Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023
© MSF
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Lekarze bez Granic potępiają niedopuszczalne nękanie personelu oraz brutalne rabowanie i okupowanie placówek medycznych. 

Pracownicy oraz pacjenci doświadczają traumy związanej z wdzieraniem się grup zbrojnych do naszych pomieszczeń, plądrowaniem i kradzieżą leków, zaopatrzenia oraz pojazdów.  

Lekceważenie zasad humanitarnych

Szokujące lekceważenie zasad humanitarnych i międzynarodowego prawa humanitarnego utrudnia nam zapewnienie opieki medycznej ludziom w momencie, kiedy jest najbardziej potrzebna.  

Jako Lekarze bez Granic wzywamy wszystkie walczące strony do zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i placówkom ochrony zdrowia. Oraz do umożliwienia bezpiecznego przejazdu karetkom pogotowia i osobom poszukującym opieki zdrowotnej oraz szybkiego i niezakłóconego przemieszczania się pracownikom organizacji humanitarnych. 

ATAKI NA PLACÓWKI LekarzY bez Granic w Sudanie 

Od początku konfliktu doszło do wielu incydentów w placówkach Lekarzy bez Granic. 

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute.  

Między 17 a 23 maja biuro Lekarzy bez Granic i szpital w mieście Zalindżi w Darfurze Środkowym zostały zrabowane. Zepsuto generator prądu i ukradziono przekazane przez organizację paliwo.  

19 maja trzy samochody Lekarzy bez Granic zostały zabrane po tym, jak uzbrojeni mężczyźni weszli do biura organizacji w Chartumie. 

18 maja splądrowano dom dla pracowników Lekarzy bez Granic w Nijali, w Darfurze Południowym. Lekarze bez Granic byli zmuszeni zawiesić działania medyczne w tej prowincji po tym, jak 16 maja nasza placówka i magazyn zostały brutalnie splądrowane, a dwa samochody skradzione. Magazyn Lekarzy bez Granic pozostaje okupowany przez uzbrojonych bojowników.  

11 maja biuro Lekarzy bez Granic w Chartumie zostało splądrowano, skradziono dwa samochody. 

4 maja biuro Lekarzy bez Granic w Al-Dżunajnie zostało zrabowane.  

26 kwietnia szpital w Al-Dżunajnie, w którym Lekarze bez Granic prowadzili oddział pediatryczny i żywienia terapeutycznego, został splądrowany i zdewastowany. Szpital pozostaje zamknięty po tych atakach.  

Zanikanie przestrzeni do pracy humanitarnej

– Doświadczamy naruszenia zasad humanitarnych oraz kurczenia się przestrzeni do pracy dla pracowników humanitarnych na skalę, jaką rzadko widziałem. Podczas plądrowania jednego z naszych magazynów medycznych w Chartumie lodówki zostały odłączone od zasilania, a leki wyjęte. Łańcuch chłodniczy został przerwany, przez co leki zostały zepsute i nie mogą być użyte do leczenia. Jesteśmy wstrząśnięci i zbulwersowani tymi strasznymi atakami. Ludzie znajdują się w rozpaczliwej sytuacji, zapotrzebowanie na opiekę medyczną jest bardzo wysokie, a ataki utrudniają pracownikom medycznym udzielanie pomocy. To nie ma sensu – komentuje Jean-Nicolas Armstrong Dangelser, koordynator działania natychmiastowego Lekarzy bez Granic w Sudanie.

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023

38 udokumentowanych ataków

Ataki nie dotykają tylko Lekarzy bez Granic. Do 22 maja WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) udokumentowała 38 ataków na placówki medyczne. To część szerszego trendu, w którym obie strony walczące lekceważą życie cywilów, infrastrukturę i placówki medyczne.  

Dzieje się to w czasie, gdy konflikt ma tragiczny wpływ na mieszkańców Sudanu. Mieszkańcy Chartumu, Darfuru i innych miejsc, w których walki są najbardziej intensywne, cierpią z powodu trwającej przemocy. Ludzie odnoszą rany w wyniku postrzałów, przemocy seksualnej, pchnięć nożem i eksplozji. A walki, naloty i inne akty przemocy w pobliżu placówek służby zdrowia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i personel boją się do nich dotrzeć.   

Potrzebne dostawy i wizy

W całym kraju ludzie borykają się z niedoborami żywności i wody pitnej. Przez to są zmuszeni do przemieszczania się, aby zaspokoić podstawowe potrzeby.  

Wyzwania administracyjne i logistyczne utrudniają prowadzenie działań medycznych. Transport dostaw z jednej części Sudanu do drugiej jest niezwykle trudny.

Byliśmy w stanie sprowadzić zespoły ratunkowe do Sudanu w pierwszych tygodniach konfliktu. Jednak od tego czasu trudno było uzyskać pozwolenie na podróż do miejsca, gdzie prowadzimy projekt lub uzyskać wizy dla dodatkowego personelu.   

Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic w Sudanie

Lekarze bez Granic prowadzą projekty medyczne w prowincjach Al-Dżazira, El-Kadarif, Kassala, Chartum, Morze Czerwone, Darfur Północny, Zachodni, Południowy i Środkowy oraz Nil Błękitny. Leczymy rannych w Chartumie i Darfurze Północnym, zapewniamy opiekę zdrowotną oraz prowadzimy działania wodno-sanitarne dla uchodźców i osób przesiedlonych w prowincjach Al-Kadarif i Al-Dżazira. Dostarczamy zaopatrzenie medyczne i inne materiały do placówek medycznych. Jako neutralna, niezależna i bezstronna organizacja medyczna zapewniamy opiekę zdrowotną ludziom wyłącznie w oparciu o ich potrzeby medyczne, lecząc tych, którzy są najbardziej potrzebujący, niezależnie od tego, czy znajdują się po jednej czy drugiej stronie konfliktu. 

News

Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej