W szpitalu w Chartumie doktor Shahzid Majeed wraz z zespołem muszą zaplanować operacje i zabiegi chirurgiczne tak, żeby wystarczyło prądu z zasilanego paliwem generatora. Sudan, 2023
© MSF/Ala Kheir
W szpitalu w Chartumie doktor Shahzid Majeed wraz z zespołem muszą zaplanować operacje i zabiegi chirurgiczne tak, żeby wystarczyło prądu z zasilanego paliwem generatora. Sudan, 2023

Przemoc w Sudanie: działania Lekarzy bez Granic 

Zaktualizowano: 21.07.2023

Od połowy kwietnia w wielu częściach kraju trwają walki pomiędzy Siłami Zbrojnymi Sudanu (SAF) a Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). 

Sytuacja w kraju jest katastrofalna, ludność cywilna jest atakowana. Domy, sklepy, targi i szpitale są plądrowane, okupowane i palone. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Chartumie, stolicy kraju oraz Al-Dżunajnie, stolicy stanu Darfur Zachodni. Według doniesień ludzie próbujący opuścić Al-Dżunajnę są ostrzeliwani i zabijani. 

Lekarze bez Granic prowadzą działania w 12 prowincjach w Sudanie oraz w krajach sąsiadujących (w Czadzie, Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej). Prowadzimy kliniki mobilne, zapewniamy niezbędne zaopatrzenie medyczne, wspieramy szpitale. Nasz zespoły chirurgiczne zapewniają ratującą życie opiekę medyczną rannym m.in. w Chartumie. 

Ponad 2,5 mln ludzi w Sudanie zostało przesiedlonych z powodu przemocy, a ponad 500 tys. ludzi uciekło w poszukiwaniu schronienia do krajów sąsiadujących (dane za: IOM).  

Prowadzenie działań humanitarnych – w tym sprowadzanie i przemieszczanie się personelu humanitarnego i medycznego oraz transport zaopatrzenia – jest utrudniane. Biura, magazyny i placówki humanitarne są plądrowane.  

Potrzebny medyczne i humanitarne w kraju są ogromne. Placówki medyczne mają trudności z utrzymaniem swoich działań, a ludzie nie mogą bezpiecznie dotrzeć do szpitali. 

Uzbrojeni mężczyźni zaatakowali nasz zespół

20 lipca w godzinach popołudniowych czterech pracowników Lekarzy bez Granic, czterech kierowców ciężarówek i 10 innych pracowników zostało zatrzymanych przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Incydent miał miejsce podczas transportu materiałów medycznych do Szpitala Tureckiego w południowym Chartumie, gdzie pracują Lekarze bez Granic. 

Raphael Veicht, Koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic

To głęboko chaotyczna i brutalna sytuacja, której niemal nie da się z niczym porównać. Nie mogę sobie przypomnieć żadnego czasu w ostatnich latach, kiedy Lekarze bez Granic leczyli podobną liczbę urazów lub wykonali tyle operacji, ile przeprowadziliśmy w Chartumie.  

Raphael Veicht, koordynator reagowania natychmiastowego, Lekarze bez Granic 

Zdjęcie Draginja Nadazdin

Apelujemy o włączenie się w pomoc ludziom dotkniętym ekstremalną przemocą w Sudanie. Cywile muszą być chronieni, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania. 

Draginja Nadaždin, dyrektorka generalna Lekarzy bez Granic w Polsce  

Wpłać darowiznę i pomóż ratować ludzi dotkniętych przemocą w Sudanie

Darowizny od firm

Jesteś przedstawicielem lub przedstawicielką biznesu? Wpłać darowiznę w imieniu firmy lub dowiedz się więcej o możliwościach współpracy.

Co dzieje się w Sudanie?

Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Zespoły Lekarzy bez Granic pomagają uchodźcom z Sudanu w Czadzie. Pacjenci opowiadają o przemocy, jakiej doświadczyli po drodze z Al-Dżunajny.
© Mohammad Ghannam/MSF

Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie

Osoby, które zdołały dotrzeć do Czadu, dzielą się swoimi historiami.
© MSF/Mohammad Ghannam

Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Ataki na personel i placówki medyczne

Potępiamy niedopuszczalne nękanie personelu oraz brutalne rabowanie i okupowanie placówek medycznych.
© MSF

Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Zespół chirurgiczny w Chartumie

Nasz zespół pracuje bez ustanku, lecząc rannych w stolicy Sudanu.
© MSF/Ala Kheir

Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Relacja z Al-Dżunajny

Nasza pracowniczka opisuje pierwsze tygodnie konfliktu w stolicy Darfuru Zachodniego.
© MSF

Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Relacja z pierwszych dni konfliktu

Nasza pracowniczka dzieli się doświadczeniem dni spędzonych w schronie w ostrzeliwanym Chartumie.
© MSF/Camille Marquis