Wspierany przez Lekarzy bez Granic oddział położniczy w szpitalu klinicznym w Nijali w Darfurze Południowym. Sudan, 2024

Wojna w Sudanie 

© Abdoalsalam Abdallah/MSF
Wspierany przez Lekarzy bez Granic oddział położniczy w szpitalu klinicznym w Nijali w Darfurze Południowym. Sudan, 2024

Zaktualizowano: 14.04.2025

Po tym, jak 15 kwietnia 2023 roku wybuchły walki między rządowymi Siłami Zbrojnymi Sudanu (SAF) a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), brutalna wojna przeciwko ludziom trwa w Sudanie do dziś.     

Wojna doprowadziła do obecnie największego na świecie kryzysu humanitarnego. Według szacunków ok. 30 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej (OCHA).  

Sudan boryka się z największym kryzysem przesiedleńczym na świecie. Ponad 12 milionów ludzi zostało zmuszonych do ucieczki z domu (UNHCR). 8,6 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone, a wiele z nich zostało przesiedlonych wielokrotnie.      

Uchodźcy z Sudanu, którzy szukają bezpieczeństwa poza granicami kraju, często muszą polegać wyłącznie na pomocy humanitarnej.  

Nigdzie na świecie ludzie nie doświadczają głodu na taką skalę. Poważny, nasilający się kryzys ogarnia Sudan – obecnie jedyne miejsce na świecie, w którym ONZ ogłosiło głód w kilku lokalizacjach.  

Połowa ludności Sudanu boryka się z wysokim poziomem ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego (24,6 mln osób), z czego 8,5 mln osób znajduje się w sytuacji podobnej do głodu – zgodnie z raportem Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC).     

Około 70-80 proc. placówek medycznych w kraju nie działa lub działa wyłącznie z ograniczoną wydajnością.  

Od początku wojny odnotowaliśmy ponad 80 brutalnych incydentów wymierzonych w nasz personel, infrastrukturę, pojazdy i dostawy. 

Miliony ludzi nie mają dostępu do niezbędnej opieki w obliczu alarmujących wskaźników niedożywienia, wysokiej śmiertelności matek i dzieci oraz powszechnych epidemii cholery, odry i dengi – potęgowanych przez brak bezpieczeństwa, krytyczne niedobory i powszechne utrudnienia w dostawach środków medycznych. 

Zespoły Lekarzy bez Granic udzielają pomocy w Sudanie od początku wojny. Obecnie prowadzimy działania w 10 na 18 stanów, pracując w ponad 33 placówkach medycznych.    

Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniają wsparcie w zakresie m.in. chirurgii urazowej, leczenia oraz badań pod kątem niedożywienia, opieki okołoporodowej i pediatrycznej. Leczymy malarię, cholerę i odrę. Prowadzimy kliniki mobilne, aby dotrzeć do osób przesiedlonych. Przekazujemy leki i sprzęt medyczny placówkom ochrony zdrowia oraz szkolimy personel medyczny. 

Od początku wojny w Sudanie  

  • Zapewniliśmy konsultacje medyczne

    1,7 mln

    ludzi  

  • Przyjęliśmy

    320 000

    pacjentów na ostrych dyżurach

  • Leczyliśmy

    67 000

    dzieci z niedożywieniem 

Raport o wojnie w Sudanie

Szacunki dotyczące całkowitej liczby osób rannych lub zabitych podczas wojny są różne. OCHA (agenda ONZ zajmująca się koordynacją pomocy humanitarnej) podaje liczbę 15 550 ofiar śmiertelnych.  

W raporcie, opierając się na własnych danych medycznych i operacyjnych zebranych pomiędzy 15 kwietnia 2023 roku a 15 maja 2024 roku, przedstawiamy konsekwencje wojny dla ludzi w Sudanie.

Pielęgniarki na oddziale położniczym w prowadzonym przez Lekarzy bez Granic szpitalu w Al-Dżunajnie, mieście w Darfurze Zachodnim. Sudan, 2024

RAPORT LEKARZY BEZ GRANIC o wojnie w sudanie

Raport „Wojna przeciwko ludziom – ludzkie koszty konfliktu i przemocy w Sudanie” jest dostępny w całości w języku angielskim.  

CZYTAJ RAPORT.

Lekarze bez Granic przed Radą Bezpieczeństwa ONZ  

13 marca Christopher Lockyear, sekretarz generalny Lekarzy bez Granic, alarmował Radę Bezpieczeństwa ONZ o katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Sudanie. W imieniu organizacji wezwał do zatrzymania przemocy wobec ludności cywilnej i nowego zobowiązania do dostarczania pomocy ratującej życie.

– Podczas gdy na tej sali padają oświadczenia, cywile pozostają niewidoczni, niechronieni, bombardowani, pod oblężeniem, gwałceni, wysiedlani, pozbawiani żywności, opieki medycznej i godności – mówił Lockyear podczas wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa.  

Christopher Lockyear

Pomóż nieść pomoc ludziom w potrzebie, także w Sudanie  

Świadectwa ludzi z Darfuru

Postrzelona w szyję pacjentka została zabrała do szpitala w Abéché. Czad, 2023
Postrzelona w szyję pacjentka została zabrała do szpitala w Abéché. Czad, 2023
Postrzelona w szyję pacjentka została zabrała do szpitala w Abéché. Czad, 2023
Postrzelona w szyję pacjentka została zabrała do szpitala w Abéché. Czad, 2023, zdjęcia: Mohammad Ghannam/MSF

Napływ rannych do szpitala w Adré był jednym z największych, jaki nasze zespoły kiedykolwiek widziały. Od 15 do 17 czerwca przyjęto 858 rannych, w tym 387 tylko jednego dnia, 16 czerwca. W kolejnych dniach izba przyjęć przyjmowała średnio 46 rannych pacjentów dziennie. Od 25 czerwca do końca lipca średnia spadła do 10 lub mniej pacjentów każdego dnia.   

–  Czułem się zagubiony. Podążałem za grupą jak owca w stadzie. Nigdy w życiu nie byłem tak spragniony, a tę niewielką ilość wody, jaką mieliśmy, zachowaliśmy dla mojej córki. Wszędzie, gdzie spojrzałem, widziałem śmierć. Wierzcie lub nie, ale śmierć ma zapach i czułem go – opowiadał naszym zespołom pacjent. 

Przeczytaj więcej.  

Dowiedz się więcej o Sudanie

29-letnia Anhar Hassan Mohammed Omar pracowała na 16-godzinnych zmianach, aby pokryć koszty leczenia i odżywiania od początku ciąży do dziewiątego miesiąca. W szpitalu klinicznym w Nijali przeszła cesarskie cięcie i otrzymała wszystkie niezbędne usługi medyczne. Sudan, 2024

Szokująca skala śmierci noworodków i kobiet w ciąży [RAPORT]

To jeden z najgorszych kryzysów zdrowia matek i dzieci, z jakimi mamy do czynienia.

Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie

Osoby, które zdołały dotrzeć do Czadu, dzielą się swoimi historiami.
© MSF/Mohammad Ghannam

Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Ataki na personel i placówki medyczne

Potępiamy niedopuszczalne nękanie personelu oraz brutalne rabowanie i okupowanie placówek medycznych.
© MSF

Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Zespół chirurgiczny w Chartumie

Nasz zespół pracuje bez ustanku, lecząc rannych w stolicy Sudanu.
© MSF/Ala Kheir

Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Relacja z Al-Dżunajny

Nasza pracowniczka opisuje pierwsze tygodnie konfliktu w stolicy Darfuru Zachodniego.
© MSF

Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Relacja z pierwszych dni konfliktu

Nasza pracowniczka dzieli się doświadczeniem dni spędzonych w schronie w ostrzeliwanym Chartumie.
© MSF/Camille Marquis