Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021
© JEDRZEJ NOWICKI
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z innymi organizacjami i grupami społeczeństwa obywatelskiego. Przez rok prowadzenia działań leczyliśmy ponad 220 osób.  

Ludzie, którzy podejmują długie, wyczerpujące i często niebezpieczne podróże w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia w Europie, nadal próbują pieszo przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Przez cały rok zespół Lekarzy bez Granic leczył ponad 220 osób, spośród których 10 proc. wymagało wezwania karetki pogotowia w celu ratowania życia. Organizacja szkoliła również polskie organizacje społeczne przekazując wiedzę m.in. w zakresie udzielania podstawowej pierwszej pomocy oraz sposobów radzenia sobie z takimi schorzeniami, jak hipotermia i stopa okopowa (uszkodzenie stóp spowodowane ich zawilgoceniem przez dłuższy czas). 

Ryzyko odmrożeń i hipotermii

– Wielu pacjentów ma obrażenia spowodowane przez długi, wysoki na 5,5 metra mur graniczny pokryty drutem kolczastym. Ci ludzie doświadczyli przemocy podczas swojej podróży, a kiedy docierają do granicy, stają w obliczu silnie zmilitaryzowanego środowiska. Nie mogą zawrócić i ryzykują, że zostaną uwięzieni na „ziemi niczyjej” między polskim murem a białoruskim płotem, więc próbują iść naprzód – wyjaśnia Andreas Spaett, szef projektu Lekarzy bez Granic w Polsce. – Leczymy ludzi ze zwichnięciami, złamaniami i pogryzieniami przez psy, ale są też mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy są wyczerpani i odwodnieni lub mają poważne obrażenia fizyczne. Kiedy temperatura spada, istnieje również wysokie ryzyko odmrożeń i hipotermii, a liczba tych przypadków prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących tygodniach – dodaje.  

Zapewnianie podstawowej ludzkiej godności

W 2021 roku Polska zmieniła przepisy krajowe, aby umożliwić odsyłanie osób nielegalnie wjeżdżających z Białorusi, co jest praktyką sprzeczną z prawem unijnym i międzynarodowym. Osoby przekraczające granicę są zatem zmuszone do ukrywania się przed strażą graniczną i wojskiem na bagnach i w lasach w obawie przed przemocą. Wśród nich są również rodziny, kobiety w ciąży i osoby z poważnymi schorzeniami. Zdarza się, że ludzie przebywają w lesie przez wiele dni, często z ograniczonym dostępem do żywności i wody. Zdarzały się przypadki, gdy pili wodę bagienną i ciężko chorowali. Na początku roku zespół Lekarzy bez Granic spotkał młodego mężczyznę, który przebywał w lesie przez ponad tydzień bez jedzenia i wody, i który był tak wyczerpany fizycznie i psychicznie oraz odczuwał taki ból, że nie był w stanie podnieść się z ziemi. Odmówił pójścia do szpitala, ponieważ bał się, że zostanie odesłany z powrotem na Białoruś. 

– Jako medyczna organizacja humanitarna czujemy się zobowiązani do pomocy tym, którzy stoją w obliczu niezwykle trudnych, często zagrażających życiu sytuacji. Dla nas jest to kwestia etyki medycznej, ale także kwestia zapewnienia podstawowej ludzkiej godności – mówi Spaett. 

Lekarze bez granic w Polsce

Lekarze bez Granic, po próbie podjęcia działań w rejonie granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku, wycofali się (w grudniu 2021 roku) z powodu braku zezwolenia na dostęp do potrzebujących pomocy medycznej osób znajdujących się w pasie przygranicznym. Zespoły organizacji powróciły na ten obszar w listopadzie 2022 roku. Lekarze bez Granic wspierają ludzi w drodze również w innych krajach europejskich, w tym w Grecji, Włoszech, Belgii, Francji, Serbii i na Morzu Śródziemnym.   

Od 2022 roku Lekarze bez Granic odpowiadają również na potrzeby ukraińskich uchodźców. Lekarze bez Granic w Polsce wraz ze światową Organizacją Zdrowia wspierają innowacyjny, ministerialny program zwalczania gruźlicy wielolekoopornej, łącząc ukraińskich pacjentów z gruźlicą z polskimi placówkami medycznymi oraz udzielając im wsparcia socjalnego i psychologicznego. Program ma na celu wypracowanie ambulatoryjnego modelu leczenia gruźlicy lekoopornej w Polsce.  

News

Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej