Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023
© MSF/Atsuhiko Ochiai
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: uzbrojeni mężczyźni zaatakowali zespół Lekarzy bez Granic 

20 lipca w godzinach popołudniowych czterech pracowników Lekarzy bez Granic, czterech kierowców ciężarówek i 10 innych pracowników zostało zatrzymanych przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Incydent miał miejsce podczas transportu materiałów medycznych do Szpitala Tureckiego w południowym Chartumie, gdzie pracują Lekarze bez Granic. 

Po sporze dotyczącym powodów działań Lekarzy bez Granic, uzbrojeni mężczyźni agresywnie zaatakowali pracowników organizacji, bijąc i chłoszcząc. Zatrzymali także kierowcę jednego z pojazdów. Uzbrojeni mężczyźni grozili kierowcy śmiercią, zanim go wypuścili. Następnie ukradli pojazd. W następstwie tego przerażającego incydentu Lekarze bez Granic ostrzegają, że prowadzenie działań przez organizację w tym szpitalu jest obecnie poważnie zagrożone i nie będzie mogło być kontynuowane, jeśli minimalne gwarancje bezpieczeństwa nie zostaną zapewnione.  

–  Aby ratować ludzkie życie, nie możemy ryzykować życiem i zdrowiem naszego personelu. Jeśli podobne zdarzenia się powtórzą, jeśli możliwość poruszania się i transportowania materiałów medycznych ciągle będzie utrudniana, nasza dalsza obecność w Szpitalu Tureckim nie będzie niestety możliwa – mówi Christophe Garnier, kierownik reagowania natychmiastowego Lekarzy bez Granic w Sudanie. 

Szpital Turecki jest jednym z dwóch ciągle działających szpitali w całym południowym Chartumie. Obie placówki są wspierane przez Lekarzy bez Granic. Lekarze bez Granic są jedną z ostatnich międzynarodowych medycznych organizacji humanitarnych, jakie pozostały w mieście. Prócz szpitali w Południowym Chartumie, wspierają też placówki we wschodnim Chartumie i w mieście Omdurman. Organizacja pomaga sudańskiemu Ministerstwu Zdrowia utrzymać działanie niezwykle obecnie niestabilnego systemu opieki zdrowotnej w kraju. Jednak ze względu na ostatnie wydarzenia oraz serię wcześniejszych incydentów Lekarze bez Granic obawiają się, że ich dalsze wsparcie wkrótce przestanie być możliwe. 

Do incydentu doszło zaledwie 700 metrów od Szpitala Tureckiego, w którym setki pacjentów, w tym dzieci, jest obecnie leczonych. Tylko wczoraj Lekarze bez Granic przyjęli 44 pacjentów rannych w wyniku ataku powietrznego. Trzy i pół tygodnia temu organizacja także przyjęła dużą liczbę pacjentów – w tym kobiety i dzieci – rannych w wyniku eskalacji walk w okolicy siedziby Centralnej Policji Rezerwowej (Central Reserve Police). Dziennie szpital przyjmuje około 15 pacjentów rannych w wyniku działań zbrojnych, przeprowadza ratujące życie operacje oraz utrzymuje przy życiu pacjentów z chorobami przewlekłymi. Zespoły Lekarzy bez Granic pracują bez ustanku w tych trudnych warunkach, aby leczyć wszystkich tych, którzy potrzebuję opieki medycznej. Jednak, kiedy personel opuszcza szpital, jest atakowany i nękany. 

Od początku eskalacji konfliktu w Sudanie w połowie kwietnia Lekarze bez Granic leczyli 1 600 rannych pacjentów. Organizacja chce w dalszym ciągu to robić. Jednak kwestie bezpieczeństwa tak bardzo pogorszyły się w ciągu ostatnich kilku tygodni, że obecność Lekarzy bez Granic w Szpitalu Tureckim stoi pod znakiem zapytania.  

Lekarze bez Granic w Sudanie 

Od eskalacji konfliktu w Sudanie zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą działania w 12 prowincjach (Chartum, Kassala, Al-Dżazira, Darfur Zachodni, Darfur Środkowy, Darfur Południowy, Prowincja Morza Czerwonego, Al-Kadarif, Nil Błękitny, Nil, Nil Biały).  

News

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej