© Oriane Zerah
Personel Lekarzy bez Granic idzie korytarzem na oddziale dla kobiet w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Po miesiącach restrykcji nakładanych na kobiety w Afganistanie, w tym ograniczeń nakładanych na ich udział w życiu codziennym i dostęp do edukacji, a ostatnio prawo do pracy w organizacjach pozarządowych, Lekarze bez Granic zdecydowanie potępiają wymazywanie przez Emirat Islamski kobiet z życia społecznego w Afganistanie. 

Kabul, 29 grudnia 2022 rok 

– Ponad 51 procent naszego personelu medycznego to kobiety. Mówimy o prawie 900 lekarkach, pielęgniarkach i innych specjalistkach, które każdego dnia starają się zapewnić tysiącom Afgańczyków najlepszą możliwą opiekę. Działania Lekarzy bez Granic nie mogłyby bez nich istnieć. Ta najnowsza dyrektywa jest kolejnym krokiem w systematycznym wysiłku mającym na celu usunięcie kobiet z domeny publicznej, co jest działaniem ze szkodą dla wszystkich – najnowszy zakaz komentuje Filipe Ribeiro, przedstawiciel krajowy Lekarzy bez Granic w Afganistanie.  

 W kraju, w którym większość mieszkańców jest zależna od pomocy humanitarnej i zmaga się z głębokim ubóstwem, pogłębianym przez gwałtownie rosnące bezrobocie, kobiety odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy humanitarnej i usług zdrowotnych. Żadna organizacja, niezależnie od tego, czy jest duża, czy mała, nie może dostarczyć pomocy społecznościom w potrzebie bez udziału kobiet.   

Konsekwencje tego dekretu najsilniej uderzą w grupy najbardziej wrażliwe, takie jak pacjentki i dzieci, dla których wizyta u lekarza stanie się jeszcze trudniejsza, jeśli nie niemożliwa. Na razie wszystkie działania Lekarzy bez Granic zostały utrzymane, ponieważ nasze koleżanki nadal pracują bez przeszkód w placówkach ochrony zdrowia zarządzanych przez Lekarzy bez Granic i Ministerstwo Zdrowia. To nie może się zmienić. Zakazanie kobietom pracy uniemożliwiłoby im dostęp do opieki zdrowotnej. – Ponad 90 procent naszego personelu medycznego w szpitalu położniczym w Choście to kobiety. Pomagają one przy porodach 1800 dzieci każdego miesiąca. Jeśli ta polityka zostanie w pełni wdrożona, więcej matek stanie przed dodatkowymi, być może niemożliwymi do pokonania, barierami w dostępie do opieki okołoporodowej. Nie będą miały dokąd pójść – mówi Ribeiro.      

Kobiety czekają w poczekalni na ostrym dyżurze w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Po zamknięciu szkół średnich w marcu 2022 roku, Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zakazało wstępu kobiet na prywatne i publiczne uniwersytety. To niewątpliwie pogorszy sytuację w dalszej perspektywie. – System opieki zdrowotnej w Afganistanie zmaga się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb ludzi. Jeśli pacjenci nie mogą uzyskać leczenia dzisiaj, co stanie się w przyszłości, gdy połowa potencjalnych studentów medycyny nie będzie mogła studiować? – pyta Ribeiro. – W Choście już teraz wyzwaniem jest dla nas obsadzenie wszystkich niezbędnych stanowisk, w tym ginekolożek, których w całym regionie jest wyjątkowo mało. Potrzebujemy więcej lekarek, a nie mniej.      

Wykluczanie kobiet w ten sposób jest sprzeczne z każdą zasadą humanitaryzmu i etyki medycznej, pod którą podpisują się pracownicy ochrony zdrowia. – Jeśli kobietom uniemożliwi się pracę w placówkach zdrowotnych i jeśli kobiety będą mogły być leczone tylko przez kobiety, to dostęp do opieki zdrowotnej będzie dla nich praktycznie niemożliwy. W rezultacie żaden podmiot opieki zdrowotnej, w tym Lekarze bez Granic, nie będzie w stanie zapewniać opieki medycznej w Afganistanie – podsumowuje Ribeiro.        

Aby podstawowe usługi były dostępne dla wszystkich płci, muszą być świadczone przez wszystkie płcie. Dlatego Lekarze bez Granic w Afganistanie kontynuują leczenie wszystkich potrzebujących opieki medycznej, utrzymując nasze obecne zespoły w niezmienionym kształcie.   

Lekarze bez Granic w Afganistanie prowadzą działania w siedmiu lokalizacjach – w Helmandzie, Kunduzie, Heracie, Choście, Kabulu, Kandaharze i Bamiyanie. Nasze zespoły w Afganistanie składają się z ponad 1700 pracowników medycznych, z czego 894 to kobiety, a 835 to mężczyźni. W 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły ponad 250 tysięcy konsultacji medycznych, 42 tysięcy przyjęć w szpitalu i 71 tysięcy przyjęć w izbie przyjęć, przeprowadziły 11 tysięcy zabiegów chirurgicznych i asystowały przy 35 tysiącach porodów. W ambulatoryjnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 5 000 dzieci, w stacjonarnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 7 000 dzieci, leczyliśmy 9 500 chorych na odrę, udzieliliśmy 22 000 konsultacji w sprawie gruźlicy, rozpoczęliśmy leczenie 2 000 chorych na gruźlicę i zapisaliśmy na leczenie 80 chorych na gruźlicę lekooporną.      

News

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej