Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic
Oświadczenie Lekarzy bez Granic na temat dostępu do strefy buforowej na granicy Polski z Białorusią.
Wbrew oświadczeniu Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Duszczyka zaprezentowanemu podczas 26. posiedzenia Sejmu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce z dnia 8 stycznia 2025 r., Lekarze bez Granic (MSF) niezmiennie napotykają znaczne utrudnienia w dostępie do strefy buforowej i nie uzyskali pełnego dostępu do tego kluczowego obszaru. Spośród wniosków złożonych w czterech jurysdykcjach objętych strefą buforową, tylko dwa zostały przyjęte, a pozostałe odrzucone. W rezultacie duża część obszaru pozostaje niedostępna dla interwencji humanitarnych i medycznych.
Pogląd, że ograniczona obecność Lekarzy bez Granic na granicy Polski przekłada się na całkowite zaspokojenie potrzeb humanitarnych, jest głęboko mylący. Ponadto, strefa buforowa i obszar przygraniczny nie są bezpieczne dla osób poszukujących ochrony. Byliśmy świadkami, jak ludzie poszukujący ochrony, w tym kobiety w ciąży i dzieci, byli pozostawieni sami sobie, bez dostępu do pomocy. Pracownicy humanitarni i wolontariusze, którzy odgrywają kluczową rolę w udzielaniu pomocy humanitarnej na granicy, nie mają dostępu do strefy buforowej i są narażeni na rosnące ryzyko kryminalizacji.
Jako niezależna organizacja humanitarna Lekarze bez Granic zapewniają bezstronną, niezależną pomoc medyczną potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia czy narodowości. Od 2022 r. udzielamy pomocy medycznej osobom cierpiącym z powodu wyczerpania, hipotermii, odwodnienia, pogryzień przez psy, ran po gumowych kulach, siniaków powstałych w wyniku pobicia, przemocy seksualnej i zaburzeń psychicznych.