© MSF/Tom Casey
Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Lakszargah w Afganistanie.

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

– To nie jest rutynowa praca. To nie coś, co idzie gładko. Kiedy pracujesz na ostrym dyżurze, zawsze są wyzwania – opowiada Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Laszkargah.  

Laszkargah to jedno z sześciu miast, obok Heratu, Kabulu, Kandaharu, Chostu i Kunduzu, w których Lekarze bez Granic prowadzą obecnie działania.   

Nasze zespoły w szpitalu Boost są bardzo zajęte. Tylko w maju na ostry dyżur przyszło w sumie 26 000 pacjentów. W tym samym miesiącu padł inny rekord – w ciągu zaledwie jednej doby po pilną pomoc medyczną przyszło 1026 osób.  

– To największa liczba pacjentów, jaką przyjęliśmy w tym szpitalu – mówi Masood. 

Z jakimi problemami przychodzą pacjenci? 

W pierwszej połowie 2022 roku na ostrym dyżurze w szpitalu w Laszkargah udzieliliśmy ponad 109 700 konsultacji medycznych. Ponad 18 000 osób wymagało hospitalizacji. Asystowaliśmy przy ponad 11 000 porodów, przeprowadziliśmy prawie 4 000 operacji i leczyliśmy ponad 3 600 pacjentów chorych na odrę. 

Publiczny system opieki zdrowotnej w Afganistanie od lat był dysfunkcyjny i niedofinansowany. Ludzie w kraju często mają problemy z dostępem do nawet podstawowych i profilaktycznych usług zdrowotnych. W efekcie ich problemy zdrowotne pogarszają się i wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. 

Niedożywienie w Afganistanie 

Od stycznia do czerwca leczyliśmy w całym kraju ponad 3700 pacjentów z niedożywieniem. W samym Laszkargah nasze zespoły przyjęły 1 900 dzieci z ciężkim niedożywieniem. To więcej niż w podobnym okresie we wcześniejszych latach. – Gospodarka jest problemem, z jej powodu liczba pacjentów z niedożywienie znacznie rośnie – opowiada Homeira, która tak, jak Masood, pracuje w szpitalu Boost.   

Oprócz niedoborów żywności, na sytuacje wpływa też duża liczba chorych na odrę w tym roku. Układ odpornościowy chorych zostaje osłabiony, co sprawia, że są bardziej podatni na niedożywienie.  

Homeira pracuje na oddziale leczenia niedożywienia. – W ośrodku Lekarzy bez Granic leczymy tylko pacjentów z ostrym niedożywieniem i powikłaniami medycznymi. Dlatego myślę, że pacjentów z niedożywieniem, o których nie wiemy, jest więcej – tłumaczy Homeira.  

W czerwcu Lekarze bez Granic rozbudowali oddział intensywnej terapii dziecięcej z 18 do 30 łóżek. 

Zapytaj, czy chcę pracować 24 godziny 

Pacjent w stanie krytycznym dociera na ostry dyżur w szpitalu Boost w Laszkargah. Afganistan, 2022

– Uwielbiam swoją pracę, mimo, że czasem jestem trochę zmęczony. Ale to nic. Jeśli zapytają mnie, czy chcę pracować 24 godziny na ostrym dyżurze – będę tam – kończy Masood.   

Homeira uważa podobnie. 

– Kiedy mamy pracowity dzień, jestem zadowolona. Wracam do domu i ciągle mam dużo energii, bo czuję, że coś tego dnia zrobiłam, że byłam użyteczna. To mi daje dużo siły, nigdy nie będę tym zmęczona – mówi.  

Lekarze bez Granic w Afganistanie 

Kiedy w 2021 roku Talibowie przejęli rządy, podjęliśmy decyzję o pozostaniu w kraju. Nasze zespoły prowadzą obecnie działania w Laszkargah, Kabulu, Choście, Heracie, Kunduzie i Kandaharze. W pierwszej połowie 2022 roku nasze zespoły asystowały przy 21 100 porodach, leczyły 11 500 przypadków odry, przeprowadziły ponad 6400 zabiegów chirurgicznych oraz przyjęły ponad 3 700 pacjentów z niedożywieniem do ośrodków leczenia terapeutycznego.  

Sytuacja humanitarna w Afganistanie jest trudna. Efekt wcześniej istniejących sankcji i dodatkowych działań finansowych podjętych przeciwko rządowi Afganistanu jest odczuwalny w całym kraju. Gospodarka została zniszczona, pozostawiając miliony ludzi bez pracy. Ceny żywności gwałtownie wzrosły. Ci, którzy mają pracę, utrzymują także członków rodziny. Wielu ludzi zwleka z szukaniem opieki zdrowotnej, bo ich na nią nie stać.   

Po raz pierwszy pojawiliśmy się w Afganistanie w 1980 roku. W ciągu ponad 40 lat doszło do trudnych momentów i ataków na naszych pacjentów i pracowników. 12 maja 2020 roku zaatakowano oddział położniczy w Dasht-e-Barchi. Sprawcy zabili wtedy 24 osoby, w tym 16 kobiet, dwóch chłopców i położną Lekarzy bez Granic na oddziale położniczym.  

W ubiegłym roku na działania przeznaczyliśmy ponad 39 milionów euro. Nie przyjmujemy żadnych funduszy od rządów na działania w Afganistanie i opieramy się całkowicie na darowiznach przekazywanych od osób prywatnych, co pozwala nam zachować bezstronność i niezależność w działaniu.  

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

News

Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic, Sudan Południowy, 2019

Sudan: wzywamy do zapewnienia bezpieczeństwa zespołom medycznym

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają zakaz pracy kobiet w ONZ

Więcej
Szpital w mieście Wysokopilla w obwodzie chersońskim, 31 stycznia 2023, Ukraina.

Ukraina: między wrogimi liniami [RAPORT]

Więcej

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej