© Oriane Zerah
Personel Lekarzy bez Granic idzie korytarzem na oddziale dla kobiet w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Po miesiącach restrykcji nakładanych na kobiety w Afganistanie, w tym ograniczeń nakładanych na ich udział w życiu codziennym i dostęp do edukacji, a ostatnio prawo do pracy w organizacjach pozarządowych, Lekarze bez Granic zdecydowanie potępiają wymazywanie przez Emirat Islamski kobiet z życia społecznego w Afganistanie. 

Kabul, 29 grudnia 2022 rok 

– Ponad 51 procent naszego personelu medycznego to kobiety. Mówimy o prawie 900 lekarkach, pielęgniarkach i innych specjalistkach, które każdego dnia starają się zapewnić tysiącom Afgańczyków najlepszą możliwą opiekę. Działania Lekarzy bez Granic nie mogłyby bez nich istnieć. Ta najnowsza dyrektywa jest kolejnym krokiem w systematycznym wysiłku mającym na celu usunięcie kobiet z domeny publicznej, co jest działaniem ze szkodą dla wszystkich – najnowszy zakaz komentuje Filipe Ribeiro, przedstawiciel krajowy Lekarzy bez Granic w Afganistanie.  

 W kraju, w którym większość mieszkańców jest zależna od pomocy humanitarnej i zmaga się z głębokim ubóstwem, pogłębianym przez gwałtownie rosnące bezrobocie, kobiety odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy humanitarnej i usług zdrowotnych. Żadna organizacja, niezależnie od tego, czy jest duża, czy mała, nie może dostarczyć pomocy społecznościom w potrzebie bez udziału kobiet.   

Konsekwencje tego dekretu najsilniej uderzą w grupy najbardziej wrażliwe, takie jak pacjentki i dzieci, dla których wizyta u lekarza stanie się jeszcze trudniejsza, jeśli nie niemożliwa. Na razie wszystkie działania Lekarzy bez Granic zostały utrzymane, ponieważ nasze koleżanki nadal pracują bez przeszkód w placówkach ochrony zdrowia zarządzanych przez Lekarzy bez Granic i Ministerstwo Zdrowia. To nie może się zmienić. Zakazanie kobietom pracy uniemożliwiłoby im dostęp do opieki zdrowotnej. – Ponad 90 procent naszego personelu medycznego w szpitalu położniczym w Choście to kobiety. Pomagają one przy porodach 1800 dzieci każdego miesiąca. Jeśli ta polityka zostanie w pełni wdrożona, więcej matek stanie przed dodatkowymi, być może niemożliwymi do pokonania, barierami w dostępie do opieki okołoporodowej. Nie będą miały dokąd pójść – mówi Ribeiro.      

Kobiety czekają w poczekalni na ostrym dyżurze w szpitalu Boost. Afganistan, 2022

Po zamknięciu szkół średnich w marcu 2022 roku, Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zakazało wstępu kobiet na prywatne i publiczne uniwersytety. To niewątpliwie pogorszy sytuację w dalszej perspektywie. – System opieki zdrowotnej w Afganistanie zmaga się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb ludzi. Jeśli pacjenci nie mogą uzyskać leczenia dzisiaj, co stanie się w przyszłości, gdy połowa potencjalnych studentów medycyny nie będzie mogła studiować? – pyta Ribeiro. – W Choście już teraz wyzwaniem jest dla nas obsadzenie wszystkich niezbędnych stanowisk, w tym ginekolożek, których w całym regionie jest wyjątkowo mało. Potrzebujemy więcej lekarek, a nie mniej.      

Wykluczanie kobiet w ten sposób jest sprzeczne z każdą zasadą humanitaryzmu i etyki medycznej, pod którą podpisują się pracownicy ochrony zdrowia. – Jeśli kobietom uniemożliwi się pracę w placówkach zdrowotnych i jeśli kobiety będą mogły być leczone tylko przez kobiety, to dostęp do opieki zdrowotnej będzie dla nich praktycznie niemożliwy. W rezultacie żaden podmiot opieki zdrowotnej, w tym Lekarze bez Granic, nie będzie w stanie zapewniać opieki medycznej w Afganistanie – podsumowuje Ribeiro.        

Aby podstawowe usługi były dostępne dla wszystkich płci, muszą być świadczone przez wszystkie płcie. Dlatego Lekarze bez Granic w Afganistanie kontynuują leczenie wszystkich potrzebujących opieki medycznej, utrzymując nasze obecne zespoły w niezmienionym kształcie.   

Lekarze bez Granic w Afganistanie prowadzą działania w siedmiu lokalizacjach – w Helmandzie, Kunduzie, Heracie, Choście, Kabulu, Kandaharze i Bamiyanie. Nasze zespoły w Afganistanie składają się z ponad 1700 pracowników medycznych, z czego 894 to kobiety, a 835 to mężczyźni. W 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic zapewniły ponad 250 tysięcy konsultacji medycznych, 42 tysięcy przyjęć w szpitalu i 71 tysięcy przyjęć w izbie przyjęć, przeprowadziły 11 tysięcy zabiegów chirurgicznych i asystowały przy 35 tysiącach porodów. W ambulatoryjnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 5 000 dzieci, w stacjonarnych ośrodkach żywienia terapeutycznego przyjęliśmy 7 000 dzieci, leczyliśmy 9 500 chorych na odrę, udzieliliśmy 22 000 konsultacji w sprawie gruźlicy, rozpoczęliśmy leczenie 2 000 chorych na gruźlicę i zapisaliśmy na leczenie 80 chorych na gruźlicę lekooporną.      

News

Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic, Sudan Południowy, 2019

Sudan: wzywamy do zapewnienia bezpieczeństwa zespołom medycznym

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają zakaz pracy kobiet w ONZ

Więcej
Szpital w mieście Wysokopilla w obwodzie chersońskim, 31 stycznia 2023, Ukraina.

Ukraina: między wrogimi liniami [RAPORT]

Więcej

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej