
Demokratyczna Republika Konga
W Demokratycznej Republice Konga reagujemy na sytuacje kryzysowe i epidemie oraz pomagamy ludziom uciekającym przed przemocą i konfliktami zbrojnymi. W Kongu potrzeby humanitarne są bardzo duże – prowadzimy tam jedne z naszych największych medycznych programów humanitarnych.
Konflikt zbrojny w Demokratycznej Republice Konga (DRK) spowodował masowe przemieszczanie się ludzi. Lekarze bez Granic zapewniają pomoc w nagłych wypadkach na obszarach dotkniętych konfliktem, w szczególności w prowincjach Kiwu Północne i Południow, Kasai, Ituri i Tanganice. Leczymy rannych, odpowiadamy na podstawowe potrzeby zdrowotne i odpowiednio dostosowujemy nasze działania do zmieniającj się sytuacji.
Ludzie w Kongu regularnie mierzą się z epidemiami chorób. Ich przyczyną się m.in. słaba infrastruktura medyczna, niewielki dostęp do opieki zdrowotnej oraz brak odpowiedniego śledzenia rozwoju epidemii.
W latach 2019 i 2020 zareagowaliśmy na największy w historii kraju wybuch epidemii wirusa Ebola w prowincjach Ituri i Kiwu Północne. Pomagamy również osobom żyjącym z HIV/AIDS.
Demokratyczna Republika Konga w soczewce
-
W 2023 roku utrzymywaliśmy
2 890
pełnych etatów
-
W 2023 roku przeznaczyliśmy na pomoc
139,3
mln euro
-
Rozpoczęliśmy działania w
1977
roku
Co robimy w Demokratycznej Republice Konga?
Leczymy HIV/AIDS.
Reagujemy na epidemie.
Wspieramy opiekę zdrowotną kobiet.
Leczymy niedożywienie.

Środki finansowe przekazane przez polskie biuro lekarzy bez granic
W 2023 roku polskie biuro Lekarzy bez Granic wsparło działania organizacji w Demokratycznej Republice Konga kwotą 734 789,96 pln.
Nazwa projektu wspartego w Demokratycznej Republice Konga to: koordynacja działań w Kiwu Północnym, Goma. Koordynacja pozwala prowadzić działania humanitarne w Kiwu Północnym, regionie kraju, w którym potrzeby medyczne z powodu przemocy i przesiedleń są bardzo wysokie.
Dowiedz się więcej o środkach finansowych przekazanych na działania humanitarne przez polskie biuro Lekarzy bez Granic.