Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021
© Zdjęcia: Sandra Calligaro
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganista, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Przeczytajcie list do osób, które wspierają nasze działania, napisany przez Draginję Nadaždin, dyrektorkę generalną Lekarzy bez Granic w Polsce.

Kiedy piszę do Ciebie te słowa, nasze zespoły być może właśnie ratują komuś życie. Nie ma w tym przesady.  

Kryzysy humanitarne są wyniszczające. Dotykają całych społeczności i pozostawiają po sobie długofalowe skutki. Wiele z tych kryzysów jest zapomnianych – przez media, społeczność międzynarodową, przez nas samych. Mapa działań Lekarzy bez Granic jest w tym sensie nieubłagana. Przypomina nam w ilu miejscach na świecie ludzie pilnie potrzebują dostępu do opieki medycznej i leków.  

W tym roku z niepokojem obserwujemy i odpowiadamy na kryzys niedożywienia między innymi w Nigerii, Afganistanie i Somalii.

Nasze zespoły prowadzą działania w związku z niedawnym wybuchem epidemii eboli w Ugandzie.  

Są na Haiti i w Syrii, gdzie ludzie, zmagający się z i tak już ogromnymi potrzebami humanitarnymi, są dotknięci wybuchem cholery – niezwykle zaraźliwej i potencjalnie śmiertelnej choroby.  

Zdjęcie Draginja Nadazdin
Zdjęcie: Karol Grygoruk RATS agency

Jesteśmy w Pakistanie, gdzie masywne powodzie wywołały niewyobrażalne zniszczenia. Prowadzimy tam kliniki mobilne i zapewniamy dostęp do czystej wody. 

Nasze zespoły w Ukrainie, liczące obecnie ponad 600 osób, od lutego niosą pomoc ludziom dotkniętym skutkami wojny. Widzimy, że brutalna wojna trwa i przynosi liczne zniszczenia. Widzimy, że wielu rannych to cywile – dzieci i osoby starsze. Widzimy wiele poważnych ran urazowych od wybuchów, ostrzału czy bomb. 

To bolesne informacje. Takie, które mogą pozbawić nadziei na zmianę i lepsze jutro. Naszą odpowiedzią jest działanie. Opieramy się w nim o kilka niezmiennych zasad, w tym: każdy człowiek zasługuje na opiekę medyczną.

Naszym celem jest ratowanie zdrowia i życia. Udzielamy pomocy najbardziej potrzebującym. Nie ma znaczenia kraj pochodzenia, religia, przekonania polityczne, linia frontu.

Działamy niezależnie od wszelkiej władzy politycznej, religijnej czy ekonomicznej.  

Działamy dzięki zaufaniu i hojności osób prywatnych, dlatego chcę podziękować, że jesteś z nami. Ratujemy życie z Twoją pomocą. 

Kampania TV: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Gdy dochodzi do kryzysu humanitarnego, ludzkie życie jest szczególnie zagrożone. Niesiemy medyczną pomoc humanitarną nawet w najbardziej niestabilnych zakątkach świata.
Więcej

News

Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej