Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023
© MSF
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Lekarze bez Granic potępiają niedopuszczalne nękanie personelu oraz brutalne rabowanie i okupowanie placówek medycznych. 

Pracownicy oraz pacjenci doświadczają traumy związanej z wdzieraniem się grup zbrojnych do naszych pomieszczeń, plądrowaniem i kradzieżą leków, zaopatrzenia oraz pojazdów.  

Lekceważenie zasad humanitarnych

Szokujące lekceważenie zasad humanitarnych i międzynarodowego prawa humanitarnego utrudnia nam zapewnienie opieki medycznej ludziom w momencie, kiedy jest najbardziej potrzebna.  

Jako Lekarze bez Granic wzywamy wszystkie walczące strony do zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i placówkom ochrony zdrowia. Oraz do umożliwienia bezpiecznego przejazdu karetkom pogotowia i osobom poszukującym opieki zdrowotnej oraz szybkiego i niezakłóconego przemieszczania się pracownikom organizacji humanitarnych. 

ATAKI NA PLACÓWKI LekarzY bez Granic w Sudanie 

Od początku konfliktu doszło do wielu incydentów w placówkach Lekarzy bez Granic. 

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute.  

Między 17 a 23 maja biuro Lekarzy bez Granic i szpital w mieście Zalindżi w Darfurze Środkowym zostały zrabowane. Zepsuto generator prądu i ukradziono przekazane przez organizację paliwo.  

19 maja trzy samochody Lekarzy bez Granic zostały zabrane po tym, jak uzbrojeni mężczyźni weszli do biura organizacji w Chartumie. 

18 maja splądrowano dom dla pracowników Lekarzy bez Granic w Nijali, w Darfurze Południowym. Lekarze bez Granic byli zmuszeni zawiesić działania medyczne w tej prowincji po tym, jak 16 maja nasza placówka i magazyn zostały brutalnie splądrowane, a dwa samochody skradzione. Magazyn Lekarzy bez Granic pozostaje okupowany przez uzbrojonych bojowników.  

11 maja biuro Lekarzy bez Granic w Chartumie zostało splądrowano, skradziono dwa samochody. 

4 maja biuro Lekarzy bez Granic w Al-Dżunajnie zostało zrabowane.  

26 kwietnia szpital w Al-Dżunajnie, w którym Lekarze bez Granic prowadzili oddział pediatryczny i żywienia terapeutycznego, został splądrowany i zdewastowany. Szpital pozostaje zamknięty po tych atakach.  

Zanikanie przestrzeni do pracy humanitarnej

– Doświadczamy naruszenia zasad humanitarnych oraz kurczenia się przestrzeni do pracy dla pracowników humanitarnych na skalę, jaką rzadko widziałem. Podczas plądrowania jednego z naszych magazynów medycznych w Chartumie lodówki zostały odłączone od zasilania, a leki wyjęte. Łańcuch chłodniczy został przerwany, przez co leki zostały zepsute i nie mogą być użyte do leczenia. Jesteśmy wstrząśnięci i zbulwersowani tymi strasznymi atakami. Ludzie znajdują się w rozpaczliwej sytuacji, zapotrzebowanie na opiekę medyczną jest bardzo wysokie, a ataki utrudniają pracownikom medycznym udzielanie pomocy. To nie ma sensu – komentuje Jean-Nicolas Armstrong Dangelser, koordynator działania natychmiastowego Lekarzy bez Granic w Sudanie.

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023

38 udokumentowanych ataków

Ataki nie dotykają tylko Lekarzy bez Granic. Do 22 maja WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) udokumentowała 38 ataków na placówki medyczne. To część szerszego trendu, w którym obie strony walczące lekceważą życie cywilów, infrastrukturę i placówki medyczne.  

Dzieje się to w czasie, gdy konflikt ma tragiczny wpływ na mieszkańców Sudanu. Mieszkańcy Chartumu, Darfuru i innych miejsc, w których walki są najbardziej intensywne, cierpią z powodu trwającej przemocy. Ludzie odnoszą rany w wyniku postrzałów, przemocy seksualnej, pchnięć nożem i eksplozji. A walki, naloty i inne akty przemocy w pobliżu placówek służby zdrowia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i personel boją się do nich dotrzeć.   

Potrzebne dostawy i wizy

W całym kraju ludzie borykają się z niedoborami żywności i wody pitnej. Przez to są zmuszeni do przemieszczania się, aby zaspokoić podstawowe potrzeby.  

Wyzwania administracyjne i logistyczne utrudniają prowadzenie działań medycznych. Transport dostaw z jednej części Sudanu do drugiej jest niezwykle trudny.

Byliśmy w stanie sprowadzić zespoły ratunkowe do Sudanu w pierwszych tygodniach konfliktu. Jednak od tego czasu trudno było uzyskać pozwolenie na podróż do miejsca, gdzie prowadzimy projekt lub uzyskać wizy dla dodatkowego personelu.   

Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic w Sudanie

Lekarze bez Granic prowadzą projekty medyczne w prowincjach Al-Dżazira, El-Kadarif, Kassala, Chartum, Morze Czerwone, Darfur Północny, Zachodni, Południowy i Środkowy oraz Nil Błękitny. Leczymy rannych w Chartumie i Darfurze Północnym, zapewniamy opiekę zdrowotną oraz prowadzimy działania wodno-sanitarne dla uchodźców i osób przesiedlonych w prowincjach Al-Kadarif i Al-Dżazira. Dostarczamy zaopatrzenie medyczne i inne materiały do placówek medycznych. Jako neutralna, niezależna i bezstronna organizacja medyczna zapewniamy opiekę zdrowotną ludziom wyłącznie w oparciu o ich potrzeby medyczne, lecząc tych, którzy są najbardziej potrzebujący, niezależnie od tego, czy znajdują się po jednej czy drugiej stronie konfliktu. 

News

Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej

Polska: szansa na przełom w leczeniu gruźlicy lekoopornej

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: uzbrojeni mężczyźni zaatakowali zespół Lekarzy bez Granic 

Więcej
Dziewczynki idą do szkoły w Band-e-Amir w Yakawalang, dystrykcie w prowincji Bamian. Przed otwarciem placówki Lekarzy bez Granic w Band-e-Amir nie było ośrodka zdrowia. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Afganistan: działania w trudno dostępnym Bamianie [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie [ŚWIADECTWA] 

Więcej

Historie kobiet na szlakach migracyjnych

Więcej
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Więcej