Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF
© Verity Kowal/MSF
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Wskutek inwazji rosyjskiej na pełną skalę, Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Wpłynęło to na wzrost liczby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a co za tym idzie – wzrost zapotrzebowania na fizjoterapię.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby, w połowie 2022 roku rozpoczeliśmy projekt ukierunkowany na wczesną rehabilitację pacjentów rannych w wyniku działań wojennych w szpitalach w Winnicy i Kijowie. Do tych ośrodków ewakuowani są pacjenci z najbardziej dotkniętych konfliktem obszarów Ukrainy. Współpracując z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, nasze zespoły medyczne rozpoczęły wdrażanie nowych podejść do rehabilitacji.  

– Fizjoterapia nie jest dobrze rozwinięta w Ukrainie. Nie ma wystarczającej liczby fizjoterapeutów – mówi Viktoriia Vantsarovska, fizjoterapeutka, która dołączyła do Lekarzy bez Granic rok temu. -Urazy, które leczymy, to amputacje, wielokrotne urazy i urazy nerwów. Na początku bardzo trudno było mi zaakceptować psychicznie to, co widzę. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takimi urazami związanymi z wojną.  

Aby wesprzeć kompetencje lokalnego personelu medycznego, jako Lekarze bez Granic zaprosiliśmy fizjoterapeutów z doświadczeniem w międzynarodowych konfliktach zbrojnych (wyniesionym z Afganistanu, Jemenu, Gazy czy Sudanu) do podzielenia się wiedzą na temat najnowszych technik fizjoterapii. Ci przeprowadzili dziesiątki szkoleń z nowoczesnych metod rehabilitacji fizycznej.  

Od czasu rozpoczęcia projektu rehabilitacji przeprowadziliśmy ponad 19 000 sesji fizjoterapii z 668 pacjentami.   

– Wyjaśniamy naszym pacjentom: jeśli będziesz wykonywać nasze ćwiczenia, będziesz w stanie ponownie stać się niezależnym. Kiedy widzisz postępy, a pacjenci się nie poddają, chcesz nadal im pomagać – mówi Viktoriia. – Kiedy wracają z protezą, zdaję sobie sprawę, że moja praca nie idzie na marne i jestem naprawdę szczęśliwa.  

 Jednym z tych pacjentów jest Andrii, który był leczony w szpitalu w Winnicy.   

 - W lipcu nadepnąłem na minę lądową w obwodzie donieckim i od tego czasu przeszedłem sześć operacji. Amputowano mi prawą nogę, mam też uszkodzony nerw w lewej ręce. Fizjoterapeuci zawsze próbują nowych aktywności i podejść, aby mi pomóc. Bez fizjoterapeutów byłbym unieruchomiony – mówi Andrii.  

Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF
Pacjent po amputacji nogi podczas sesji rehabilitacji. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF
Wielu pacjentów doświadcza ostrego i przewlekłego bólu w wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych w dotkniętych chorobą kończynach. Metoda stymulacji elektrycznej jest stosowana w celu złagodzenia tego bólu i zapewnienia pacjentom objawowej ulgi w bólu.
Wielu pacjentów doświadcza ostrego i przewlekłego bólu w wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych w dotkniętych chorobą kończynach. Metoda stymulacji elektrycznej jest stosowana w celu złagodzenia tego bólu i zapewnienia pacjentom objawowej ulgi w bólu. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ponad 2,5 tysiąca sesji psychologicznych i aktywizacja społeczna  

W ramach projektu rehabilitacji nasze zespoły zapewniały pacjentom również opiekę psychologiczną. Wsparcie psychologiczne pomaga uporać się z traumatycznymi doświadczeniami, zyskać motywację do kontynuowania fizjoterapii oraz lepiej zaakceptować i dostosować się do nowego ciała i warunków życia. Łącznie przeprowadziliśmy 2638 sesji psychologicznych dla 508 pacjentów, a także 110 psychospołecznych zajęć grupowych.  

Aby podtrzymać morale pacjentów i motywację podczas długiej rehabilitacji, organizowaliśmy dla pacjentów aktywności poza szpitalami – wycieczki do kin czy do zoo. Takie wyjścia pokazują, że mimo niepełnosprawności mogą dalej uczestniczyć w życiu i robić to, co robili przed odniesieniem obrażeń.   

FIZJOTERAPIA DLA PACJENTÓW I PACJENTEK W CZERKASACH

Po utworzeniu placówek i świadczeń rehabilitacyjnych w Winnicy i Kijowie oraz zapewnieniu 18-miesięcznej opieki nad pacjentami i budowaniu potencjału personelu, w grudniu 2023 r. Lekarze bez Granic przekazali te projekty Mehad, francuskiej organizacji pozarządowej zarządzającej projektami zdrowotnymi i rozwojowymi. Wszyscy ukraińscy specjaliści ds. zdrowia działający w tym projekcie – w tym fizjoterapeuci i psychologowie – są utrzymywani przez Mehad, a my przekazaliśmy sprzęt medyczny i biurowy, a także dwa pojazdy, aby wspierać kontynuację działań rehabilitacyjnych.  

W związku z trwającą wojną na Ukrainie, obrażenia spowodowane minami lądowymi, eksplozjami i ostrzałem są nadal stałe, a zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne pozostaje wysokie. Nadal wspieramy Ministerstwo Zdrowia, zapewniając szkolenia z zakresu fizjoterapii i wsparcie techniczne dla szpitali w obwodzie żytomierskim, a także wdrażając nowy projekt rehabilitacji pacjentów rannych w wyniku wojny, w Czerkasach.   

Z racji tego, że Czerkasy znajdują się w centrum Ukrainy i dość blisko linii frontu, wielu pacjentów przybywa tam w ciągu pierwszych dni od odniesienia obrażeń. Nasze zespoły rozpoczynają rehabilitację wkrótce po operacji lub amputacji kończyny, co ma kluczowe znaczenie dla procesu powrotu do zdrowia. Jeśli fizjoterapia zostanie opóźniona, stawy mogą zostać unieruchomione, co może uniemożliwić korzystanie z protez w przyszłości.  

Wspieraj nasze działania w Ukrainie i ponad 70 krajach na świecie

News

Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej