© Vincent Haiges
Akcja poszukiwawczo-ratunkowa prowadzona przez Geo Barents. Morze Śródziemne, 2021

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

W katastrofie drewnianej łodzi, która rozbiła się u wybrzeży południowych Włoch w niedzielę 26 lutego, niedaleko Steccato di Cutro, zginęły co najmniej 62 osoby, w tym 12 dzieci. Zespół Lekarzy bez Granic zapewnia wsparcie psychologiczne osobom, które przeżyły.

Na łodzi znajdowało się około 180 osób, głównie z Afganistanu, Iranu i Pakistanu, które wyruszyły z wybrzeży Turcji cztery do pięciu dni wcześniej.

Według doniesień cała grupa wpadła do morza około 150 metrów od brzegu, najprawdopodobniej po tym, jak przy złej pogodzie łódź uderzyła o skały wzdłuż południowego wybrzeża Kalabrii. Z powodu silnych prądów ciało jednej osoby odnaleziono dziesiątki kilometrów dalej.  

Co najmniej 20 osób, które przeżyły katastrofę, w tym jedna wymagająca pilnej opieki medycznej, są hospitalizowane. W ośrodku recepcyjnym dla osób poszukujących azylu w Crotone przebywa obecnie około 60 osób. Większość z nich pochodzi z Afganistanu.  

 [Osoby, które przeżyły] są głęboko straumatyzowane. Wszystkie kogoś straciły – opowiada Mara Eliana Tunno, psycholożka Lekarzy bez Granic. – Jest wśród nich 16-latek z Afganistanu, który stracił swoją siostrę. Nie miał odwagi powiedzieć tego rodzicom. Uciekli z kraju [, aby jej pomóc]. Jego siostra uważała, że jako kobieta nie miała przyszłości w swoim kraju, tłumaczył nam jej brat.  

Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły wsparcie psychologiczne dla około 560 osób i będą kontynuować swoje działania w nadchodzących dniach w porozumieniu z włoskimi władzami.  

Ze świadectw wysłuchanych przez nasze zespoły wiemy, że wśród osób, które przeżyły, są nieletni, którzy stracili rodziców i członków rodzin. 12-letni chłopiec stracił całą swoją rodzinę. 17-latek, który wymagał hospitalizacji, stracił rodziców. Inny chłopiec opowiadał, że kilka godzin po katastrofie stracił swojego 6-letniego brata w wyniku hipotermii.  

Na Morzu Śródziemnym w dalszym ciągu najwięcej osób umiera wzdłuż trasy między Libią a Włochami, gdzie Lekarze bez Granic prowadzą działania poszukiwawczo-ratunkowe na statku Geo Barents. W ostatnich miesiącach zespoły Lekarzy bez Granic zauważyły jednak wzrost liczby osób decydujących się na niebezpieczną podróż z Turcji do południowych Włoch.  

22 lutego Geo Barents został niesprawiedliwie zatrzymany i ukarany grzywną przez rząd Włoch. Chociaż kroki te wymierzone są bezpośrednio w Lekarzy bez Granic, prawdziwą cenę zapłacą osoby uciekające przez Morze Śródziemne, które zostaną bez pomocy.  

– Ta tragedia jest bolesnym przypomnieniem, że restrykcyjne polityki migracyjne nie powtrzymają zdesperowanych osób przez poszukiwaniem schronienia. Ludzie w dalszym ciągu będą ryzykować życie, ponieważ często nie mają innego wyboru – mówi Sergio Di Dato, koordynator projektu Lekarzy bez Granic. – Rząd Włoch i inne rządy europejskie muszą przestać kryminalizować migrację i pomoc humanitarną. W zamian muszą skupić się na zapewnieniu odpowiednich, bezpiecznych i legalnych sposobów migracji i ulepszeniu mechanizmów, które mają zapewniać wsparcie i ochronę osobom, które są zmuszone do ucieczki.  

News

Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej