© MSF/Mohamad Cheblak
Zespół Lekarzy bez Granic na statku posuzkiwawczo-ratunkowym udziela pomocy łodzi w niebezpieczeństwie. centralny rejon Morza Śródziemnego, 2023

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Odwołanie w sprawie zatrzymania statku poszukiwawczo-ratunkowego Geo Barents zostało złożone w odpowiednim sądzie. 23 lutego straż przybrzeżna w Ankonie poinformowała Geo Barents o 20-dniowym zatrzymaniu i karze do 10 000 euro z powodu niedostarczenia rejestratora danych z podróży (VDR, voyage data recorder) władzom po dopłynięciu 17 lutego do Ankony, miasta portowego na włoskim wybrzeżu nad Morzem Adriatyckim, aby wysadzić na ląd ludzi uratowanych na morzu.

7 marca 2023, Rzym, Włochy

Rejestrator danych z podróży jest podobny do rejestratora parametrów lotu, tzw. czarnej skrzynki w samolocie. Żądanie władz, aby zachować i podzielić się tymi danymi jest całkowicie niespójne ze zwykłą praktyką. W ciągu ośmiu lat, podczas których Lekarze bez Granic byli zaangażowani w działania poszukiwawczo-ratunkowe w centralnym rejonie Morza Śródziemnego, nigdy nie zostaliśmy poproszeni o zapewnienia danych z VDR. Jak stwierdzono w odpowiednich konwencjach i wytycznych morskich, celem VDR jest udostępnienie danych w przypadku dochodzeń w sprawie incydentów morskich. Ponieważ do żadnego takiego incydentu nie doszło na pokładzie Geo Barents, żadne dane nie zostały specjalnie zapisane ani pobrane.  

– Geo Barents działa przez cały czas zgodnie z obowiązującymi przepisami i współpracował w absolutnie dobrej wierze z władzami, dostarczając wszystkie dostępne dane związane z działaniami ratunkowymi, wypełniając swoje obowiązki wynikające z prawa międzynarodowego – mówi Juan Matias Gil, przedstawiciel działań poszukiwawczo-ratunkowych Lekarzy bez Granic. – Uważamy, że ta sankcja, oparta na żądaniu danych z VDR, wykracza poza zakres prawa morskiego, a zatem jest bezprawnym działaniem mającym na celu utrudnienie cywilnych wysiłków na rzecz ratowania życia na morzu.  

Zespół Lekarzy bez Granic na pokładzie statku Geo Barents opiekuje się dziećmi uratowanymi na morzu. Morze Śródziemne, 2022, zdjęcie: Michela Rizzotti/MSF

Zatrzymanie Geo Barents jest bezpośrednią konsekwencją wprowadzenia w życie we Włoszech dekretu z mocą ustawy 1/2023, przekształconego w ustawę 15/2023, który tworzy szereg biurokratycznych dla działań poszukiwawczo-ratunkowych. Jest to najnowszy przykład tego, jak rząd Włoch używa uprawnień administracyjnych, aby ukarać organizacje zaangażowane w działania poszukiwawczo-ratunkowe i utrudnić cywilne wysiłki ratowania osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu. Od 2017 roku Lekarze bez Granic i inne organizacje pozarządowe spotykają się z częstym utrudnianiem ze strony władz, w tym z przedłużającymi się inspekcjami i zatrzymaniami, mającymi na celu uniemożliwienie ich działań ratunkowych na morzu.  

– Zatrzymanie Geo Barents odbywa się na tle praktycznie żadnych państwowych działań poszukiwawczo-ratunkowych w centralnym rejonie Morza Śródziemnego – mówi Virginia Mielgo González, koordynatorka projektu Lekarzy bez Granic na pokładzie Geo Barents. – Państwa takie, jak Malta czy Włochy opóźniają, a w niektórych przypadkach nie udzielają pomocy łodziom w niebezpieczeństwie na własnych obszarach działań poszukiwawczo-ratunkowych. Od początku 2023 roku niemal 10 osób dziennie umierało lub zaginęło na morskiej trasie migracyjnej między Libią i Włochami. Najnowsze środki podjęte przez włoskie władze są wymierzone bezpośrednio w Geo Barents, ale prawdziwą cenę zapłacą osoby uciekające przez centralny rejon Morza Śródziemnego, które będą pozostawione bez pomocy.  

Lekarze bez Granic ponawiają swój apel do rządu Włoch o anulowanie ustawy 15/2023 i zaprzestanie kryminalizacji pomocy humanitarnej dla migrantów i uchodźców. Wzywamy Komisję Europejską jako strażnika traktatów do pilnego poddania ustawy kontroli i przeprowadzenia dogłębnego przeglądu szeroko udokumentowanej kryminalizacji działań poszukiwawczych i ratowniczych we Włoszech. 

Lekarze bez Granic apelują do państw członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności do państw nadmorskich, o wypełnienie ich prawnego obowiązku koordynowania i przeprowadzania akcji ratunkowych na morzu oraz o utworzenie specjalnego, proaktywnego mechanizmu europejskiego poszukiwawczo-ratunkowego prowadzonego przez państwo. 

News

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Sarmadzie w prowincji Idlib. Syria, 2023

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

Więcej

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

Więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Więcej

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej