© Vincent Haiges
Akcja poszukiwawczo-ratunkowa prowadzona przez Geo Barents. Morze Śródziemne, 2021

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

W katastrofie drewnianej łodzi, która rozbiła się u wybrzeży południowych Włoch w niedzielę 26 lutego, niedaleko Steccato di Cutro, zginęły co najmniej 62 osoby, w tym 12 dzieci. Zespół Lekarzy bez Granic zapewnia wsparcie psychologiczne osobom, które przeżyły.

Na łodzi znajdowało się około 180 osób, głównie z Afganistanu, Iranu i Pakistanu, które wyruszyły z wybrzeży Turcji cztery do pięciu dni wcześniej.

Według doniesień cała grupa wpadła do morza około 150 metrów od brzegu, najprawdopodobniej po tym, jak przy złej pogodzie łódź uderzyła o skały wzdłuż południowego wybrzeża Kalabrii. Z powodu silnych prądów ciało jednej osoby odnaleziono dziesiątki kilometrów dalej.  

Co najmniej 20 osób, które przeżyły katastrofę, w tym jedna wymagająca pilnej opieki medycznej, są hospitalizowane. W ośrodku recepcyjnym dla osób poszukujących azylu w Crotone przebywa obecnie około 60 osób. Większość z nich pochodzi z Afganistanu.  

 [Osoby, które przeżyły] są głęboko straumatyzowane. Wszystkie kogoś straciły – opowiada Mara Eliana Tunno, psycholożka Lekarzy bez Granic. – Jest wśród nich 16-latek z Afganistanu, który stracił swoją siostrę. Nie miał odwagi powiedzieć tego rodzicom. Uciekli z kraju [, aby jej pomóc]. Jego siostra uważała, że jako kobieta nie miała przyszłości w swoim kraju, tłumaczył nam jej brat.  

Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły wsparcie psychologiczne dla około 560 osób i będą kontynuować swoje działania w nadchodzących dniach w porozumieniu z włoskimi władzami.  

Ze świadectw wysłuchanych przez nasze zespoły wiemy, że wśród osób, które przeżyły, są nieletni, którzy stracili rodziców i członków rodzin. 12-letni chłopiec stracił całą swoją rodzinę. 17-latek, który wymagał hospitalizacji, stracił rodziców. Inny chłopiec opowiadał, że kilka godzin po katastrofie stracił swojego 6-letniego brata w wyniku hipotermii.  

Na Morzu Śródziemnym w dalszym ciągu najwięcej osób umiera wzdłuż trasy między Libią a Włochami, gdzie Lekarze bez Granic prowadzą działania poszukiwawczo-ratunkowe na statku Geo Barents. W ostatnich miesiącach zespoły Lekarzy bez Granic zauważyły jednak wzrost liczby osób decydujących się na niebezpieczną podróż z Turcji do południowych Włoch.  

22 lutego Geo Barents został niesprawiedliwie zatrzymany i ukarany grzywną przez rząd Włoch. Chociaż kroki te wymierzone są bezpośrednio w Lekarzy bez Granic, prawdziwą cenę zapłacą osoby uciekające przez Morze Śródziemne, które zostaną bez pomocy.  

– Ta tragedia jest bolesnym przypomnieniem, że restrykcyjne polityki migracyjne nie powtrzymają zdesperowanych osób przez poszukiwaniem schronienia. Ludzie w dalszym ciągu będą ryzykować życie, ponieważ często nie mają innego wyboru – mówi Sergio Di Dato, koordynator projektu Lekarzy bez Granic. – Rząd Włoch i inne rządy europejskie muszą przestać kryminalizować migrację i pomoc humanitarną. W zamian muszą skupić się na zapewnieniu odpowiednich, bezpiecznych i legalnych sposobów migracji i ulepszeniu mechanizmów, które mają zapewniać wsparcie i ochronę osobom, które są zmuszone do ucieczki.  

News

Szpital w mieście Wysokopilla w obwodzie chersońskim, 31 stycznia 2023, Ukraina.

Ukraina: między wrogimi liniami [RAPORT]

Więcej

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Sarmadzie w prowincji Idlib. Syria, 2023

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

Więcej

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

Więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Więcej

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej