© Vincent Haiges
Akcja poszukiwawczo-ratunkowa prowadzona przez Geo Barents. Morze Śródziemne, 2021

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

W katastrofie drewnianej łodzi, która rozbiła się u wybrzeży południowych Włoch w niedzielę 26 lutego, niedaleko Steccato di Cutro, zginęły co najmniej 62 osoby, w tym 12 dzieci. Zespół Lekarzy bez Granic zapewnia wsparcie psychologiczne osobom, które przeżyły.

Na łodzi znajdowało się około 180 osób, głównie z Afganistanu, Iranu i Pakistanu, które wyruszyły z wybrzeży Turcji cztery do pięciu dni wcześniej.

Według doniesień cała grupa wpadła do morza około 150 metrów od brzegu, najprawdopodobniej po tym, jak przy złej pogodzie łódź uderzyła o skały wzdłuż południowego wybrzeża Kalabrii. Z powodu silnych prądów ciało jednej osoby odnaleziono dziesiątki kilometrów dalej.  

Co najmniej 20 osób, które przeżyły katastrofę, w tym jedna wymagająca pilnej opieki medycznej, są hospitalizowane. W ośrodku recepcyjnym dla osób poszukujących azylu w Crotone przebywa obecnie około 60 osób. Większość z nich pochodzi z Afganistanu.  

 [Osoby, które przeżyły] są głęboko straumatyzowane. Wszystkie kogoś straciły – opowiada Mara Eliana Tunno, psycholożka Lekarzy bez Granic. – Jest wśród nich 16-latek z Afganistanu, który stracił swoją siostrę. Nie miał odwagi powiedzieć tego rodzicom. Uciekli z kraju [, aby jej pomóc]. Jego siostra uważała, że jako kobieta nie miała przyszłości w swoim kraju, tłumaczył nam jej brat.  

Zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły wsparcie psychologiczne dla około 560 osób i będą kontynuować swoje działania w nadchodzących dniach w porozumieniu z włoskimi władzami.  

Ze świadectw wysłuchanych przez nasze zespoły wiemy, że wśród osób, które przeżyły, są nieletni, którzy stracili rodziców i członków rodzin. 12-letni chłopiec stracił całą swoją rodzinę. 17-latek, który wymagał hospitalizacji, stracił rodziców. Inny chłopiec opowiadał, że kilka godzin po katastrofie stracił swojego 6-letniego brata w wyniku hipotermii.  

Na Morzu Śródziemnym w dalszym ciągu najwięcej osób umiera wzdłuż trasy między Libią a Włochami, gdzie Lekarze bez Granic prowadzą działania poszukiwawczo-ratunkowe na statku Geo Barents. W ostatnich miesiącach zespoły Lekarzy bez Granic zauważyły jednak wzrost liczby osób decydujących się na niebezpieczną podróż z Turcji do południowych Włoch.  

22 lutego Geo Barents został niesprawiedliwie zatrzymany i ukarany grzywną przez rząd Włoch. Chociaż kroki te wymierzone są bezpośrednio w Lekarzy bez Granic, prawdziwą cenę zapłacą osoby uciekające przez Morze Śródziemne, które zostaną bez pomocy.  

– Ta tragedia jest bolesnym przypomnieniem, że restrykcyjne polityki migracyjne nie powtrzymają zdesperowanych osób przez poszukiwaniem schronienia. Ludzie w dalszym ciągu będą ryzykować życie, ponieważ często nie mają innego wyboru – mówi Sergio Di Dato, koordynator projektu Lekarzy bez Granic. – Rząd Włoch i inne rządy europejskie muszą przestać kryminalizować migrację i pomoc humanitarną. W zamian muszą skupić się na zapewnieniu odpowiednich, bezpiecznych i legalnych sposobów migracji i ulepszeniu mechanizmów, które mają zapewniać wsparcie i ochronę osobom, które są zmuszone do ucieczki.  

News

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej