Trzeci pociąg medyczny Lekarzy bez Granic, służący do transportu pacjentów, dojechał do Lwowa. Ukraina, 2022
© Zdjęcie: Maurizio Debanne/MSF
Trzeci pociąg medyczny Lekarzy bez Granic, służący do transportu pacjentów, dojechał do Lwowa. Ukraina, 2022

Ukraina

Wojna w Ukrainie: działania Lekarzy bez Granic

Zaktualizowano: 08.06.2022

Pod koniec lutego 2022 roku, po toczącym się od ośmiu lat konflikcie na wschodzie Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim, siły rosyjskie zaatakowały wiele miast na terenie całego kraju. Doprowadziło to do wybuchu wojny na pełną skalę.

 Nasze zespoły w Ukrainie zapewniają niezbędne zaopatrzenie i sprzęt medyczny oraz prowadzą szkolenia dla personelu medycznego z reagowania podczas wypadków masowych i chirurgii w kontekście wojennym. Prowadzą także kliniki mobilne oraz zapewniają transport pacjentom przy użyciu pociągu medycznego.

 Nasze zespoły prowadzą działania m.in. w Kijowie, Lwowie, Winnicy, Żytomierzu, Dnieprze, Charkowie, Odessie, , Iwano-Frankowsku, Zaporożu, Białej Cerkwi, Połtawie, Krzywym Rogu, Użhorodzie, Pokrowsku. Mamy też zespoły we wszystkich krajach sąsiadujących z Ukrainą.

Dr Joanne Liu, lekarka pediatrii

Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby. Ukraiński system opieki zdrowotnej jest solidny, a jego możliwość sprostania wyzwaniom imponuje. Najlepsze, co możemy zrobić, to uważnie słuchać i zrozumieć, w jakich obszarach nasza pomoc może faktycznie stanowić wartość dodaną. Zidentyfikowaliśmy kilka kluczowych obszarów, gdzie nasze wsparcie medyczne i humanitarne może przynieść realne, praktyczne korzyści, czasem bezpośrednio przyczyniając się do ratowania życia.

Dr Joanne Liu, lekarka pediatrii 

Joanne Liu należy do zespołu reagowania kryzysowego Lekarzy bez Granic, w latach 2013-2019 pełniła funkcję prezeski Lekarzy bez Granic.

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

Ratujemy zdrowie i życie w ponad 70 krajach na świecie, w tym w Ukrainie. Wpłać teraz i wesprzyj nasze działania. Dziękujemy!

Działania Lekarzy bez Granic w Ukrainie w liczbach

 • Dostarczyliśmy

  800 ton 
  zaopatrzenia medycznego 

 • Pracuje z nami

  610 osób
  na miejscu, w tym 470 pracowników z Ukrainy

 • Ewakuowaliśmy pociągiem

  594 osoby
   ze wschodu Ukrainy do szpitali we Lwowie 

Kliniki mobilne w Charkowie 

Od początku wojny Charków, drugie co do wielkości miasto w Ukrainie, znacznie ucierpiał w wyniku rosyjskiej ofensywy. Wielu mieszkańców opuściło miasto. Ci, którzy pozostali, szukają schronienia przed nieustającym bombardowaniem na stacjach metra. Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają podstawową opiekę medyczną na stacjach metra.
Więcej
© Zdjęcie: Adrienne Surprenant/MYOP

Zaopatrzenie medyczne w kryzysie 

Od początku istniała wyraźna potrzeba dostarczenia właściwych artykułów medycznych do odpowiednich szpitali tak szybko, jak to możliwe. Zaczęło się od pilnych zgłoszeń otrzymywanych od pracowników szpitali położonych blisko linii walk i bombardowań – potrzebowali zaopatrzenia i leków niezbędnych w chirurgii i przy leczeniu urazów oraz opatrywaniu ran. Ostatnio pojawiło się też zapotrzebowanie na leki na astmę, nadciśnienie, HIV, niedoczynność tarczycy i gruźlicę.

Lekarze bez Granic otworzyli główny magazyn dystrybucyjny we Lwowie i następne w innych regionach kraju.

Do tej pory (08.06.2022) Lekarze bez Granic dostarczyli do Ukrainy ponad 800 ton materiałów medycznych i pomocowych. Duża część została już wysłana do szpitali i innych placówek medycznych lub przekazana Ministerstwu Zdrowia w celu dalszego transportu do miejsc, gdzie materiały te są najbardziej potrzebne. Transport zaopatrzenia w kraju ogarniętym wojną nie jest prosty, ale nasze zespoły przekonały się, że Koleje Ukraińskie są nieocenione.  

Mapa działań Lekarzy bez Granic w Ukrainie i obszarach przygranicznych w krajach sąsiadujących (stan na 2.06.2022).

Sprowadziliśmy także pięć kontenerów wypełnionych kocami, śpiworami, ciepłymi ubraniami i środkami higieny (m.in. pasta i szczoteczki do zębów, mydło, ręczniki). Przekazaliśmy je lokalnym organizacjom społecznym we Lwowie do rozdystrybuowania wśród ludzi, którzy przyjechali do Lwowa z innych części kraju, bądź przejeżdżają tędy w drodze do granicy. Artykuły pierwszej potrzeby rozdystrybuowaliśmy także w Kijowie, Charkowie i innych lokalizacjach.  

Pracownik Lekarzy bez Granic stoi przed opuszczonym domem we wsi Vodiane, gdzie organizacja prowadzi klinikę mobilną. Ukraina, 2022

Ostrzał szpitala w Mikołajewie

– W ciągu 10 minut doszło do kilku eksplozji w pobliżu naszych pracowników – mówi Michel-Olivier Lacharité, szef misji Lekarzy bez Granic w Ukrainie.
Więcej
© Zdjęcie: Nico Dauterive/MSF

Ewakuacja pociągiem medycznym

1 kwietnia Lekarze bez Granic przeprowadzili pierwszy transport pacjentów pociągiem medycznym. Dziewięciu pacjentów, rannych w Mariupolu lub w okolicach, zostało przewiezionych ze szpitali w Zaporożu do szpitali we Lwowie. Pociąg składał się z dwóch wagonów, wyposażonych jak podstawowy oddział szpitalny, a na pokładzie przebywał zespół dziewięciu pracowników medycznych Lekarzy bez Granic. Trzy kolejne transporty objęły pacjentów ze szpitali blisko linii walk w Doniecku i Ługańsku.

Do tej pory (08.06.2022) zostało ewakuowanych 594 osoby. W związku z rosnącą liczbą pilnych zgłoszeń ze szpitali na wschodzie planowane są dalsze transporty pociągiem medycznym. Mamy także w użyciu większy i lepiej wyposażony medycznie pociąg.

Kijów

W okolicach Kijowa, m.in. w Hostomelu, prowadzimy kliniki mobilne. Zapewniamy dostęp do podstawowej opieki medycznej oraz opieki w zakresie zdrowia psychicznego w społecznościach dotkniętych tygodniami ciężkich walk. Prowadzimy także infolinię dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej i przemocy w rodzinie.

Zaporoże

W Zaporożu zapewniamy wsparcie ludziom, którzy docierają z Mariupola i innych obszarów, gdzie toczą się intensywne walki. Nasze zespoły prowadzą kliniki mobilne, w których można uzyskać konsultacje medyczne, skierowania medyczne w przypadku pacjentów w ciężkim stanie, pierwszą pomoc psychologiczną oraz otrzymać podstawowe artykuły pomocowe.

Kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu

Psycholożki i psycholodzy udzielają napływającej ludności podstawowej pomocy psychologicznej. Prowadzą też indywidualne i grupowe sesje psychologiczne dla dorosłych i dzieci.
Więcej
© MSF/Pau Miranda

Szkolenia na wypadek ofiar masowych i z leczenia urazowego

– W sytuacji, kiedy do szpitala trafia wielu pacjentów naraz, mówimy o wypadku masowym: masz za mało środków, a pacjenci zbyt wiele potrzeb – tłumaczy Barbara Maccagno, koordynatorka w Ukrainie. – Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uratowanie jak największej liczby osób jest posiadanie systemu pomagającego w szybkiej selekcji pacjentów (tzw. triażu) i podziału na tych którzy są w najcięższym stanie i muszą być leczeni natychmiast, oraz pacjentów w mniej poważnym stanie, którzy mogą poczekać nieco dłużej. Można się tego dość łatwo nauczyć, ale potrzebna jest praktyka, ponieważ różni się to od zwykłych przyjęć do szpitala.

Przeprowadziliśmy te szkolenia w szpitalach w Berehowie, Białej Cerkwi, Dnieprze, Charkowie, Kijowie, Lwowie, Mukaczewie, Odessie, Orichiwie, Winnicy, Zaporożu oraz w szpitalach w Żytomierzu i okolicy.

W niektórych zespołach szkoleniowych Lekarzy bez Granic znaleźli się doświadczeni chirurdzy zajmujący się urazami wojennymi, którzy przeprowadzili dodatkowe praktyczne szkolenie z technik chirurgicznych usuwania pocisków i odłamków oraz oczyszczania ran.

Mniej widoczne potrzeby

Przed wybuchem wojny leczyliśmy w Żytomierzu chorych na gruźlicę. Będziemy szukali sposobów na wspieranie ich w leczeniu, lecz jest to trudne, kiedy ludzie zmieniają miejsce pobytu. W Kijowie Lekarze bez Granic założyli infolinię dla osób z chorobami niezakaźnymi. Mogą z niej skorzystać osoby starsze i w trudnej sytuacji, aby otrzymać leki do domu. W Charkowie prowadzimy kliniki mobilne dla ludzi, którzy schronili się na stacjach metrach. Wielu z nich cierpi z powodu stresu i traumy wywołanych przez wojnę.

W Czernihowie przekazaliśmy znaczną darowiznę składającą się z zaopatrzenia medycznego do jednego z tamtejszych szpitali. W odpowiedzi na potrzeby zdrowotne utworzyliśmy też klinki mobilne w mieście i w sąsiednich wioskach.

Nasze zespoły zaczynają też udzielać wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego ludziom, którzy uciekli z terenów objętych walkami i dotarli do Kijowa, Winnicy i Berehowa lub przejeżdżają przez Zaporoże. W Dnieprze i jego okolicach zapewniamy artykuły pierwszej potrzeby ludziom, którzy zdołali uciec z Mariupola i z obwodu donieckiego.

Kobieta przechodzi w Mariupolu obok budynku zniszczonego w wyniku ostrzału. Ukraina, 2022

Osobiste świadectwo z Mariupola

Jak opisać, że własny dom staje się miejscem terroru? W całym mieście, w prawie każdej dzielnicy powstały nowe cmentarze.
Więcej
© Zdjęcie: Evgeniy Maloletka/AP Photo

Obszary działań wojennych

Niewątpliwie największe potrzeby są w miejscach, w których toczą się działania wojenne, gdzie nasze zespoły nie mogą dotrzeć. Ludność cywilna uwięziona w oblężonych miastach potrzebuje bezpiecznej drogi ewakuacji do wybranych przez siebie lokalizacji. Pomoc humanitarna musi być dopuszczona na obszary, gdzie ludność cywilna jest w potrzebie. Ludność cywilna musi być chroniona zgodnie z zasadami wojny i międzynarodowego prawa humanitarnego wszędzie i przez cały czas.

Wokół ukraińskiej granicy

Według UNHCR blisko siedem milionów osób zostały zmuszone do ucieczki z Ukrainy do krajów sąsiadujących. W większości z tych krajów Ukraińcy spotykają się z solidarnością i jest im zapewniane wsparcie. Nie chcemy duplikować tych działań. W krajach sąsiadujących z Ukrainą nasze zespoły prowadzą na przejściach granicznych (czasami po obu stronach granicy) kliniki, w których zapewniają opiekę medyczną i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Przekazaliśmy zaopatrzenie medyczne i wspieramy lokalne organizacje społeczne, na przykład szkoląc ich z psychologicznej pierwszej pomocy.

Czytaj więcej

Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Ukraina: kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu 

Zdjęcie archiwalne. Republika Środkowoafrykańska, 2020

Republika Środkowoafrykańska: Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo pracownika

Personel ośrodka leczenia eboli w Wanagata dezynfekuje swój sprzęt ochronny, Mbandaka. Demokratyczna Republika Konga, 2022 Zdjęcie: MSF

Demokratyczna Republika Konga: nowe zagrożenie ebolą

Cookie Settings