Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022
© Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Setki tysięcy osób uciekło do Afaru w północno-wschodniej Etiopii z powodu konfliktu w Tigraju. Dotarli do regionu, którego mieszkańcy zmagają się z głodem, suszą, brakiem dostępu do opieki medycznej i bezpiecznej, czystej wody. Lekarze bez Granic są świadkami nasilającego się kryzysu żywnościowego w Afarze, gdzie sytuacja wymaga natychmiastowego zwiększenia skali działań humanitarnych. 
 

–  W szpitalu Dupti, który jest jedynym działającym szpitalem referencyjnym w całym regionie Afar, widzimy dzieci, które przybywają po niewiarygodnie długiej i trudnej podróży. Wiele z nich umiera w ciągu 48 godzin od przyjęcia. Są zbyt chore i niedożywione, by mieć szansę na przeżycie – mówi Raphael Veicht, koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic. –  Sytuacja jest przytłaczająca, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. To przerażające – dodaje.  

Od kwietnia Lekarze bez Granic zwiększają wsparcie dla szpitala Dupti, który służy populacji ponad 1,1 mln osób, w tym setkom tysięcy osób zmuszonych do ucieczki z domów z powodu konfliktu.

W tym roku liczba dzieci z ciężkim niedożywieniem przyjętych na oddział żywienia terapeutycznego jest trzy, cztery razy większa niż w podobnym okresie w zeszłym roku. Śmiertelność pacjentów jest bardzo wysoka. W niektórych tygodniach przekracza 20 proc. W ciągu ostatnich ośmiu tygodni zmarło trzydzieści pięć dzieci. Ponad dwie trzecie z nich – w ciągu 48 godzin od przyjęcia na oddział.

26-letnia Mayram trzyma swojego trzymiesięcznego syna Aliego w ramionach. Są na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti w Afarze. Ali został przyjęty z ciężkim niedożywieniem. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Żeby zyskać jakąkolwiek kontrolę nad obecną sytuacją, natychmiastowe zwiększenie działań humanitarnych na szeroką skalę jest niezbędne. Pomoc musi objąć zarówno osoby zmuszone do ucieczki z domów, które przybyły do Afar, jak i lokalną społeczność. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, opieki medycznej, walka z niedożywieniem i dostęp bezpiecznej wody to priorytety – dodaje Raphael Veicht.

Według szacunków w rejonie Afar działa tylko 20 proc. placówek medycznych. 80% dzieci z niedożywieniem leczonych w szpitalu Dupti nie było objętych żadną opieką medyczną przed przybyciem do szpitala. Pacjenci dzielą się w szpitalu historiami o problemach w dostępie do opieki medycznej, jedzenia, wody i innych podstawowych potrzeb, które prowadzą do niedożywienia i chorób zagrażających życiu.

Opis: Asia (23) przygląda się swojemu spiącemu synowi Madinowi (1) na oddziale żywienia terapeutycznego szpitala Dupti.
23-letnia Asia przygląda się swojemu śpiącemu synowi, rocznemu Madinowi, na oddziale żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcia: Njiiri Karago/MSF  

– Miejsce, w którym teraz jesteśmy nie nadaje się do życia, warunki są ekstremalne – mówi Asiya Salih Mohammed, która z powodu konfliktu została zmuszona do pieszej, miesięcznej ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Teraz dotarła do miejsca, gdzie przebywają też inne osoby przesiedlone i w którym brakuje wszystkiego, w tym opieki medycznej. Dlatego Asiya przyniosła swoją roczną córkę do szpitala Dupti. – Nie ma dość jedzenia ani wody pitnej. Dom, w którym mieszkamy nie ma dachu, nie możemy ukryć się przed słońcem – dodaje.

Kiedy w kwietniu Lekarze bez Granic zaczęli wspierać oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti z 14 dostępnymi łóżkami, szybko okazało się, że jedno łóżko musi być współdzielone przez dwóch-trzech pacjentów. Otworzyliśmy dodatkowy, tymczasowy oddział z 14 łóżkami, żeby zapewnić dzieciom lepszą opiekę w przepełnionym szpitalu. Ostatnio nawet zwykły oddział pediatryczny jest przepełniony, łóżko musi być dzielone przez dwóch lub więcej pacjentów.

Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Etiopia, 2022
Tymczasowy, dodatkowy oddział żywienia terapeutycznego w szpitalu Dupti. Zdjęcie: Njiiri Karago/MSF

Lekarze bez Granic, w porozumieniu z etiopskim Ministerstwem Zdrowia, zdecydowali o zwiększeniu oddziału pediatrycznego, żywienia terapeutycznego i ratunkowego, w tym o szybkiej konstrukcji nowych budynków, poprawie warunków sanitarnych i dostępie do stabilnego źródła bezpiecznej wody. Jednocześnie Lekarze bez Granic planują otwarcie pięciu programów żywienia ambulatoryjnego w najbardziej dotkniętych kryzysem rejonach. Potrzeba jednak więcej, żeby powstrzymać narastający kryzys.  

Bez natychmiastowego zwiększenia skali działań w odpowiedzi na kryzys w Afarze, ludzie dotknięci konsekwencjami konfliktu, przesiedlenia, suszy znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Aby uniknąć dalszej zachorowalności i śmiertelności w wyniku trwającego kryzysu żywieniowego w Afarze i innych częściach Etiopii, społeczność humanitarna musi pilnie działać. 


Pomóż nam w walce z niedożywieniem

Konflikty zbrojne m.in. w Ukrainie, kryzys klimatyczny i susze, pandemia COVID-19, globalny wzrost cen – w 2022 roku liczba osób zagrożonych głodem dramatycznie wzrosła. Niedożywienie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest globalnie największym zagrożeniem dla zdrowia.
Więcej
© Zdjęcie: Trygve Thorson/MSF 

News

Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic, Sudan Południowy, 2019

Sudan: wzywamy do zapewnienia bezpieczeństwa zespołom medycznym

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają zakaz pracy kobiet w ONZ

Więcej
Szpital w mieście Wysokopilla w obwodzie chersońskim, 31 stycznia 2023, Ukraina.

Ukraina: między wrogimi liniami [RAPORT]

Więcej

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej