Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022
© Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Setki tysięcy osób uciekło do Afaru w północno-wschodniej Etiopii z powodu konfliktu w Tigraju. Dotarli do regionu, którego mieszkańcy zmagają się z głodem, suszą, brakiem dostępu do opieki medycznej i bezpiecznej, czystej wody. Lekarze bez Granic są świadkami nasilającego się kryzysu żywnościowego w Afarze, gdzie sytuacja wymaga natychmiastowego zwiększenia skali działań humanitarnych. 
 

–  W szpitalu Dupti, który jest jedynym działającym szpitalem referencyjnym w całym regionie Afar, widzimy dzieci, które przybywają po niewiarygodnie długiej i trudnej podróży. Wiele z nich umiera w ciągu 48 godzin od przyjęcia. Są zbyt chore i niedożywione, by mieć szansę na przeżycie – mówi Raphael Veicht, koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic. –  Sytuacja jest przytłaczająca, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. To przerażające – dodaje.  

Od kwietnia Lekarze bez Granic zwiększają wsparcie dla szpitala Dupti, który służy populacji ponad 1,1 mln osób, w tym setkom tysięcy osób zmuszonych do ucieczki z domów z powodu konfliktu.

W tym roku liczba dzieci z ciężkim niedożywieniem przyjętych na oddział żywienia terapeutycznego jest trzy, cztery razy większa niż w podobnym okresie w zeszłym roku. Śmiertelność pacjentów jest bardzo wysoka. W niektórych tygodniach przekracza 20 proc. W ciągu ostatnich ośmiu tygodni zmarło trzydzieści pięć dzieci. Ponad dwie trzecie z nich – w ciągu 48 godzin od przyjęcia na oddział.

26-letnia Mayram trzyma swojego trzymiesięcznego syna Aliego w ramionach. Są na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti w Afarze. Ali został przyjęty z ciężkim niedożywieniem. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Żeby zyskać jakąkolwiek kontrolę nad obecną sytuacją, natychmiastowe zwiększenie działań humanitarnych na szeroką skalę jest niezbędne. Pomoc musi objąć zarówno osoby zmuszone do ucieczki z domów, które przybyły do Afar, jak i lokalną społeczność. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, opieki medycznej, walka z niedożywieniem i dostęp bezpiecznej wody to priorytety – dodaje Raphael Veicht.

Według szacunków w rejonie Afar działa tylko 20 proc. placówek medycznych. 80% dzieci z niedożywieniem leczonych w szpitalu Dupti nie było objętych żadną opieką medyczną przed przybyciem do szpitala. Pacjenci dzielą się w szpitalu historiami o problemach w dostępie do opieki medycznej, jedzenia, wody i innych podstawowych potrzeb, które prowadzą do niedożywienia i chorób zagrażających życiu.

Opis: Asia (23) przygląda się swojemu spiącemu synowi Madinowi (1) na oddziale żywienia terapeutycznego szpitala Dupti.
23-letnia Asia przygląda się swojemu śpiącemu synowi, rocznemu Madinowi, na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Miejsce, w którym teraz jesteśmy nie nadaje się do życia, warunki są ekstremalne – mówi Asiya Salih Mohammed, która z powodu konfliktu została zmuszona do pieszej, miesięcznej ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Teraz dotarła do miejsca, gdzie przebywają też inne osoby przesiedlone i w którym brakuje wszystkiego, w tym opieki medycznej. Dlatego Asiya przyniosła swoją roczną córkę do szpitala Dupti. – Nie ma dość jedzenia ani wody pitnej. Dom, w którym mieszkamy nie ma dachu, nie możemy ukryć się przed słońcem – dodaje.

Kiedy w kwietniu Lekarze bez Granic zaczęli wspierać oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti z 14 dostępnymi łóżkami, szybko okazało się, że jedno łóżko musi być współdzielone przez dwóch-trzech pacjentów. Otworzyliśmy dodatkowy, tymczasowy oddział z 14 łóżkami, żeby zapewnić dzieciom lepszą opiekę w przepełnionym szpitalu. Ostatnio nawet zwykły oddział pediatryczny jest przepełniony, łóżko musi być dzielone przez dwóch lub więcej pacjentów.

Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Etiopia, 2022
Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF

Lekarze bez Granic, w porozumieniu z etiopskim Ministerstwem Zdrowia, zdecydowali o zwiększeniu oddziału pediatrycznego, żywienia terapeutycznego i ratunkowego, w tym o szybkiej konstrukcji nowych budynków, poprawie warunków sanitarnych i dostępie do stabilnego źródła bezpiecznej wody. Jednocześnie Lekarze bez Granic planują otwarcie pięciu programów żywienia ambulatoryjnego w najbardziej dotkniętych kryzysem rejonach. Potrzeba jednak więcej, żeby powstrzymać narastający kryzys.  

Bez natychmiastowego zwiększenia skali działań w odpowiedzi na kryzys w Afarze, ludzie dotknięci konsekwencjami konfliktu, przesiedlenia, suszy znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Aby uniknąć dalszej zachorowalności i śmiertelności w wyniku trwającego kryzysu żywieniowego w Afarze i innych częściach Etiopii, społeczność humanitarna musi pilnie działać. 


Pomóż nam w walce z niedożywieniem

Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.
Więcej
© Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

News

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej
Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Więcej

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Więcej
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Więcej

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Więcej

Jemen: wspierając zdrowie psychiczne, wspieramy ludzi w odbudowie ich życia  

Więcej

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

Więcej
W trakcie działań humanitarnych zespoły Lekarzy bez Granic zawsze mają na sobie białe kamizelki wyraźnie oznaczone logotypem Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières). Grecja, 2022

Grecja: pierwsza pomoc medyczna na wyspie Samos

Więcej

Lekarze bez Granic: Raport z Działań za 2021 rok

Więcej
W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej