© Rami Alsayed
Konwój z pomocą humanitarną Lekarzy bez Granic dotarł do Syrii we współpracy z lokalną organizacją Al-Ameen. Syria, 2023

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

W niedzielę, 19 lutego 2023 roku, 14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do Syrii przez przejście graniczne z Turcją w Hammam. Wzywamy do pilnego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej, które obecnie nie dorównują ilościom sprzed trzęsienia ziemi. 

Dostarczyliśmy 1296 namiotów (pięcioosobowych lub więcej) przeznaczonych dla rodzin pozbawionych dachu nad głową w wyniku trzęsienia ziemi oraz 1296 zestawów zimowych do izolacji namiotów przed zimnem. Planowane są kolejne konwoje, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny. 

Potrzebne jest pilne zwiększenie liczby dostaw, aby odpowiedzieć na skalę kryzysu humanitarnego. W ciągu dziesięciu dni od trzęsienia ziemi liczba ciężarówek, które przekroczyły granicę z północno-zachodnią Syrią, była niższa niż średnia dla 2022 roku.  

Nasze zespoły są obecne w tym regionie od ponad 10 lat, dlatego byliśmy w stanie natychmiast uruchomić nasz plan działania kryzysowego.    

– Wykorzystaliśmy nasze zapasy awaryjne w ciągu trzech dni, przekazując szpitalom prawie 12 ton sprzętu chirurgicznego, środków opatrunkowych i leków. Nasze zespoły przekazywały wsparcie placówkom medycznym w okolicy aż do wyczerpania zapasów. Nie widzieliśmy jednak żadnej pomocy z zewnątrz. Pomoc dociera na razie w znikomych ilościach – wyjaśnia Hakim Khaldi, szef misji Lekarzy bez Granic w Syrii. 

Konwój humanitarny jest przygotowywany w centrum logistycznym w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2023
Zespół Lekarzy bez Granic przyjmuje konwój z pomocą humanitarną. Syria, 2023

Przekroczenie granicy przez konwój Lekarzy bez Granic było możliwe dzięki wsparciu Al-Ameen,  współpracującej z nami syryjskiej organizacji pozarządowej. Dostawa została zorganizowana poza transgranicznym mechanizmem humanitarnym ONZ koordynowanym przez WHO, który nie obejmuje sprzętu logistycznego.   

Jako Lekarze bez Granic wzywamy do natychmiastowego zwiększenia skali pomocy dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w północno-zachodniej Syrii. W szczególności, priorytetem powinno być dostarczenie schronień oraz sprzętu wodno-sanitarnego, a także środków medycznych niezbędnych do opieki pooperacyjnej i utrzymania ciągłości opieki. 

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w południowej Syrii i północno-zachodniej Syrii.

14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do północno-zachodniej Syrii. Kolejne konwoje są planowane, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny.

News

Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej