Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
© Zdjęcie: MSF
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

10 września w Dernie we wschodniej Libii doszło do ogromnej powodzi. Zespół Lekarzy bez Granic jest na miejscu, prowadzi rozpoznanie potrzeb i zapewnia wsparcie rzeczowe. Skala potrzeb jest bardzo duża.

Zaktualizowano: 18.09.2023

Pięć tysięcy ofiar śmiertelnych, 10 tysięcy zaginionych, 30 tysięcy osób przesiedlonych. Te – ciągle rosnące – liczby pokazują skalę katastrofy wywołanej przez powódź w Libii. 13 września nasz zespół dotarł z Misraty do Tobruku we wschodniej Libii, 14 września dostał się drogą lądową do zalanej przez powódź Derny. Warunki są trudne, ponieważ miasto została podzielone przez wodę na dwie części, wschodnią i zachodnią. Na miejscu obserwujemy dużą solidarność z poszkodowanymi, jak zwykle w przypadku tego rodzaju katastrof, ale widzimy też chaos. 

Widok na zniszczenia w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Widok na zniszczenia w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Przekazaliśmy podstawowe zaopatrzenie

Lekarze bez Granic są w bliskim kontakcie z libijskim Czerwonym Półksiężycem. Nasz zespół przekazał podstawowe zaopatrzenie: 200 zestawów medycznych do leczenia rannych (m.in. zestawy opatrunkowe: środki dezynfekujące, kompresy, szwy, bandaże) oraz zestawy do opieki nad poszkodowanymi dla 250 pacjentów (m.in. rękawiczki, antybiotyki, opatrunki, maski chirurgiczne) a także 400 worków na zwłoki. Prowadzimy rozpoznanie potrzeb, aby jak najszybciej uruchomić dalsze działania. 

Koordynator ds. logistyki Lekarzy bez Granic nadzoruje konwój środków medycznych, który dotarł do Derny. Libia, 13.09.2023, zdjęcie: MSF
Koordynator ds. logistyki Lekarzy bez Granic nadzoruje konwój środków medycznych, który dotarł do Derny. Libia, 13.09.2023, zdjęcie: MSF

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic

Potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego

– Najostrzejsza faza sytuacji kryzysowej najwyraźniej dobiegła końca. Potrzeba przywrócić dostęp do opieki medycznej, aby ludzie mogli kontynuować leczenie chorób przewlekłych. Wyraźnie widzimy ogromną potrzebę wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dla ludzi, którzy stracili swoje rodziny, swój dobytek, byli świadkami tragicznych wydarzeń – mówi Manoelle Carton, koordynatorka działań medycznych Lekarzy bez Granic w Libii. 

Konwój środków medycznych, który dotarł Derny. Libia, 13.09.2023, zdjęcie: MSF

Liczba ofiar śmiertelnych jest katastrofalna i ciągle rośnie. Do tego ponad 30 000 osób zostało przesiedlonych. Potrzebujemy dla nich pomocy – schronienia, przedmiotów pierwszej potrzeby, środków higienicznych. 

Matthieu Chantrelle, Lekarze bez Granic w Libii 

– Sprawdzamy też stan ośrodków zdrowia w mieście. Odwiedziliśmy trzy w zachodniej części. Jeden nie jest aktywny, ponieważ prawie cały personel medyczny zmarł, łącznie z dyrektorem, i nie ma kto go reaktywować. Dwa pozostałe są aktywne dzięki lekarzom-wolontariuszom z Trypolisu, ale proszą o wsparcie. Głównie o pomoc w zakresie zdrowia psychicznego – dodaje. 

Biorąc pod uwagę skalę katastrofy, spodziewamy się, że konieczne będzie zapewnienie dostępu do opieki medycznej osobom, które pozostały na miejscu lub w wyniku katastrofy musiały uciekać z domów.  

Trudna sytuacja osób przesiedlonych

Zespół Lekarzy bez Granic w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Nadal nie mamy jasności co do sytuacji osób wewnętrznie przesiedlonych. W zachodniej części obszaru, na którym pracujemy, zidentyfikowaliśmy przestrzeń z około trzema tysiącami osób wewnętrznie przesiedlonych, ale jest ich więcej w domach ich przyjaciół i znajomych. 

Byliśmy też we wschodniej części, aby sprawdzić dwa tamtejsze ośrodki zdrowia. (…) Potrzebujemy głębszej oceny zasobów wodnych i warunków sanitarnych. W przypadku tego typu zdarzeń zawsze powinniśmy martwić się chorobami związanymi z wodą.  

Po rozpoznaniu potrzeb chcemy zacząć wysyłać tam ludzi tak szybko, jak to możliwe, aby rozpocząć właściwe działania. 

Manoelle Carton, koordynatorka działań medycznych Lekarzy bez Granic w Libii 

Zespół Lekarzy bez Granic w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Zespół Lekarzy bez Granic w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Zespół Lekarzy bez Granic w Dernie. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

News

Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej