Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).
© MSF
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać

Lekarze bez Granic są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael. Wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi.

Gaza, Barcelona, Bruksela, Paryż, 12.10.2023 

Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael.

Lekarze bez Granic wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi, ustanowienia bezpiecznych przestrzeni i bezpiecznego przejścia, aby ludzie mogli pilnie do nich dotrzeć.

Ludzie muszą mieć zapewniony bezpieczny dostęp do podstawowych zasobów, takich jak żywność, woda i placówki medyczne. Niezbędne dostawy humanitarne, jak leki, sprzęt medyczny, jedzenie, paliwo i woda muszą zostać dopuszczone do Gazy. Aby to ułatwić, należy otworzyć przejście graniczne w Rafah w Egipcie i zaprzestać jego bombardowania.  

Katastrofa humanitarna

Około 2,2 miliona ludzi jest obecnie uwięzionych w Strefie Gazy, gdzie masowe bombardowania zmieniły chroniczny kryzys humanitarny w katastrofę. Ponad 300 pracowników i pracowniczek Lekarzy bez Granic jest obecnie w Gazie, niektórzy z nich stracili domy lub członków rodziny. Przemieszczanie się jest dla nich niemal niemożliwe.  

– Myśliwce niszczą całe ulice budynek po budynku. Nie ma gdzie się skryć, nie ma chwili odpoczynku. Niektóre miejsca są bombardowane noc po nocy. Wiemy, jak było w 2014 roku i w 2021 roku, zginęły tysiące. Za każdym razem nasi pracownicy medyczni idą do pracy, nie wiedząc, czy jeszcze ujrzą swoje domy i rodziny. Mówią, że tym razem jest inaczej. Tym razem, po pięciu dniach, zginęło już 1200 osób. Co ludzie mogą zrobić? Gdzie mają się udać? – mówi Matthias Kennes, szef działań Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Konsekwencje oblężenia

Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci mierzą się ze zbiorową karą w postaci kompletnego oblężenia, masowych bombardowań i groźby walk lądowych. Bezpieczne przestrzenie muszą być ustanowione, a dostawy pomocy humanitarnej muszą być wpuszczone do Gazy. Ranni i chorzy muszą otrzymać opiekę medyczną. Placówki i pracownicy medyczni muszą być chronieni i respektowani. Szpitale i karetki nie mogą być celem.       

Oblężenie nałożone przez izraelski rząd, w tym wstrzymywanie dostaw żywności, wody, paliwa i prądu, jest nie do przyjęcia. Po 16 latach blokady wojskowej struktura medyczna w Strefie Gazy już jest osłabiona. Oblężenie nie daje wytchnienia uwięzionym przez walki pacjentom ani personelowi medycznemu. Jest umyślną blokadą artykułów ratujących życie. Dostęp do nich oraz do kluczowego personelu medycznego musi być pilnie zapewniony.  

Uszkodzone szpitale

Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).
Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).

– W szpitalach Ministerstwa Zdrowia personel medyczny zgłasza, że kończą im się środki znieczulające i przeciwbólowe. Ze strony Lekarzy bez Granic – przenieśliśmy zaopatrzenie z naszych dwumiesięcznych rezerw kryzysowych do szpitala Al Awda, w trzy dni wykorzystaliśmy zapasy na trzy tygodnie – mówi Darwin Diaz, koordynator medyczny Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Pracownicy Lekarzy bez Granic, w tym personel medyczny, mają od soboty bardzo ograniczone możliwości poruszania się. Nie są w stanie uzyskać bezpiecznego przejścia, aby wesprzeć palestyńskich kolegów pracujących dzień i noc, lecząc rannych. Nie ma bezpiecznego schronienia dla mężczyzn, kobiet i dzieci nieodgrywających żadnej roli w działaniach wojennych.

Zespoły Lekarzy bez Granic są świadkami poziomu zniszczeń, który mógł już przekroczyć poprzednie eskalacje. Dwa szpitale wspierane przez Lekarzy bez Granic, Al Awda i Szpital Indonezyjski, zostały uszkodzone w nalotach, a przychodnia Lekarzy bez Granic poniosła szkody w wyniku wybuchu w poniedziałek. 

Działania Lekarzy bez Granic

Obecnie Lekarze bez Granic prowadzą samodzielną przychodnię, wspierają szpitale Al Awda, Nasser i Szpital Indonezyjski w Gazie. 10 października Lekarze bez Granic ponownie otworzyli salę operacyjną w Al-Shifa, aby przyjmować pacjentów z oparzeniami i urazami.

Przekazaliśmy również zaopatrzenie medyczne szpitalowi Al-Shifa i będziemy nadal wspierać szpitale. Nasze zespoły w Dżeninie, Hebronie i Nablusie oceniają potrzeby medyczne na Zachodnim Brzegu, gdzie przemoc eskaluje. Co najmniej 27 Palestyńczyków zginęło w atakach osadników i starciach z izraelskim wojskiem. 

Ludność cywilna musi być chroniona

Ludność cywilna, infrastruktura cywilna i placówki opieki zdrowotnej muszą być zawsze chronione. Lekarze bez Granic wzywają rząd Izraela do zaprzestania kampanii zbiorowego karania całej Strefy Gazy. Izraelskie i palestyńskie władze i frakcje muszą ustanowić bezpieczne przestrzenie.

Należy pilnie ułatwić wjazd do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, żywności, wody, paliwa, leków i sprzętu medycznego, w przeciwnym razie zginie więcej ludzi. 

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic w ponad 70 krajach na świecie

News

wojna w Sudanie
sudan

Sudan: ponad połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej

Więcej
Promotorka zdrowotna Lekarzy bez Granic rozmawia z kobietami w trakcie konsultacji w ośrodku organizacji na wyspie Lesbos. Grecja, 2022

Pomagamy, choć mniej chętnie. Zwłaszcza uchodźcom i migrantom

Więcej
Pielęgniarka Anastasia Prudnikova monitoruje ranną pacjentkę w pociągu medycznym Lekarzy bez Granic. W trakcie wojny wielu pacjentów zostało ewakuowanych z miejsc w pobliżu linii frontu do centralnej i zachodniej części kraju. Ukraina, 2022

Kobiety wspierają kobiety, mężczyźni oddają krew [Barometr Humanitarny]

Więcej
Senka Stojanović podczas pracy jako chirurg w Jemenie, 2016 rok
Bangladesz

Senka Stojanović: zagrożenie mogło nadejść w każdej chwili

Więcej

Międzynarodowy Dzień Gruźlicy: czy grozi nam regres w walce z chorobą?

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: Wojna w Sudanie to wojna przeciwko ludziom

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021
Białoruś

Zmiana ustawy o prawie azylowym w Polsce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024
Białoruś

The consequences of violence on the Poland-Belarus border [MSF REPORT]

Więcej
Demokratyczna Republika Konga

DRK: śmierć pracownika Lekarzy bez Granic

Więcej
Zniszczone ulice i budynki w mieście Bajt Lahija na północy Gazy. Strefa Gazy, luty 2025
Palestyna

Strefy Gazy: na północy nie ma już nic 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Konsekwencje przemocy na granicy polsko-białoruskiej [RAPORT]

Więcej
Monika Ślósarska, koordynatorka projektu Lekarzy bez Granic. Mjanma, 2022
Bangladesz

Monika Ślósarska: najważniejsze to skupić się na tym, co możemy zrobić

Więcej
Palestyna

Lekarze bez Granic opłakują śmierć dziewiątego pracownika w Gazie 

Więcej
Dzieci bawią się na gruzach niedaleko przychodni Lekarzy bez Granic w mieście Gaza. Strefa Gazy, 2024
Palestyna

Strefa Gazy: Lekarze bez Granic o tymczasowym zawieszeniu broni

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic

Więcej
Zespół Lekarzy bez Granic i wolontariusze próbują uruchomić ponownie szpital, korzystając z dostępnych materiałów. Sudan, 2023

Sudan: zawieszenie działalności kluczowego szpitala w Chartumie

Więcej