Ratujemy życie

Ratujemy życie z Twoją pomocą

Static overlay
Ratujemy życie z Twoją pomocą

Obecnie na świecie trwają wyniszczające kryzysy humanitarne. Zdrowie i życie ludzi jest zagrożone.

Gdy dochodzi do kryzysu humanitarnego, ludzkie życie jest szczególnie zagrożone. Niesiemy medyczną pomoc humanitarną nawet w najbardziej niestabilnych zakątkach świata. Teraz, w obliczu trwających na świecie wyniszczających kryzysów, pilnie prosimy o Twoje wsparcie.

Jak działamy?

Niesiemy pomoc ludziom dotkniętym konfliktami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, epidemiami, niedożywieniem. W Ukrainie, Afganistanie, Somalii, Jemenie, Sierra Leone – jesteśmy zawsze blisko pacjentów. Natychmiast reagujemy na zmieniające się okoliczności i potrzeby. Dobro pacjentów to nasz priorytet. 

Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?

Finansowanie Lekarzy bez Granic w ponad 90 procentach opiera się na wsparciu osób indywidualnych. To dzięki Twojej darowiźnie stawiamy szpitale, leczymy rannych na wojnie, prowadzimy kliniki mobilne i programy żywienia terapeutycznego.

Pomóż nam robić jeszcze więcej! Wpłać teraz: 

Niedożywienie

Niestabilna sytuacja żywnościowa, konflikty zbrojne czy skutki zmian klimatu sprawiają, że liczba pacjentów, w tym dzieci z niedożywieniem rośnie. Niedożywienie prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co zwiększa podatność na choroby. Choroby prowadzą do dalszego niedożywienia, tworząc błędne koło wyniszczające zdrowie dziecka, często nieodwracalnie zaburzając dalszy rozwój. Liczby są zatrważające – niedożywienie odpowiada za niemal połowę wszystkich zgonów dzieci poniżej 5 roku życia. 

Tym śmierciom można zapobiec! 

Static overlay
Afganistan

We wrześniu nasze zespoły przyjęły do leczenia szpitalnego ponad 900 dzieci z ostrym niedożywieniem. To o 47 procent więcej hospitalizacji dzieci z niedożywieniem niż w tym samym okresie w 2021 roku.
Zdjęcie: Sandra Calligaro

Static overlay
Nigeria

Kryzys żywnościowy w północno-zachodniej Nigerii zagraża życiu dziesiątek tysięcy dzieci. Jest ignorowany mimo wciąż pogarszającej się sytuacji. Eskalacja przemocy w regionie zmusiła już ponad 500 000 osób do ucieczki z domów.
Zdjęcie: George Osodi

Static overlay
Jemen

Obóz Al-Sweida gości setki rodzin z całego Jemenu przesiedlonych w wyniku konfliktu. Nauda mieszka w namiocie z dziesięciorgiem dzieci. Suraiya, jej córka, ma półtora roku i jest niedożywiona. Dzieci otrzymały żywność terapeutyczną – pastę z orzeszków ziemnych, która jest stosowana w leczeniu niedożywienia.
Zdjęcie: Hesham Al Hilali

Static overlay
Etiopia

Niedawny konflikt, przesiedlenia, brak dostępu do opieki zdrowotnej, żywności i wody pogłębiają kryzys niedożywienia w północno-wschodniej Etiopii. 23-letnia Asia przygląda się swojemu synowi, rocznemu Madinowi, na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti.
Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF 

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

W 2021 roku:

  • Przyjęliśmy

    203 400

    dzieci z niedożywieniem do ambulatoryjnych programów żywienia terapeutycznego

  • Przyjęliśmy

    82 000

    dzieci z ostrym niedożywieniem do leczenia szpitalnego

Konflikty zbrojne

Konflikt zbrojny niszczy życie. Ludzie są często zmuszeni do ucieczki z domów. Niektórzy żyją pod oblężeniem, w ciągłym strachu przed atakiem. Brakuje dostępu do żywności, opieki medycznej, leków. Schronienie staje się wyzwaniem. 

Zobacz, jak działamy w Ukrainie. 

Static overlay
OdtwórzPlay

Nasze działania w Ukrainie od lutego 2022 roku

  • Pracuje z nami ponad

    800 osób
    na miejscu, w tym ponad 680 osób zatrudnionych lokalnie 

  • Ewakuowaliśmy ponad

    2700 
    pacjentów pociągiem do szpitali oddalonych od linii walk

  • Po raz pierwszy w

    1999 roku 
    prowadziliśmy działania w Ukrainie

Epidemie

Miliony ludzi na świecie umierają co roku z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać lub które można leczyć.

Zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą kampanie szczepień i reagują na epidemie chorób zakaźnych, zapewniając leczenie, które ratuje życie.

Static overlay
Pakistan

W 2022 roku przez dewastujące powodzie ludzie utracili swój dobytek oraz zmagają się z brakiem schronienia, żywności i czystej wody. Dostęp do opieki medycznej jest utrudniony. Rozprzestrzeniają się m.in. malaria i ostra biegunka.
Zespoły ratunkowe Lekarzy bez Granic prowadzą kliniki mobilne i zapewniają dostęp do czystej wody.
Zdjęcie: Asim Hafeez

Static overlay
Syria

W 2022 roku w Syrii doszło do wybuchu epidemii cholery po raz pierwszy od 15 lat. Cholera jest niezwykle zaraźliwa. Powoduje biegunkę i wymioty, prowadzi do odwodnienia i bez szybkiej opieki może zabić w ciągu kilku godzin. W partnerstwie z lokalnymi władzami Lekarze bez Granic zapewniają wsparcie dla centrum leczenia cholery w Rakce.
Zdjęcie: MSF

Static overlay
Uganda

20 września 2022 roku ogłoszono stan epidemii eboli. Mamy do czynienia z wariantem eboli sudan, na który nie ma obecnie szczepionki ani leczenia o udowodnionej skuteczności.
Lekarze bez Granic wspierają ministerstwo zdrowia Ugandy. Nasz zespół postawił m.in. przyszpitalny oddział leczenia eboli na 36 łóżek.
Zdjęcie: Augustin Westphal/MSF

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

W 2021 roku:

  • Leczyliśmy

    2 690 600
    przypadków malarii 

  • Leczyliśmy

    50 200

    przypadków cholery

  • Zaszczepiliśmy

    1  628 600

    pacjentów przeciw odrze

Z Twoją pomocą zrobimy jeszcze więcej!

Static overlay