© MSF/Tom Casey
Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Lakszargah w Afganistanie.

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

– To nie jest rutynowa praca. To nie coś, co idzie gładko. Kiedy pracujesz na ostrym dyżurze, zawsze są wyzwania – opowiada Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Laszkargah.  

Laszkargah to jedno z sześciu miast, obok Heratu, Kabulu, Kandaharu, Chostu i Kunduzu, w których Lekarze bez Granic prowadzą obecnie działania.   

Nasze zespoły w szpitalu Boost są bardzo zajęte. Tylko w maju na ostry dyżur przyszło w sumie 26 000 pacjentów. W tym samym miesiącu padł inny rekord – w ciągu zaledwie jednej doby po pilną pomoc medyczną przyszło 1026 osób.  

– To największa liczba pacjentów, jaką przyjęliśmy w tym szpitalu – mówi Masood. 

Z jakimi problemami przychodzą pacjenci? 

W pierwszej połowie 2022 roku na ostrym dyżurze w szpitalu w Laszkargah udzieliliśmy ponad 109 700 konsultacji medycznych. Ponad 18 000 osób wymagało hospitalizacji. Asystowaliśmy przy ponad 11 000 porodów, przeprowadziliśmy prawie 4 000 operacji i leczyliśmy ponad 3 600 pacjentów chorych na odrę. 

Publiczny system opieki zdrowotnej w Afganistanie od lat był dysfunkcyjny i niedofinansowany. Ludzie w kraju często mają problemy z dostępem do nawet podstawowych i profilaktycznych usług zdrowotnych. W efekcie ich problemy zdrowotne pogarszają się i wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. 

Niedożywienie w Afganistanie 

Od stycznia do czerwca leczyliśmy w całym kraju ponad 3700 pacjentów z niedożywieniem. W samym Laszkargah nasze zespoły przyjęły 1 900 dzieci z ciężkim niedożywieniem. To więcej niż w podobnym okresie we wcześniejszych latach. – Gospodarka jest problemem, z jej powodu liczba pacjentów z niedożywienie znacznie rośnie – opowiada Homeira, która tak, jak Masood, pracuje w szpitalu Boost.   

Oprócz niedoborów żywności, na sytuacje wpływa też duża liczba chorych na odrę w tym roku. Układ odpornościowy chorych zostaje osłabiony, co sprawia, że są bardziej podatni na niedożywienie.  

Homeira pracuje na oddziale leczenia niedożywienia. – W ośrodku Lekarzy bez Granic leczymy tylko pacjentów z ostrym niedożywieniem i powikłaniami medycznymi. Dlatego myślę, że pacjentów z niedożywieniem, o których nie wiemy, jest więcej – tłumaczy Homeira.  

W czerwcu Lekarze bez Granic rozbudowali oddział intensywnej terapii dziecięcej z 18 do 30 łóżek. 

Zapytaj, czy chcę pracować 24 godziny 

Pacjent w stanie krytycznym dociera na ostry dyżur w szpitalu Boost w Laszkargah. Afganistan, 2022

– Uwielbiam swoją pracę, mimo, że czasem jestem trochę zmęczony. Ale to nic. Jeśli zapytają mnie, czy chcę pracować 24 godziny na ostrym dyżurze – będę tam – kończy Masood.   

Homeira uważa podobnie. 

– Kiedy mamy pracowity dzień, jestem zadowolona. Wracam do domu i ciągle mam dużo energii, bo czuję, że coś tego dnia zrobiłam, że byłam użyteczna. To mi daje dużo siły, nigdy nie będę tym zmęczona – mówi.  

Lekarze bez Granic w Afganistanie 

Kiedy w 2021 roku Talibowie przejęli rządy, podjęliśmy decyzję o pozostaniu w kraju. Nasze zespoły prowadzą obecnie działania w Laszkargah, Kabulu, Choście, Heracie, Kunduzie i Kandaharze. W pierwszej połowie 2022 roku nasze zespoły asystowały przy 21 100 porodach, leczyły 11 500 przypadków odry, przeprowadziły ponad 6400 zabiegów chirurgicznych oraz przyjęły ponad 3 700 pacjentów z niedożywieniem do ośrodków leczenia terapeutycznego.  

Sytuacja humanitarna w Afganistanie jest trudna. Efekt wcześniej istniejących sankcji i dodatkowych działań finansowych podjętych przeciwko rządowi Afganistanu jest odczuwalny w całym kraju. Gospodarka została zniszczona, pozostawiając miliony ludzi bez pracy. Ceny żywności gwałtownie wzrosły. Ci, którzy mają pracę, utrzymują także członków rodziny. Wielu ludzi zwleka z szukaniem opieki zdrowotnej, bo ich na nią nie stać.   

Po raz pierwszy pojawiliśmy się w Afganistanie w 1980 roku. W ciągu ponad 40 lat doszło do trudnych momentów i ataków na naszych pacjentów i pracowników. 12 maja 2020 roku zaatakowano oddział położniczy w Dasht-e-Barchi. Sprawcy zabili wtedy 24 osoby, w tym 16 kobiet, dwóch chłopców i położną Lekarzy bez Granic na oddziale położniczym.  

W ubiegłym roku na działania przeznaczyliśmy ponad 39 milionów euro. Nie przyjmujemy żadnych funduszy od rządów na działania w Afganistanie i opieramy się całkowicie na darowiznach przekazywanych od osób prywatnych, co pozwala nam zachować bezstronność i niezależność w działaniu.  

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

News

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej
W trakcie działań humanitarnych zespoły Lekarzy bez Granic zawsze mają na sobie białe kamizelki wyraźnie oznaczone logotypem Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières). Grecja, 2022

Grecja: pierwsza pomoc medyczna na wyspie Samos

Więcej

Lekarze bez Granic: Raport z Działań za 2021 rok

Więcej
W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej
Dzieci bawią się w obozie dla uchodźców Bidibidi. Uganda, 2017

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły – Moses Soro opowiada swoją historię 

Więcej

Światowy Dzień Uchodźcy: między morzem a pustynią 

Więcej
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Więcej

Ukraina: kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu 

Więcej
Zdjęcie archiwalne. Republika Środkowoafrykańska, 2020

Republika Środkowoafrykańska: Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo pracownika

Więcej
Personel ośrodka leczenia eboli w Wanagata dezynfekuje swój sprzęt ochronny, Mbandaka. Demokratyczna Republika Konga, 2022 Zdjęcie: MSF

Demokratyczna Republika Konga: nowe zagrożenie ebolą

Więcej
Helmer Charris z ramienia Lekarzy bez Granic pracował w Panamie od grudnia 2021 do marca 2022. Panama, 2022

Panama: przemoc wobec migrantów na granicy z Kolumbią

Więcej