności, priorytetem powinno być dostarczenie schronień oraz sprzętu wodno-sanitarnego, a także środków medycznych niezbędnych do opieki pooperacyjnej i utrzymania ciągłości opieki. 

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w południowej Syrii i północno-zachodniej Syrii.

14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do północno-zachodniej Syrii. Kolejne konwoje są planowane, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny.

News

Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej

Polska: szansa na przełom w leczeniu gruźlicy lekoopornej

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: uzbrojeni mężczyźni zaatakowali zespół Lekarzy bez Granic 

Więcej
Dziewczynki idą do szkoły w Band-e-Amir w Yakawalang, dystrykcie w prowincji Bamian. Przed otwarciem placówki Lekarzy bez Granic w Band-e-Amir nie było ośrodka zdrowia. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Afganistan: działania w trudno dostępnym Bamianie [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie [ŚWIADECTWA] 

Więcej

Historie kobiet na szlakach migracyjnych

Więcej
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej