Trzęsienie ziemi w Maroku
Aktualizacja: 15.09.2023
Lekarze bez Granic ze smutkiem przyjęli tragiczną wiadomość o trzęsieniu ziemi, które dotknęło Maroko oraz dużej liczbie potwierdzonych ofiar śmiertelnych. Bezzwłocznie ustanowiliśmy kontakt z lokalnymi władzami. Nasze zespoły dotarły do kraju i rozpoczęły rozpoznanie potrzeb, by ocenić, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Jesteśmy w Amizmiz i Taurirt, w centralnej części kraju. Oceniamy również potrzeby ludzi mieszkających w odizolowanych wioskach prowincji Chichaoua, położonej w Marrakeszu-Safi. W rejonach Al Haouz i Souss-Massa nasze zespoły rozdystrybuowały leki i sprzęt medyczny.
Podobnie jak w przypadku wszystkich trzęsień ziemi, priorytetem jest odnalezienie ludzi uwięzionych pod gruzami. Działania te często realizowane są przez lokalną społeczność.
Szybkie przywrócenie szlaków komunikacyjnych i zaopatrzeniowych jest niezbędne dla rozpoczęcia dostaw pomocy spoza dotkniętych obszarów.
W tego typu kontekstach musimy zaopiekować się rannymi i szybko przeprowadzać zabiegi medyczne, takie jak operacje czy dializy, co może być wyzwaniem, gdy lokalne ośrodki zdrowia są poważnie dotknięte skutkami katastrofy. Priorytetem jest przywrócenie dostępu do opieki medycznej i dystrybucja niezbędnych produktów. Nasza dalsza interwencja będzie zatem zależeć od wyników rozpoznania potrzeb.
Większość domów w małych wioskach, które odwiedziliśmy, została uszkodzona, ponieważ były zbudowane ze słabych materiałów, takich jak błoto. Duża liczba osób zginęła, jest wielu rannych. Drogi zostały uszkodzone. Pilne potrzeby medyczne i humanitarne zostały jednak zaspokojone w dniach następujących po trzęsieniu ziemi, dzięki masowej mobilizacji władz Maroka i lokalnej społeczności.
Pacjenci, którzy wymagali pomocy medycznej, zostali już przeniesieni do szpitali w Chichaoua i Marrakeszu. Ponadto większość mieszkańców dotkniętych wiosek otrzymała już wstępną pomoc w postaci żywności, wody, koców, namiotów i innych artykułów pierwszej potrzeby. Warto zwrócić uwagę na ograniczoną dostępność usług w zakresie zdrowia psychicznego, ponieważ w tej prowincji zamieszkałej przez 400 000 mieszkańców pracuje tylko jeden psychiatra i żaden psycholog.
Jednak w niektórych miejscach podejmowane są już działania na rzecz zapewnienia dostępu do wsparcia psychologicznego, które również ocenimy. Konieczne jest, żeby ludzie mieli dostęp do takiej pomocy.
Carlos Rubio, koordynator działań kryzysowych, Lekarze bez Granic
Byłem na rondzie (…) kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi. Połowa budynków w wiosce została całkowicie zniszczona, a reszta poważnie uszkodzona.
Tej nocy spaliśmy pod gołym niebem, ale otrzymaliśmy wsparcie i otrzymujemy go coraz więcej. Chcielibyśmy podziękować wszystkim ludziom, którzy nam pomogli. Sprawdzali ównież nasz dom i mamy nadzieję, że pomogą go odbudować. Wiele osób straciło również swoje stada, owce, krowy, niektórzy stracili 10, inni 35 lub 40 sztuk. Niech Bóg im to wynagrodzi.
Abouslam, mieszkaniec wsi Tisahkt w Maroku
Dystrybucja leków i sprzętu medycznego
W dniach 12-14 września nasze zespoły rozdystrybuowały leki i sprzęt medyczny do placówek w poszkodowanych trzęsieniem w rejonach Al Haouz i Souss-Massa. Dary te zostały przekazane zgodnie z zapotrzebowaniem oraz za zgodą służb medycznych. Zawierały leki, m.in. zastrzyki, środki przeciwbólowe, antybiotyki, środki na żołądek, insulinę. Wśród darów był również sprzęt medyczny, taki jak plastry, bandaże, aparaty ortopedyczne, ciśnieniomierze i glukomentry.