Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022
© Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Setki tysięcy osób uciekło do Afaru w północno-wschodniej Etiopii z powodu konfliktu w Tigraju. Dotarli do regionu, którego mieszkańcy zmagają się z głodem, suszą, brakiem dostępu do opieki medycznej i bezpiecznej, czystej wody. Lekarze bez Granic są świadkami nasilającego się kryzysu żywnościowego w Afarze, gdzie sytuacja wymaga natychmiastowego zwiększenia skali działań humanitarnych. 
 

–  W szpitalu Dupti, który jest jedynym działającym szpitalem referencyjnym w całym regionie Afar, widzimy dzieci, które przybywają po niewiarygodnie długiej i trudnej podróży. Wiele z nich umiera w ciągu 48 godzin od przyjęcia. Są zbyt chore i niedożywione, by mieć szansę na przeżycie – mówi Raphael Veicht, koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic. –  Sytuacja jest przytłaczająca, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. To przerażające – dodaje.  

Od kwietnia Lekarze bez Granic zwiększają wsparcie dla szpitala Dupti, który służy populacji ponad 1,1 mln osób, w tym setkom tysięcy osób zmuszonych do ucieczki z domów z powodu konfliktu.

W tym roku liczba dzieci z ciężkim niedożywieniem przyjętych na oddział żywienia terapeutycznego jest trzy, cztery razy większa niż w podobnym okresie w zeszłym roku. Śmiertelność pacjentów jest bardzo wysoka. W niektórych tygodniach przekracza 20 proc. W ciągu ostatnich ośmiu tygodni zmarło trzydzieści pięć dzieci. Ponad dwie trzecie z nich – w ciągu 48 godzin od przyjęcia na oddział.

26-letnia Mayram trzyma swojego trzymiesięcznego syna Aliego w ramionach. Są na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti w Afarze. Ali został przyjęty z ciężkim niedożywieniem. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Żeby zyskać jakąkolwiek kontrolę nad obecną sytuacją, natychmiastowe zwiększenie działań humanitarnych na szeroką skalę jest niezbędne. Pomoc musi objąć zarówno osoby zmuszone do ucieczki z domów, które przybyły do Afar, jak i lokalną społeczność. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, opieki medycznej, walka z niedożywieniem i dostęp bezpiecznej wody to priorytety – dodaje Raphael Veicht.

Według szacunków w rejonie Afar działa tylko 20 proc. placówek medycznych. 80% dzieci z niedożywieniem leczonych w szpitalu Dupti nie było objętych żadną opieką medyczną przed przybyciem do szpitala. Pacjenci dzielą się w szpitalu historiami o problemach w dostępie do opieki medycznej, jedzenia, wody i innych podstawowych potrzeb, które prowadzą do niedożywienia i chorób zagrażających życiu.

Opis: Asia (23) przygląda się swojemu spiącemu synowi Madinowi (1) na oddziale żywienia terapeutycznego szpitala Dupti.
23-letnia Asia przygląda się swojemu śpiącemu synowi, rocznemu Madinowi, na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Miejsce, w którym teraz jesteśmy nie nadaje się do życia, warunki są ekstremalne – mówi Asiya Salih Mohammed, która z powodu konfliktu została zmuszona do pieszej, miesięcznej ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Teraz dotarła do miejsca, gdzie przebywają też inne osoby przesiedlone i w którym brakuje wszystkiego, w tym opieki medycznej. Dlatego Asiya przyniosła swoją roczną córkę do szpitala Dupti. – Nie ma dość jedzenia ani wody pitnej. Dom, w którym mieszkamy nie ma dachu, nie możemy ukryć się przed słońcem – dodaje.

Kiedy w kwietniu Lekarze bez Granic zaczęli wspierać oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti z 14 dostępnymi łóżkami, szybko okazało się, że jedno łóżko musi być współdzielone przez dwóch-trzech pacjentów. Otworzyliśmy dodatkowy, tymczasowy oddział z 14 łóżkami, żeby zapewnić dzieciom lepszą opiekę w przepełnionym szpitalu. Ostatnio nawet zwykły oddział pediatryczny jest przepełniony, łóżko musi być dzielone przez dwóch lub więcej pacjentów.

Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Etiopia, 2022
Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF

Lekarze bez Granic, w porozumieniu z etiopskim Ministerstwem Zdrowia, zdecydowali o zwiększeniu oddziału pediatrycznego, żywienia terapeutycznego i ratunkowego, w tym o szybkiej konstrukcji nowych budynków, poprawie warunków sanitarnych i dostępie do stabilnego źródła bezpiecznej wody. Jednocześnie Lekarze bez Granic planują otwarcie pięciu programów żywienia ambulatoryjnego w najbardziej dotkniętych kryzysem rejonach. Potrzeba jednak więcej, żeby powstrzymać narastający kryzys.  

Bez natychmiastowego zwiększenia skali działań w odpowiedzi na kryzys w Afarze, ludzie dotknięci konsekwencjami konfliktu, przesiedlenia, suszy znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Aby uniknąć dalszej zachorowalności i śmiertelności w wyniku trwającego kryzysu żywieniowego w Afarze i innych częściach Etiopii, społeczność humanitarna musi pilnie działać. 


Pomóż nam w walce z niedożywieniem

Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.
Więcej
© Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

News

W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej
Dzieci bawią się w obozie dla uchodźców Bidibidi. Uganda, 2017

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły – Moses Soro opowiada swoją historię 

Więcej

Światowy Dzień Uchodźcy: między morzem a pustynią 

Więcej
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Więcej

Ukraina: kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu 

Więcej
Zdjęcie archiwalne. Republika Środkowoafrykańska, 2020

Republika Środkowoafrykańska: Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo pracownika

Więcej
Personel ośrodka leczenia eboli w Wanagata dezynfekuje swój sprzęt ochronny, Mbandaka. Demokratyczna Republika Konga, 2022 Zdjęcie: MSF

Demokratyczna Republika Konga: nowe zagrożenie ebolą

Więcej
Helmer Charris z ramienia Lekarzy bez Granic pracował w Panamie od grudnia 2021 do marca 2022. Panama, 2022

Panama: przemoc wobec migrantów na granicy z Kolumbią

Więcej

Ukraina: kliniki mobilne na stacjach metra w Charkowie 

Więcej
Rahma, położna nadzorująca, trzyma noworodka o imieniu Rivan. Irak, 2022

Irak: zdrowie kobiet sześć lat po bitwie o Mosul 

Więcej
Kobiety czekają na wizytę we wspieranym przez Lekarzy bez Granic ośrodku opieki zdrowotnej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii. Syria, 2022

Północno-zachodnia Syria: konsekwencje konfliktu dla zdrowia kobiet 

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic stoi przed opuszczonym domem we wsi Vodiane, gdzie organizacja prowadzi klinikę mobilną. Ukraina, 2022

Zespół Lekarzy bez Granic świadkiem bombardowania w Mikołajewie

Więcej
Przyjazd pierwszego pociągu medycznego Lekarzy bez Granic do Lwowa. Ukraina, 2022

Ukraina: Macie pociąg medyczny? Mamy pacjentów

Więcej
Cookie Settings