© MSF/Tom Casey
Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Lakszargah w Afganistanie.

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

– To nie jest rutynowa praca. To nie coś, co idzie gładko. Kiedy pracujesz na ostrym dyżurze, zawsze są wyzwania – opowiada Masood, kierownik ostrego dyżuru w szpitalu Boost w Laszkargah.  

Laszkargah to jedno z sześciu miast, obok Heratu, Kabulu, Kandaharu, Chostu i Kunduzu, w których Lekarze bez Granic prowadzą obecnie działania.   

Nasze zespoły w szpitalu Boost są bardzo zajęte. Tylko w maju na ostry dyżur przyszło w sumie 26 000 pacjentów. W tym samym miesiącu padł inny rekord – w ciągu zaledwie jednej doby po pilną pomoc medyczną przyszło 1026 osób.  

– To największa liczba pacjentów, jaką przyjęliśmy w tym szpitalu – mówi Masood. 

Z jakimi problemami przychodzą pacjenci? 

W pierwszej połowie 2022 roku na ostrym dyżurze w szpitalu w Laszkargah udzieliliśmy ponad 109 700 konsultacji medycznych. Ponad 18 000 osób wymagało hospitalizacji. Asystowaliśmy przy ponad 11 000 porodów, przeprowadziliśmy prawie 4 000 operacji i leczyliśmy ponad 3 600 pacjentów chorych na odrę. 

Publiczny system opieki zdrowotnej w Afganistanie od lat był dysfunkcyjny i niedofinansowany. Ludzie w kraju często mają problemy z dostępem do nawet podstawowych i profilaktycznych usług zdrowotnych. W efekcie ich problemy zdrowotne pogarszają się i wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. 

Niedożywienie w Afganistanie 

Od stycznia do czerwca leczyliśmy w całym kraju ponad 3700 pacjentów z niedożywieniem. W samym Laszkargah nasze zespoły przyjęły 1 900 dzieci z ciężkim niedożywieniem. To więcej niż w podobnym okresie we wcześniejszych latach. – Gospodarka jest problemem, z jej powodu liczba pacjentów z niedożywienie znacznie rośnie – opowiada Homeira, która tak, jak Masood, pracuje w szpitalu Boost.   

Oprócz niedoborów żywności, na sytuacje wpływa też duża liczba chorych na odrę w tym roku. Układ odpornościowy chorych zostaje osłabiony, co sprawia, że są bardziej podatni na niedożywienie.  

Homeira pracuje na oddziale leczenia niedożywienia. – W ośrodku Lekarzy bez Granic leczymy tylko pacjentów z ostrym niedożywieniem i powikłaniami medycznymi. Dlatego myślę, że pacjentów z niedożywieniem, o których nie wiemy, jest więcej – tłumaczy Homeira.  

W czerwcu Lekarze bez Granic rozbudowali oddział intensywnej terapii dziecięcej z 18 do 30 łóżek. 

Zapytaj, czy chcę pracować 24 godziny 

Pacjent w stanie krytycznym dociera na ostry dyżur w szpitalu Boost w Laszkargah. Afganistan, 2022

– Uwielbiam swoją pracę, mimo, że czasem jestem trochę zmęczony. Ale to nic. Jeśli zapytają mnie, czy chcę pracować 24 godziny na ostrym dyżurze – będę tam – kończy Masood.   

Homeira uważa podobnie. 

– Kiedy mamy pracowity dzień, jestem zadowolona. Wracam do domu i ciągle mam dużo energii, bo czuję, że coś tego dnia zrobiłam, że byłam użyteczna. To mi daje dużo siły, nigdy nie będę tym zmęczona – mówi.  

Lekarze bez Granic w Afganistanie 

Kiedy w 2021 roku Talibowie przejęli rządy, podjęliśmy decyzję o pozostaniu w kraju. Nasze zespoły prowadzą obecnie działania w Laszkargah, Kabulu, Choście, Heracie, Kunduzie i Kandaharze. W pierwszej połowie 2022 roku nasze zespoły asystowały przy 21 100 porodach, leczyły 11 500 przypadków odry, przeprowadziły ponad 6400 zabiegów chirurgicznych oraz przyjęły ponad 3 700 pacjentów z niedożywieniem do ośrodków leczenia terapeutycznego.  

Sytuacja humanitarna w Afganistanie jest trudna. Efekt wcześniej istniejących sankcji i dodatkowych działań finansowych podjętych przeciwko rządowi Afganistanu jest odczuwalny w całym kraju. Gospodarka została zniszczona, pozostawiając miliony ludzi bez pracy. Ceny żywności gwałtownie wzrosły. Ci, którzy mają pracę, utrzymują także członków rodziny. Wielu ludzi zwleka z szukaniem opieki zdrowotnej, bo ich na nią nie stać.   

Po raz pierwszy pojawiliśmy się w Afganistanie w 1980 roku. W ciągu ponad 40 lat doszło do trudnych momentów i ataków na naszych pacjentów i pracowników. 12 maja 2020 roku zaatakowano oddział położniczy w Dasht-e-Barchi. Sprawcy zabili wtedy 24 osoby, w tym 16 kobiet, dwóch chłopców i położną Lekarzy bez Granic na oddziale położniczym.  

W ubiegłym roku na działania przeznaczyliśmy ponad 39 milionów euro. Nie przyjmujemy żadnych funduszy od rządów na działania w Afganistanie i opieramy się całkowicie na darowiznach przekazywanych od osób prywatnych, co pozwala nam zachować bezstronność i niezależność w działaniu.  

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

News

Riksza omija zniszczony czołg, pozostałość po gwałtownych starciach, które miały miejsce w Al-Dżunajnie w 2023 roku. Sudan, 2024

W Sudanie cenę za wojnę płacą cywile. Świat ich nie widzi 

Więcej
Pielęgniarki na oddziale położniczym w prowadzonym przez Lekarzy bez Granic szpitalu w Al-Dżunajnie, mieście w Darfurze Zachodnim. Sudan, 2024

Sudan: wojna przeciwko ludziom [RAPORT]  

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Lekarze bez Granic wzywają do zapewniania pomocy potrzebującym na granicy białoruskiej 

Więcej
Zdjęcia pozwalają 30-letniej Dilbie zachować w pamięci wspomnienia o bliskich. Dilba jest Syryjką, musiała uciekać z kraju z powodu wojny. Morze Śródziemne, 2024

Jedyna rzecz, jaka łączy mnie z bliskimi. Historie uchodźców

Więcej
Hajira Mohammadi, położna Lekarzy bez Granic, bada sześcioletnią Sabzinę, która choruje na grzybicę i niedożywienie. Sabzina przyszła do ośrodka zdrowia w Jalmish, w dystrykcie Shebar w prowincji Bamian. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Barometr Humanitarny: Polskę stać na pomaganie

Więcej
Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej