Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.
© MSF/Mohamed El-Habib Cisse
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Od 2015 roku ludzie w Burkina Faso są dotknięci kryzysem związanym z bezpieczeństwem. Szacuje się, że 1,9 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a ponad 500 placówek zdrowotnych zostało zamkniętych lub działa w znacznie mniejszym wymiarze. Sytuacja humanitarna staje się z każdym tygodniem coraz bardziej niepokojąca, niestety pozostaje ignorowana przez społeczność międzynarodową.   

– Moja żona była w ciąży – mówi Ousseini. – Musiałem zabrać ją do przychodni w Kongoussi na motorze. W Silgadji nie mieliśmy dostępu do opieki medycznej, bo wszystkie placówki zamknięto. Pierwszymi osobami, które wyjechały, kiedy wybuchł konflikt, były pielęgniarki, a miejsca, które pozostały otwarte, były bardzo od nas oddalone.  

Ousseini i jego żona musieli uciekać z domu w Silgadji w regionie Sahelu w Burkina Faso. Teraz mieszkają w oddalonym o 80 kilometrów Kongoussi. 

Ich doświadczenie jest podobne do doświadczeń tysięcy osób, które zostały zmuszone do ucieczki przed przemocą w Burkina Faso. Przesiedlenia na masową skalę dramatycznie zwiększyły potrzeby humanitarne ludzi, a wielu społecznościom – zarówno osobom zmuszonym do ucieczki, jak i społecznościom je przyjmującym – brakuje podstawowych rzeczy, w tym opieki zdrowotnej.   

Ludzie żyją na co dzień w strachu i napotykają trudności nawet podczas ucieczki z domu. Wiele dróg jest niebezpiecznych, a ludzie narażeni są na ataki podczas podróży. W kilku regionach kraju zespoły Lekarzy bez Granic ustawiły mobilne kliniki na drogach oraz otworzyły przychodnie w miastach i wsiach, aby zapewnić ludziom dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. – Prowadzimy również działania w społecznościach lokalnych, aby być jak najbliżej ludzi, zwłaszcza tych mieszkających na obrzeżach miast lub na obszarach wiejskich z dala od miast – mówi koordynator medyczny Lekarzy bez Granic, dr Michel Madika.    

Organizacjom medycznym i humanitarnym trudno jest dotrzeć do ludzi w potrzebie pomimo podejmowanych wysiłków, ponieważ podróżowanie może być niebezpieczne także dla pracowników organizacji pomocowych. W Djibo, mieście w pustynnym regionie Sahelu, Lekarze bez Granic zostali zmuszeni zawiesić na kilka miesięcy podróże swoich zespołów poza miasto. Droga między stolicą Ouagadougou a Djibo nie jest już bezpieczna z powodu punktów kontrolnych uzbrojonych grup, zasadzek i improwizowanych urządzeń wybuchowych podłożonych przy drodze.   

Podobna sytuacja panuje w wielu miejscach w Burkina Faso, gdzie Lekarze bez Granic są obecni. Nawet loty transportujące pomoc humanitarną między miastami i miasteczkami w całym kraju są często zawieszone na wiele tygodni z powodu niebezpiecznej sytuacji.    

Zespół Lekarzy bez Granic zapewnia podstawową opiekę medyczną w klinice mobilnej w Kaya w Burkina Faso.
Zespół Lekarzy bez Granic zapewnia podstawową opiekę medyczną w klinice mobilnej w Kaya. Burkina Faso, 2022

Przemoc ma negatywny wpływ na dostęp ludzi do podstawowych usług. Ludzie uciekający ze swoich domów często docierają z niczym. Każda konsultacja w ośrodku zdrowia wywołuje u nich zmartwienie, jak za nią zapłacą.    

– Odkąd jestem w Djibo koszt recept jest wysoki, trudno mi, jako osobie przesiedlonej, je opłacić – mówi Belco, który opuścił Baraboulé dla względnego bezpieczeństwa w Djibo.    

Nie mogąc sobie pozwolić na opiekę medyczną, Husseini zwrócił się do tradycyjnych uzdrowicieli. – Ponieważ nie byłem u lekarza, moją jedyną alternatywą byli tradycyjni uzdrowiciele i leki sprzedawane na rynku – mówi.  

Dr Madika zauważa, że takie alternatywy nie są bezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby opieka medyczna była dostępna bezpłatnie. – Inne organizacje również powinny mieć udział w zapewnianiu dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej, nie tylko dla dzieci poniżej piątego roku życia i kobiet w ciąży, ale dla wszystkich ludzi na obszarach najbardziej dotkniętych konfliktem, ponieważ potrzeby są ogromne – mówi dr Madika. – Ale jak można zagwarantować bezpłatną opiekę zdrowotną, gdy Burkina Faso otrzymało do tej pory tylko 15 procent funduszy zaplanowanych na 2022 rok w planie działań humanitarnej? 

Od początku 2022 roku Lekarze bez Granic zapewnili w Burkina Faso 365 694 konsultacji medycznych, 30 439 konsultacji przedporodowych i 311 zabiegów chirurgicznych.  

News

Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej

Polska: szansa na przełom w leczeniu gruźlicy lekoopornej

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: uzbrojeni mężczyźni zaatakowali zespół Lekarzy bez Granic 

Więcej
Dziewczynki idą do szkoły w Band-e-Amir w Yakawalang, dystrykcie w prowincji Bamian. Przed otwarciem placówki Lekarzy bez Granic w Band-e-Amir nie było ośrodka zdrowia. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Afganistan: działania w trudno dostępnym Bamianie [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie [ŚWIADECTWA] 

Więcej

Historie kobiet na szlakach migracyjnych

Więcej
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej