Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023
© MSF
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Lekarze bez Granic potępiają niedopuszczalne nękanie personelu oraz brutalne rabowanie i okupowanie placówek medycznych. 

Pracownicy oraz pacjenci doświadczają traumy związanej z wdzieraniem się grup zbrojnych do naszych pomieszczeń, plądrowaniem i kradzieżą leków, zaopatrzenia oraz pojazdów.  

Lekceważenie zasad humanitarnych

Szokujące lekceważenie zasad humanitarnych i międzynarodowego prawa humanitarnego utrudnia nam zapewnienie opieki medycznej ludziom w momencie, kiedy jest najbardziej potrzebna.  

Jako Lekarze bez Granic wzywamy wszystkie walczące strony do zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i placówkom ochrony zdrowia. Oraz do umożliwienia bezpiecznego przejazdu karetkom pogotowia i osobom poszukującym opieki zdrowotnej oraz szybkiego i niezakłóconego przemieszczania się pracownikom organizacji humanitarnych. 

ATAKI NA PLACÓWKI LekarzY bez Granic w Sudanie 

Od początku konfliktu doszło do wielu incydentów w placówkach Lekarzy bez Granic. 

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute.  

Między 17 a 23 maja biuro Lekarzy bez Granic i szpital w mieście Zalindżi w Darfurze Środkowym zostały zrabowane. Zepsuto generator prądu i ukradziono przekazane przez organizację paliwo.  

19 maja trzy samochody Lekarzy bez Granic zostały zabrane po tym, jak uzbrojeni mężczyźni weszli do biura organizacji w Chartumie. 

18 maja splądrowano dom dla pracowników Lekarzy bez Granic w Nijali, w Darfurze Południowym. Lekarze bez Granic byli zmuszeni zawiesić działania medyczne w tej prowincji po tym, jak 16 maja nasza placówka i magazyn zostały brutalnie splądrowane, a dwa samochody skradzione. Magazyn Lekarzy bez Granic pozostaje okupowany przez uzbrojonych bojowników.  

11 maja biuro Lekarzy bez Granic w Chartumie zostało splądrowano, skradziono dwa samochody. 

4 maja biuro Lekarzy bez Granic w Al-Dżunajnie zostało zrabowane.  

26 kwietnia szpital w Al-Dżunajnie, w którym Lekarze bez Granic prowadzili oddział pediatryczny i żywienia terapeutycznego, został splądrowany i zdewastowany. Szpital pozostaje zamknięty po tych atakach.  

Zanikanie przestrzeni do pracy humanitarnej

– Doświadczamy naruszenia zasad humanitarnych oraz kurczenia się przestrzeni do pracy dla pracowników humanitarnych na skalę, jaką rzadko widziałem. Podczas plądrowania jednego z naszych magazynów medycznych w Chartumie lodówki zostały odłączone od zasilania, a leki wyjęte. Łańcuch chłodniczy został przerwany, przez co leki zostały zepsute i nie mogą być użyte do leczenia. Jesteśmy wstrząśnięci i zbulwersowani tymi strasznymi atakami. Ludzie znajdują się w rozpaczliwej sytuacji, zapotrzebowanie na opiekę medyczną jest bardzo wysokie, a ataki utrudniają pracownikom medycznym udzielanie pomocy. To nie ma sensu – komentuje Jean-Nicolas Armstrong Dangelser, koordynator działania natychmiastowego Lekarzy bez Granic w Sudanie.

Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
Między 16 a 20 maja magazyn Lekarzy bez Granic w Chartumie został zrabowany i okupowany. Skradziono zaopatrzenie medyczne, paliwo i pojazdy, leki zostały zepsute. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023
W trakcie rabunku magazynu w Chartumie odłączono lodówki i zepsuto leki. Sudan, 2023

38 udokumentowanych ataków

Ataki nie dotykają tylko Lekarzy bez Granic. Do 22 maja WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) udokumentowała 38 ataków na placówki medyczne. To część szerszego trendu, w którym obie strony walczące lekceważą życie cywilów, infrastrukturę i placówki medyczne.  

Dzieje się to w czasie, gdy konflikt ma tragiczny wpływ na mieszkańców Sudanu. Mieszkańcy Chartumu, Darfuru i innych miejsc, w których walki są najbardziej intensywne, cierpią z powodu trwającej przemocy. Ludzie odnoszą rany w wyniku postrzałów, przemocy seksualnej, pchnięć nożem i eksplozji. A walki, naloty i inne akty przemocy w pobliżu placówek służby zdrowia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i personel boją się do nich dotrzeć.   

Potrzebne dostawy i wizy

W całym kraju ludzie borykają się z niedoborami żywności i wody pitnej. Przez to są zmuszeni do przemieszczania się, aby zaspokoić podstawowe potrzeby.  

Wyzwania administracyjne i logistyczne utrudniają prowadzenie działań medycznych. Transport dostaw z jednej części Sudanu do drugiej jest niezwykle trudny.

Byliśmy w stanie sprowadzić zespoły ratunkowe do Sudanu w pierwszych tygodniach konfliktu. Jednak od tego czasu trudno było uzyskać pozwolenie na podróż do miejsca, gdzie prowadzimy projekt lub uzyskać wizy dla dodatkowego personelu.   

Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w Al-Dżunajnie został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Lekarze bez Granic w Sudanie

Lekarze bez Granic prowadzą projekty medyczne w prowincjach Al-Dżazira, El-Kadarif, Kassala, Chartum, Morze Czerwone, Darfur Północny, Zachodni, Południowy i Środkowy oraz Nil Błękitny. Leczymy rannych w Chartumie i Darfurze Północnym, zapewniamy opiekę zdrowotną oraz prowadzimy działania wodno-sanitarne dla uchodźców i osób przesiedlonych w prowincjach Al-Kadarif i Al-Dżazira. Dostarczamy zaopatrzenie medyczne i inne materiały do placówek medycznych. Jako neutralna, niezależna i bezstronna organizacja medyczna zapewniamy opiekę zdrowotną ludziom wyłącznie w oparciu o ich potrzeby medyczne, lecząc tych, którzy są najbardziej potrzebujący, niezależnie od tego, czy znajdują się po jednej czy drugiej stronie konfliktu. 

News

Hajira Mohammadi, położna Lekarzy bez Granic, bada sześcioletnią Sabzinę, która choruje na grzybicę i niedożywienie. Sabzina przyszła do ośrodka zdrowia w Jalmish, w dystrykcie Shebar w prowincji Bamian. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Barometr Humanitarny: Polskę stać na pomaganie

Więcej
Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej