© Rami Alsayed
Konwój z pomocą humanitarną Lekarzy bez Granic dotarł do Syrii we współpracy z lokalną organizacją Al-Ameen. Syria, 2023

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

W niedzielę, 19 lutego 2023 roku, 14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do Syrii przez przejście graniczne z Turcją w Hammam. Wzywamy do pilnego zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej, które obecnie nie dorównują ilościom sprzed trzęsienia ziemi. 

Dostarczyliśmy 1296 namiotów (pięcioosobowych lub więcej) przeznaczonych dla rodzin pozbawionych dachu nad głową w wyniku trzęsienia ziemi oraz 1296 zestawów zimowych do izolacji namiotów przed zimnem. Planowane są kolejne konwoje, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny. 

Potrzebne jest pilne zwiększenie liczby dostaw, aby odpowiedzieć na skalę kryzysu humanitarnego. W ciągu dziesięciu dni od trzęsienia ziemi liczba ciężarówek, które przekroczyły granicę z północno-zachodnią Syrią, była niższa niż średnia dla 2022 roku.  

Nasze zespoły są obecne w tym regionie od ponad 10 lat, dlatego byliśmy w stanie natychmiast uruchomić nasz plan działania kryzysowego.    

– Wykorzystaliśmy nasze zapasy awaryjne w ciągu trzech dni, przekazując szpitalom prawie 12 ton sprzętu chirurgicznego, środków opatrunkowych i leków. Nasze zespoły przekazywały wsparcie placówkom medycznym w okolicy aż do wyczerpania zapasów. Nie widzieliśmy jednak żadnej pomocy z zewnątrz. Pomoc dociera na razie w znikomych ilościach – wyjaśnia Hakim Khaldi, szef misji Lekarzy bez Granic w Syrii. 

Konwój humanitarny jest przygotowywany w centrum logistycznym w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2023
Zespół Lekarzy bez Granic przyjmuje konwój z pomocą humanitarną. Syria, 2023

Przekroczenie granicy przez konwój Lekarzy bez Granic było możliwe dzięki wsparciu Al-Ameen,  współpracującej z nami syryjskiej organizacji pozarządowej. Dostawa została zorganizowana poza transgranicznym mechanizmem humanitarnym ONZ koordynowanym przez WHO, który nie obejmuje sprzętu logistycznego.   

Jako Lekarze bez Granic wzywamy do natychmiastowego zwiększenia skali pomocy dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w północno-zachodniej Syrii. W szczególności, priorytetem powinno być dostarczenie schronień oraz sprzętu wodno-sanitarnego, a także środków medycznych niezbędnych do opieki pooperacyjnej i utrzymania ciągłości opieki. 

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w południowej Syrii i północno-zachodniej Syrii.

14 ciężarówek z pomocą humanitarną dotarło do północno-zachodniej Syrii. Kolejne konwoje są planowane, aby szybko dostarczyć sprzęt medyczny i niemedyczny.

News

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Sarmadzie w prowincji Idlib. Syria, 2023

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

Więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Więcej

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej