© Oriane Zerah
Personel Lekarzy bez Granic idzie korytarzem na oddziale dla kobiet w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Po miesiącach restrykcji nakładanych na kobiety w Afganistanie, w tym ograniczeń nakładanych na ich udział w życiu codziennym i dostęp do edukacji, a ostatnio prawo do pracy w organizacjach pozarządowych, Lekarze bez Granic zdecydowanie potępiają wymazywanie przez Emirat Islamski kobiet z życia społecznego w Afganistanie. 

Kabul, 29 grudnia 2022 rok 

– Ponad 51 procent naszego personelu medycznego to kobiety. Mówimy o prawie 900 lekarkach, pielęgniarkach i innych specjalistkach, które każdego dnia starają się zapewnić tysiącom Afgańczyków najlepszą możliwą opiekę. Działania Lekarzy bez Granic nie mogłyby bez nich istnieć. Ta najnowsza dyrektywa jest kolejnym krokiem w systematycznym wysiłku mającym na celu usunięcie kobiet z domeny publicznej, co jest działaniem ze szkodą dla wszystkich – najnowszy zakaz komentuje Filipe Ribeiro, przedstawiciel krajowy Lekarzy bez Granic w Afganistanie.  

 W kraju, w którym większość mieszkańców jest zależna od pomocy humanitarnej i zmaga się z głębokim ubóstwem, pogłębianym przez gwałtownie rosnące bezrobocie, kobiety odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy humanitarnej i usług zdrowotnych. Żadna organizacja, niezależnie od tego, czy jest duża, czy mała, nie może dostarczyć pomocy społecznościom w potrzebie bez udziału kobiet.   

Konsekwencje tego dekretu najsilniej uderzą w grupy najbardziej wrażliwe, takie jak pacjentki i dzieci, dla których wizyta u lekarza stanie się jeszcze trudniejsza, jeśli nie niemożliwa. Na razie wszystkie działania Lekarzy bez Granic zostały utrzymane, ponieważ nasze koleżanki nadal pracują bez przeszkód w placówkach ochrony zdrowia zarządzanych przez Lekarzy bez Granic i Ministerstwo Zdrowia. To nie może się zmienić. Zakazanie kobietom pracy uniemożliwiłoby im dostęp do opieki zdrowotnej. – Ponad 90 procent naszego personelu medycznego w szpitalu położniczym w Choście to kobiety. Pomagają one przy porodach 1800 dzieci każdego miesiąca. Jeśli ta polityka zostanie w pełni wdrożona, więcej matek stanie przed dodatkowymi, być może niemożliwymi do pokonania, barierami w dostępie do opieki okołoporodowej. Nie będą miały dokąd pójść – mówi Ribeiro.      

Kobiety czekają w poczekalni na ostrym dyżurze w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Po zamknięciu szkół średnich w marcu 2022 roku, Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zakazało wstępu kobiet na prywatne i publiczne uniwersytety. To niewątpliwie pogorszy sytuację w dalszej perspektywie. – System opieki zdrowotnej w Afganistanie zmaga się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb ludzi. Jeśli pacjenci nie mogą uzyskać leczenia dzisiaj, co stanie się w przyszłości, gdy połowa potencjalnych studentów medycyny nie będzie mogła studiować? – pyta Ribeiro. – W Choście już teraz wyzwaniem jest dla nas obsadzenie wszystkich niezbędnych stanowisk, w tym ginekolożek, których w całym regionie jest wyjątkowo mało. Potrzebujemy więcej lekarek, a nie mniej.      

Wykluczanie kobiet w ten sposób jest sprzeczne z każdą zasadą humanitaryzmu i etyki medycznej, pod którą podpisują się pracownicy ochrony zdrowia. – Jeśli kobietom uniemożliwi się pracę w placówkach zdrowotnych i jeśli kobiety będą mogły być leczone tylko przez kobiety, to dostęp do opieki zdrowotnej będzie dla nich praktycznie niemożliwy. W rezultacie żaden podmiot opieki zdrowotnej, w tym Lekarze bez Granic, nie będzie w stanie zapewniać opieki medycznej w Afganistanie – podsumowuje Ribeiro.        

Aby podstawowe usługi były dostępne dla wszystkich płci, muszą być świadczone przez wszystkie płcie. Dlatego Lekarze bez Granic w Afganistanie kontynuują leczenie wszystkich potrzebujących opieki medycznej, utrzymując nasze obecne zespoły w niezmienionym kształcie.   

Lekarze bez Granic w Afganistanie prowadzą działania w siedmiu lokalizacjach – w Helmandzie, Kunduzie, Heracie, Choście, Kabulu, Kandaharze i Bamiyanie. Nasze zespoły w Afganistanie składają się z ponad 1700 pracowników medycznych, z czego 894 to kobiety, a 835 to mężczyźni. W 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły ponad 250 tysięcy konsultacji medycznych, 42 tysięcy przyjęć w szpitalu i 71 tysięcy przyjęć w izbie przyjęć, przeprowadziły 11 tysięcy zabiegów chirurgicznych i asystowały przy 35 tysiącach porodów. W ambulatoryjnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 5 000 dzieci, w stacjonarnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 7 000 dzieci, leczyliśmy 9 500 chorych na odrę, udzieliliśmy 22 000 konsultacji w sprawie gruźlicy, rozpoczęliśmy leczenie 2 000 chorych na gruźlicę i zapisaliśmy na leczenie 80 chorych na gruźlicę lekooporną.      

News

Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej